Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Frugal Living / Minimalism aplicat la toata familia.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#91
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Eu ca să fac economie trebuie să mă las de țigări. Altă modalitate nu prea am. Fumez undeva la 2-3 pachete pe săptămână, asta înseamna 50 lei pe săptămână, 200 lei pe lună, 2400 lei pe an. Surclasează oricând economia la lumină, la pungi, la periuță de dinți sau apă folosită la duș.

#92
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Din partea mea tigarile sa se scumpeasca cat mai mult. Urasc scumpirile la utilitati dar in veci nu fac economie la asa ceva, banii in primul rand pentru mancare si apa, curent, gaz, pe urma alte chestii din care tai, in caz de criza calatoriile sunt primele pe care le-as taia.

#93
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Da' să se scumpească după ce mă las, nu acum, ca să am o satisfacție mai mare. Posted Image Posted Image

#94
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Luna asta am făcut economie la curent. https://i.imgur.com/NFWKQns.png

Am stins suficiente becuri? Posted Image

#95
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 WShow13, on 20 iulie 2018 - 14:12, said:

Eu ca să fac economie trebuie să mă las de țigări. Altă modalitate nu prea am. Fumez undeva la 2-3 pachete pe săptămână, asta înseamna 50 lei pe săptămână, 200 lei pe lună, 2400 lei pe an. Surclasează oricând economia la lumină, la pungi, la periuță de dinți sau apă folosită la duș.
Chiar nu stiu ce sa iti zic, fumatul este acolo pe la pariuri sportive, bautura end shit, oarecum intra la distractie.
Tin socoteala a ce cheltuiesc extra dar este asa informativ, adica astea is lucruri de care pot sa ma lipsesc.
Incerc sa zic ca tratez lucrurile astea altfel, nu stiu chiar cum sa explic ce vreau sa zic, astea sunt treburi trecute la relaxare si intr-un fel te motiveaza sa faci ceva pe langa.

Cred ca vreau sa zic ca tin mai putin de bugetul familiei si mai putin de bugetul personal.

 Neaceasca85, on 20 iulie 2018 - 14:54, said:

Din partea mea tigarile sa se scumpeasca cat mai mult. Urasc scumpirile la utilitati dar in veci nu fac economie la asa ceva, banii in primul rand pentru mancare si apa, curent, gaz, pe urma alte chestii din care tai, in caz de criza calatoriile sunt primele pe care le-as taia.
Fac economie la apa ca nu mai cumpar apa plata sau carbogazoasa, sau cumpar ceva 2 litri la 0.9 de bani(ca imi trebuie sticla de apa).
Am mai cumpar un bec economic.

 WShow13, on 20 iulie 2018 - 17:18, said:

Da' să se scumpească după ce mă las, nu acum, ca să am o satisfacție mai mare. Posted Image Posted Image
Cu fumatul este o chestie daca fumezi doar tigari de calitate sau fumezi askima sau cum naiba se numesc cele de contrabanda cu 9 lei.

 Villefort, on 20 iulie 2018 - 08:08, said:

Mulțumesc. Deja mi-am făcut un cont bancar separat pentru asta.
Ti-am citit mesajele si nu am scris nimic ca depinde mult de tine si cat de disciplinat esti, atat.
Asa iti pot pune videoclipuri youtube de la inghetat cardul intr-o farfurie cu apa, pun cardul in cuptorul cu microunde sau taierea lui.
Depinde cat de disciplinat esti tu. atat.

Am acces in orice secunda la 15 mii de lei, am 15 mii de lei in titluri de stat de care nu ma pot atinge timp de 5 ani si pana la 40 de mii de lei sunt in depozite la termen.
Maine o sa calculez cat si pe ce am cheltuit, daca ma incadrez intr-o anumita suma este ok, daca depasesc suma respectiva inseamna ca am fost neatent si ca trebuie sa fac mai multi bani sau sa scot bani astia de la o alta cheltuiala.

Si sa va zic o cheltuie legata de partea financiara, nu va stresati prea mult cu analizat orice lucru, un exemplu? Un prieten imi zicea ca verifica ofertele Telekom sa vada ce oferta primeste la abonament sa cumpere un telefon la abonament si sa se foloseasca de abonament, ma uitam la ce zice si ma gandeam ca asta era gandirea prin 90, ma gandeam ca in 2018 probabil o sa faca primul lui abonament GSM si pare ca intra in lumea adulta.
Firmele GSM nu sunt asa de fraiere sa iti vanda tie telefonul si tu sa il platesti din pretul la abonament si abonamentul lunar sa reprezinte cam cat o rata.

Si o cheltuie pe care o tot zic, alte surse de venit, colegul de forum zicea investit pe termen lung, bani nu stau in cont, bani se plimba, bani se investesc, bani nu stau in cont si nu pierd prea mult timp cand trebuie sa cumpar ceva.
Nu imi place cand vreun prieten vorbeste de cativa ani ca isi schimba telefonul, analizeaza piata, urasc sa tin mintea ocupata cu treburi care nu imi aduc bani.
Vreau telefon? P10 LITE, P10 Mate lite.
Vreau laptop gaming? Acer Predator Helios sau Asus ROG.

Si orice lucru pe care vreau sa il cumpar este din sursele extra de venit, am cheltuit astazi 200 si ceva de lei, trebuia sa cheltuiesc 0 lei, am cheltuit 200 si ceva de lei si o sa ii scad din sursele extra de venit, am comandat si am cumparat cam multe lucruri luna asta si cred ca trebuie sa fac un monetar.
Sumele din sursele extra de venit sunt de obicei pentru investit doar ca am hotarat ca am o varsta si trebuie sa schimb garderoba.

Edited by Argent, 21 July 2018 - 21:44.


#96
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

Quote

Fac economie la apa ca nu mai cumpar apa plata sau carbogazoasa, sau cumpar ceva 2 litri la 0.9 de bani(ca imi trebuie sticla de apa).

Apa de la chiuveta in Romania nu e sanatoasa. Ma rog, tevile prin care trece pana la consumator nu sunt. In NL apa de la chiuveta e buna de baut si bine filtrata, nu exista cultul asta al cumpararii apei. Parintii mei dau ~120 lei lunar pe apa imbuteliata.

Cand am venit in RO in vacanta din obisnuita am luat apa de la chiuveta si am scuipat-o, avea gust de clor. Ma rog, depinde si de oras probabil.

Quote

Ti-am citit mesajele si nu am scris nimic ca depinde mult de tine si cat de disciplinat esti, atat.
Asa iti pot pune videoclipuri youtube de la inghetat cardul intr-o farfurie cu apa, pun cardul in cuptorul cu microunde sau taierea lui.
Depinde cat de disciplinat esti tu. atat.

Corect. Pana acum aveam doar cont de economii, la care aveam acces mereu. Intram in pana la contul curent, eram relaxat ca iau din ala de economii. :lol:

Quote

sursele extra de venit

Si eu ma gandeam mai demult sa cumpar lucrurile ce mi le doresc doar din venituri extra, pana am vazut ca nu prea am cum sa fac rost de bani extra. Vreun sfat aici?

#97
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
In Bucuresti apa de la robinet este oribila, in facultate am baut doar plata. La Slatina e OK doar ca vara este prea calda, deci vara beau dozator cu racire si iarna de la chiuveta, facand si economie de curent prin scoaterea dozatorului din priza.

Vara merge AC-ul, iarna merge centrala, doar toamna si primavara ce nu se consuma curent ori gaz.

Insa AC-ul nu raceste toata casa precum incalzeste centrala, deci curentul vara e vreo 400 lei, gazul iarna 700-800 de lei cu conditia sa-mi citesc gazometrul ca daca nu ei imi baga estimativ dublu.

#98
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Villefort, on 21 iulie 2018 - 22:53, said:

Apa de la chiuveta in Romania nu e sanatoasa. Ma rog, tevile prin care trece pana la consumator nu sunt. In NL apa de la chiuveta e buna de baut si bine filtrata, nu exista cultul asta al cumpararii apei. Parintii mei dau ~120 lei lunar pe apa imbuteliata.
..........
Offff , ai primit tu in " NL" buletinele de analiza ? Nici apa nu va mai place ?

#99
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 Villefort, on 21 iulie 2018 - 22:53, said:

Apa de la chiuveta in Romania nu e sanatoasa. Ma rog, tevile prin care trece pana la consumator nu sunt. In NL apa de la chiuveta e buna de baut si bine filtrata, nu exista cultul asta al cumpararii apei. Parintii mei dau ~120 lei lunar pe apa imbuteliata.

Cand am venit in RO in vacanta din obisnuita am luat apa de la chiuveta si am scuipat-o, avea gust de clor. Ma rog, depinde si de oras probabil.



Corect. Pana acum aveam doar cont de economii, la care aveam acces mereu. Intram in pana la contul curent, eram relaxat ca iau din ala de economii. Posted Image



Si eu ma gandeam mai demult sa cumpar lucrurile ce mi le doresc doar din venituri extra, pana am vazut ca nu prea am cum sa fac rost de bani extra. Vreun sfat aici?
Este sanatoasa ca este verificata lunar, la statia de apa potabila se fac verificarile pe laborator.

Ca nu este prea gustoasa... cam asta este senzatia cand cumperi apa plata si pare gustoasa si apoi bei apa de la chiuveta si iti pare boalca sau cu gust de clor.

Cauta la ce te pricepi si ce iti place sa faci in timpul liber si incearca sa scoti ceva bani din asta.
Vanzari olx, pariuri sportive, youtube, poze, etc...

 Neaceasca85, on 21 iulie 2018 - 23:32, said:

In Bucuresti apa de la robinet este oribila, in facultate am baut doar plata. La Slatina e OK doar ca vara este prea calda, deci vara beau dozator cu racire si iarna de la chiuveta, facand si economie de curent prin scoaterea dozatorului din priza.

Vara merge AC-ul, iarna merge centrala, doar toamna si primavara ce nu se consuma curent ori gaz.

Insa AC-ul nu raceste toata casa precum incalzeste centrala, deci curentul vara e vreo 400 lei, gazul iarna 700-800 de lei cu conditia sa-mi citesc gazometrul ca daca nu ei imi baga estimativ dublu.
Din fericire apa este potabila la mine doar ca este scumpa si tot platesti ceva la factura de apa.

Cu AC-ul mai faci economie dar cu caldura iarna nu prea ai de ales.

 86-APP, on 22 iulie 2018 - 08:01, said:

Offff , ai primit tu in " NL" buletinele de analiza ? Nici apa nu va mai place ?
Depinde cat castigi si depinde ce crezi tu ca poti sa faci economie.

Ia de calculeaza cat dai pe saci de gunoi, 3 saci, 1 bucatarie, 1 baie, 1 240 litri pentru, ia de calculeaza cat dai pe plase, cat dai pe produse de curatenie dero, sapun, solutie pentru wc, gresie, anticalcalar etc... Economie se poate face la foarte multe lucruri.
Aveam o cunostinta de familia de nu cumpara sapun ca primea sotul ei la job.

Si dupa ce reduci lucrurile la minim, te indrepti spre produse de calitate si apoi NEAPARAT te gandesti in ce sa investesti.

Cuvantul de oridine este investit, economisesc 100 de lei la curent, apa, gaze, ce fac cu suma asta? Si da... este un simplu exemplu teoretic, poti sa faci economie si sa ai la dispozitie o suma mai mare, ce faci cu ea?

Edited by Argent, 22 July 2018 - 10:50.


#100
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca vrei , poti face economie , si sa nu arunci cu banii , dar ne invirtim intr-un cerc ciudat .
Daca muncesti mult si te implici , pt a cistiga mai mult , ajungi sa-ti lipseasca timpul , si in putinul ramas , unele chestii devin mai scumpe ...

#101
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Este vorba sa nu muncesti aiurea si ca toti bani sau majoritatea banilor sa se duca catre lucruri care se devalorizeaza.
Este vorba sa reduci de unde cheltuiesti aiurea si cum zicea un coleg de forum, sa incercam sa traim cat mai independent.

Cate un pas spre o viata mai buna.

#102
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 86-APP, on 22 iulie 2018 - 08:01, said:

Offff , ai primit tu in " NL" buletinele de analiza ? Nici apa nu va mai place ?
Da.

Si nu esti on topic.

Mancarea e mult mai buna in Romania, de altfel. Si mult mai ieftina, sa fim on topic.

 Argent, on 22 iulie 2018 - 10:48, said:



Merci, la pariuri mai faceam cand eram mai tanar, ar fi o idee.

#103
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Depinde la ce te raportezi, caci la 800 euro salariul mediu din Ro....nu mai e asa ieftina !

#104
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 Villefort, on 23 iulie 2018 - 19:11, said:



Mancarea e mult mai buna in Romania, de altfel. Si mult mai ieftina, sa fim on topic.

Merci, la pariuri mai faceam cand eram mai tanar, ar fi o idee.
Comparativ cu lefurile din tara, adica minim net de 1000 de lei, mancarea este scumpa, depinde mult ce leafa ai in baza ta de calcul.

 M0sGerila, on 23 iulie 2018 - 21:19, said:

Depinde la ce te raportezi, caci la 800 euro salariul mediu din Ro....nu mai e asa ieftina !
Ehe, cine are 1000 de euro leafa lunara in 10 ani poate sa se gandeasca lenjer la retragere, asta daca nu incepe cu rate, leasing etc...

#105
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
La 1000E de căciulă  în casa , un trai mai decent și liniștit , nimic de spart în figuri.

#106
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Trebuie să găsesc o modalitate de a economisi apa. :)) Aseară am băut vreo 3 l. Azi că o să fiu treaz nu știu pe la ce cotă mai ajung...

#107
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Imi place bunastarea si urasc chitrosii.

#108
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

 Argent, on 11 iulie 2018 - 09:03, said:

cumparati produse bulk sa prindeti un pret mai mic.
Gatiti acasa sa reduce bugetul pentru mancare.
Luati plasa la voi cand mergeti la cumparaturi.
Stingeti becul cand iesiti din camera, v-ati montat becuri economice.

Folositi transportul public etc... bicicletă cât mai des

Cumparati mancare proaspata de la carmangerie si cumparati doar cat aveti nevoie sa nu irositi mancare.


Da.

Apropo, că cineva a zis că
”dacă ești bogat, nu te omori cu stresul ăsta.”
-> Nu e stres :lol:
În afară de asta, un om bogat care e și deștept nu risipește bani,
nici atunci când are milioane,
pentru că înțelege efectul cumulativ și că orice sunk cost este un potențial de investiție pierdut ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate