Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Primesc SMS-uri dbuioase inca de la activarea unei cartele prepay cu nr.

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010
Buna,

Se poate sa ai setata preferinta de a primi SMS-uri din partea anumitor companii. Pentru verificarea si modificarea acestor preferinte te rugam sa apelezi *567.

Multumim!

#38
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 GingisHan2015, on 11 iulie 2018 - 18:52, said:

Cartelele se reintroduc in circuit dupa anulare .Pe mine m-au sunat diversi un an de zile, sa vorbeasca cu Zoli ! Ajunsesem sa ii cunosc pe toti de acum .Niciodata n-am aflat cine e Zoli, dar de buna seama era cineva cu multi cunoscuti ! Posted Image

Era vechiul număr al lui Teszari și tu nu ai știut să profiți.

#39
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007

 Vodafone, on 12 iulie 2018 - 08:13, said:

Buna,

Se poate sa ai setata preferinta de a primi SMS-uri din partea anumitor companii. Pentru verificarea si modificarea acestor preferinte te rugam sa apelezi *567.

Multumim!
Asta nu e problema mea ca si client. Daca un clien cumpara o cartela noua prepay fcu nr. nu trebuei sa primeasca nici un alt SMS decat din partea companiei Vodafone. Cred ca am fost destul de clar si a cunostiintelor tale, dar nu numere refolosite reutilizate in conditiile in care exista un milion de combinatii de cifre diferite.

 LensFlare, on 12 iulie 2018 - 07:34, said:

Fa o plangere pe GDPR si sa vezi cum se potolesc Posted Image
Mai degraba la Politie

Edited by knight28, 12 July 2018 - 09:16.


#40
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Nu cred ca realizezi nivelul telefoniei din tara. Orange si voda sunt pe la 10 milioane clienti, si tie ti se pare mult ca sunt un milion de combinatii diferite?

De curiozitate, cam ce reclami la politie? Ti-au furat un sms, sau ce?

#41
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Doar hartuire ar putea.

#42
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007

 lexis1, on 12 iulie 2018 - 09:24, said:

Doar hartuire ar putea.
Exact hartuire si inselaciune. Din moment ce pretind ca eu as fi facut o comanda. Corect nu spun numele. AM inteles ideea cineva facut o comanda si nr. a fost reutilizt sau o cifra gresita. Dar ei nici nu ma suna sa calrifice situatia trimit doar SMS-uri. Daca ii suni inapoi ori suna ori intra casuta vocala ori imi da ocupat.

 knight28, on 12 iulie 2018 - 10:33, said:

Exact hartuire si inselaciune. Din moment ce pretind ca eu as fi facut o comanda. Corect nu spun numele. AM inteles ideea cineva facut o comanda si nr. a fost reutilizt sau o cifra gresita. Dar ei nici nu ma suna sa calrifice situatia trimit doar SMS-uri. Daca ii suni inapoi ori suna ori intra casuta vocala ori imi da ocupat.
Am mai facut un pas spre adevar. Asa stie vodafone sa ofere numere realocate. Eu vreau un numar care nu a fost realocat. Este posibil sa mai primesc diverse mesaje apeluri de la prietenii acelei fete/femei. Cylce European mi-a comunicat din nou numele acelei femei care mi l-a spus si AVON. O persoana din Sibiu. Nu-mi place Vodafone cum trateaza clientii sai.... E lipsa de respect. Am fost si in agentia Vodafone mi s-a spsu cu zambetul pe fata ca nu mi se paote da alt numar nou fara probleme nerealocat. Eu am abonament la Vodafone de foarte mult timp sunt client fidel dar ce le pasa lor..

Edited by knight28, 12 July 2018 - 10:54.


#43
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
Stiu ca nu e corect, moral, civilizat, etc.
Dar, pt sanatatea ta psihica, cu 28 de lei, ai o cartela cu nr nou, cu 5 eur credit, fara timp pierdut, nervi si stres. Acum, daca tu consideri ca merita sa dai 8-10 lei pe o folie de extraveral, in loc sa mai pui 18-20 de lei pentru un sim nou...
Plus ca, daca stai sa te gandesti, in 2-3 saptamani, oricum va trebui sa incarci fix acceasi suma pentru a avea valabilitate si optiune. Deci ?

Edited by Magicwisewolf, 12 July 2018 - 10:49.


#44
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

 knight28, on 12 iulie 2018 - 10:45, said:

Exact hartuire si inselaciune. Din moment ce pretind ca eu as fi facut o comanda. Corect nu spun numele. AM inteles ideea cineva facut o comanda si nr. a fost reutilizt sau o cifra gresita. Dar ei nici nu ma suna sa calrifice situatia trimit doar SMS-uri. Daca ii suni inapoi ori suna ori intra casuta vocala ori imi da ocupat.


Am mai facut un pas spre adevar. Asa stie vodafone sa ofere numere realocate. Eu vreau un numar care nu a fost realocat. Este posibil sa mai primesc diverse mesaje apeluri de la prietenii acelei fete/femei. Cylce European mi-a comunicat din nou numele acelei femei care mi l-a spus si AVON. O persoana din Sibiu. Nu-mi place Vodafone cum trateaza clientii sai.... E lipsa de respect. Am fost si in agentia Vodafone mi s-a spsu cu zambetul pe fata ca nu mi se paote da alt numar nou fara probleme nerealocat. Eu am abonament la Vodafone de foarte mult timp sunt client fidel dar ce le pasa lor..
Numerele folosite pentru trimitere SMS sunt niste prepay-uri bagate in centrala de trimis spam pana le blocheaza operatorul pentru abuz ca trimit prea mult spam.
Daca vrei sa ii contactezi iti zic si in SMS un numar de fix al firmei Cycle European 0212011421
Eu pe un telefon am avut colectie de SMS-uri de la ei de sute de mesaje... acum am mai ramas doar cu vreo 100 primite dupa ce am dat delete la toate. Niciodata nu folosesc acelasi numar sa trimita SMS, ca schimba prepayurile Vodafone la centrala de spam ca pe sosete. Se vede ca au un furnizor de cartele prepay Vodafone ca de obicei au numere consecutive semn ca provin din acelasi lot si in fiecare luna alta numerotatie.

Numere cu slabe sanse de a fi realocate sunt doar cele din ultima numerotatie atribuita VDF, alea cu 99, fiind mai noi, din ultimii 5 ani, au sanse mai mici de a fi reciclate fata de numerotatiile de acum 15 ani.  
Sau poti sa iei de la alt operator si sa ii faci portare in retea.
La Vodafone intradevar e o problema mare cu realocarea asta, prea multi tepari au avut numere Vodafone, sau poate ca au recuperatorii ceva intelegeri cu Vodafone, altfel nu imi explic de ce in celelalte retele nu am intalnit acest fenomen... poate cu GDPR-ul asta se mai potolesc spammerii astia, desi sabe sanse in conditiile in care nu exista cineva care sa ii arda la buzunar.

Edited by lexis1, 12 July 2018 - 11:20.


#45
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
lucrez in domeniu,te asigur ca la toti operatorii se intampla asa ceva
cele mai mici sanse sunt la lyca

#46
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Eu n-am patit.
La Vodafone am schimbat cele mai multe cartele. Numarul 2 la Orange. Astea fiind cele mai vechi retele e logic ca recicleaza numere...
La Orange niciodata nu m-a sunat un recuperator si nici SMS, in schimb la ei am primit SMS-uri din alea automate de la furnizori si banci unde cel dinainte nu si-a mai actualizat numarul si imi veneau mie SMS-urile cu ratele si facturile... dar de la recuperatori nimic.
La Vodafone in schimb, cred ca pe jumatate din cartele am fost abordat de recuperatori. O fi intamplare sau nu, nu stiu... dar parca ceva miroase.

Chiar ar trebui sa se gandeasca cei ce trimit SMS-uri prin sisteme automate sa faca un sistem prin care sa fii sters din baza lor de date.

#47
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

 knight28, on 12 iulie 2018 - 10:45, said:

Eu vreau un numar care nu a fost realocat

E bine să vrei!
Iei un număr de la Digi sau Lycamobile și-l portezi în Vodafone și termini circul. Gândește-te că și numărul tău, când te vei plictisi de el, va ajunge la cineva care poate va primi un SMS adresat ție, iar acela va face exact ca tine.

#48
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 knight28, on 12 iulie 2018 - 09:17, said:

Asta nu e problema mea ca si client. Daca un clien cumpara o cartela noua prepay fcu nr. nu trebuei sa primeasca nici un alt SMS decat din partea companiei Vodafone. Cred ca am fost destul de clar si a cunostiintelor tale, dar nu numere refolosite reutilizate in conditiile in care exista un milion de combinatii de cifre diferite.

Mai degraba la Politie
Nu rezolvi nimic ca nu intra in copententa lor (a celor de la VDF sau Politie), ci a celor de la  ANSPDCP (dar numai dupa ce faci o reclamatie cu numar de inregistrare la Cycle European si nu se rezolva)! , ti-am dat AICI o gramada de date de contact ale lor, ai facut ceva cu ele? ca am impresia ca tu astepti pe altii sa-ti rezolve problemele!

 LensFlare, on 12 iulie 2018 - 07:34, said:

Fa o plangere pe GDPR si sa vezi cum se potolesc Posted Image
Voi credeti ca GDPR  nu functioneaza si el pe regulamente , nu-l baga nimeni in seama! Toti o sa spuna: "de unde sa stie cei de la  Cycle European ca numarul ala apartine altui utilizator? daca nu le aduce nimeni  la cunostinta acest lucru". Cycle European pana in momentul de fata nu a incalcat niciun GDPR sau alte lucruri!

Edited by stlk, 12 July 2018 - 12:11.


#49
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Dbuioase?

SMS-uri duioase. Doar ingnora-le.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate