Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Nikon P1000 zoom 125X

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
autorul ala e doar un frustrat ca nu si-l permite Posted Image
daca ar fi vreo 500 euro maxim poate m-ar tenta dar la 1000 pauza

Edited by mihnearau1, 10 July 2018 - 18:05.


#20
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postmihnearau1, on 10 iulie 2018 - 18:04, said:

daca ar fi vreo 500 euro maxim poate m-ar tenta dar la 1000 pauza


Modelul curent (P900) costa exact cat vrei tu - 500 de Euro la F64.ro.
N-are decat vreo 84x, dar ar trebui sa fie de ajuns, nu ?

Edited by katran, 10 July 2018 - 18:21.


#21
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
nope
eu vreau 3m

#22
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
Posted ImageAttached File  mxLjvqf.gif   873.7K   42 downloads

Edited by STARTREK1, 10 July 2018 - 21:15.


#23
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 27.03.2010
La 125x nu faci nimic cu displayul ala articulat, ai nevoie de viewfinder, dar am dubii ca acel viewfinder electronic o sa fie util si la altceva decat subiecte statice.

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
A tinut careva de pe aici focala de 3m in mana?

Edited by crokodilu, 10 July 2018 - 22:13.


#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Oare ce ar reusi sa obtina programele de stacking pentru astrofoto dintr-un video 4K si 3000mm echivalent Posted Image

#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Daca ai rabdare sa stackuiesti 4k, probabil mai nimic. Insa cu crop 100% si necompresat sau resize posibil sa iasa misto.

#27
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Mie imi plac aparatele foto cu superzoom. Am si P 900 si FZ 82 si un HX 60. Pozele pe luna, sunt o delectare. Cand te joci cu un P 900 pe luna si vezi ce e pe acolo, e deosebit. Am facut o gramada de poze la luna. E super. Cand vrei sa vezi ce mai e pe acolo, scoti camera si arunci o privire. P 1000, mi se pare interesant. Am inteles ca are acelasi senzor ca si P 900, si tehnologie imbunatatita.

Despre P 900 - eu sunt multumit de calitate. Are o stabilizare exceptionala, cu mult mai buna decat la FZ 82. Se pot face poze la zoom maxim fara trepied. Trebuie sa ai lumina puternica, normal. Daca incepe sa se intunece apar probleme, ca la orice superzoom din gama asta. Poze in miscare, cu zoom nu am incercat. Nici nu cred ca ar face mare lucru. Nu este proiectat pentru asa ceva. Doar poze statice, unde se descurca excelent. Pana ajungi la zoom-ul maxim, dureaza ceva timp.
Sa compari P 900 cu telefon sau cu obiective de 700-1000 mm, sau cu FF ce rost are ? Fiecare e pentru altceva.
P 900 - nu poate face poze cu zoom maxim fara trepied - ba da, poate, relativ usor. Sunt probleme uneori cu valurile de caldura la zoom maxim. Pentru mine, P 900 e o camera foarte reusita pentru ce este proiectata.
P 1000 = P 900 imbunatatit + 1000 mm in plus

Nu as lua inca P 1000, pentru ca am P 900 si imi e suficient oarecum :) . Pe de alta parte, cu asa zoom probabil ca as vedea ce sucuri consuma omuletii aia de pe luna, omuletii care ii vad cu P 900.

#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pune o poza cu luna.

#29
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Poze facute astazi, de proba, cu P 900:
https://photos.googl...DdxQ2N5YXo0ZDJB

- poza cu luna, needitata, fara crop sau alte interventii
- poza cu luna cu ceva zoom digital, nu maxim !
- poza, cu zoom maxim, facuta cu VR activat, din mana, la porumbel. Deci, se pot face poze la zoom maxim !

- la poza cu apa, se observa ceva ? in apa ? eu, zic ca nu ? totusi, cu P 900, se vad niste ratuste salbatice la zoom maxim, parca si foarte putin zoom digital. Poze facute, din mana, si peste 2.000 mm ! Deci, se poate !

- a si am prins si un elicopter, in miscare. Se poate si asta. Din ce am vazut, nu cred sa exceleze la poze in miscare, pentru ca e mai lent, dar se poate.

Poza cu apa, zic ca a fost dificila, reflexii ale luminii pe apa, distanta foarte mare si ceva zoom digital. Cu siguranta se putea face mult mai bine. Nu am stat sa faca o gramada de setari in aparat, nu am pretentii de calitate cu pozele astea, doar vreau sa zic ca se pot realiza la zoom maxim.

later edit
- si alte poze cu P 900, poate mai reusite:
https://photos.app.g...rCjxyWR16P2nfWA

Edited by lopi, 25 August 2018 - 01:57.


#30
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Alea sunt facute cu acea camera? Ai surprins atat de bine luna si Jupiter cu p900?

#31
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
P 1000:

https://photos.app.g...DT9Gz55UzYjYx68
- in poze este o macara si o nocturna de stadion, comparatie mm

- nu am avut timp prea mult de el. Pana acum - nu mi se pare "bazooka". Ma asteptam la ceva enorm, la ce am vazut/citit pe net, dar inca e rezonabil. E mai voluminos, dar nu cu mult mai greu fata de P 900. Calitatea pozelor, e mult mai buna decat la P 900. Obiectivul - e mult mai rapid decat la P 900, comparativ cu FZ 82 (foarte putin mai rapid cred ca e la FZ). Se pot face poze la 3.000 mm din mana, o stabilizare excelenta ! La 2.000 mm se fac mai usor poze din mana, dar si la 3.000 se poate. Depinde de tehnica - personal - tin aparatul cu 2 maini, incerc sa fie bratele lipite de trunchi, incerc sa gasesc si un punct de sprijin (o latura de usa/geam, o masa/scaun, portiera de la masina etc. improvizez - metoda "betivului" - ma las de sau pe ceva Posted Image ). Despre tehnica asta am citit in cartile de specialitate si mi se pare extrem de utila. Pasari in zobr sau tracking sau pan/zoom - cum am scris nu am avut timp sa testez prea mult, dar ma indoiesc ca exceleaza la asa ceva. Poate la < 1500 mm sa se mai poate, > 2000 cred ca trebuie sa fii extrem de norocos. Poze la luna - am incercat un pic, din casa, dar .... datorita diferentelor foarte mari de temperatura si norilor nu am reusit. Vine cu parasolar. Este foarte bine construit, pare robust. Are un blitz foarte puternic, ca si P 900.

Daca sunt intrebari ....

Edited by lopi, 11 December 2018 - 23:15.


#32
Angel_Of_Light

Angel_Of_Light

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.06.2008
Salutare,

https://photos.app.g...NyeDKdFeaqCnsJ6

Cam asta poate un P1000, eram la munte si ma distram, fara trepied fara nimic, prima poza e facuta fara zoom, a doua poza are in partea din stanga (pe deal) "o pata" alba, iar in a treia poza se vede ce reprezenta acea pata.

Am avut p900 vreo 3 ani, cand am aflat de p1000 l-am vandut si l-am luat  pe acesta in 6 rate cu Avantaj. E o jucarie destul de scumpa, dar sincer merita daca esti interesat de ce poate face. Am o colectie de avioane prinse in zbor, vase in larg si normal LUNA... Posted Image

Daca merita 1000 euro? Pentru mine a meritat....

Apropo de tehnica de fotografiere, da mainile aproape de corp, un punct de sprijin si rabdare.

Edited by Angel_Of_Light, 25 June 2019 - 14:54.


#33
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Luate ca atare nu impresioneaza dar puse una dupa alta e interesant. Optica pare destul de curata, senzorul e anemic si apare imaginea spalacita cand dai zoom pe poza.

Edited by crokodilu, 25 June 2019 - 16:04.


#34
Angel_Of_Light

Angel_Of_Light

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.06.2008
Acelasi stil dar la P900

https://photos.app.g...p1T6cYL46eFUz46

Inca nu am ajuns la mare cu aparatul sa il testez. Pozele sunt facute seara

#35
danpin

danpin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 26.10.2011
Salutare!
Puteti recomanda ceva instructiuni pentru folosirea acestui aparat, in afară de cărticica cu care vine?

Ma interesează ce setari sa ii fac pentru a filma bine la distanță si a urmari obievtivul fără a se pierde claritatea.

Mulțumesc!

#36
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdanpin, on 05 iunie 2022 - 22:02, said:

Ma interesează ce setari sa ii fac pentru a filma bine la distanță ..
Dar exista vreo setare care sa poata filma mai bine la distanta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate