Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Idee lucrare de disertatie

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
adi94

adi94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.11.2011
Salut,

Anul viitor urmeaza sa-mi sustin lucrarea de disertatie (sunt la un master la ac (sisteme distribuite si tehnologii web)). In acelasi mod am lucrat si la, licenta (cu 1 an inainte) si totul a fost lejer asa ca am zis sa fac acelasi lucru si cu lucrarea de disertatie.

Problema e ca nu prea am nici o idee si ma gandeam ca poate ma ajutati voi.
Sunt destul de comod cu tehnologii precum C++/Qt/boost/opencv am lucrat si cu python/thensorflow dar nu ma feresc nici de C# sau Java. In principal nu ma prea inteleg cu partea de web (de exemplu Java EE).

Orice idee este binevenita si apreciata.

Multumesc.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Eu zic sa nu fugi de ce ti-e frica. Ia si studiaza zona asta web (Java EE / ASP.NET (Core)) si dupa ce-ti dai seama ce ofera iti rasar si ideile.

#3
adi94

adi94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.11.2011

 neagu_laurentiu, on 11 iulie 2018 - 19:51, said:

Eu zic sa nu fugi de ce ti-e frica. Ia si studiaza zona asta web (Java EE / ASP.NET (Core)) si dupa ce-ti dai seama ce ofera iti rasar si ideile.

Mi-ai dat in cap:)).
Imi era frica de un raspuns ca asta

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Ce stii despre sisteme distribuite?

#5
adi94

adi94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.11.2011
Asta e numele master-ului dar prea multe nu stiu.
Tot ce am facut legat de sisteme distribuite a fost la niste laboratoare unde am folosit MPI(rulat niste algoritmi pe statii diferite).
Deci experienta e destul de mediocra :)

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Pai vezi, .NET si Java EE rezolva intocmai specializarea la care esti.

#7
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 adi94, on 11 iulie 2018 - 19:48, said:

Salut,

Anul viitor urmeaza sa-mi sustin lucrarea de disertatie (sunt la un master la ac (sisteme distribuite si tehnologii web)). In acelasi mod am lucrat si la, licenta (cu 1 an inainte) si totul a fost lejer asa ca am zis sa fac acelasi lucru si cu lucrarea de disertatie.

Problema e ca nu prea am nici o idee si ma gandeam ca poate ma ajutati voi.
Sunt destul de comod cu tehnologii precum C++/Qt/boost/opencv am lucrat si cu python/thensorflow dar nu ma feresc nici de C# sau Java. In principal nu ma prea inteleg cu partea de web (de exemplu Java EE).

Orice idee este binevenita si apreciata.

Multumesc.
Ce fel de de sisteme distribuite mai exact ?Da un exemplu ?

#8
adi94

adi94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.11.2011
Nu inteleg...ce exemplu sa-ti dau?
Acolo eu doar am povestit cu ce ma descurc eu mai bine si specializarea la care sunt.

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Fa un sistem de rezervari online pentru avioane, care sa fie in stare sa duca un flow pina la capat (spre deosebire de ala de la BlueAir, care crapa cind nu te astepti).

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 adi94, on 11 iulie 2018 - 19:48, said:

Salut,

Anul viitor urmeaza sa-mi sustin lucrarea de disertatie (sunt la un master la ac (sisteme distribuite si tehnologii web)). In acelasi mod am lucrat si la, licenta (cu 1 an inainte) si totul a fost lejer asa ca am zis sa fac acelasi lucru si cu lucrarea de disertatie.

Problema e ca nu prea am nici o idee si ma gandeam ca poate ma ajutati voi.
Sunt destul de comod cu tehnologii precum C++/Qt/boost/opencv am lucrat si cu python/thensorflow dar nu ma feresc nici de C# sau Java. In principal nu ma prea inteleg cu partea de web (de exemplu Java EE).

Orice idee este binevenita si apreciata.

Multumesc.
Listeaza aici toate cele 200 de papers pe care le-ai citit despre sisteme distribuite.

Cercetari recente sunt: https://scholar.goog...0,5&as_ylo=2017

Poti merge mai in spate in timp.

Dupa ce ai citit si inteles acele papers, vino si spune-ne cum tot nu ai nicio idee.

PS: nu stiu ce naiba de facultate e aia si ce lucrare de disertatie, dar nivelul pare jalnic daca nu stii ce te intereseaza din domeniu.

PPS: 200 e un numar arbitrar: am luat 100 ca prag psihologic, si l-am dublat. Ia orice numar pe care il consideri pragul tau psihologic, si dubleaza-l.

 Mosotti, on 11 iulie 2018 - 20:42, said:

Fa un sistem de rezervari online pentru avioane, care sa fie in stare sa duca un flow pina la capat (spre deosebire de ala de la BlueAir, care crapa cind nu te astepti).
Asta e subiect de licenta.

Edited by OriginalCopy, 11 July 2018 - 22:09.


#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 OriginalCopy, on 11 iulie 2018 - 22:07, said:

Asta e subiect de licenta.
Daca era subiect de licenta cu siguranta ca aia nu aveau un site care sa pushte cind faci un check-in. Prin urmare, concluzia e ca trebuie un master care sa se ocupe de treaba respectiva :lol:

Masterele in România n-au nici o treaba cu ideea de "master", nu e ca si cum intri destept si iesi superdestept, adica "master", se face in principiu doar pentru diploma. Nici macar nu exista vreun examen de admitere care sa determine ca esti in stare sa intelegi despre ce se vorbeste acolo. Poti fi absolvent de biologie si sa te inscrii la master in sisteme distribuite.

Nici unul dintre colegii care facea master nu mi-a raspuns la intrebarea "de ce faci master?" cu ceva de genul "am ales sa fac acest masterat pentru a-mi imbunatati cunostiintele si pentru ca consider ca acest domeniu este fascinant". Ori ziceau "pentru diploma", ori ridicau din umeri.

Intr-o tara in care doctoratele n-au nici o valoare, iti dai seama cita valoare au masteratele :lol:

Hai sa testam teoria cu omul nostru... Domnule adi94, de ce ati ales sa faceti acest masterat in sisteme distribuite? :w00t:

#12
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

am lucrat si cu python/thensorflow
Pot sa imi imaginez cat ai lucrat, daca nici denumirea nu o stii. Vine de la https://en.wikipedia.org/wiki/Tensor , apropo.

Tu stii cel mai bine ce iti place/ce te intereseaza, e absurd sa intrebi pe forumuri oameni care nu stiu ce stii si ce iti place.
E foarte curios sa ajungi sa faci un master si sa nu ai idee ce sa alegi. Foarte, foarte curios.

#13
adi94

adi94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.11.2011

 parabellum, on 12 iulie 2018 - 09:51, said:

Pot sa imi imaginez cat ai lucrat, daca nici denumirea nu o stii. Vine de la https://en.wikipedia.org/wiki/Tensor , apropo.

Tu stii cel mai bine ce iti place/ce te intereseaza, e absurd sa intrebi pe forumuri oameni care nu stiu ce stii si ce iti place.
E foarte curios sa ajungi sa faci un master si sa nu ai idee ce sa alegi. Foarte, foarte curios.

Imi place cum de la o greseala de spelling ai ajuns sa tragi niste concluzii finale. Am postat aici in cautarea unui sfat pentru ca am crezut ca dau peste altfel de oameni (unii chiar sunt altfel in sensul bun) dar se pare ca sunt si bagatori de seama. Daca ai fi citit ce am scris inainte ai fi vazut ca stiu ce imi place doar ca nu am o idee unde sa aplic lucrurile respective. Post-ul meu nu a fost "Spuneti-mi ce-mi place" ci din titlu se inteleg ca am nevoie de o idee de la oamenii care au dezvoltat pana acum aplicatii interesante si astfel mi-as putea alege si eu o directie. Mai e acum foarte, foarte, foarte curios?

 Mosotti, on 11 iulie 2018 - 23:16, said:

Daca era subiect de licenta cu siguranta ca aia nu aveau un site care sa pushte cind faci un check-in. Prin urmare, concluzia e ca trebuie un master care sa se ocupe de treaba respectiva Posted Image

Masterele in România n-au nici o treaba cu ideea de "master", nu e ca si cum intri destept si iesi superdestept, adica "master", se face in principiu doar pentru diploma. Nici macar nu exista vreun examen de admitere care sa determine ca esti in stare sa intelegi despre ce se vorbeste acolo. Poti fi absolvent de biologie si sa te inscrii la master in sisteme distribuite.

Nici unul dintre colegii care facea master nu mi-a raspuns la intrebarea "de ce faci master?" cu ceva de genul "am ales sa fac acest masterat pentru a-mi imbunatati cunostiintele si pentru ca consider ca acest domeniu este fascinant". Ori ziceau "pentru diploma", ori ridicau din umeri.

Intr-o tara in care doctoratele n-au nici o valoare, iti dai seama cita valoare au masteratele Posted Image

Hai sa testam teoria cu omul nostru... Domnule adi94, de ce ati ales sa faceti acest masterat in sisteme distribuite? Posted Image
Mosotti, nu cred ca raspunsul meu o sa te dea pe spate dar am dat la master pentru ca oricum ar fi tot inveti ceva (poate nu la nivelul la care se ridica un master in alte tari). Mie personal nu imi pare rau si nu il consider o micare gresita. In loc sa stau 2 ore pe zi la o bere am ales sa ma duc la un laborator, bun rau tot iti ridica nivelul si afli lucruri pe care mai tarziu le poti aprofunda.

Uite de exemplu daca nu as fi mers la master-ul acesta(nu stiu daca o sa am neaprat nevoie) poate nu as fi stiut niciodata sa configurez niste interfete pe un linux astfel incat sa pot conecta mai multe masini virtuale, sa configurez un firewall, sa inteleg bazele unui computer cuantic (acum pot sa spun si eu ca stiu ce e aia o poarta Z, o poarta HADAMARD, cum arata un circuit cuantic, ce e ala un circuit de teleportare), pot spune ca stiu sa extrag niste feacher-uri din imagini, ca stiu mai bine la ce ajuta un descriptor Fourier si ce face un decriptor de regiune, iar exemplele pot continua.

Deci cam de asta am crezut/cred eu ca e o idee buna un master (si nu doar un master orice curs/intalnire/conferinta). Orice oportunitate care te ajuta sa cresti nu cred ca ar trebui sa fie ignorata.

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Da oare te-ai intrebat de ce faci un master de "sisteme distribuite si tehnologii web" si inveti acolo despre firewall, descriptori Fourier si computere cuantice? Cum te ajuta masterul asta daca, conform spuselor tale "asta e numele master-ului dar prea multe nu stiu"? N-ar fi trebuit dupa un an de master sa ai o idee cit se poate de clara despre ce faci acolo si ce anume ai putea sa faci ca si proiect? De ce trebuie sa faci un master ca sa inveti lucruri random care n-au legatura cu subiectul masterului? Asa ceva poti sa inveti dindu-te random pe gugal, de nici nu-ti dai seama cum trece ziua...

Sigur ca nu esti tu de vina ca in loc de ceea ce ar trebui sa studiezi acolo, se face cu totul altceva si anume ceva foarte teoretic si extrem de inutil, asta daca nu te duci la Google sa lucrezi cu computere cuantice.

In alta ordine de idei, cred ca cel mai bine pentru un sfat este sa vorbesti cu profesorii, pina la urma conteaza ce asteptari au ei de la tine... Chiar sint curios ce vor spune.

#15
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 adi94, on 11 iulie 2018 - 20:32, said:

Nu inteleg...ce exemplu sa-ti dau?
Acolo eu doar am povestit cu ce ma descurc eu mai bine si specializarea la care sunt.
Pai nu te descurci deloc pt ca ce ai enumerat nu face parte din sisteme distribuite.Aveai sisteme distribuite  daca la facultatea voastra aveati un cluster distribuit
de vreo 3000 de core-uri cu memorie disponibila de vreo  10 -> 100 TB, unde rulati joburi facute in  Java/Scala care faceau agregari de date astfel incat tu dintr-un datalake de date
sa imi poti gasi exact ce doresc eu.
Si pe acel cluter puteau sa ruleze diferite joburi facut de N studenti , joburi care faceau parte dintr-un proiect mai mare sa zicem, pe care puteati sa rulati algoritmi de AI/ML/BigData.
Tu acum trebuia sa stii API-urile de baza ale acestori tehnologii.
Trebuia sa cunosti in detaliu :fie Apache Hadoop/Cassandra/Spark framework/java/scala
fie Google BigQuery /Google Dremel
fie Apache Impala/ Apache Dril
Structura si administrarea de baza a unui cluster(vezi Hadoop care este open source).
Apoi ar fi trebuit sa ve invete analiza de date precum si interpretarea acestora (agreagarile obtinuite  in urma joburilor).

Ce ai spus tu mai sus cu computer cuantic , etc este valabil doar daca lucrezi la astfel de firme cum ar fi D-Wave sau partenerii lor, in rest este frectie la picior de lemn.
Daca nu vrei sa ramai in invatamant , ai facut degeaba ascest master.

Cat despre faptul cai aflat de la master cum sa te joci intr-o masina virtuala in conditiile in care ai terminat fac de Automatica si virtualizarea exista demult, deja imi vine sa rad.
Cmon  asta invata la master ? VirtualBox  ?=))

PS: sa nu cumva sa-ti treci in CV ca stii "circuite de teleportare", asta mai lipsea sa ajungi de bancuri pe la HR

Edited by MarianG, 12 July 2018 - 19:06.


#16
adi94

adi94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.11.2011

 WinstonMontana, on 12 iulie 2018 - 17:10, said:

Pai nu te descurci deloc pt ca ce ai enumerat nu face parte din sisteme distribuite.Aveai sisteme distribuite  daca la facultatea voastra aveati un cluster distribuit
de vreo 3000 de core-uri cu memorie disponibila de vreo  10 -> 100 TB, unde rulati joburi facute in  Java/Scala care faceau agregari de date astfel incat tu dintr-un datalake de date
sa imi poti gasi exact ce doresc eu.
Si pe acel cluter puteau sa ruleze diferite joburi facut de N studenti , joburi care faceau parte dintr-un proiect mai mare sa zicem, pe care puteati sa rulati algoritmi de AI/ML/BigData.
Tu acum trebuia sa stii API-urile de baza ale acestori tehnologii.
Trebuia sa cunosti in detaliu :fie Apache Hadoop/Cassandra/Spark framework/java/scala
fie Google BigQuery /Google Dremel
fie Apache Impala/ Apache Dril
Structura si administrarea de baza a unui cluster(vezi Hadoop care este open source).
Apoi ar fi trebuit sa ve invete analiza de date precum si interpretarea acestora (agreagarile obtinuite  in urma joburilor).

Ce ai spus tu mai sus cu computer cuantic , etc este valabil doar daca lucrezi la astfel de firme cum ar fi D-Wave sau partenerii lor, in rest este frectie la picior de lemn.
Daca nu vrei sa ramai in invatamant , ai facut degeaba ascest master.

Cat despre faptul cai aflat de la master cum sa te joci intr-o masina virtuala in conditiile in care ai terminat fac de Automatica si virtualizarea exista demult, deja imi vine sa rad.
Cmon  asta invata la master ? VirtualBox  ?=))

PS: sa nu cumva sa-ti treci in CV ca stii "circuite de teleportare", asta mai lipsea sa ajungi de bancuri pe la HR

Eu am venit dupa o idee. De sisteme distribuite m-a intrebat dani, nu am zis ca vreau sa fac asta dar vad ca e mai usor sa razi de oameni decat sa intinzi o mana de ajutor.
Multumesc pentru feedback si va urez o seara placuta.

Adi.

#17
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

Quote

Anul viitor urmeaza sa-mi sustin lucrarea de disertatie (sunt la un master la ac (sisteme distribuite si tehnologii web)).

adi94 said:

De sisteme distribuite m-a intrebat dani, nu am zis ca vreau sa fac asta dar vad ca e mai usor sa razi de oameni decat sa intinzi o mana de ajutor.
Multumesc pentru feedback si va urez o seara placuta.

Adi.
dar indrumatorul tau ce face ?pierde timpul ?

Edited by WinstonMontana, 12 July 2018 - 19:47.


#18
adi94

adi94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.11.2011

 WinstonMontana, on 12 iulie 2018 - 19:46, said:

dar indrumatorul tau ce face ?pierde timpul ?

Pe buna ca ma intrebi asta?
Ai dat o lucrare de licenta sau de disertatie? Care a fost implicarea indrumatorului in proiectul tau? Crezi ca intereseaza pe cineva?
Tot ce face e sa spuna da sau nu si cand spun tot pai atunci e tot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate