Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Viața reală vs virtuală

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View PostVitamina001, on 10 iulie 2018 - 18:09, said:

Hei, am remarcat surprins fiind, că persoanele care petrec mai mult timp afară care au joburi afară , au un nivel de inteligenţă mult mai mic decât cei care sunt programatori it, gameri , youtuberi, dependenti, sau petrec un timp îndelungat pe mediul online, puteţi explica de ce?
prostii! sau incerci sa te amagesti singur?

#20
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Pai e o lege a fizicii, nu e timp de toate.

#21
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Care i-ați luat netu' și l-ați dat afară pe inițiator?

#22
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostVitamina001, on 10 iulie 2018 - 18:09, said:

Hei, am remarcat surprins fiind, că persoanele care petrec mai mult timp afară care au joburi afară , au un nivel de inteligenţă mult mai mic decât cei care sunt programatori it, gameri , youtuberi, dependenti, sau petrec un timp îndelungat pe mediul online, puteţi explica de ce?
Vitamina olo,

Aeru' prosteste - asta e cauza. Nu vezi cum sunt taranii de la stat in aer liber?
Pe de alta parte aia care stau mult in mediul on-line sunt destepti de put (cred ca de la basini).

#23
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View PostUlrichVans, on 10 iulie 2018 - 18:15, said:

Ca sa fii programator trebuie sa fii inteligent. De aia. Sa fii gamer nu trebuie sa fii foarte destept, dar tot ceva mai mult decat cei care nu stiu decat sa dea cu sapa...
Asta nu inseamna ca cel ce da cu sapa nu poate fi destept si/sau inteligent(de multe ori cred ca este mult mai destept si inteligent decat multi dintre noi, din punctul meu de vedere).Unii poate chiar aleg singuri "sa dea cu sapa", decat sa stea in fata unui monitor jde ore...Si sa nu uitam ca efortul fizic te ajuta, in general, ceea ce nu putem vorbi de statul in cur in fata unui monitor....

Edited by gump4, 11 July 2018 - 09:14.


#24
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Pana una-alta mult mai multi sunt ajutati de munca la calculator sa isi castige traiul de zi cu zi decat de sapa. Si un trai mult mai bun si chiar sanatos.

#25
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View PostLunaCrystal, on 11 iulie 2018 - 10:02, said:

[..]
Depinde cum privesti."Trai mult mai bun si sanatos" e relativ...lucrurile simple sunt cele mai bune si mai sanatoase.A nu se intelege ca am ceva cu cei ce lucreaza in fata unui monitor(cunosc oameni p-acolo si-i respect), dar in nici un caz nu duc o viata sanatoasa(d.p.m.d.v)ori sa-si traiasca viata bine, asa cum vad eu lucrurile.Dar d-asta suntem si diferiti....Altfel ,sa stii ca mai e ceva timp pana-n viitorul in care aplicatia o sa-ti "sape" cu ajutorul robotilor...

Edited by gump4, 11 July 2018 - 10:18.


#26
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Cei ce muncesc cu sapa beau si fumeaza cat incape, mancanca ,,ce este”, muncesc prin ploaie, vant, canicula, frig, nu au concediu. Si multe altele.

#27
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Ready Player One.

#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postgump4, on 11 iulie 2018 - 09:13, said:

Si sa nu uitam ca efortul fizic te ajuta, in general, ceea ce nu putem vorbi de statul in cur in fata unui monitor....

Pe plan intelectual, eu nu îi văd pe țărani să stea cu audiobook-uri în urechi în timp ce dau cu sapa. În plus, activitatea de dat cu sapa e prostească. Dacă îmi arăți un om care dă cu sapa în 2018, deja îți pot spune că omul respectiv are ceva problemele mentale. Nu e o activitate care poate fi cumva profitabilă. E o activitate făcută în gol, care chiar ajunge să te coste bani, pentru că îți apar ceva probleme de sănătate odată ce stai zilnic să te bată soarele în cap și depui efort fizic prea mult.

Statul în fața monitorului... Stai în fața unei unelte care-ți poate oferi răspunsuri la majoritatea întrebărilor pe care le ai. Problema e dacă nu-ți pui întrebări.

Nouă ne place să privim țăranii într-o manieră romanțată. Realitatea e diferită. Nivelul de cultură de la sat e extraordinar de scăzut, pe orice plan, de la agricultură până la activități zilnice. Țăranul român își pune plasmă pe pereții din chirpici, se spală când plouă și își imaginează că e mai deștept ca oricine pentru că urmărește știrile zilnic. Poveștile cu "țărani sănătoși" sunt niște invenții, tot din cauza viziunii romanțate pe care o avem asupra lor. Vezi o țărancă de 90 de ani și gata, concluzia ta e că dacă trăiești ca țăranca respectivă o duci până la 90, iar treaba asta spune mai multe despre inteligența celor care cred asemenea prostii.

Astăzi, munca intelectuală câștigă în fața celei fizice. Un angajat te costă cât un motostivuitor într-un an de muncă, iar motostivuitorul cară mult mai mult. Mișcarea fizică, de întreținere. Dacă ajungi să-ți rupi spinarea, indiferent c-o faci la sală sau la muncă, faci ceva greșit.

#29
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
Tarani sanatosi exista si nu sunt povesti.Stai o perioada la tara, la aer curat, mananca curat(nu plastic din comert)munceste cot la cot cu ei si o sa observi ca nu sunt povesti.Dar din fata monitorului e greu sa traiesti astfel de senzatii...

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postgump4, on 12 iulie 2018 - 19:06, said:

Tarani sanatosi exista si nu sunt povesti.Stai o perioada la tara, la aer curat, mananca curat(nu plastic din comert)munceste cot la cot cu ei si o sa observi ca nu sunt povesti.Dar din fata monitorului e greu sa traiesti astfel de senzatii...

Nu e nevoie să fac toate astea, există studii, care compară mortalitatea și sănătatea populațiilor, din mediul rural, cu cea din mediul urban, care contrazic prostiile cu "țăranul sănătos". Nu există indicatoare care să fie în favoarea mediului rural. De la rata mortalității, mortalitatea infantilă, incidența bolilor, diabet, cancer, mai toate sunt mai crescute în mediul rural.

Culmea, incidentele de cancer nu respectă nici zonele pe care le-ai considera cu risc, după logica "aerului curat". Brașov fiind printre cele mai "periculoase" zone, pe când în București - Ilfov înregistrându-se cele mai puține cazuri.

Așa că pur și simplu nu ai dreptate.

#31
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

View PostSmurfK, on 11 iulie 2018 - 18:33, said:


case de chirpici ka tara, se soala cabd ploua
Unde ai mai vazut tu case de chirpici la tara?
Au acuma taranii niste case de iti baga tot apartamentul tau intr-o singura camera.
Oricum, in Romania se traieste mai bine la tara decat la oras.

Edited by Cristi_E, 12 July 2018 - 20:46.


#32
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostCristi_E, on 12 iulie 2018 - 20:46, said:

Unde ai mai vazut tu case de chirpici la tara?
Au acuma taranii niste case de iti baga tot apartamentul tau intr-o singura camera.
Oricum, in Romania se traieste mai bine la tara decat la oras.

Pentru că se mută persoane de la oraș la țară. Caută liniște, teren ieftin, acum e mai ușor să ajungi de la țară la oraș, și pe mine mă bate gândul să fac mutarea asta.

Case de chirpici sunt o grămadă. Le-au tencuit, le-au extins, dar tot rahat cu pământ și paie au în pereți. Asta noi nu se mai fac așa, pentru că nu le mai permite, dar sunt multe rămase vechi.

#33
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015
Da, dar bune rau. Calduroase.

Edited by Cristi_E, 12 July 2018 - 21:35.


#34
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Bune rău, doar că riști să te trezești într-o dimineață cu casa pe piept. Au fost ceva cazuri de case de chirpici căzute la o ninsoare mai serioasă, o inundație ți-o cam distruge. E pământ.

Mai sunt unele, din nuiele. Alea sunt puțin mai bune puțin. Se făcea ca un cofrag din nuiele și se umplea cu pământ. Avantajul era că pământul ăla era mai protejat, chiar dacă se strâmba casa, nu prea cădeau. Se crăpau pereții, dar nu prea picau.

În orice caz, pentru ambele sisteme, fundațiile sunt aproape inexistente. Deci rezistență din părți.


Eu înțeleg că sunteți nostalgici, vă gândiți la cât de bune erau bunicile voastre, și eu sunt. Dar tehnicile tradiționale nu mai sunt curente în mai niciun domeniu. Adică nu poți zice că o casă de chirpici e cumva mai bună decât una din BCA, așa cum nu poți zice nici că datul cu sapa e mai eficient decât mijloacele moderne. E un motiv pentru care am adoptat tehnologii moderne, pentru că le-am considerat pe-alea vechi depășite.

#35
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Trebuie facuter diferentieri in ambele categorii.

Programatorii, web designerii etc stau la fel de mult in fata monitorului ca si gamerii, dar o fac cu un folos. Macar material daca nu de alta natura. Un gamer nu castiga bani din jucat, decat cativa nebuni care participa la CM de CS sau mai stiu eu ce alt joc. Dar aia baga cam toti banii castigati sa-si ia nush ce placa video mai buna decat aia de acum 6 luni.

La fel in parea cealalta. Exista Dorei care dau cu ascutitu' pe salariul minim (sau la negru) si exista ingineri in petrol-gaze sau in constructii, care castiga de 100 de ori mai mult. Oare care o avea niveluil de inteligenta mai mare? :P

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdanyel61, on 11 iulie 2018 - 13:14, said:

Ready Player One.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cSp1dM2Vj48?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate