Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cum te simți, știind că vei crește copilul altei țări ?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMohombi, on 11 iulie 2018 - 17:26, said:

Întrebarea este pentru tine ca părinte, din sângele tău a ieșit un copil ce nu este român, e ca și cum ai fi luat copilul unui străin și l-ai fi crescut tu în străinatate, stirpea ta a luat sfârșit aici, asta e ideea, ai pus capăt liniei tale românești, prin prostia ta.
Pai fiind copilul tau normal ca ii vrei binele deci nu ai ce sa simti decat o usurare ca nu trece prin atatea greutati prin care ai trecut ca parinte.

#20
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018

View Postrosix, on 11 iulie 2018 - 17:30, said:



Nu are de ce sa ni se umfle pipota de romani - oamenii aia au plecat acolo de foame

Nu zau….

#21
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Cred că mai e de luat în seamă și senzația că ești cumva un capăt de linie, un punct de fractură. Pînă la tine, toate generațiile au trăit într-un fel. De la tine încolo, o să fie altfel. Tu n-o să mai trăiești ce și cum au trăit părinții sau bunicii tăi. Nu o să fii bunicul ăla cu 3 generații împrejur la masa de Crăciun, bunicul care își duce nepoții la școală cît părinții lui sînt la serviciu etc. La limită vorbind, probabil nici la mormîntul tău n-o să aibă cine veni pe cît de des te duci tu la bunicii/părinții tăi. Viața familiei (văzută ca succesiune de generații, nu ca sumă de rude) a suferit o deraiere, o dislocare, fix începînd cu viața ta.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrosix, on 11 iulie 2018 - 17:30, said:



Este plecat de 3-4 ani sau asta este varsta lui?

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 11 iulie 2018 - 17:35, said:

Este plecat de 3-4 ani sau asta este varsta lui?

Asta-i varsta lui, nascut si crescut acolo.. Parintii sunt plecati de cand cu intrarea in UE.  Nu are absolut niciun feeling de roman copilul ala. E italian pe de-a intregul.

Adevarat va spun:  e greu pentru un copil nascut in afara, dus la gradinita acolo, relationat cu alti copii in limibi straine, sa mai simta ceva romaneste, oricat ar incerca familia.

un copil nascut in limbi straine nu mai vede Romania cum o vedem noi

Edited by rosix, 11 July 2018 - 17:41.


#24
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Pentru ca parintii non capisco rumeno :D

#25
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
Cand o sa am copil de preferat sa se nasca in afara vreau sa cunoasca o alta mentalitate. si nu cea din Romania. CSF nai CSF. Romania este deja istorie, trebuie sa evoluam

#26
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postrosix, on 11 iulie 2018 - 17:37, said:


Asta-i varsta lui, nascut si crescut acolo.. Parintii sunt plecati de cand cu intrarea in UE.  Nu are absolut niciun feeling de roman copilul ala. E italian pe de-a intregul.
In nici un caz nu e italian, pentru ceilalti italieni el nu o sa fie decat un "zingaro romeno", o sa aiba mari probleme de adaptare si integrare in societate, asa se intampla cu multi copii ai romanilor din strainate - nu sunt nici romani dar nici straini, sunt ceva nedefinit, niste oameni fara radacini, fara identitate, care or sa ingroase numarul inadaptatilor din tarile respective.

#27
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018

View PostAldulescu, on 11 iulie 2018 - 17:43, said:

In nici un caz nu e italian, pentru ceilalti italieni el nu o sa fie decat un "zingaro romeno", o sa aiba mari probleme de adaptare si integrare in societate, asa se intampla cu multi copii ai romanilor din strainate - nu sunt nici romani dar nici straini, sunt ceva nedefinit, niste oameni fara radacini, fara identitate, care or sa ingroase numarul inadaptatilor din tarile respective.

Esti sociolog?

#28
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Zilele trecute eram la tobogan cu fetița mea, care are sindrom Down. Deja sunt imun la șușoteli și la ,,uite ce față are aia!” ,,Care? Uau, ce față are!” și restul dejecțiilor culturii valahilor din care ,,cu mândrie” fac parte.
Dar acum era acolo o femeie cu două fetițe de vreo 7-8 ani, care s-au jucat cu fiică-mea ca și cu orice alt copil. Femeia a venit la mine la un moment dat și a intrat în vorbă: ce vârstă are fetița, dacă merge la grădiniță, etc. Observasem că vorbește în engleză cu una din fete. Am întrebat-o ce și cum: sunt plecați de 20 de ani în Irlanda, fetița ei înțelege românește, dar nu vorbește decât engleza, cealaltă fetiță era verișoara din România.
Ei, doamna asta era pur și simplu indignată de ce vorbe auzise de la niște copii și niște bunici despre fiică-mea. Mi-a spus că mai vine în țară doar cât mai trăiește mama ei. I se pare incredibil cât de primitivi suntem față de cei din Vest. În Irlanda, fetița ei are în clasă câțiva copii cu Down (nu doar unul, mai mulți!) care tratați ca niște persoane oarecare. Mi-a spus că acolo nu se uită nici naiba la o persoană cu handicap așa cum o fac românii. Pentru ea fusese pur și simplu șocant să audă și să vadă cum era tratată fiică-mea la spațiul de joacă.

M-a pus pe gânduri discuția cu doamna respectivă. Eu, trăind zilnic cu ,,valorile” noastre, am căpătat o anume imunitate, dar femeia era cât se poate de scârbită. Trăind 20 de ani între oameni civilizați, când vine aici vede foarte clar cine suntem.

Care or fi valorile de care vorbește inițiatorul...habar nu am.
Concluzia postului meu e că doamna aceea crește fetița să fie cetățean irlandez. E decizia cea mai bună pe care o putea lua pentru copilul ei, care nu va fi român, nu va simți românește, ci va fi un om civilizat. O felicit pentru asta și le urez tot ce e mai bun pe lume!

#29
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Eu nici nu îmi doresc să fie români.
Dacă aş fi ştiut bine o limbă străină, nici nu vorbeam cu ei în română. Dar până la urmă nu strică nici să ştie puţin română, pe care o vorbesc prost şi cu accent străin Posted Image De exemplu, "mă pişez" :))

Edited by afh, 11 July 2018 - 17:47.


#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postaproape40, on 11 iulie 2018 - 17:39, said:

Pentru ca parintii non capisco rumeno Posted Image

Ba da.. parintii vorbesc romana in casa.. Stie si copilul 3 cuvinte... Nu au tinut neaparat sa-l invete romana ca nu are rost... Viitorul lui nu e in Romania, e in Italia...

#31
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Simt frustrarea in aer :D

#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAldulescu, on 11 iulie 2018 - 17:43, said:

In nici un caz nu e italian, pentru ceilalti italieni el nu o sa fie decat un "zingaro romeno", o sa aiba mari probleme de adaptare si integrare in societate, asa se intampla cu multi copii ai romanilor din strainate - nu sunt nici romani dar nici straini, sunt ceva nedefinit, niste oameni fara radacini, fara identitate, care or sa ingroase numarul inadaptatilor din tarile respective.

Nu-i adevarat, e o prostie... Cei nascuti si crescuti acolo care deprind limba si obiceiurile de mici, nu sunt marginalizati ca romanasii care s-au aciuat pe acolo de foame.
Si e firesc sa fie asa. Puneti-va in locul copiilor.  Daca voi v-ati fi nascut acolo, ati mai fi dat vreo ceapa degerata pe Romania, doar avand la baza originea de sange?  
Hai sa fim seriosi... Romania e o tara vai de curul ei, aflata la periferia Europei din care au taiat-o de foame, cca. 4 milioane de oameni, aflata pe o panta descendenta abrupta in toate domeniile.

Edited by rosix, 11 July 2018 - 17:51.


#33
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
Nu degeaba suntem numiti "curul" Europei. Ce consuma cei din vest noi trebuie sa ejectam. FB ne meritam soarta. Si spun cu mandrie mie rusine ca sunt ROMAN. Cand vad atat ura si discriminare intre noi.

Ne-am întrebat de multe ori, oare ce-a vrut să spună Petre Ţuţea prin  "Balcanii sunt curul Europei!” Nu-i aşa că e o temă de reflecţie?

Edited by james_tont89, 11 July 2018 - 17:52.


#34
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostMohombi, on 11 iulie 2018 - 17:03, said:

Cum te simți, știind că vei crește copilul altei țări ?



nu inteleg intrebarea asta

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMohombi, on 11 iulie 2018 - 17:03, said:

atașament față de valorile, sistemul și țara unde ați crescut voi
Vorbesti de lucruri demult apuse. Azi discutam de globalizare, nu mai mor multi pentru idealuri vremelnice, o viata are omul si aia se termina repede dar macar ti-o traiesti asa cum iti place.

#36
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postaproape40, on 11 iulie 2018 - 17:44, said:


Esti sociolog?
Nu, dar am calatorit suficient prin strainatate sa vad cam ce parere au strainii despre noi. Cand auzeau de romani imediat incepeau sa scuipe si sa suduie, asta e reputatia noastra in Europa!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate