Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Pasi de urmat în cazul unei succesiuni în litigiu

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,792
  • Înscris: 13.07.2011
Am si eu o urmatoarea problema in familie (nu este pentru mine) care doresc sa o discut cu voi inainte sa consult un avocat.

Matusa mea, dumnezeu sa o ierte, s-a stins din viata in urma cu 4 saptamani. Ea se afla in proces de partaj cu unchiul meu si se certau pe o casa. In momentul decesului, datorita faptului ca procesul de partaj nu se terminase doar EA ramasese proprietara a casei in care inca locuiau amandoi. Dupa decesul ei, asigurarea de viata trebuie sa achite restul creditului, astfel ca locuinta (casa) este achitata complet.

In testament, este doar fiica ei (verisoara mea) ca mostenitoare directa deoarece situatia fata de unchiul meu se inrautatise dupa ce el o inselase si avea ceva probleme financiare.

Problema se pune acum in felul urmator. Daca verisoara mea este mostenitoarea directa a averii, si partajul nu se terminase, dar casa a fost construita in timpul casatoriei, vor intra amandoi ca proprietari 1/2 sau ii ramane casa verisoarei mele 1/1 si este obligata sa il despagubeasca?

In cazul in care ea primeste 1/2 si unchiul 1/2 atunci ce sanse are ca sa poata vinde casa, deoarece unchiul nu va avea posibilitatea sa o despagubeasca cu jumatate din valoarea casei ca el sa o pastreze 100% si nici ea nu are suma de bani pentru a il despagubii pe el, vorbim de cateva sute de mii de euro. Tin sa mentionez ca el inca locuieste in casa, verisoara nu locuieste acolo.

Multumesc pentru ajutor!

Edited by business11, 11 July 2018 - 16:25.


#2
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Daca este mostenitoare, mosteneste si procesul de partaj.... probabil.
Cel mai bine avocat ;)

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,792
  • Înscris: 13.07.2011

View Postspe_ripper, on 11 iulie 2018 - 16:28, said:

Daca este mostenitoare, mosteneste si procesul de partaj.... probabil.
Cel mai bine avocat Posted Image

asta a fost si prima mea gandire. Ca mai intai ea va "prelua" locul mamei ei in procesul de partaj si se vor certa o perioada lunga de timp pe casa si cum se va impartii casa. Multumesc pentru primul ajutor.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu înțeleg ce e cu asta:

View Postbusiness11, on 11 iulie 2018 - 16:17, said:

Ea se afla in proces de partaj cu unchiul meu si se certau pe o casa. In momentul decesului, datorita faptului ca procesul de partaj nu se terminase doar EA ramasese proprietara a casei in care inca locuiau amandoi. Dupa decesul ei, asigurarea de viata trebuie sa achite restul creditului, astfel ca locuinta (casa) este achitata complet.

Creditul a fost făcut înainte de căsătorie, sau de ce zici că doar ea rămăsese proprietară?

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,792
  • Înscris: 13.07.2011

View Postalthea, on 11 iulie 2018 - 16:44, said:

Nu înțeleg ce e cu asta:


Creditul a fost făcut înainte de căsătorie, sau de ce zici că doar ea rămăsese proprietară?

terenul a fost cumparat de ea pe numele ei si ea era singura proprietara in acte a terenului si a casei, totul in timpul casatoriei. El nu a dorit sa intre in acte deoarece pe vremea respectiva conducea cu succes o companie si de frica unui dezastru a preferat sa o lase pe ea in acte. Creditul in schimb este luat de amandoi, tot in timpul casatoriei.

Edited by business11, 11 July 2018 - 16:53.


#6
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Cel mai bine la un notar !

Locuinta o sa fie 1/2, la fel si terenul daca a fost dobandit in timpul casatoriei, daca terenul este prin mostenire, o sa fie doar la unul din soti. (mostenirea nu se imparte ca bun dobandit in timpul casatoriei)

Faceti act de mostenire fara bunuri, pentru ca judecatoria sa recunoasca mostenitori(rea), iar mostenitori(rea) o sa se lupte in continuare in instanta.

La instanta se face expertiza (cu plata), iar instanta o sa va puna sa va intelegeti, de exemplu sa impartiti casa prin ziduri sau alta intrare daca este posibil, sau unul din proprietari sa-l despagubeasca pe celalalt.

Later edit:
La teren daca erau luati cu acte, nu are cum sa apara in contract doar ea, sigur scrie in dreptul numelui ei in contract ceva gen casatorita/necasatorita.

PS : Testamentul si donatia pot fi atacate in instanta.

Edited by tenzen, 11 July 2018 - 17:01.


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu contează ce e în acte, ci momentul dobândirii și zici că a fost în timpul căsătoriei. Dacă n-au făcut ceva artificii (gen bani proprii din sursă cum ar fi o donație) nu cred că e singura proprietară. De-aia se certau pe casă.
Avocatul mătușii știe ce e de făcut, dar cu siguranță și tata se va mișca.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Atunci se imparte daca imobilul a fost dobandit DUPA casatorie .

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,792
  • Înscris: 13.07.2011
inainte de decesul ei si inainte de partaj un avocat a spus ca ea poate sa vanda casa la orice ora atat timp cat DOAR ea este in acte, doar ca este obligata sa il despagubeasca pe el cu jumatate din suma, din pacate la momentul respectiv nu s-a gandit la vanzarea casei asa de rapid si a preferat calea partajului deoarece nu avea cum sa stie ca decesul ei se apropie. Dupa divort si dupa partaj, el se lupta pentru jumatate din casa in asa fel in cat sa intre in acte. Verisoara mea, banuieste ca el doreste sa pastreze casa si sa faca in asa fel incat sa o despagubeasca cu o suma cat mai mica posibila, mult sub suma care normal ei i-ar reveni.

Faza proasta este ca verisoara este plecat din tara la studii si ii este foarte greu sa ajunga mereu in Romania pentru procese si asa mai departe, ea vrea jumatate din casa (sub forma de bani) nu o intereseaza imobilul, dar stie ca tatal ei nu o poate despagubii pentru asa ceva.

Edited by business11, 11 July 2018 - 17:06.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Treaba e clara , insa degeaba face unchiul oferta de doi lei pt ca se evalueaza casa la un evaluator !
Verisoara poate discuta prin avocat dar si ala costa insa o scuteste de drumuri aiurea .

Edited by Baxon, 11 July 2018 - 17:12.


#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,792
  • Înscris: 13.07.2011

View PostBaxon, on 11 iulie 2018 - 17:12, said:

Treaba e clara , insa degeaba face unchiul oferta de doi lei pt ca se evalueaza casa la un evaluator !
Verisoara poate discuta prin avocat dar si ala costa insa o scuteste de drumuri aiurea .

casa a fost evaluata de un evaluator in timpul in care ea mai traia. A fost evaluata la o suma mai mica decat pretul pietei (logic), adica la 300.000 in loc de 400.000. Pretul de 400.000 a fost confirmat de dfierite agentii imobiliare care au asigurat ca vand casa cu 400.000 in 6-12 luni.

Acum judecatoria va aplica pretul de 300.000 sau de 400.000, adica vor avea posibilitatea sa vanda casa prin imobiliare, sau vor fi obligati sa o bage la licitatie?

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbusiness11, on 11 iulie 2018 - 17:04, said:

Verisoara mea, banuieste ca el doreste sa pastreze casa si sa faca in asa fel incat sa o despagubeasca cu o suma cat mai mica posibila, mult sub suma care normal ei i-ar reveni.
Verișoara ta ar putea să-și facă niște calcule după ce o să știe ce costuri de bani și de timp implică partajul. Suma de bani care reprezintă jumătate din valoarea casei va fi rău scăzută de avocat, expert și ce alte cheltuieli vor apărea. Poate merită să se așeze la negocieri cu taică-său.

View Postbusiness11, on 11 iulie 2018 - 17:26, said:

Acum judecatoria va aplica pretul de 300.000 sau de 400.000, adica vor avea posibilitatea sa vanda casa prin imobiliare, sau vor fi obligati sa o bage la licitatie?
Păi nu s-a plătit taxa de timbru la început?
Sau te referi la cazul în care se va dispune vânzarea?

Edited by althea, 11 July 2018 - 17:28.


#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,792
  • Înscris: 13.07.2011
nu exista sansa sa vorbeasca cu tasu‘. El nu vrea sa auda de nimeni si nici nu are bani sa o despagubeasca.

Ma refer in caz ca se vinde.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate