Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Servicii postale de calitate

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
posta romana este cu 100 de ani in urma din toate punctele de vedere...

de exemplu, la of. postal nr 1 din ploiesti, pentru a ridica un amarat de plic sau colet (cu plata ramburs) de la serviciul de coletarie, daca esti singurul client, astepti minim 10 minute pana completeaza functionara nu's ce date in computer (d-ala vechi, antic si de demult), bate cu maxim 2 degete in tastatura, listeaza, stampileaza, iti da sa semnezi pe o foaie, tie iti da al doilea exemplar - text jumate de A4 tiparit pe o coala intreaga = risipa de hartie, apoi se duce in depozit si cauta ca bezmetica inca 2-3 minute pana iti gaseste ce ai de ridicat.
nici macar nu poti plati cu cardul contravaloarea platii ramburs, ba e de dorit chiar sa ai bani potriviti, pentru ca de multe ori nu au sa-ti dea rest.
iar interiorul oficiului este horror, ramas incremenit in timp, cu lambriuri de lemn pe pereti si tavan, praf si mizerie slinoasa peste tot, urme de inundatii pe tavan, panze de paianjen, etc. zici ca te-ai intors in timp cu 30 de ani dpdv al decorului.
la naiba, acolo lucreaza numai femei, nu le este scarba sa stea si sa lucreze in mizeria aia ? chit ca n-avea oficiul postal bani ptr renovari, daca femeilea alea se mobilizau si puneau mana sa vina cateva ore in week-end sa curete si sa stearga peste tot, sa dea o mana de lavabila - cea mai ieftina, si tot arata mai decent si mai curat decat este acum. insa la cum se misca in reluare si vorbesc de sus, nici nu ma mira cum arata acel oficiu...niste putori, ca sa fiu diplomata in exprimare.

#20
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

 Paz, on 11 iulie 2018 - 12:09, said:


Cred ca se poate traduce in "punct de retragere".
Așa-numitul point relais este un serviciu de proximitate legat de comerțul electronic, el reprezentând un loc și serviciu de distribuție a coletelor pentru operatorii unei rețele.
Avem și noi ceva de genul ăsta, la eMag, care, culmea, folosește chiar oficii poștale, în unele cazuri, sau, alteori, acele puncte de ridicare personală, sau showroom.

#21
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Paz, on 11 iulie 2018 - 12:01, said:

Sunt confuz. Salarii minime? Pai bugetarii, n-au salarii nesimtite?
Confunzi bugetarii cu angajatii companiilor de Stat?
ori
Eu fac confuzia de a-i diferentia dupa cum se poate vedea si in articolul:
Guvernanții anunță că majorează veniturile bugetarilor, la Poşta Română se taie salariile

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 poadol, on 11 iulie 2018 - 12:45, said:

Confunzi bugetarii cu angajatii companiilor de Stat?
ori
Eu fac confuzia de a-i diferentia dupa cum se poate vedea si in articolul:
Guvernanții anunță că majorează veniturile bugetarilor, la Poşta Română se taie salariile

Bugetarii sunt angajatii din aparatul de stat.

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 petit_christian, on 11 iulie 2018 - 11:46, said:

Intrebarea mea, de ce Posta Romana nu poate sa asigure niste servicii de inalta calitate?
de ce nu are Romania spitale curate?
de ce nu are Romania sosele de calitate? Sau chiar sosele in general, de orice calitate...

inUK, vestita posta regala face anual programe ample de verificare a serviciilor, in care oricine poate participa.

Te inscrii in program si se trimit scrisori si colete de test, pt a urmari ce procent nu ajung, si cine e de vina (de ex postasi care nu isi fac datoria pot fi depistati in acest fel)

singura recompensa a participantilor sint niste timbre gratuite, insa in general acolo lumea participa datorita simtului datoriei, la fel cum si donarea de sange la ei nu e recompensata in nici un fel.

 poadol, on 11 iulie 2018 - 12:45, said:

Confunzi bugetarii cu angajatii companiilor de Stat?
ori
Eu fac confuzia de a-i diferentia dupa cum se poate vedea si in articolul:
Guvernanții anunță că majorează veniturile bugetarilor, la Poşta Română se taie salariile
"La Poșta Română se taie salariile chiar în contextul în care guvernanții se laudă că vor majora spectaculos veniturile bugetarilor. Sindicatele acuză că administrația companiei vrea să reducă la jumătate programul de lucru pentru aproape 1.500 de angajați, ceea ce înseamnă și scăderea salariilor."

ma gandesc ca nu degeaba sint inclusi in acelasi articol. scaderea salariilor tine doar de scaderea programului de lucru

 corinadaniela, on 11 iulie 2018 - 12:33, said:

posta romana este cu 100 de ani in urma din toate punctele de vedere...

de exemplu, la of. postal nr 1 din ploiesti, pentru a ridica un amarat de plic sau colet (cu plata ramburs) de la serviciul de coletarie, daca esti singurul client, astepti minim 10 minute pana completeaza functionara nu's ce date in computer (d-ala vechi, antic si de demult), bate cu maxim 2 degete in tastatura, listeaza, stampileaza, iti da sa semnezi pe o foaie, tie iti da al doilea exemplar - text jumate de A4 tiparit pe o coala intreaga = risipa de hartie, apoi se duce in depozit si cauta ca bezmetica inca 2-3 minute pana iti gaseste ce ai de ridicat.
nici macar nu poti plati cu cardul contravaloarea platii ramburs, ba e de dorit chiar sa ai bani potriviti, pentru ca de multe ori nu au sa-ti dea rest.
iar interiorul oficiului este horror, ramas incremenit in timp, cu lambriuri de lemn pe pereti si tavan, praf si mizerie slinoasa peste tot, urme de inundatii pe tavan, panze de paianjen, etc. zici ca te-ai intors in timp cu 30 de ani dpdv al decorului.
la naiba, acolo lucreaza numai femei, nu le este scarba sa stea si sa lucreze in mizeria aia ? chit ca n-avea oficiul postal bani ptr renovari, daca femeilea alea se mobilizau si puneau mana sa vina cateva ore in week-end sa curete si sa stearga peste tot, sa dea o mana de lavabila - cea mai ieftina, si tot arata mai decent si mai curat decat este acum. insa la cum se misca in reluare si vorbesc de sus, nici nu ma mira cum arata acel oficiu...niste putori, ca sa fiu diplomata in exprimare.
asa e peste tot, confirm si eu in bucuresti

#24
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Management...cred ca in 4 ore se poate face treaba de 8 ore! Rupti de realitate.

Sclavagism modern!

Edited by arab, 11 July 2018 - 12:56.


#25
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 corinadaniela, on 11 iulie 2018 - 12:33, said:

la naiba, acolo lucreaza numai femei, nu le este scarba sa stea si sa lucreze in mizeria aia ? chit ca n-avea oficiul postal bani ptr renovari, daca femeilea alea se mobilizau si puneau mana sa vina cateva ore in week-end sa curete si sa stearga peste tot, sa dea o mana de lavabila - cea mai ieftina, si tot arata mai decent si mai curat decat este acum. insa la cum se misca in reluare si vorbesc de sus, nici nu ma mira cum arata acel oficiu...niste putori, ca sa fiu diplomata in exprimare.

Asa ceva chiar nu ma asteptam de la tine. Tu pretinzi ca angajatele sa faca munca patriotica in timp ce altii castiga mii de euro incalzind fotoliul ?

#26
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,784
  • Înscris: 15.08.2014
Nu sunt naiv, dar ma interesau niste cauze concrete si de asemenea cum se misca pe intern. Probabil ca sunt mai atenti la coletele spre si dinspre UE.
Ca doar La Poste si a recuperat banii de la Posta Romana, ca doar coletul a fost pierdut in Ro.
Posta Franceza m-a dezamagit odata, am trimis un colet in Grecia prin Chronopost (echivalentul PrioriPost) si in loc de 3 zile cum era prevazut, a facut doua saptamini.
A mers cu avionul pina in Viena, de acolo pe auto cu urmatoarele opriri: Budapesta, Sofia, Atena, un oras din apropierea locului de livrare, loc de livrare.
Despre curieri, desi am zis ca nu scriu, Mondial Relay merge bine cu Anglia, Germania, Spania (ce am trimis eu) si f prost cu Italia. De doua ori au intirziat f mult, desi coletul a ajuns repede in Italia, a atirnat prin depozite in Italia neavind puncte de retragere. In celelalte tari enumerate, da, au, dar nu functioneaza ca in F; livrarea se face la domiciliu si daca destinatarul nu e acasa, coletul se duce la aceste puncte.
In intern se misca bine, mai ieftin ca Posta, dar mai lenti. DHL, TNT s.a din categoria asta se misca mai bine ca La Poste, dar si mai scumpi.

Ma intereseaza subiectul asta, odata ca mai vind cite ceva pe ebay si a doua oara, mi se pare fascinant, dpdv social, istoric, economic; servicii postale existind de pe vremea romanilor. In serviciul statului si apoi pentru cetatenii. Cei care au perfectionat acest sistem au fost mongolii in vremea Imperiului. Postasii erau functionari imperiali, aveau drept sa rechizitioneze orice cal si cine atenta la integritatea lor, era pedepsit cu moartea, fara discutie.

Avem si expresia "cale de spate poste", care vine de la faptul ca la o anumita distanta, caii erau schimbati pentru a putea continua calatoria. Asta chiar si in Tarile Romane, in Evul Mediu.
Expresia asta exista si in alte limbi europene, avind aceeasi origine.
In Franta, la inceputurile Postei, aceasta se afla direct sub tutela regala, subliniind inca odata importanta acestui serviciu.

In SUA, postasi sunt angajati federali, ca agentii FBI sau NSA, ca CIA nu are atributii pe teritoriul SUA. Asta spune multe despre imporatnta istorica a serviciilor postale.

Ca sa nu ma intrebati, nu colectionez timbre, dar ii intelege pe cei care o fac. Un simplu timbru putind spune multe despre o anumita perioada istorica.
Ba chiar exista si o Uniune Internationala a Postelor, organizatie apolitica (de facto, nu doar cu numele) care reglementeaza diverse aspecte, printre care si tarifele internationale.
Din informatiile mele, Somalia e singurul stat care nu face parte din aceasta Uniune, adica timbrele emise acolo nu sunt recunoscute nicaieri. Solutii exista si pt somalezi de a trimite colete (care or trimite, Dzeu stiu unde), dar nu prin serviciile postale clasice.

Eu cind trimit sau am de primit un colet ( cu nr de urmarire) zilnic ma uit sa vad cum si pe unde a mers, char daca stiu ca ajunge.

Edited by petit_christian, 11 July 2018 - 13:19.


#27
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Pachet venit din China in 12 zile care apoi a facut 2 luni si jumatate in Romania, cam 250 km. Asta da viteza.

#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 Paz, on 11 iulie 2018 - 12:58, said:


Asa ceva chiar nu ma asteptam de la tine. Tu pretinzi ca angajatele sa faca munca patriotica in timp ce altii castiga mii de euro incalzind fotoliul ?

nu au legatura una cu alta. este vorba in primul rand de respect fata de propria persoana. sau - cum era zicala "omul sfinteste locul".
ok, nu sunt bani la posta romana pentru renovari sau pentru plata unei femei de serviciu, a produselor pentru curatenie.
dar ca femeie, sa stai la locul de munca cu praful de un deget pe monitor si imprimanta, cu jeg slinos pe mouse, pe la intrerupatoare si usi, mi se pare total aiurea, denota nesimtire, lipsa de respect fata de tine in primul rand si apoi fata de clienti.
asa o fi si la ele acasa, aceeasi mizerie si indolenta ? tot ce-i posibil.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 petit_christian, on 11 iulie 2018 - 13:11, said:

Probabil ca sunt mai atenti la coletele spre si dinspre UE.


Dobitoci. Au pierdut colet venit din spatiul UE.

#30
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,784
  • Înscris: 15.08.2014
Daca a fost asigurat, o sa il plateasca.
De exemplu, orice colet Chronopost e asigurat din oficiu la 250 de euro, suplimentar pina la 3000 in anumite conditi (asigurare suplimentara, prezentare factura).
Iar prin serviciul clasic, asigurarea e optionala, mergind pina la 150? daca nu ma insel.
Deci, un colet pierdut produce costuri.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Coletul nu era asigurat. A plecat din Germania si a ajuns in neant.

#32
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,784
  • Înscris: 15.08.2014
Nu cunosc regulile de la Deutsche Post, eu spun pe ce stiu.

#33
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,427
  • Înscris: 10.04.2009

 petit_christian, on 11 iulie 2018 - 12:02, said:

Si Posta Franceza tot de stat e, au vrut sa o privatizeze si a iesit lumea in strada.  Dar cu toate astea La Poste detine actiuni si la alte firme de curierat DPD, Exapaq,samd, fiind pe profit an de an, in ciuda concurentei acerbe din partea granzilor, cit si a serviciilor de curieirat de tip "point relais", gen Mondial Relay, Kiala, Relais Colis.
Totusi, si posta ofera servicii de tip "point relais". Termenul asta nu stiu sa il traduc, dar in principiu te duci si lasi coletul intrun punct de colectare/predare care poate fi la un magazin, supermarket, tutungerie, fastfood samd, iar destinatarul il ridica de asemenea dintrun centru asemanator. WIn-win, te duci si ridici coletul chiar si duminica, sau dupa ora 18, ora la care La Poste inchide. Cistiga toata lumea, curierul clientul, cit si comerciantii implicati.
Ma mir ca acest sistem nu il implementeaza firmele de curierat si in Ro. E cistigator pentru toata lumea.

pt ca nenorocitii din fruntea tarii vor sa "privatizeze" Posta Romana... de ani de zile

dar la noi stii cum se fac aceste privatizari nu ? ii dam unui baiat pe 2 lei si spunem ca e "gaura neagra a economiei romanesti" respectiva firma

dupa care acel baiat inca din primul an e pe profit !

stiam un caz, dar imi scapa acum... pff... ce lapsus am... incepea cu Petromi... si se termina cu Rompetrol :D

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 beavis03, on 11 iulie 2018 - 14:09, said:



stiam un caz, dar imi scapa acum... pff... ce lapsus am... incepea cu Petromi... si se termina cu Rompetrol Posted Image

Ce profit a avut anii trecuti?

#35
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 corinadaniela, on 11 iulie 2018 - 13:16, said:

nu au legatura una cu alta.

Au o legatura mult mai stransa decat iti poti imagina.

Dar daca asta-i parerea ta, nu vreau sa insist.

#36
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Nici "postele" nu mai sunt ce erau pe vremuri.
Cat despre postasi, ce sa mai vorbim.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate