Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Servicii postale de calitate

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Ca un om care utilizeaza des serviciile postale frantuzesti  constat ca acestea se misca foarte bine.
Din sute de colete si scrisori trimise/primite unul singur s-a pierdut in Romania si totusi Posta Franceza m-a despagubit conform planului de asigurare ales. Si nu vreau sa acuz Posta Romana, ca nici eu nu am ambalat cum trebuie produsul.
Pe scurt se misca brici.
Nici despre Posta Romana nu pot sa vorbesc de rau, atit cit am folosit serviciile lor au fost bune. Odata am trimis un colet de 6 kg la Bucuresti (din Franta). Coletul a fost trimis viner, simbata a ajuns la Sibiu,  iar luni a ajuns la destinatar. Iar, in general, coletele trimise din Ro in F ajung cam in 7 zile lucratoare, in regim normal (ca la PrioriPost nu am apelat).
Dar totusi, La Poste (Posta Franceza) m-a impresionat. Colet depus luni si a doua zi, marti a fost livrat la Berlin in Germania. Vorbim totusi de livrare internationala.
Intrebarea mea, de ce Posta Romana nu poate sa asigure niste servicii de inalta calitate? Eu le consider de calitate, dar nu de inalta calitate.
Si  de ce lumea e reticenta, chiar daca Posta Romana se misca si ea cit de cit? Timpi de livrare sunt mai mari ca la curieri, dar si pretul e mai mic.
Cit despre curieri nu vreau sa discut, dar sunt destul topice pe SP despre faptul ca acestia nu isi fac treaba (colete pierdute, ajunse cu intirziere).
Si totusi lumea ii prefera in detrimentul Postei.

Edited by petit_christian, 11 July 2018 - 11:49.


#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Recomandată trimisă pe 4 iunie. Ajunsă pe vinerea trecută, prin 6 iulie.

Documente de la Ministerul Sănătății - prima tură pierdută.

Am trimis o poșetă acum 100 de ani. Nu a ajuns nici acum la destinație.

Q.E.D.

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Posta romana este cu ani in urma, lipsa de personal, salarii minime, dotari ioc, in schimb birocratie...e de stat inca! Intra intr-un oficiu postal si vei vedea lumea ca acum 30 de ani. Ma mir ca se misca, din inertie cred.


E ridicol sa compari Franta cu Romania la acest capitol, cel putin.

Apropo, intrati la cariere pe site la ei si vedeti posturi ghiotura, care nu se ocupa cu lunile. De ce oare?

Edited by arab, 11 July 2018 - 11:59.


#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postarab, on 11 iulie 2018 - 11:54, said:

salarii minime


Sunt confuz. Salarii minime ? Pai bugetarii, n-au salarii nesimtite ?

#5
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Si Posta Franceza tot de stat e, au vrut sa o privatizeze si a iesit lumea in strada.  Dar cu toate astea La Poste detine actiuni si la alte firme de curierat DPD, Exapaq,samd, fiind pe profit an de an, in ciuda concurentei acerbe din partea granzilor, cit si a serviciilor de curieirat de tip "point relais", gen Mondial Relay, Kiala, Relais Colis.
Totusi, si posta ofera servicii de tip "point relais". Termenul asta nu stiu sa il traduc, dar in principiu te duci si lasi coletul intrun punct de colectare/predare care poate fi la un magazin, supermarket, tutungerie, fastfood samd, iar destinatarul il ridica de asemenea dintrun centru asemanator. WIn-win, te duci si ridici coletul chiar si duminica, sau dupa ora 18, ora la care La Poste inchide. Cistiga toata lumea, curierul clientul, cit si comerciantii implicati.
Ma mir ca acest sistem nu il implementeaza firmele de curierat si in Ro. E cistigator pentru toata lumea.

Edited by petit_christian, 11 July 2018 - 12:05.


#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View PostPaz, on 11 iulie 2018 - 12:01, said:

Sunt confuz. Salarii minime ? Pai bugetarii, n-au salarii nesimtite ?
Nu e asa. Astia se autofinanteaza.

Salariul minim plus bonuri.

Edited by arab, 11 July 2018 - 12:05.


#7
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
De asemenea, m-a impresionat Posta Engleza (Royal Mail) care face livrari inclusiv duminica.

@arab: ar putea sa se modernizeze si sa cistige si mai multi bani. Au exemple destule.

Edited by petit_christian, 11 July 2018 - 12:07.


#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Asta e, unii te impresioneaza pozitiv, altii negativ.

Ar putea...!

Edited by arab, 11 July 2018 - 12:09.


#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postpetit_christian, on 11 iulie 2018 - 12:02, said:

Totusi, si posta ofera servicii de tip "point relais". Termenul asta nu stiu sa il traduc,

Cred ca se poate traduce in "punct de retragere".

#10
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Pacat, serviciile postale sunt oglinda dezvoltarii unei societati in ansamblu ei. Comertul online este o mina de aur pt aceste servicii si toti profita.
Alt ex: in F, daca primesti un colet dintro tara non-UE si trebuie sa platesti vama si TVA, La Poste ti-l aduce acasa cu factura aferenta emisa de Vama. Platesti postasului, cash sau cu cardul. Daca nu platesti, coletul ramine in posesia vamii. De ce sa umble cetateanul de bezmztic pe la Posta Vamala cum e in Ro?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Imi provoaca repulsie Posta Romana doar cand ii aud numele.

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu putem, nu vrem nici sa copiem ce e bun.

#13
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
@PAZ: traduceri pertinente exista, dar daca obiceiul nu e incetatenit, trebuie si explicat nitel. Asa ceva exista si in Germania, dar nu stiu cum ii spune.
DHL are asemenea puncte in parcarile supermarketurilor, etc, complet automate. Te duci frumos, bati codul si iti iei coletul.
Si in Franta Mondial Relay a inceput sa construiasca asemenea sisteme.

Edited by petit_christian, 11 July 2018 - 12:15.


#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Posta romana se misca greu sau deloc. E ieftina e drept, dar livreaza greu sau pierd corespondenta.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLunaCrystal, on 11 iulie 2018 - 12:19, said:

Posta romana se misca greu sau deloc. E ieftina e drept, dar livreaza greu sau pierd corespondenta.


Vezi ca ai uitat ghilimelele pentru cuvantul "pierd". Pe romaneste fura corespondenta.

Edited by MembruAnonim, 11 July 2018 - 12:22.


#16
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

View Postpetit_christian, on 11 iulie 2018 - 11:46, said:

Ca un om care utilizeaza des serviciile postale frantuzesti  constat ca acestea se misca foarte bine.
Din sute de colete si scrisori trimise/primite unul singur s-a pierdut in Romania si totusi Posta Franceza m-a despagubit conform planului de asigurare ales. Si nu vreau sa acuz Posta Romana, ca nici eu nu am ambalat cum trebuie produsul.
Pe scurt se misca brici.
Nici despre Posta Romana nu pot sa vorbesc de rau, atit cit am folosit serviciile lor au fost bune. Odata am trimis un colet de 6 kg la Bucuresti (din Franta). Coletul a fost trimis viner, simbata a ajuns la Sibiu,  iar luni a ajuns la destinatar. Iar, in general, coletele trimise din Ro in F ajung cam in 7 zile lucratoare, in regim normal (ca la PrioriPost nu am apelat).
Dar totusi, La Poste (Posta Franceza) m-a impresionat. Colet depus luni si a doua zi, marti a fost livrat la Berlin in Germania. Vorbim totusi de livrare internationala.
Intrebarea mea, de ce Posta Romana nu poate sa asigure niste servicii de inalta calitate? Eu le consider de calitate, dar nu de inalta calitate.
Si  de ce lumea e reticenta, chiar daca Posta Romana se misca si ea cit de cit? Timpi de livrare sunt mai mari ca la curieri, dar si pretul e mai mic.
Cit despre curieri nu vreau sa discut, dar sunt destul topice pe SP despre faptul ca acestia nu isi fac treaba (colete pierdute, ajunse cu intirziere).
Si totusi lumea ii prefera in detrimentul Postei.
Tu es un petit enfant, mon cher Christian ... Posted Image
De ce e lumea e reticentă? Păi, simplu, pentru că Poșta Română oferă servicii de ... doi bani (era să zic altfel, dar nu vreau să vorbesc urât). Iar asta se întâmplă pentru că Poșta Română a fost o vacă de muls, din '90 încoace. Mai întâi, s-a făcut, cu banii poștei, Bancpost, de pe urma căreia unii au făcut bani mulți, mai ales la început, când avea exclusivitate la unele afaceri cu statul sau populația, cum ar fi, de exemplu, încasarea alocațiilor pentru copii.
Tot Poșta română învârte niște afaceri bănoase, cum ar fi, de exemplu, serviciile de trimitere la domiciliu a permiselor de conducere și a altor documente, prin serviciul de poștă rapidă. Ca să-ți dau un exemplu de cum funcționează sistemul ăsta: trebuia să-mi schimb permisul de conducere auto, urma să expire; am făcut procedurile necesare la serviciul de evidență a populației și mi s-a spus că voi primi permisul prin Poșta Română, în termen de 10 zile; i-am rugat să nu mi-l trimită prim poștă, că vin eu să-l iau, dar mi-au spus că ei nu fac astfel de servicii. Am așteptat o lună și permisul nu venea. Am mers să mă interesez, cei de la emitere permise mi-au spus că l-au trimis, au căutat și pe la ei dar nu au găsit nimic. Mi-au spus că l-au trimis prin serviciul Prioripost al Poștei Române. M-am dus acolo, dar nu au găsit nimic. N-au fost în stare să-mi dea amănunte, dar mi-au spus că, probabil, plicul a fost returnat. M-am întors la serviciul de eliberare permise, iar ăia mi-au spus că ei nu au primit nimic. M-am întors la Prioripost. După lungi căutări, au găsit plicul, într-un teanc cu plicuri ce urma să fie returnate la expeditor. Pe plic, scria că adresantul nu locuiește la acea adresă, acolo nu locuiește nimeni (subliniat!). Ăstea sunt servicile Poștei Române.
De curând, mi-au returnat un pachet cu o comandă la Aliexpress, pe motivul că am fost avizat de trei ori și nu am ridicat coletul. În realitate, au nu am primit niciun aviz.
Nu mai vorbesc de numeroasele plicuri primite de mine, dar adresate altor persoane, la alte adrese.
Avizele pe care le primesc sunt scrise parcă cu picioarele, sunt practic ilizibile.
Eu personal nu am niciun fel de încredere în serviciile Poștei Române.
Asta pentru că salariile sunt foarte mici și pe astfel de salarii nu se angajează decât persoane cu o pregătire generală foarte redusă, așa cum spuneam, de multe ori, analfabeți.

Edited by stancosty, 11 July 2018 - 12:39.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Conducerea poștei nu orește implementarea unor proceduri clare și banale (urmărire expediere) pentru că ar pierde foarte mulți bani prin despăgubiri. În plus, oricât ar părea de ciudat, nici nu au o concurență reală, firmele de curierat având servicii la fel de proaste pentru populație.

#18
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Cunosc un exemplu concret! S-a angajat azi si nu a rezista nici macar o zi, a urmat demisia!

Fara cuvinte!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate