Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Servicii postale de calitate

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

View PostMembruAnonim, on 11 iulie 2018 - 12:22, said:

Vezi ca ai uitat ghilimelele pentru cuvantul "pierd". Pe romaneste fura corespondenta.

Uneori cred si eu ca au furat-o/o fura, dar uneori nu vad la ce naiba ar fura-o si in ce scop? Spre exemplu plicuri cu hartii fara valoare, facturi, vederi, felicitari.

Edited by LunaCrystal, 11 July 2018 - 15:42.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLunaCrystal, on 11 iulie 2018 - 15:42, said:

Uneori cred si eu ca au furat-o/o fura, dar uneori nu vad la ce naiba ar fura-o si in ce scop? Spre exemplu plicuri cu hartii fara valoare, facturi, vederi, felicitari.


Multi postasi romani cred ca cei din strainatate trimit bani acasa prin plic.

#39
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View PostPaz, on 11 iulie 2018 - 14:41, said:


Au o legatura mult mai stransa decat iti poti imagina.

Dar daca asta-i parerea ta, nu vreau sa insist.

am inteles ce vrei sa spui, stiu ca posta romana e o mare sursa "de muls" de catre baietii destepti. si ca de aceea nu se pot si nu se doresc a se face modernizari, amenajari, investitii in tehnica, instruire personal, etc.

eu m-am referit mai degraba la modul in care intelege fiecare sa-si amenajeze/ingrijeasca locul de munca, patratica lui, de care este direct responsabil, ca sa zic asa.
mai ales pentru ca multe dintre femeile care lucreaza acolo sunt angajate de zeci de ani, ocupand aceeasi functie si lucrand la acelasi birou/ghiseu.
a devenit a doua lor casa, ca sa zic asa, locul unde isi petrec mai multe ori pe zi decat acasa, cu familia.
a-ti sterge praful de pe monitor si jegul de pe mouse n-are legatura cu lipsa fondurilor sau a personalului de curatenie de la posta romana.
tine de felul tau de a fi ca om, ca femeie. si are legatura cu respectul de sine.
probabil conteaza si cine conduce oficiul respectiv. de aceea am amintit de "omul sfinteste locul".
daca e o persoana delasatoare sau nepasatoare, careia i s-a facut lehamite de anii de munca si asteapta iesirea la pensie, la fel va fi si aspectul oficiului postal. incremenit in timp cu zeci de ani in urma, pe principiul "las-o mai, ca merge si asa".

#40
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

View PostMembruAnonim, on 11 iulie 2018 - 15:46, said:

Multi postasi romani cred ca cei din strainatate trimit bani acasa prin plic.
Ce strainatate ca eu zic de plicuri nationale. Si in vederi cum sa fie bani? Sau factura de la enel?

View Postdanyel61, on 11 iulie 2018 - 13:12, said:

Pachet venit din China in 12 zile care apoi a facut 2 luni si jumatate in Romania, cam 250 km. Asta da viteza.
Pe jos ajungea mai repede, ce tren sau masini. Bine ca a mai ajuns oricum. Apropo, nu degeaba royal mail uk a inceput sa trimita corespondenta in Romania cu gls.

#41
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postcorinadaniela, on 11 iulie 2018 - 15:48, said:


am inteles ce vrei sa spui, stiu ca posta romana e o mare sursa "de muls" de catre baietii destepti. si ca de aceea nu se pot si nu se doresc a se face modernizari, amenajari, investitii in tehnica, instruire personal, etc.

eu m-am referit mai degraba la modul in care intelege fiecare sa-si amenajeze/ingrijeasca locul de munca, patratica lui, de care este direct responsabil, ca sa zic asa.
mai ales pentru ca multe dintre femeile care lucreaza acolo sunt angajate de zeci de ani, ocupand aceeasi functie si lucrand la acelasi birou/ghiseu.
a devenit a doua lor casa, ca sa zic asa, locul unde isi petrec mai multe ori pe zi decat acasa, cu familia.
a-ti sterge praful de pe monitor si jegul de pe mouse n-are legatura cu lipsa fondurilor sau a personalului de curatenie de la posta romana.
tine de felul tau de a fi ca om, ca femeie. si are legatura cu respectul de sine.
probabil conteaza si cine conduce oficiul respectiv. de aceea am amintit de "omul sfinteste locul".
daca e o persoana delasatoare sau nepasatoare, careia i s-a facut lehamite de anii de munca si asteapta iesirea la pensie, la fel va fi si aspectul oficiului postal. incremenit in timp cu zeci de ani in urma, pe principiul "las-o mai, ca merge si asa".

Depinde foarte mult cum esti tratat la locul de munca. Eu am avut loc de munca in care eram tratat cu respect si ma simteam ca acasa. Imi luam timpul necesar si faceam curat, si ma organizam, dar faceam totul in timpul programului sau chiar si dupa, dar timpul imi era platit. N-as fi stat nici un minut gratis, nu exista asa ceva in zilele noastre, doar daca esti patron.

Am avut si loc de munca in care eram tratat ca un hamal, si n-as fi ridicat un surub de jos, daca nu-mi pretindea cineva asta.

Marog, asa sunt eu, nu stiu altii...

#42
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

View Postpetit_christian, on 11 iulie 2018 - 12:14, said:

DHL are asemenea puncte in parcarile supermarketurilor, etc, complet automate. Te duci frumos, bati codul si iti iei coletul.
Si in Franta Mondial Relay a inceput sa construiasca asemenea sisteme.
Acum sunt in Moldova, si daca nu citeam postarea asta probabil nici nu observam ca faptul ca de 2 luni si Moldova (ma refer la republica Moldova) are asa ceva.
Attached File  3057C3A8-05CE-45C9-BAD7-DEB0AE6E570A.jpeg   126.07K   14 downloads

Edited by LunaCrystal, 11 July 2018 - 23:25.


#43
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Daca nu i pus de decor, e trist. Trist pt Romania, nu pt ei.

#44
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
E dat in functiune de vreo 2 ani, a costat ceva, chiar daca poate inca nu e folosit intens se vede clar intentia lor de a fi folosit cat mai mult in perioada urmatoare. Reteaua de post terminale se tot extinde. Si nu au doar unul, ci au mai multe. Taxa de utilizare e de doar 10 lei moldovenesti (2 ron). Pana acum 2 luni era gratuita utilizarea. Vezi aici detalii: http://www.posta.md/...t/post-terminal

#45
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Am trecut din nou pe langa unu si am vazut pe cineva folosindu-l. Deci clar e functional si folosit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate