Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Izolatia fonica in diverse tipuri de blocuri comuniste

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,919
  • Înscris: 03.12.2005
Unele din alea facute in anii 70 au sape flotante pe pat de nisip sau parchet (de-ala masiv) pe placi de rumegus-beton flotant pe pat de nisip. In alea nu se aude mai nimic de sus-jos, dar sunt destul de subtiri peretii laterali.
Apoi mai sunt alea (putine, depinde de zona) cu pereti de BCA gros si sape turnate in dusmanie prin care nu se aude mai nimic. Se aude, in schimb, prin ghenele de aerisire si alea de instalatii, pana ce le astupi, respectiv indesi cu vata minerala. Mai pui o usa umpluta rezonabil cu vata minerala, si esti in lumea ta.

#20
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
La unele plăci prefabricate se băga şi vată minerală sau plută (nu mai ţin minte sigur) între 2 straturi de beton. Ce rol avea acel strat?

#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postloock, on 11 iulie 2018 - 16:51, said:

Ioane, eu am scris acolo "multe", mi-am lasat marja de siguranta pt ca nu toate sunt la fel.
Tu de ce nu-ti lasi marja de siguranta si sari cu "nu e adevarat" ???
Te duc daca avem timp sa vezi blocuri de 10 taje unde se aude si cand mergi in papuci cu talpa moale si in varful picioarelor, iar daca tarsesti vine vecina de jos cu maiu'...si suna isteric la usa.
Blocuri turn, nu din astea late, din placi. Astea turn s-ar prabusi daca ar fi din placi. Sint turnate, peretii fiind din beton gros. Am stat in asa ceva.

#22
desikblack

desikblack

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.02.2019
Sunt si eu interesat de subiect. Deci intre blocurile din placi de 4 etaje si alea turn de 10 etaje, care ar avea izolare fonica mai buna?

#23
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Dacă reușești sa masori grosimea plăcilor dintre etaje, o să afli.

Edited by mihaigerard, 23 February 2019 - 10:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate