Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Alegere: OnePlus6, LG V30, Samsung Galaxy S9, Huawei P20

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postxeleron, on 11 iulie 2018 - 12:05, said:

Care nu te credem, sunteți mai mulți? N-a fost un atac la persoană, dar ești una dintre puținele persoane care a lăudat atât de tare difuzoarele unui telefon. Chestia asta era cool pe vremea Sony Ericsson Walkman. La o adică acest aspect devine important dacă telefonul are un volum atât de slab Ă®ncât nu auzi soneria decât dacă e liniște. Vezi că virgulele alea nu se pun așa cum le pui tu, decât dacă ești fumător Ă®nrăit.

Da, suntem mai multi, si colegul "breitner" a sesizat greseala ta. Nu conteaza sunetul redat prin difuzor/difuzoare? Cum fac, daca doresc, sa le "prezint" unor prieteni un clip video, le dau cate o casca, pe rand?
Si de ce s-a mai "pus" sunet stereo pe telefoane, daca nu conteaza? Piramida nevoilor sau, ma rog, paleta nevoilor, este diferita de la om la om, daca tu nu ai nevoie de o caracteristica, nu inseamna ca si altii nu au.
Virgulele sunt puse cum trebuie, doar unii nu isi au locul in societatea civilizata...

#20
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ia citește tu prima frază scrisă de tine cu pauzele date de virgule și încearcă să cobori puțin de pe piedestal. Contează sunetul redat prin difuzoare, nu contează atât de mult volumul pe cât l-ai făcut tu să pară (wow,84 db, mondial, cu Huawei-ul meu la doar 79 db nu aude nimeni și da, știu cum funcționează scara decibelilor).

#21
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postxeleron, on 11 iulie 2018 - 12:34, said:

Ia citește tu prima frază scrisă de tine cu pauzele date de virgule și Ă®ncearcă să cobori puțin de pe piedestal. Contează sunetul redat prin difuzoare, nu contează atât de mult volumul pe cât l-ai făcut tu să pară (wow,84 db, mondial, cu Huawei-ul meu la doar 79 db nu aude nimeni și da, știu cum funcționează scara decibelilor).

Eu am facut doar o recomandare unui coleg care a cerut un sfat in vederea achizitionarii unui telefon, pe un forum, iar la capitolul audio am zis ca difuzoarele se aud " tare, clar si plin". Nu am zis numai despre volum, toata polemica ta/asta a plecat de la faptul ca nu ai inteles la ce m-am referit ori nu ai citit pana la capat.
Eu ma referisem in mod evident la difuzoare si nu numai la volum iar tu ai mentionat despre casti, despre chestii care nu aveau nici o legatura si discutia a degenerat.
In fine.

Edited by i0nut_tt, 11 July 2018 - 12:51.


#22
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View Postxeleron, on 11 iulie 2018 - 12:34, said:

Ia citește tu prima frază scrisă de tine cu pauzele date de virgule și încearcă să cobori puțin de pe piedestal. Contează sunetul redat prin difuzoare, nu contează atât de mult volumul pe cât l-ai făcut tu să pară (wow,84 db, mondial, cu Huawei-ul meu la doar 79 db nu aude nimeni și da, știu cum funcționează scara decibelilor).
Da, si vezi ca difuzorul la V30 e pe nicaieri comparativ cu niste difuzoare stereo sau front facing. La V30 e bun sunetul doar pe casti, pe difuzor lasa mult de dorit.

#23
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Eu zic sa alegi S9-ul daca vrei sa-i dai restart in fiecare saptamana din cauza lag-ului....

Edited by YourFan, 11 July 2018 - 13:15.


#24
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View PostYourFan, on 11 iulie 2018 - 13:14, said:

Eu zic sa alegi S9-ul daca vrei sa-i dai restart in fiecare saptamana din cauza lag-ului....

Da, da, lag in 2018, nici la S2, S4 si S6 nu am avut lag, te astepti ca cineva sa te creada?
Si interesant cum vorbesti tu la modul general, fara sa detii sau fara sa fi detinut S9 sau S9+.
Nu stiu ce telefon detii dar aberezi la modul "maxim". De exemplu, pe S9+ pot sa fac mirroring pe tv la un film ce ruleaza pe telefon si nu oricum  la calitatea nativa a filmului, fara "lag" si fara ca telefonul sa se incinga. Stii ce inseamna sa rulezi un film 4k dar sa il rulezi pe 2 ecrane 4k simultan(smartphone si tv)?
Daca nu, nu mai vorbi aiurea.
Aaa, si uitasem, tine si bateria. Luminozitate 75-80%, folosit multitasking se si observa ca timpii respectivelor aplicatii se suprapun, si mai am aprox 2 ore de ecran(SOT), pana "moare" bateria.

PS. Si totusi, din curiozitate, tu ce telefon recomanzi?

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 11 July 2018 - 14:24.


#25
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
Lasati prostiile, cea mai buna optiune este Iphone X, e racheta.



View Posti0nut_tt, on 11 iulie 2018 - 14:10, said:

Da, da, lag in 2018, nici la S2, S4 si S6 nu am avut lag, te astepti ca cineva sa te creada?
Si interesant cum vorbesti tu la modul general, fara sa detii sau fara sa fi detinut S9 sau S9+.
Nu stiu ce telefon detii dar aberezi la modul "maxim". De exemplu, pe S9+ pot sa fac mirroring pe tv la un film ce ruleaza pe telefon si nu oricum  la calitatea nativa a filmului, fara "lag" si fara ca telefonul sa se incinga. Stii ce inseamna sa rulezi un film 4k dar sa il rulezi pe 2 ecrane 4k simultan(smartphone si tv)?
Daca nu, nu mai vorbi aiurea.
Aaa, si uitasem, tine si bateria. Luminozitate 75-80%, folosit multitasking se si observa ca timpii respectivelor aplicatii se suprapun, si mai am aprox 2 ore de ecran(SOT), pana "moare" bateria.
PS. Si totusi, din curiozitate, tu ce telefon recomanzi?

Iauzi la el, nu a avut lag pe S2, S4 si S6, amice, termina cu prostiile, am un S8 in sertar, care GAFAIE.

Edited by Kiddosu, 11 July 2018 - 17:33.


#26
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Pai da, si de banii aia iei si un OnePlus 6, care e si mai racheta + un DSLR + o bauta in oras. Posted Image)
Glumesc, normal.
Da, iX e un telefon foarte bun, dar serios acum, e in continuare nejustificat de scump pentru ce stie sa faca. Un OnePlus 6 la juma de pret e mai rapid, face poze la fel de bune sau aproape la fel de bune, are baterie cam la fel de buna, are ecran mai mare, are mufa de casti, etc. Adica deja de la un punct incolo platesti tot mai mult pentru tot mai putin in plus. Best bang for buck e un Xiaomi de 1000 de lei. La 2000-2500 deja gasesti ceva mai "premium", dar la 4-5000 deja nu mai primesti mult mai mult in plus fata de la 2000-2500.

Edited by AstroNut98, 11 July 2018 - 17:47.


#27
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View PostKiddosu, on 11 iulie 2018 - 17:31, said:

Lasati prostiile, cea mai buna optiune este Iphone X, e racheta.




Iauzi la el, nu a avut lag pe S2, S4 si S6, amice, termina cu prostiile, am un S8 in sertar, care GAFAIE.

Nu am avut lag la S2, S4 si S6, pentru ca nu exista termen de comparatie, procesoarele si la pc, pe vremea aia(ma refer la s2), erau slabe si mari consumatoare de energie(cel putin cele pentru laptop).
Si eu castig binisor dar nu as sta cu un S8 in sertar, de vandut nu l-as vinde, dar l-as "pasa" in familie macar.
Unii sunt prea bogati de lasa un telefon care a costat 3000 si ceva de Ron in sertar.
Frate, lasa vrajeala, am lamborghini si mai am un mercedes in garaj, care gafaie.Dar il tin acolo ca na, logica elementara.

Si mai exact cum gafaie?

PS: Si totusi, in loc sa il tii in sertar, nu mai bine il vinzi mai pui 3000 de Ron si iti iei noul Iphone(ce va fi lansat in toamna)?
PPS: Ti-l cumpar eu "de pe Germania" ca am "drum" la toamna  si este mai ieftin ca la noi, ca nu prea se vand, maxim un 16-17%.
Sau iti cumpar eu ca tot sunt in Italia inca un X, aici este mai ieftin, la 1000 euro, ca na, cota de piata a Apple in Italia este sub 14%.
PPPS: Si poate pui o vorba buna la Apple, pentru mine, sa ma lase sa mai vad si eu, in concediu, un clip video, fara reclame Apple(cam 1/4) fara posibilitate de skip.


Edited by i0nut_tt, 11 July 2018 - 18:15.


#28
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
În vremea aia? Care vreme, că Intel n-a progresat enorm de la SB încoace. Deci dacă alea erau de cacao, astea-s cu cireașă deasupra.

#29
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postxeleron, on 11 iulie 2018 - 18:07, said:

În vremea aia? Care vreme, că Intel n-a progresat enorm de la SB încoace. Deci dacă alea erau de cacao, astea-s cu cireașă deasupra.

Au progresat putin asa, cel putin pe vremea lui S2 procesoarele erau facute pe 30-40 nanometri, mari consumatoare de energie, disipau multa caldura si intra repede "limitarea", nu mai zic de bateriile mari gen 100wh.
Progresul nu s-a facut simtit pentru ca au "trisat" producatorii, condensatorul a devenit tot mai mic(cred ca undeva la 12-14 nanometri) si mai putin consumator de energie dar ei au redus marimea procesorului(pastila de siliciu si implicit numarul de condensatori) si din bateriile mari a mai ramas, in unele cazuri, mai putin de un sfert. Totul pentru a face economie de costuri si pentru a avea de unde "creste" autonomie si performante pe viitor.

Edited by i0nut_tt, 11 July 2018 - 18:31.


#30
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ai înțeles complet pe dos avansul tehnologic dat de diminuarea nodului de fabricație. Reducerea acestuia este mai mereu corelată cu CREȘTEREA numărului de tranzistori per unitatea de spațiu și/ sau reducerea suprafeței la același număr. Uită-te în acel tabel și compară SB cu Haswell 4c, de la 32 la 22nm intel nu doar că a redus suprafața pastilei dar a și crescut numărul de tranzistori (plus un câștig enorm pe partea de IGPU). În același timp, tu consideri că ei au redus pastila doar din zgârcenie, în realitate cu cât procesul este mai mic și pastila este mai mare cu atât costul crește (uneori exponențial).Vezi diferențele dintre Geforce Pascal și Titan Volta în ceea ce privește costul producției și te lămurești.
A și încă ceva, s-a redus mărimea tranzistorului, nu a condensatorului.
https://www.anandtec...54560k-tested/5
În ceea ce privește bateriile, acestea au stagnat fie ca urmare a progresului tehnologic, fie constrânse de acesta (laptopurile tindeau să fie bădărane din cauza lor). Peste asta se adaugă limitările legale cu privire la transportul aerian
https://www.faa.gov/...d_batteries.pdf

#31
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postxeleron, on 11 iulie 2018 - 18:48, said:

Ai Ă®nțeles complet pe dos avansul tehnologic dat de diminuarea nodului de fabricație. Reducerea acestuia este mai mereu corelată cu CREȘTEREA numărului de tranzistori per unitatea de spațiu și/ sau reducerea suprafeței la același număr. Uită-te Ă®n acel tabel și compară SB cu Haswell 4c, de la 32 la 22nm intel nu doar că a redus suprafața pastilei dar a și crescut numărul de tranzistori (plus un câștig enorm pe partea de IGPU). ĂŽn același timp, tu consideri că ei au redus pastila doar din zgârcenie, Ă®n realitate cu cât procesul este mai mic și pastila este mai mare cu atât costul crește (uneori exponențial).Vezi diferențele dintre Geforce Pascal și Titan Volta Ă®n ceea ce privește costul producției și te lămurești.
A și Ă®ncă ceva, s-a redus mărimea tranzistorului, nu a condensatorului.
https://www.anandtec...54560k-tested/5
ĂŽn ceea ce privește bateriile, acestea au stagnat fie ca urmare a progresului tehnologic, fie constrânse de acesta (laptopurile tindeau să fie bădărane din cauza lor). Peste asta se adaugă limitările legale cu privire la transportul aerian
https://www.faa.gov/...d_batteries.pdf
Da, am gresit, era vorba despre rezistori dar nu am inteles pe dos, doar ca evoluatia nu este prea mare, pentru ca in definitiv au redus marimea pastilei, chiar daca au crescut, pe alocuri, numarul de tranzistori. Nimeni nu ar vrea pastile identice, intre doua procese de fabricatie pe dimensiuni diferite, pentru ca ar presupune acelasi consum dar nici cum s-a procedat.
Performanta a crescut cu moderatie, iar bateriile au scazut in capacitate, asta nu se numeste progres. Un laptop cu I3 din 2010 cu o baterie de 90wh avea autonomie undeva la 4-5 ore, astazi, un laptop, cu aceeasi grosime, cu I3 din 2017, si cu o baterie variind de la 20-40wh, are autonomie incepand de la 2 ore pana tot cam pe la 5-6 ore. Si se mai si intreaba producatorii de ce este un declin in ceea ce priveste vanzarea de computere. Lipsa inovatiei si performantele care cresc in mod incremental au dus la declin.

PS. Toutusi sa vorbim on topic si sa lasam evolutia sau involutia procesoarelor "non" smartphone.

Edited by i0nut_tt, 11 July 2018 - 19:41.


#32
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008

View Posti0nut_tt, on 11 iulie 2018 - 18:04, said:

Nu am avut lag la S2, S4 si S6, pentru ca nu exista termen de comparatie, procesoarele si la pc, pe vremea aia(ma refer la s2), erau slabe si mari consumatoare de energie(cel putin cele pentru laptop).
Si eu castig binisor dar nu as sta cu un S8 in sertar, de vandut nu l-as vinde, dar l-as "pasa" in familie macar.
Unii sunt prea bogati de lasa un telefon care a costat 3000 si ceva de Ron in sertar.
Frate, lasa vrajeala, am lamborghini si mai am un mercedes in garaj, care gafaie.Dar il tin acolo ca na, logica elementara.

Si mai exact cum gafaie?

PS: Si totusi, in loc sa il tii in sertar, nu mai bine il vinzi mai pui 3000 de Ron si iti iei noul Iphone(ce va fi lansat in toamna)?
PPS: Ti-l cumpar eu "de pe Germania" ca am "drum" la toamna  si este mai ieftin ca la noi, ca nu prea se vand, maxim un 16-17%.
Sau iti cumpar eu ca tot sunt in Italia inca un X, aici este mai ieftin, la 1000 euro, ca na, cota de piata a Apple in Italia este sub 14%.
PPPS: Si poate pui o vorba buna la Apple, pentru mine, sa ma lase sa mai vad si eu, in concediu, un clip video, fara reclame Apple(cam 1/4) fara posibilitate de skip.

John, nu am nici o vrajeala, e telefonul de serviciu primit impreuna cu abonament, nu il fosesc, nu il pot vinde, asa ca sta in sertar, folosesc doar cartela de abonament, end of story.
L-am folosit o perioada pana am vandut LG G6-le, ma gandeam sa il pastrez, dar LAG-ul, Touchwizz-ul ala mizerabil si cateodata si bateria m-au facut sa renunt in al folosi.
Camera era foarte ok, no comment.

Intradevar, telefonul meu personal este Iphone X, e primul Iphone, si dupa cum am mai spus, din pura curiozitate si fiindca a fost primul terminal Apple pe care l-am considerat interesant am decis sa il cumpar.

Am avut 3-4 variante, OnePlus 5T, S9, Pixel 2 XL si X. Ca am dat inca 1000-1500 RON in plus pentru X, e problema mea, dar ca si telefon, jos palaria, nu am ce sa ii reprosez.

#33
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Pai crede-ma ca la fel ai fi zis si de Pixel sau OnePlus. Ai avut LG si Samsung, alea nu sunt neaparat niste etaloane pentru sistemul de operare Android, de aia probabil ti-a lasat un gust amar Android-ul si cand ai trecut pe iX a fost mana cereasca.

#34
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
Am X în momentul de față. E al doilea. Ambele au avut probleme. Primul a avut probleme de placă grafică (trimis în service reparat apoi vândut, după 2 săptămâni). Al doilea a avut problema cu întreg display-ul (după 24 ore de la activare). Multi au spus ca e ghinion. Astăzi l-am ridicat din service, mâine îl vând.

#35
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View PostAstroNut98, on 11 iulie 2018 - 23:51, said:

Pai crede-ma ca la fel ai fi zis si de Pixel sau OnePlus. Ai avut LG si Samsung, alea nu sunt neaparat niste etaloane pentru sistemul de operare Android, de aia probabil ti-a lasat un gust amar Android-ul si cand ai trecut pe iX a fost mana cereasca.

Nu pot sa ma pronunt la S8, dar despre S9+, merge ireprosabil, desi cateodata uit sa mai inchid din aplicatii si am in background "enspe" mii, merge fara nici un pic de lag, sau sa agate.
Un telefon este ca si o femeie, nu poti avea toate calitatile intr-un singura, adica si frumoasa si desteapta si devreme acasa, important este sa nu se cunoasca intre ele. :)
Lasand gluma la o parte, nu exista telefonul perfect, ci toate sunt "pachete" mai mult sau mai putin complete.
Consider S9+ telefonul complet(pana la Note 9) - nu este pe primul loc in topul telefoanelor cu Android la viteza, pentru ca 6GB RAM vs altii 8GB RAM(asta nu inseama ca este lent) dar: este frumos(nu a adoptat prostia de notch), are camere bune, se aude bine, are cel mai bun ecran, tine bateria. Pentru mine este suficient.

Offtopic, sunt in concediu in Italia, eu atat de multe telefoane Samsung(S7 edge, S8, S9) si Huawei(Mate si P20Pro) nu m vazut in viata mea .
Acum 2 ani, cand am mai fost, mai vedeam un iphone dar...
Bun, am vazut asta pe strada, deschid youtube, ce sa vezi? Reclame Apple ipad, imac, iphone si nu oricum, lungi si fara posibilitatea de a le da skip.
Apoi caut cota de piata Apple, Iphone 11%. Iphone este un "social statement"(uite cine sunt eu!,) sau a fost, iar pe astia(italienii) nu prea ii intereseaza " valoarea" ci sunt caracterizati de modestie(masini mici, nu suv, nu limuzine), si de aceea cota de piata este in continua scadere.

Edited by i0nut_tt, 12 July 2018 - 08:55.


#36
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Si S9, P20 Pro, S8 la vremea lui, și tot așa nu pot fi considerate tot telefoane de "social statement"? Adică așa cum consideri iPhone-urile un social statement asa le poti considera si pe alea. Tot 7-800 de euro costă.
Prea puțini își iau telefoane premium pentru ce știu să facă, mulți își iau cel mai scump telefon sau care arată cel mai "flashy" (vezi P20 Pro) și ce văd și ei prin reclame sau pe la apropiați.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate