Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Trecere gresie hexagonala-parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ulyk

ulyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.12.2007
Salutare,

Doresc sa renovez un hol si vreau sa pun la intrare gresie hexagonala si apoi o sa o imbin cu parchet. Am atasat o imagine ca si model: https://i2.wp.com/sp...e=700,394&ssl=1
Profilul din imaginea atasata este destul de vizibil si incerc sa imi dau seama daca pot gasi un profil mai estetic pentru asa ceva. Ce ar trebui sa iau in consideare daca vreau sa folosesc ideea asta? Sunt useri care au deja asa ceva in case si sunt amabili sa faca share la imagini?
Orice idee este binevenita!

Multumesc!

Edited by ulyk, 10 July 2018 - 08:56.


#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Exista profile de trecere super inguste , la cca 10 mm . Asta inseamna ca trebuie lucrat extrem de fin si precis .
Exista si profile " ingropate , la nivel " dar nu ai cum sa le folosesti din cauza taieturilor parchetului .

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@ulyk
te complici inutil, orice profil de trecere ai pune tot sa zboare de la locul lui, e prea multa dantelarie.
eu as face un v taiind o parte din placi pe jumatate.

Edited by arg, 10 July 2018 - 09:09.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
exista si varianta de a nu folosi deloc profil de trecere. gresia si parchetul vor fi la aceeasi inaltime sau va exista diferenta de nivel intre cele doua tipuri de pardoseala ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QSwAcn-CCNg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau, exista profil foarte ingust, de genul acesta :
https://www.bizoo.ro...iplustratificat

#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Sau fara profil, daca gasesti meseriasul care sa fie in stare sa faca asta.

Attached Files

  • Attached File  000.jpg   76.57K   130 downloads

Edited by Alice, 10 July 2018 - 09:14.


#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Am spus mai sus , profilul ingropat NU se preteaza decit in conditii speciale , adica super meserias si parchet lipit , iar fata " trecere " numai la parchet lipit si care merge taiat super fin .

#7
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 Alice, on 10 iulie 2018 - 09:14, said:

Sau fara profil, daca gasesti meseriasul care sa fie in stare sa faca asta.

De ce ai face asa ceva? Posted Image... parchetul ala, mai ales bucatile mici de la imbinari or sa inceapa in timp sa se miste (ca nu este lipit cu adeziv) iar siliconul ala dintre spatii sa se desprinda

Edited by tico18, 10 July 2018 - 10:58.


#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
ce fel de parchet vei pune?
cel mai fain la o asa trecere este lipita cap in cap si una peste alta
pt asa ceva trebuie meserias doxa,greu de gasit asa ceva
ACELE PROFILE SUNT ORIBILE

#9
ulyk

ulyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.12.2007
Va multumesc pentru sugestii.

 arg, on 10 iulie 2018 - 09:06, said:

orice profil de trecere ai pune tot sa zboare de la locul lui, e prea multa dantelarie.
chiar daca merg pe varianta cu adeziv pentru parchet?

 corinadaniela, on 10 iulie 2018 - 09:13, said:

gresia si parchetul vor fi la aceeasi inaltime sau va exista diferenta de nivel intre cele doua tipuri de pardoseala ?
Momentan, am gasit o varianta de 12 mm pt parchet. O solutie simpla ar fi sa aduc parchetul si gresia la acelsi nivel.

Personal ma gandeam ca exista pe piata o varianta de profil care ar putea usura o astfel de treaba si in acelasi timp asigura si o estetica placuta...dar se pare ca nu prea am noroc.
Din ce inteleg raman la mana si priceperea mesterului?

#10
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Mie imi place si varianta pusa de tine, cu acel profil care se vede, de aluminiu.
E de preferat ca gresia si parchetul sa fie la acelasi nivel (nu neaparat cu parchet de 12, se poate pune o folie mai groasa).
Cred ca in filmuletul pus de mine se foloseste acril, nu silicon. E migala multa, daca ai (bani de dat pe) scule si nu ai 2 maini stangi si ai rabdare ai sanse mari sa-ti iasa tie mai bine decat sa lasi un meserias care lucreaza la norma.

#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cind ai pretentii din-astea nici un mester nu te poate ajuta. Ai nevoie de un master...

Nu inteleg de ce vrei sa pui gresie, eu am pus doar parchet peste tot in afara de baie. In plus, fitza lu nevasta-mea a fost sa nu aibe nici o intrerupere. Imagineaza-ti 100 mp de parchet fara nici o intrerupere. Scria pe el ca lungime maxima 8 metri, la mine de la usa pina in capatul celalalt sint vreo 12-13 metri. Dupa 4 ani, nici cea mai mica problema. Parchet made in Jermany, trafic intens comercial, aprox 65 lei/mp.

Daca ai de pus doar in hol, eu as pune doar parchet. Gresia la usa e "so 80s"... Gresia e cam timpitzica in esenta ei, rosturile alea se jegovesc, trebuie sa le speli cu aburi ca sa scoti jegul, pina cind nu mai iese nicicum si trebuie refacute...

#12
ulyk

ulyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.12.2007
Ai si tu dreptate. Nu pot sa-ti explic de ce mi-a cazut cu tronc mixul asta de gresie hexagonala cu parchet. In situatia in care nu o sa gasesc acel master o sa merg pe varianta de parchet pe tot holul.

#13
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Parchetul flotant nu e potrivit pentru imbinarile alea.
Iti trebuie parchet masiv/stratificat dar montat cu adeziv.

Montajul se poate executa frumos cu orice tip.... dar nu toate vor rezista.

Edited by aurick86, 13 July 2018 - 01:04.


#14
Claudiu87plm

Claudiu87plm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2019
Salutare
De ce neaparat sa te complici cu parchet flotant (laminat) sau parchet masiv in astfel de situatii?
Linoleumul ce imita parchetul ar fi o alegere mai buna parerea mea
Are striatiile si aspectul specific lemnului
Ba chiar si rezista mai bune decat parchetul laminat la izolare si uzura
Si acele imbinari intre linoleu si gresia hexagonala se poat face mai usor si mai calitative/durabile
Asta fara a folosi un profil de metal la imbinari ca strica tot aspectul,parerea mea
Sapa de sub linoleu trebuie ridicata mai sus sa fie cu sa zicem minim 5 mm mai inalta decat gresia + adezivul (se face o proba cu o placa de gresie lipita sa se vada inaltimea ei) apoi gresia se poate ridica cu adaus de adeziv pana ajunge la inaltimea dorita (vorbim de un adaos de adeziv de cativa milimetrii nu centimetrii 😄)
Dupa montarea (lipirea) linoleumuli se traseaza peste el forma placilor de gresie ce se vrea a fi lipite si se taie linoleul si sapa acea adaugata in plus cu un polizor drept (albinuta ii spunem noi constructorii,are o lamela cu striatii de diferite marimi care vibreaza si poti taia cu usurinta in diferite materiale)
La imbinarea linoleumului se foloseste un snur din acelasi material ca si linoleumul,care se taie la nivelul linoleumului cu un cutit special
Se poate folosi acel snur si pt a inchide rostul acela ce va ramane intre gresia hexagonala si linoleu
Desigur e o munca dificila care necesita atentie si indeletnicire dar cu niste maini pricepute cred ca se poate scoate ceva frumos,calitativ si durabil    😁

#15
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 27.04.2008
Claudiu87plm, ti-ai creat cont doar ca sa iti faci reclama raspunzand unei postari din iulie 2018?

#16
Claudiu87plm

Claudiu87plm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2019
Reclama la ce?

#17
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 27.04.2008

 Claudiu87plm, on 18 februarie 2019 - 20:37, said:

   ii spunem noi constructorii

Nu vad de ce ai raspunde la un topic "inactiv" de 6 luni.

Edited by crazyalex86, 18 February 2019 - 21:34.


#18
Claudiu87plm

Claudiu87plm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2019
Pai crezi ca imi caut de lucru pe forumuri?
:)))
Dracu ca am zis ca nu mai intru in polemici sau las commenturi la nici un roman ca zici ca suntem o natie de oameni batuti in cap...😑

Ce are daca e inactiv de 6 luni?
Cum l-am putut eu sa il vad asa il poate vedea si altul interesat sa aleaga gresia hexagonala combinata cu parchet in acest stil...nu??
Si ca am lasat acum un comment cu o parere diferita fata de materialele utilizabile la un asemenea proiect inseamna ca imi fac reclama?   🤔

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate