Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Izolatia fonica in diverse tipuri de blocuri comuniste

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
Cat de usor e pentru cineva care vrea sa cumpere un apartament sa-i evalueze izolatia fonica nativa? Ma refer la cea care rezulta implicit din grosimea planseelor sau alte detalii constructive si nu la solutiile de izolare fonica la care poti recurge dupa achizitie: usi, ferestre, pereti captusiti cu diverse materiale fonoizolante.

Nimeni nu e incantat sa stea intr-un apartament din care se aude sipotul inconfundabil al mersului la toaleta care vine de la vecinul de sus (altfel un om de treaba) sau discutiile entuziasmate prilejuite de reintalnirea rudelor, care strabat din sufrageria vecinului de jos (un eveniment frumos in sine, nu ma intelegeti gresit).

As limita topicul la blocurile din perioada '77-'90: tipuri de apartamente, zone din Bucuresti unde se intalnesc si cat de bine apreciati ca sta fiecare tip la capitolul izolatie fonica constructiva.

#2
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Eu cred ca e impropriu spus izolatie fonica. Nivelul de zgomot depinde de grosimea/tipul materialului folosit la constructie, precum si gradul de civilizatie al vecinilor.

Edited by mihaigerard, 11 July 2018 - 15:35.


#3
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Asa sunt blocurile... Poti sa stii tot ce fac vecinii.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Se aude la toate prin pereti, nu erau izolate.
Cele vechi ( '65 de ex) de 4 etaje, chiar si din prefabricate din beton, inca erau so-so OK, insa la cele de 10 etaje multe stau absurd de prost la capitolul asta, se aude orice miscare, papuc, etc. si dincolo de faptul ca trebuie sa-i suporti pe altii, o mare problema, poate neasteptata, e ca nu te suporta pe tine altii...

Daca vrei izolatie, o faci.
Faci casete din 7-12 straturi de prosop, si panotezi tot cu ele.
Desigur, nu te astepta ca tai 170 db, dar 10-15-20 se duc, si se duc muuuuuuuuuuuuult mai usor decat cu materiale fonoabsorbante dedicate si scumpe.
Daca vrei mai mult trebuie grosime mare, eventual suplimentar si profile de dispersie si amortizare fonica.

Edited by loock, 11 July 2018 - 15:47.


#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postloock, on 11 iulie 2018 - 15:43, said:

Se aude la toate prin pereti, nu erau izolate.
Cele vechi ( 65 de ex) de 4 etaje, chiar si din prefabricate din beton, inca erau so-so OK, insa la cele de 10 etaje multe stau absurd de prost la capitolul asta, se aude orice miscare, papuc, etc. si dincolo de faptul ca trebuie sa-i suporti pe altii, o mare problema, poate neasteptata, e ca nu te suporta pe tine altii...
Nu e adevarat, am stat la bloc de 10 etaje. Peretii sint turnati, din beton gros. Altfel blocul s-ar surpa. Vorbesc de blocuri turn, cu o singura scara, subtiri si inalte.

Edited by Ion_de_la_Raion, 11 July 2018 - 15:45.


#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu exista frate izolatie fonica la blocurile alea, pe vremea aia banul statului era investit in structura si atat. Finisajele erau proaste si foarte proaste. :) Maxim te poti interesa in diverse surse cum sunt facute blocurile in zone specifice, dar oricum conteaza si cum sunt vecinii. Un lucru iti spun, de cele mai multe ori blocurile noi au izolatia fonica mai proasta, pentru ca au dispunere idioata (gen dormitorul tau perete comun cu baia vecinului) din incercarea sa produca suprafete mai mari in interior, pereti subtiri caramida porotherm de calitate indoielnica, plansee facute la minimum legal chiar putin sub, etc. Exemplu de apartament in zona Piata Sudului, peretii despartitori sunt din caramida plina, baia si bucataria in oglinda fata de vecinul de palier, dormitorul la fel. Sansele sa ai zgomot cand dormi scad doar din arhitectura fara sa mai consideri nici un alt element de izolatie fonica.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postloock, on 11 iulie 2018 - 15:43, said:

Desigur, nu te astepta ca tai 170 db, dar 10-15-20 se duc, si se duc mult mai usor decat cu materiale fonoabsorbante dedicate si scumpe.

Daca nu tai 70 dB nu faci nimic. Cand dobitocii se apuca cu ciocanele si masinile de gaurit cu percutie sa-zi zuruie in pereti, ai 90 dB in partea ta de perete. Cum numai la noi autoritatile nu fac nimic, tine de farmecul acestei tari de doi bani.

filipxxx, lasa, ca nici cu blocurile astea noi, "necomuniste" nu mi-e rusine. Depinde cat bagi in fiecare. Am stat intr-un bloc facut pentru directori, patroni si stabi in general si avea peretii grosi, izolati (tot se auzea de la vecini), dar sint si blocuri din astea noi, "budget", care au peretii despartitori dintre camere din BCA, unde efectiv se aude tot.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Daca ai astfel de dubii, te sfatuiesc sa mergi la casa.
Nicaieri nu iti alegi vecinii, dar la bloc "mana-ti sade prea aproape".

#9
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
In afara de o casa pe care sa ti-o construiesti si sa ai vecini departe nu cred ca gasesti ce vrei tu. Cel putin nu fara sa faci tu nimic.
Cand mi-am cautat apartament acum 12 ani prima data si apoi acum 7 ani am fost in multe locuri sa vad si am citit despre conditii. Peste tot se aude. Am fost inclusiv in astea noi, Militari, Latin, Pallady Residence, pe Calea Calarasilor, orhideea si cred ca am mai fost la cateva si unele sunt chiar mai rau decat cele comuniste.

Edited by Seteh, 11 July 2018 - 15:57.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 11 iulie 2018 - 15:45, said:

Nu e adevarat, am stat la bloc de 10 etaje. Peretii sint turnati, din beton gros. Altfel blocul s-ar surpa. Vorbesc de blocuri turn, cu o singura scara, subtiri si inalte.

View PostIon_de_la_Raion, on 11 iulie 2018 - 15:50, said:

Daca nu tai 70 dB nu faci nimic. Cand dobitocii se apuca cu ciocanele si masinile de gaurit cu percutie sa-zi zuruie in pereti, ai 90 dB in partea ta de perete. Cum numai la noi autoritatile nu fac nimic, tine de farmecul acestei tari de doi bani.

filipxxx, lasa, ca nici cu blocurile astea noi, "necomuniste" nu mi-e rusine. Depinde cat bagi in fiecare. Am stat intr-un bloc facut pentru directori, patroni si stabi in general si avea peretii grosi, izolati (tot se auzea de la vecini), dar sint si blocuri din astea noi, "budget", care au peretii despartitori dintre camere din BCA, unde efectiv se aude tot.

Ioane, eu am scris acolo "multe", mi-am lasat marja de siguranta pt ca nu toate sunt la fel.
Tu de ce nu-ti lasi marja de siguranta si sari cu "nu e adevarat" ???
Te duc daca avem timp sa vezi blocuri de 10 taje unde se aude si cand mergi in papuci cu talpa moale si in varful picioarelor, iar daca tarsesti vine vecina de jos cu maiu'...si suna isteric la usa. Am o verisoara care sta la Iancului pe colt in asa ceva, si am fost inclusiv sa-i prind un suport TV in perete cu rotopercutanta ...Posted Image , si vara-mea era ingrozita si sa mearga prin casa, chit ca sta acolo de 40 de ani...

Legat de mai multa amortizare, am scris ca trebuie grosime mult mai mare, pe langa material fonoabsorbant f. bun sau extrem de gros.
Materialele fonoabsorbante dedicate, chiar profesionale de top, au performanta foarte slaba fata de niste prosoape banale in mai multe straturi, cam de 10-15X mai slabe ! ( 3db inseamna dublarea presiunii acustice, deci buretele fonoabsorbant taie cu 3-5 db mai putin decat 7 straturi de prosop.
Daca vrei sa tai 70-170 db, pui cate 7 straturi pt fiecare 10 db si ai rezolvat problema...

Edited by loock, 11 July 2018 - 16:52.


#11
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nimic nou facut pe buget nu are cum sa fie mai bun la partea de zgomot decat unul de dupa 77 ceausit. Orice element cu masa mare absoarbe zgomot mai mult decat un o foita de BCA sau porotherm numit mai nou perete. Daca ai bafta sa puna rigips peste fara sa tencuiasca peretele e ca si cum ai vecinul cu tine in casa.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View Postfilipxxx, on 11 iulie 2018 - 16:53, said:

Nimic nou facut pe buget nu are cum sa fie mai bun la partea de zgomot decat unul de dupa 77 ceausit. Orice element cu masa mare absoarbe zgomot mai mult decat un o foita de BCA sau porotherm numit mai nou perete. Daca ai bafta sa puna rigips peste fara sa tencuiasca peretele e ca si cum ai vecinul cu tine in casa.

Normal la gipscarton se pune in spate vata de sticla sau minerala/bazaltica, care are rol si de izolare termica cat si de fonoabsorbant.
Normal se pune cam obligatoriu, si daca nu are e teapa/rebut.

Dezavantajul la gipscarton e ca nu acumuleaza energie termica, si dupa o scurta aerisire cu aer rece nu cedeaza destula caldura.
Izolarea fonica se rezolva si la asa ceva daca se vrea, am vazut des si gipscarton dublat, chiar si triplat uneori - insa nu se mai deschid molly-ile nici duble..., plus dublare si pe partea opusa, plus izolatie cu vata minerala la mijloc, izolatia poate sa fie si ea groasa daca se cere performanta superioara, in loc de 5cm pot fi 10-15-20cm, etc.
Sau cu prosop cum am scris mai sus, care e mult mai performant.

Edited by loock, 11 July 2018 - 17:02.


#13
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
In mod cert exista diferente intre blocurile comuniste. Ca la toate se aude, asta e altceva. Oricum, nu caut exemple perfecte pentru ca sunt constient ca nu exista. Dar sigur exista "mai bine" si "mai rau", chiar daca nu prea au fost ele proiectate cu izolarea fonica in minte. De exemplu, am observat ca apartamentele cu suprafete mai mari din anii '80 sunt printre cele mai transparente pentru zgomote.

Nu caut nici solutii de izolatie pe care sa le aplic eu. Cu toate astea izolatia cu prosoape de care vorbeste loock pare hilara si interesanta in acelasi timp. De asta fac o exceptie (una singura) de la topic ca sa il intreb daca e mai ieftin decat izolatia pe baza de materiale dedicate?

Edited by effect, 11 July 2018 - 17:05.


#14
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Noi vorbim de ce NU se face, nu de cum s-ar putea face. Daca iti faci singur normal ca vei prefera sa faci calitate si poti avea izolatie fonica si fara zidarie, dar omul intreaba din punctul de vedere al cuiva care vrea sa isi ia apartament. :)

#15
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Moartea oricărei izolații e gresia in toată casa; încă se mai poartă la noi. Deși covoarele și presurile și-au pierdut din relevanță, aveau și alea rolul lor.

Edited by mihaigerard, 11 July 2018 - 17:09.


#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Exista si rigips phonoabsorbant . Placile sunt in general mult mai grele decat alea ieftine normale.


#17
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
Sa nu fie cu suparare, dar ar fi minunat sa avem si posturi on-topic:

View Posteffect, on 11 iulie 2018 - 15:25, said:

As limita topicul la blocurile din perioada '77-'90: tipuri de apartamente, zone din Bucuresti unde se intalnesc si cat de bine apreciati ca sta fiecare tip la capitolul izolatie fonica constructiva.

Edited by effect, 11 July 2018 - 19:26.


#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View Posteffect, on 11 iulie 2018 - 17:04, said:

Nu caut nici solutii de izolatie pe care sa le aplic eu. Cu toate astea izolatia cu prosoape de care vorbeste loock pare hilara si interesanta in acelasi timp. De asta fac o exceptie (una singura) de la topic ca sa il intreb daca e mai ieftin decat izolatia pe baza de materiale dedicate?

Daca se face meserias o casetare cu sasiuri de lemn, in care pui si in interior prosoape cate incap, dar imbraci si rama de lemn macar cu 2 straturi, practic cele de pe fata se pun mai lungi si rasfrante frumos, intins meserias peste rama si prinse la spate, atunci nu mai este nici macar hilar. Daca le lasi la vedere reduce si ecoul, pot fi albe pe fata, poti sa si pictezi pe ele, dar poti sa le si acoperi cu gipscarton, si eventual mai pui cateva iar in camera ca sa reduca ecoul.
Materialele fonoabsorbante dedicate si profesionale sunt foarte scumpe si de 10X mai ineficiente, deci cand compari pretul ti cont si de asta.
Manopera e mai complexa, dar nu f complicata, si poti sa reduci costul daca ai indemanare si te ocupi personal.

Iar daca vrei performante extreme de genul celor pretinse de Ion_de_la_Raion, atunci uita de pret, indiferent de solutie.

Edited by loock, 11 July 2018 - 20:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate