Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce înseamnă pentru voi autovehicul vechi?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
https://www.pensiata...garantata-2018/

Da, primești pensie fara sa muncești, cei ce ia acum ajutor social o sa primească și pensie din banii noștri :)

#20
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 flp014, on 11 iulie 2018 - 15:57, said:

poti dezvolta?
Nu de alta, dar am aflat ceva nou acum : masina de 50-80000 eur intretinuta numai la reprezentanta este rabla cand a facut 8 ani...Posted Image))
noapte mintii...
Dar poate ne lamuresti tu, chiar as vrea asta.
Cati romani isi permit masina de 50-80000 euro? Poate atata costa cand era noua si ei au luat-o la 15000 second.

#21
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

 DannyMC, on 11 iulie 2018 - 18:53, said:

Daca nu ai contribuit iei mumu nu pensie!
Oho, iei mai mult decat cel ce a contribuit... pensia pentru cei ce nu contribuie creste de la an la an cu 20%, in timp ce cea pentru cei ce au contribuit nici indexata cu inflatia la inceput de an nu primesc desi e prevazuta in lege.
PSD s-a prins, da mai mult la aia care au stat pe social ca sa ii aiba si la batranete captivi... aia care au muncit primesc mumu.

Pentru necunoscatori, daca ai muncit 35 de ani pe salariul minim o sa iti faca o pensie calculata de 800 lei... in conditiile in care indemnizatia sociala pentru batrani va fi peste 600 lei... deci 35 de ani de munca si contributie in ochii conducatorilor va valora sub 200 lei Posted Image
Dar nu-i nimic, ca astia voteaza majoritatea exact nenorocitii care isi bat joc de ei... cumva isi merita bataia de p*** peste fata pe care o primesc de la ei.

Masinile sunt ca omul, cu cat trec anii cu atat devin mai proaste.

Edited by lexis1, 11 July 2018 - 22:12.


#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 arsmundis, on 11 iulie 2018 - 21:26, said:

Cati romani isi permit masina de 50-80000 euro?
Mai multi decat crezi. Salarii de 3-4000 € net in bucuresti nu sunt raritati. Cu asa ceva, la 2 persoane in casa, iti permiti cam orice.

#23
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Eu stiu si pensionari cu sumele alea... din provincie.

Spoiler, au fost bugetari la viata lor.

Dar astea sunt raritati, ii numeri pe degetele de la o mana... daca erau multi nu mai iesea media veniturilor la 2400 lei.
Avand in vedere ca statistica spune ca 41% din angajati castiga 1200 lei... cate procente de angajati trebuie sa castige 3000 euro ca sa traga media la 2400 lei?

#24
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Şi bugetarii ăia cu ce maşini umblă?   :)

#25
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
ce topice deschizi bai nene complet puerile fara sens ...nu ti sa luat si tie ...

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

 rosix, on 11 iulie 2018 - 15:59, said:

...cand trec direct la Tesla.

știi că tesla nu ară, nu?

#27
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
O masina devine " veche " imediat dupa ce nu mai este noua . E noua doar la dealer in curte. ai iesit pe poarta dealerului ...ai o masina veche de ....5 minute , 5 luni , 5 ani . Pentru unii , o masina de 4 ani este noua . Pentru altii , daca a aparut un alt model , una de 6 luni este una veche. Nu conteaza cat de veche sau noua este o masina , conteaza sa-si indeplineasca corect functia pentru care a fost creata .

#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Aici problema e mai complicata. @djl are un statut social de iubitor de lucruri vechi. Nu se poate sa isi cumpere o masina care sa fie considerata noua de unii.
Probabil ca de asta a deschis topicul, ca sa se asigure ca toti suntem in consens ca masina lui este veche, atunci cand si-o va cumpara.

#29
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Eu apricez după judecata mea cât de veche e o maşină care să-mi placă şi dacă se întâmplă să-mi placă una mai nouă, asta e, încep să mă informez despre ea. Dacă 3 sferturi din oameni afirmă că o maşină de acum 10 ani e veche, pentru mine tot destul de nouă e. Aşa că nu de asta am întrebat. Dar mi se pare aiurea să zici că o maşină de acum 10 ani, ba chiar şi 15 e veche sau prea veche. Da, poate să aibă unele probleme (depinde de calitatea iniţială, cum a fost întreţinută), dar totuşi nu are 25 de ani. Sau în Vest schimbă autobuzele la 10 ani... mi se pare aberant.
Am dorit să aflu părerile voastre. Eu le am deja pe ale mele. Mi-a plăcut cel care a zis "că atunci când costă reparaţia..." nu mai merită să ţii un autovehicul dacă nu e ceva special. Consider că a adus un argument bun.

#30
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mane, o masina nu mai e un bun de tinut "o viata". E un consumabil. Eu am un merc c220 din 2006 si nu se mai fac asa. Dar chiar si daca erau luate mai in serios multe lucruri pe vremea aia asta nu inseamna ca e tanc si ca nu am bagat deja destui bani in reparatii (are cam 130.000 km, am luat-o la 11.000 direct din stuttgart, avea cam 1 an vechime, ca noua practic).

Daca ar fi sa se strice iremediabil (cu bani rezonabili adica) mi-as lua nici mai mult nici mai putin decat un Duster. Da, ai citit bine, din merc in caruta practic (interiorul e foarte fain la actuala masina si nu cred ca fie egalat in urmatorii 20-30 de ani de uzinele Dacia) dar Duster e o masina fiabila, usor si ieftin de intretinut si nu te doare inima de orice zgarietura sau bagatela din asta.

Masina e consumabil pentru mine dupa cum spuneam, te folosesti de ea sa faci treaba, nu are rost sa bagi foarte multi bani in ea pentru ca se devalorizeaza mult prea usor si pentru ca de stricat tot se strica, poate sa scrie si Maybach pe ea. Toata treaba tine de cat banet ai, daca te duci in 10k pe luna - by all means - mi se pare normal sa te astepte un seria 7 la scara. Dar pana atunci mai degraba investesti banii aia sa ajungi sa ti-l permiti decat sa strangi din buci pentru o fieratanie care rugineste in parcare.

#31
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Pt mine vechi nu reprezinta neaparat varsta masinii ci starea ei tehnica.

Sunt atatea masini de 20+ ani ce sunt mentinute intr-o stare tipla, sunt vechi doar dupa anul fabricatiei si ca pasionat auto mi se par mult mai atragatoare masinile vechi intretinute decat computerele astea pe 4 roti. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate