Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Franța, "singura echipă africană" rămasă la CM 2018

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
376 replies to this topic

#1
G.I.C.U.

G.I.C.U.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 04.09.2006
O avocată senegaleză a cerut suspendarea unui proces ca să nu rateze meciul Franța vs Belgia - Motivul: Franța este "singura echipă africană rămasă" la CM 2018

Sa fie clar, asta nu e topic de jigniri rasiale. Eu sunt un fan al Frantei de pe vremea lui Platini, Tiggana, Tresor, Giresse & co pana azi. Pur si simplu mi s-a parut interesant felul in care a pus problema avocata aia. Intr-adevar legiunea africana face legea la campionatul asta. Mbappe e teribil, vreau sa emigreze unul de asta si in Romania.

[ https://resize.indiatvnews.com/en/resize/newbucket/715_-/2018/06/france-football-team-1528607350.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe Tiggana l-am scris asa ca mi-l corecteaza editoru' in rroma Posted Image

Edited by G.I.C.U., 11 July 2018 - 17:45.


#2
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
Relax boss ca, Croatia ia titlul de campioana

#3
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Î:Cum se numesc 11 magrebieni îmbrăcaţi în albastru?
R: Echipa de fotbal a Franţei.

#4
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015
Nu e corect,ai pus poza cu Senegal :D

#5
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Stii cum le zice la aia care se tarasc pe gazon tot timpu? A?
R: Taraturi.

#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu zic nici nu nici da, dar Croatia merita sa faca fericita o doamna prezident cum n-are nime in lumea asta de faina !
https://www.facebook...rabarKitarovic/

#7
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,354
  • Înscris: 20.05.2005
Si cocosul galic :
[ http://scms.machteamsoft.ro/uploads/photos/652x450/652x450_073229-cioara.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.sperietori.ro/images/produse/CioaraZdeZsemanaturaZCorvusZfrugilegusZ0_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Astia alearga bine ca i-au cules francezii de prin triburile africane pe aia care fugeau dupa prada pe camp cu sultia ca sa o prinda Posted Image

#9
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
ia auziti aici, care stiti sa cititi in franceza, ca i un meme si originalul in spaniola nu are a  face.
initiator: sa i dai drepturile de autor "lui omu' asta", de a facut meme-ul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A5OzQpB4IjE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@gdans: cocsul ala galic, asa cum l-ai pus tu, ii a saptea economie a lumii.  Sa nu mai zic ca Franta are cel mai bun sistem medical din lume si vreo 54 de centrale nucleare.
Basca si ceva arsenal atomic.
Nu mai intreb ce are Romania, ca ma i-a plinsul. Si oricum o sa ma ia peste vreo 2 zile cind ajung in Ro.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postpetit_christian, on 11 iulie 2018 - 18:14, said:


@gdans: cocsul ala galic, asa cum l-ai pus tu, ii a saptea economie a lumii.  Sa nu mai zic ca Franta are cel mai bun sistem medical din lume si vreo 54 de centrale nucleare.
Basca si ceva arsenal atomic.
Nu mai intreb ce are Romania, ca ma i-a plinsul. Si oricum o sa ma ia peste vreo 2 zile cind ajung in Ro.

Si ce legatura are cu fotbalul ???

#11
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
Si cioara pe post de cocos are vreo legatura?!?!

Ontopic: cu sau fara africani, e in finala. Unde-s Romania, Germania, Brazilia, Argentina, Uruguay??? Ca sa numesc numai granzi, cu o singura exceptie, se subintelege care.

#12
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,354
  • Înscris: 20.05.2005

View Postpetit_christian, on 11 iulie 2018 - 18:34, said:

Si cioara pe post de cocos are vreo legatura?!?!

Este mai reprezentativa pentru jucatori.

Tu probabil nu erai in acest univers cand francezii au luat-o in ras si pe Halep (asocierea cu tzig4anii care fura fier).
Daca nu ar fi facut mizeria asta (si nu e prima), m-as fi abtinut sa postez o cioara.
Iar cocosul galic este doar mascota echipei de fotbal.

Edited by gdans, 11 July 2018 - 18:48.


#13
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
Francezii nu au luat-o in ris pe Halep, ci tocmai stereotipiile si prejudecatile unora. Dar de unde cultura si capacitatea de a intelege umorul gen C Hebdo, Le canard Enchainé, samd.
Aia au luat in ris religiile, mari profeti, sau macar considerati ca atare, si te asteptai sa nu o ia in ris pe Halep?
Nu conteaza ca acesti profeti sunt reali sau nu, lumea crede in ei si e deranjata. Si uite ca C Hebdo nu s a sfiit sa faca glume cu Isus, Mohamed, Budha, si tu vroiai sa nu faca cu Halep, care pastrind proportiile e la -infinit, in constiinta populara, fata de cei enumerati mai sus?

Si pina la urma, cine e Halep sa nu se poata face misto de ea?
Mai scoate ochii din haznaua de presa romaneasca (mult spus presa) si vezi ce a zis Dan Alexe, om de cultura veritabil despre caricatura cu Halep.
Probabil nici nu ai auzit de el.
Ca daca auzeai nu puneai cioara. E dreptul tau sa o pui, dar logica din spate e falsa. Degeaba vii cu justificari.

#14
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005

View Postpetit_christian, on 11 iulie 2018 - 18:14, said:

ia auziti aici, care stiti sa cititi in franceza, ca i un meme si originalul in spaniola nu are a  face.
initiator: sa i dai drepturile de autor "lui omu' asta", de a facut meme-ul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A5OzQpB4IjE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@gdans: cocsul ala galic, asa cum l-ai pus tu, ii a saptea economie a lumii.  Sa nu mai zic ca Franta are cel mai bun sistem medical din lume si vreo 54 de centrale nucleare.
Basca si ceva arsenal atomic.
Nu mai intreb ce are Romania, ca ma i-a plinsul. Si oricum o sa ma ia peste vreo 2 zile cind ajung in Ro.


La cat au ciordit din Africa de-a lungul istoriei cred si eu ca are economie puternica.

#15
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,354
  • Înscris: 20.05.2005

View Postpetit_christian, on 11 iulie 2018 - 19:00, said:

. . .
Si pina la urma, cine e Halep sa nu se poata face misto de ea?

Si de ce nu se poate râde de echipa Frantei  ?

Edited by gdans, 11 July 2018 - 19:05.


#16
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
Se poate ride, am zis eu ca nu? Chiar e recomandat. Dar mi se pare aiurea sa rizi de cineva din cauza originii rasiale. Ba chiar mi se pare de tot cacatul, sincer sa fiu.
Daca rideai ca au jucat prost, ca au IQ sub limita, ca nu stiu sa isi lege sireturile, etc, etc, nu mi se parea aiurea. dar sa rizi de ei ca sunt negri, trebuie sa fii Cretin (cu majuscula). De parca isi alege cineva locul de nastere si culoarea pielii.
Atita te duce mintea pe tine, ca tu ai pus cioara si nu initiatorul, care a facut o gluma f buna, sau poate a copiat-o, dar la baza e ff buna.

#17
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,354
  • Înscris: 20.05.2005

View Postpetit_christian, on 11 iulie 2018 - 19:11, said:

. . .
Dar mi se pare aiurea sa rizi de cineva din cauza originii rasiale. Ba chiar mi se pare de tot cacatul, sincer sa fiu.
. . .

Trimiterea pe care o facea caricatura cu Halep, la tzig4anii care vand fier nu e tot rasism ?

Eu banuiesc  ca majoritatea romanilor vor tine cu Croatia tocmai din cauza acestui aspect.
.

Edited by gdans, 11 July 2018 - 19:21.


#18
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postpetit_christian, on 11 iulie 2018 - 19:00, said:

Dar de unde cultura si capacitatea de a intelege umorul gen C Hebdo, Le canard Enchainé, samd.
Aia au luat in ris religiile, mari profeti, sau macar considerati ca atare, si te asteptai sa nu o ia in ris pe Halep?
Nu conteaza ca acesti profeti sunt reali sau nu, lumea crede in ei si e deranjata. Si uite ca C Hebdo nu s a sfiit sa faca glume cu Isus, Mohamed, Budha, si tu vroiai sa nu faca cu Halep, care pastrind proportiile e la -infinit, in constiinta populara, fata de cei enumerati mai sus?

Si pina la urma, cine e Halep sa nu se poata face misto de ea?


De curioziteu': de De Gaulle, si-au batut joc ?

Da' de Nea Pulea Ion, ala... Napoleon, au facut caterinca ?...

E misto sa-ti bati joc de tot si toate.
E chiar mijto'...

Si cul.
Progresist.


Da' uite ca-s unii ( multi, pare-se ) care nu prea gusta la nesfarsit flegmatul, de-al dreq, pe ce-au altii mai sfant si nu prea le apreciaza "pamfletele" de cacat, drept pentru care pun mana pe agheu si le zboara creierii pre pereti !

Eh... altii n-au simtu' umorului lor, frantuzit, deh !... Posted Image

A bon entendeur, salut !

Edited by sylvius, 11 July 2018 - 19:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate