Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Tip impamantare pentru Ethernet surge protector

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009
Salutare,

Doresc sa folosesc 2 antene WiFi pentru a share-ui o conexiune de internet intre doua case.

Dupa ceva google-uit am decis sa folosesc urmatoarele antene: 2 x Ubiquti Litebeam-AC-Gen2 (link).

Producatorul recomanda utilizarea unor Ethernet Surge protectors (link), ma gandesc la unul pentru fiecare antena. Si-asa am realizat ca astora le trebuie o legatura cu pamantul, intr-un fel.

Antenele vor fii montate afara (sub streasina fiecarei case), pana la pamant sunt ~3-5m. Ethernet Surge Protectors astea ma gandesc sa le las tot afara.
Ce as putea folosi pentru impamantarea dispozitivelor? Ce tip de cablu, ce tip de "electrod" de impamantare? Sa cumpar electrodul, sa do it myself?

P.S. Nu am impamantare la prize, pentru nici una din case, de-asta m-am dus cu ideea la a folosi dispozitivele astea.

Multam fain!

#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
1- Daca le montezi sub streasina casei , nu ai nevoie de impamintare
2 - Echipamentele vin cu alimentatoare PoE deci conteaza si ce tip de utp o sa folosesti
3- Daca nu ai impamintare la casa , cum crezi ca o sa poti impamanta echipamentul?
4- Producatorul recomanda multe .Ideea e sa cumperi cat mai multe. Gandeste ce ai nevoie si ce nu .
5 - Folosesti utp cu fir metalic pe care il cositoresti de  masa de conectorului RJ45

Edited by ndor, 10 July 2018 - 12:01.


#3
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009
Salutare ndor! Multam de raspunsuri! Raspund / completez Posted Image  :

2. UTP ma gandeam cu fir metalic (link) si mufe UTP metalice (link) intre PoE > Surge > Antena.
3. Exact asta intrebam, sa trag ceva conductor (nu stiu de care) intre Surge si un fel de electrod de impamantare?
4. Foarte probabil :)
5. Sigur asa am sa fac!

Multam fain!

#4
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Deci , asa cum am mai spus, nu ai nevoie de surge pentru lungimea aia de cablu .
Daca n-ai ce face cu banii...cumpara-l.
Surge se foloseste pentru cabluri aeriene ,cu lungini mari 50-100 m.
Se pune pentru descarcarea electrostatica a cablului , nu pentru protectia la fulgere .Cablurile lungi au prostul obicei sa se incarce electrostatic , din atmosfera , din frecare cu vantul , curenti de aer ....etc.
In fine , nu conteaza . Conteaza ca la lungimea aia si faptul ca sunt montate sub streasina casei , deci nu sunt expuse direct la descarcari electrice , nu e nevoiede ele.
Oricum le luai degeaba in situatia descrisa de tine . Pentru a fi utile , ai nevoie de o impamantare , care tu spui ca nu o ai acolo.

Edited by ndor, 10 July 2018 - 12:53.


#5
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009
Multam fain! Gata, le-am taiat de pe lista Posted Image

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
Insa tot ar trebui sa te gandesti la o impamantare. Ptr casa.
Chiar n-ai frigider, masina de spalat sau calculator ?

Se intampla naibii ceva si te zguduie de nu te vezi.

#7
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009
Am cele de mai sus dar circuitele electrice sunt vechi-ish in cele 2 case si nu a fost tras si cel de-al 3lea conductor pentru impamantare + electrodul specific infipt undeva.

Impamantari ar fii doar la panourile (contoarele) electrice si 2 impamantari vechi de la Romtelecom.

Asta era si motivul de vroiam sa trag direct de la Ethernet Surge un cablu unifilar ceva, la un electrod ce urma sa il infig in pamant si sa impamantez antenele WiFi macar.

Si-a zis bine ndor, pentru descarcare electrostatica, nu pe post de paratrasnete Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate