Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Caseta directie

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Da , nu e chiar asa tragic , o speli cu 300g de motorina si e ca noua ca lovita sparta nu are cum sa fie daca nu te rostogolesti cu masina ...
Si crede-ma ca daca cere piesa uzata la schimb , 100% piesa " noua " e reconditionata si ea !
Pai nu asa am luat la Bombita planetara ?! Mi-a retinut o garantie pana a ajuns piesa veche la ei si dupa 10 zile mi-au pus banii pe card ( 80 de lei cat a fost garantia ca trimit piesa veche ) .

Edited by Baxon, 11 July 2018 - 11:40.


#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007
Jumatate din casetele de directie care ajung la verificat au probleme cu axul.

#21
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
@sonny_vek

Caseta hidraulica se repara fara probleme, mergi la service-ul pe care l-ai primit in link in primele posturi, sau la https://www.serviceautoaparatori.ro/ sau la Targoviste la http://www.trami.ro/ .

Este mult mai sanatos sa ai caseta ta OE, nimic nu se compara cu o piesa OE, reparata, fata de o caseta AM.

#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,556
  • Înscris: 08.03.2017

 sonny_vek, on 11 iulie 2018 - 10:05, said:

Posted Image) referitor la diferenta de pret, ma gandeam la asta, dar pana la urma nu tot din metal le fac si ei?
Am un cleste pentru prins Knipex de vreo 2 ani , a costat destul de mult si unul EvoTool acelasi lucru, il tin pentru contra , ambele sunt din metal dar unde prinde Knipex-ul nu mai misca ...diferenta ca de la cer la pamant, am prins bara stabilizatoare pentru a introduce bieletele antiruliu ca in menghina - un metal tratat specific domeniului unde lucreaza este diferenta de pret .
Personal nu cumpar parti componente italiene , mai bine fabricate in china sub sigla cunoscuta . Am luat acum 5 ani o pompa turola , este o pompa de ulei de mare presiune , costa cat o masina noua din motiv ca e de mare presiune si debit , am montat-o in service camioane autorizat , la Volvo, cu acte tot , la 30 minute dupa ce a intrat in lucru s-au dus palele si am aruncat vreo 80 de litri de ulei hidraulic la gunoi . Mers la constatari, laborator etc , verdict material slab calitativ , au schimbat piesa dar cu alte piese si am luat de la caterpillar , dublu la pret dar inca e pe masina si merge exemplar . Ei sunt cu pizza , spaghetti etc nu cu metalele , Fiat ...alta buna . Nu incepeti cu Ferrari si alte masini sf-istice , alea sunt altceva , nu sunt serie .

Edited by ldpe, 11 July 2018 - 12:21.


#23
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012

 TruculMagic, on 11 iulie 2018 - 11:34, said:

Piesele pentru care se solicita piesa veche la schimb sunt reconditionate de producator pe linia de fabricatie. Aceste produse beneficiaza de aceleasi conditii de vanzare si garantie ca si piesele noi !

Astia au niste cerinte de trebuie sa le dai o caseta de directie noua la schimb Posted Image Posted Image Posted Image
Plus de asta, o pune la vanzare ca piesa noua din ce se intelege aici, deci el are toate sansele sa cumpere o caseta "noua" reconditionata.

Pai de ce crezi ca au pretentii? Ca sa le poata reconditiona cat mai usor la cost minim si apoi revandute ca "noi noute" :D

Edited by alin62, 11 July 2018 - 13:12.


#24
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,376
  • Înscris: 23.04.2007

 TruculMagic, on 11 iulie 2018 - 11:34, said:


Atentie ! Este posibil ca pentru acest produs sa se solicite piesa veche la schimb.
Conditii de acceptare:
sa fie asamblata si curata
sa nu fie sparta sau crapata
sa nu fie indoita sau rupta
sa nu aiba urme de lovituri mecanice
sa nu se fi incercat reconditionarea ei in prealabil
ATENTIE! la alternatoare si compresoare - AXUL SA NU FIE BLOCAT!
ATENTIE! la pompe de servodirectie - AXUL SA NU FIE BLOCAT!
ATENTIE! la electromotoare - AXUL SA NU FIE BLOCAT!
ATENTIE! la casete de directie - CREMALIERA SA NU FIE RUGINITA!
ATENTIE! la montarea compresorului nou se recomanda inlocuirea uscatorului, a filtrului uscator, a supapei de expansiune, curatarea instalatiei de aer conditionat si uscarea acesteia cu azot!
Piesele pentru care se solicita piesa veche la schimb sunt reconditionate de producator pe linia de fabricatie. Aceste produse beneficiaza de aceleasi conditii de vanzare si garantie ca si piesele noi !
Astia au niste cerinte de trebuie sa le dai o caseta de directie noua la schimb Posted Image Posted Image Posted Image
Asta e regula peste tot la piese cu valoare piesa veche la schimb.Adica nu te apuci tu sa o desfaci(sau mecanicul tau) ,sa incerci sa o repari sau sa faci pe rusty-repara-tot si apoi cand vezi ca nu ai reusit,o dai ca piesa veche.
S-a stricat,nu o repari,o dai la schimb si asta e.Sa nu fie din accident stramba sau sparta,etc.
Regulile cu sa fie spalata,etc nu sunt chiar asa de stricte.Ideea e sa nu fii ghiolban sa o duci balta de ulei sau smecleu sau data jos cu barosul ,cu prinderi rupte samd.
Orice firma de buna credinta daca o aduci in stare decenta,te va ajuta.

 sonny_vek, on 11 iulie 2018 - 11:01, said:

Pierde cam 200-250ml la 3-400 km. Alte simptome n-am observat.
Diferenta intre TRW si GR e destul de mare. Eram curios daca exista o baza concreta pentru ea si nu e doar ca TRW este nemtesc.
TRW are fabrici peste tot in lume.Ti-au zis ca e scris pe caseta ca e made in Germany?(intreb retoric,ca nu cred ca o au acolo fizic pe stoc).

#25
sonny_vek

sonny_vek

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.07.2018

 AdrianHH, on 12 iulie 2018 - 10:41, said:

Asta e regula peste tot la piese cu valoare piesa veche la schimb.Adica nu te apuci tu sa o desfaci(sau mecanicul tau) ,sa incerci sa o repari sau sa faci pe rusty-repara-tot si apoi cand vezi ca nu ai reusit,o dai ca piesa veche.
S-a stricat,nu o repari,o dai la schimb si asta e.Sa nu fie din accident stramba sau sparta,etc.
Regulile cu sa fie spalata,etc nu sunt chiar asa de stricte.Ideea e sa nu fii ghiolban sa o duci balta de ulei sau smecleu sau data jos cu barosul ,cu prinderi rupte samd.
Orice firma de buna credinta daca o aduci in stare decenta,te va ajuta.


TRW are fabrici peste tot in lume.Ti-au zis ca e scris pe caseta ca e made in Germany?(intreb retoric,ca nu cred ca o au acolo fizic pe stoc).
Au spus de TRW ca e firma nemteasca, piesa nu stiu. Foarte bună remarcă - poti sa iei piese Bosch si pe ele sa scrie "Made in Turkey". Totusi, oriunde or fi facute, ma astept sa treaca prin aceleasi etape de QA. Si pe urma, la fabricile nemtesti nu tot oameni lucreaza?
Diferenta de pret e destul de mare si inca n-am inteles logica aici:
  • pretul original (cat costa piesa) - aprx. 4 ori
  • pretul final (cu piesa veche la schimb) - aprx. 2 ori
Partea amuzanta e ca oricum lasi piesa veche la schimb, doar ca este evaluata diferit: daca iei TRW e in jur de 2k, daca iei GR - cam 200lei.

#26
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Sonny, mergi si repara caseta ta originala, la G4 dublezi valoarea masinii daca pui caseta noua.

#27
sonny_vek

sonny_vek

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.07.2018

 Speedo, on 13 iulie 2018 - 11:36, said:

Sonny, mergi si repara caseta ta originala, la G4 dublezi valoarea masinii daca pui caseta noua.

Caseta originala are axul ruginit. Nu vor s-o repare.

#28
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Cine nu vrea s-o repare, ce firma?

Poate sa-ti puna altul, nu ti-au facut oferta?

#29
sonny_vek

sonny_vek

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.07.2018

 Speedo, on 31 iulie 2018 - 09:13, said:

Cine nu vrea s-o repare, ce firma?

Poate sa-ti puna altul, nu ti-au facut oferta?

Au spus ca e ruginit axul si mi-au returnat-o. Nici o oferta.

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Intrebre, ce se strica daca caseta are un joc mic?

Edited by arg, 31 July 2018 - 21:37.


#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007
Urechile tale.

#32
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
@sonny_vek, spune-ne te rog si firma care nu ti-a facut nici o oferta (a refuzat sa-l schimbe).
De ce n-ai apelat si la alta firma?

Edited by Speedo, 01 August 2018 - 09:22.


#33
sonny_vek

sonny_vek

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.07.2018

 Speedo, on 01 august 2018 - 09:22, said:

@sonny_vek, spune-ne te rog si firma care nu ti-a facut nici o oferta (a refuzat sa-l schimbe).
De ce n-ai apelat si la alta firma?
E un garaj, ma gandeam ca acolo se apuca de orice. O sa merg si la niste firme sa mai intreb.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate