Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

Idee lucrare de disertatie

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
Atunci de ce il numim indrumator? Si de ce ai pretentii mai mari de la noi?

#20
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
fa lucrarea din domeniul in care lucrezi

Edited by WinstonMontana, 12 July 2018 - 20:05.


#21
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

View PostMosotti, on 11 iulie 2018 - 20:42, said:

Fa un sistem de rezervari online pentru avioane, care sa fie in stare sa duca un flow pina la capat (spre deosebire de ala de la BlueAir, care crapa cind nu te astepti).

Subscriu... cand ti-e lumea mai draga, uita ce voia sa faca sau mai rau, iti apare stack pe GUI Posted Image . Si eu care credeam ca doar noi in companie facem web service-uri/flow-uri de c***t.

@Poster
Si eu sunt tot la master anu 1, deci sfatul meu nu se pune chiar daca ai zis ca orice idee e binevenita:
Daca nu stii Java EE si nu faci nimic legat de web la munca (presupunand ca esti angajat), fa si tu ceva in PHP in partea de backend ca sa scapi repede. Oricum, din ce am inteles de la prieteni mai batrani, nu intereseaza pe nimeni.
Din moment ce ai pomenit de tensorflow si opencv, daca iti place zona de ML/CV, poti sa incerci sa faci un sistem de recunoastere numere de inmatriculare cum e ala de la AFI si sa-l mai impopotzonezi cu ceva ca sa nu bata la ochi.

Edited by crs12decoder, 12 July 2018 - 23:48.


#22
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015

View PostWinstonMontana, on 12 iulie 2018 - 17:10, said:

Pai nu te descurci deloc pt ca ce ai enumerat nu face parte din sisteme distribuite.Aveai sisteme distribuite  daca la facultatea voastra aveati un cluster distribuit
de vreo 3000 de core-uri cu memorie disponibila de vreo  10 -> 100 TB, unde rulati joburi facute in  Java/Scala care faceau agregari de date astfel incat tu dintr-un datalake de date
sa imi poti gasi exact ce doresc eu.
Si pe acel cluter puteau sa ruleze diferite joburi facut de N studenti , joburi care faceau parte dintr-un proiect mai mare sa zicem, pe care puteati sa rulati algoritmi de AI/ML/BigData.
Tu acum trebuia sa stii API-urile de baza ale acestori tehnologii.
Trebuia sa cunosti in detaliu :fie Apache Hadoop/Cassandra/Spark framework/java/scala
fie Google BigQuery /Google Dremel
fie Apache Impala/ Apache Dril
Structura si administrarea de baza a unui cluster(vezi Hadoop care este open source).
Apoi ar fi trebuit sa ve invete analiza de date precum si interpretarea acestora (agreagarile obtinuite  in urma joburilor).

Ce ai spus tu mai sus cu computer cuantic , etc este valabil doar daca lucrezi la astfel de firme cum ar fi D-Wave sau partenerii lor, in rest este frectie la picior de lemn.
Daca nu vrei sa ramai in invatamant , ai facut degeaba ascest master.

Cat despre faptul cai aflat de la master cum sa te joci intr-o masina virtuala in conditiile in care ai terminat fac de Automatica si virtualizarea exista demult, deja imi vine sa rad.
Cmon  asta invata la master ? VirtualBox  ?=))

PS: sa nu cumva sa-ti treci in CV ca stii "circuite de teleportare", asta mai lipsea sa ajungi de bancuri pe la HR
La UPB, la masterul de SCPD se fac chestiile mentionate de tine. La AC Iasi se fac porcarii. Ideea de master in Romania nu e neaparat rea, depinde unde.

#23
adi94

adi94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.11.2011

View PostMarianG, on 12 iulie 2018 - 20:05, said:

Atunci de ce il numim indrumator? Si de ce ai pretentii mai mari de la noi?

Il numim indrumator pentru ca asa impune sistemul. Si nu stiu daca intrebarea mea o poti numi "pretentie". Am cerut un sfat, poti sa-l dai ok daca nu e tot bine. Nu am venit in mod explicit la nimeni sa cer ceva.

View PostWinstonMontana, on 12 iulie 2018 - 20:05, said:

fa lucrarea din domeniul in care lucrezi
Am ajuns de unde am plecat...

#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Cand vine vorba de sisteme distribuite, ai doua posibile cai:
  • Cea teoretica/stiintifica: coordonare intre sisteme, leader election, poate ceva cryptocurrencies, etc.
  • Cea mai practica unde te folosesti (cu cap) de sisteme distribuite gandite de altii pentru a rezolva diverse probleme.
Cand vine vorba de tehnologii web... depinde cat de mari sunt pretentiile. Poate unii sunt multumiti sa vada doar ca ai facut un site functional, in timp ce altii vor neaparat sa vada esenta arhitecturii (distribuite) alese si nu sunt impresionati de banalitati.

#25
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Imi place cum de la o greseala de spelling ai ajuns sa tragi niste concluzii finale.
Foarte adesea greselile de spelling sunt extrem de relevante. Am avut un coleg care si-a picat rasunator examenul la electronica pentru ca a scris 'fregventa'. Profesorul si-a argumentat nota. Argumentul ar trebui sa fie evident pentru oricine care stie despre ce e vorba.

#26
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postparabellum, on 16 iulie 2018 - 10:23, said:

Foarte adesea greselile de spelling sunt extrem de relevante. Am avut un coleg care si-a picat rasunator examenul la electronica pentru ca a scris 'fregventa'. Profesorul si-a argumentat nota. Argumentul ar trebui sa fie evident pentru oricine care stie despre ce e vorba.
Singurul argument evident e: "asta nici nu a citit slide-urile de la curs, nu a deschis o carte din bibliografia recomandata", s.a.m.d.

Dar ar fi util sa vedem formularea exacta a profesorului. Poti invata multe din modul in care cineva formuleaza o argumentatie, alegerea cuvintelor...

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postparabellum, on 16 iulie 2018 - 10:23, said:

Foarte adesea greselile de spelling sunt extrem de relevante. Am avut un coleg care si-a picat rasunator examenul la electronica pentru ca a scris 'fregventa'. Profesorul si-a argumentat nota. Argumentul ar trebui sa fie evident pentru oricine care stie despre ce e vorba.
Cred ca e si mai relevant faptul ca cineva a ajuns la facultate fara sa stie cum se scrie cuvintul ala. Adica daca lasi pe cineva sa ajunga la facultate cu asemenea lacune, nu cred ca e cazul sa-l pici la examen, mai degraba ii explici frumos cum se scrie de fapt :w00t:

#28
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Teoretic a trecut prin niste examene. Nu stiu cum a facut-o. Pot doar presupune...

Apropo de subiect, uite un subiect:

Quote

sa inteleg bazele unui computer cuantic (acum pot sa spun si eu ca stiu ce e aia o poarta Z, o poarta HADAMARD, cum arata un circuit cuantic, ce e ala un circuit de teleportare)
Implementare simulator computer cuantic. Implementarea e banala daca ai inteles bazele, practic trebuie sa stii ce-i aia produs 'thensorial' Posted Image, esenta fiind diagonalizarea unei matrici uriase. Ok, sunt multe detalii acolo, trebuie sa intelegi reprezentarea matriceala, sa stii ce-i ala operator unitar, sa intelegi trecerea de la o baza la alta, etc...

Din moment ce dimensiunea spatiului creste exponential, aici poate ca devine necesar (oricum cresterea aia exponentiala o sa-ti bata orice cluster, dar asa, de amorul artei, sa zici ca mai poti adauga foarte putini qbiti la simulare) sa bagi paralelizare pe sisteme distribuite. Bineinteles, merita acordata un pic de atentie aici, uneori cu putina (sau foarte multa, functie de problema) gandire poti sa dai clasa la mii de procesoare, ruland doar pe un singur core.

Un articol pe tema asta: https://arxiv.org/abs/1710.05867

Edited by parabellum, 17 July 2018 - 11:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate