Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Amenintare cu arma

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sunt detașati că tot întreba un coleg despre asta.

#56
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

 Impact, on 10 iulie 2018 - 11:02, said:

Corect. Dar daca tu trimiti angajatii sa munceasca la sediul altei firmei (in speta spalatoria) iar ei sunt angajati in alta parte ... cum justifici?
Totul e cu putinta (pana si in tara asta) daca se vrea (in sensul descoperirii acestor nereguli).
E legal sa trimiti angajatii sa presteze in alta parte.
Sa iti dau un exemplu, firmele de telecomunicatii au multi oameni care nu sunt angajati la firma lor ci la diverse alte firme.
Sunt companii care numai cu asta se ocupa, cu "imprumut" de angajati.

Edited by lexis1, 10 July 2018 - 11:29.


#57
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007

 lexis1, on 10 iulie 2018 - 11:27, said:

E legal sa trimiti angajatii sa presteze in alta parte.
Sa iti dau un exemplu, firmele de telecomunicatii au multi oameni care nu sunt angajati la firma lor ci la diverse alte firme.
Sunt companii care numai cu asta se ocupa, cu "imprumut" de angajati.


Nu vreau sa intru in detalii pe tema asta, nu face obiectul. In plus, l-am gasit pe facebook pe patronasul asta (culmea e ca are alt nume) si din poze si postari nu imi lasa impresia de interlop.... ci de unul care a avut la un moment dat vreo 2000 eur si i-a investit intr-o spalatorie unde spera sa nu plateasca nimic catre stat si eventual sa dea tepe inclusiv angajatilor.
Nu stiu daca am voie sa ii pun aici link catre profil ...

Si la o verificare pe portal just a avut vreo 2-3 procese pe care le-a pierdut cu niste furnizori de servicii (paza si apa).

Edited by Impact, 10 July 2018 - 11:38.


#58
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

 gear, on 09 iulie 2018 - 18:22, said:

nu pentru ca m-ar interesa banii pe care pot sa ii iau, dar vreau sa il port pe ala prin tribunale  pentru ca a fost  nesimtit.
Tinere, nu te lasa conditionat de emotii pentru ca s-ar putea termina rau..

Edited by Disstrack, 10 July 2018 - 13:29.


#59
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Impact, on 10 iulie 2018 - 11:37, said:

Nu stiu daca am voie sa ii pun aici link catre profil ...
Nu.

#60
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
e o vorba :

Nu face promisiuni cand esti fericit si nu lua decizii cand esti suparat.

e de aplicat mereu.

#61
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
mașina ta era în curtea firmei pe propriettea ei.te-a invitat cineva?trebuia să-ți lași galoșii(mașina)la poartă

#62
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
Masina mea era in curtea lor pentru ca o spalau! Voiai sa mi-o spele la poarta? Si eu eram acolo pentru ca locul de asteptare e in incinta.

#63
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Măcar au dat-o cu ceară la final ?

#64
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005

 Disstrack, on 10 iulie 2018 - 13:28, said:

Tinere, nu te lasa conditionat de emotii pentru ca s-ar putea termina rau..


Tataie, stai linistit ca nu are cum sa se termine rau pentru mine. Angajez avocatul doar ca sa il frece pe ala.  Nu ma intereseaza banii. Poate data viitoare cand mai da cu spatele se asigura, sau daca nu se asigura si loveste pe cineva isi asuma fapta, nu isi baga picioarele si pleaca fiind sigur ca nu i se intampla nimic pentru ca lucreaza la un patron smecher.

#65
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Pana la urma el a facut ce ii permite legea.
Legea spune ca nu trebuie sa stai ca prostul sa pierzi timpul si tot legea spune ca sa nu negociezi "la negru" intelegeri.
Legea spune ca ambii participanti au la dispozitie 24 de ore sa declare accidentul, iar daca unul nu o face in acest termen risca o amenda... deci omul a procedat corect din punct de vedere legal.
Aia cu stai aici sa ne intelegem cu niste bani negri nu e prevazuta decat in legea nescrisa a santajistului evazionist.

Am intalnit si eu situatia, cu o femeie care incerca sa stoarca niste banuti la negru pentru o indoitura la o gioarsa, dorea pentru o bara cat nu facea toata gioarsa. Si-a chemat si sotul rapid de la munca (bugetar, ca astia n-au program, pleaca cand vor) sa bage intimidare la cealalta femeie si tot incercau sa o sechestreze pana ii da banii cash... aia mai desteapta n-a cedat presiunilor si a mers pe calea legala, cu specimenele astea al caror prim insinct e sa se dea jos din masina si sa santajeze si cheama neamurile ca intariri nu e bine sa mergi pe alta cale decat cea legala... ca daca vede ca prinde o data santajul va incerca si a doua oara, ca vorba aia, unde merge suta merge si mia.

#66
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Percheziția se efectuează și ea după niște reguli. Dacă țin eu bine minte, articolul 159 din Cpp spune despre percheziția unui imobil.


#67
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
Revin cu informatii.

S-a deschis dosar penal de neglijenta in serviciu, abuz in serviciu si favorizarea faptuitorului in urma unei petitii adresata Departamentului de Control Intern, Politie Sector 3, impotriva politistilor care au intervenit la momentul respectiv si impotriva politistului care ne-a audiat a doua oara (intrucat infractorul a depus si el plangere penala impotriva noastra pentru loviri si violarea spatiului am fost chemati la audieri a doua oara si comisarul ne-a luat tot timpul peste picior, refuza orice ii spuneam despre colegii carea au intervenit si nu a vrut sesizeze si Politia Economica in speta cu evaziunea fiscala).

Am facut petitie si la Politia Economica sector 3, acestia l-au chemat pe faptuitor cu probe din care sa reiasa ca ne-a dat bon fiscal in ziua respectiva. Acesta a depus la dosar un raport Z de 60 de lei de la ora 17.00. Noi am fost acolo la 20.30. Motiv pentru care dupa instrumentarea petitiei comisarul a dispus inregistrarea unui dosar penal pentru evaziune fiscala urmand a fi  efectuate cercetari sub suprvegherea Parchetului de pe langa J3.

Urmeaza sa depunem inscrisuri probatorii la dosarul penal de la sectia 23 pentru a demonstra caracterul infractional al faptuitorului.
Urmeaza si plangere la ITM pentru ca niciun angajat nu are carte de munca.

Edited by Impact, 31 July 2018 - 10:55.


#68
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Bun...
Asteptam updateuri.
Sunt curios unde va duce treaba.
Oare merge pana la capat cum e sloganul acum?

#69
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Felicitari!
Daca toti romanii ar face la fel, altfel ar arata tara asta

Edited by althea, 31 July 2018 - 11:49.
Numai tu puteai să scrii asa o aiureală. Te rog să nu mai postezi offtopic


#70
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Impact, on 31 iulie 2018 - 10:54, said:

Revin cu informatii.

S-a deschis dosar penal de neglijenta in serviciu, abuz in serviciu si favorizarea faptuitorului in urma unei petitii adresata Departamentului de Control Intern, Politie Sector 3, impotriva politistilor care au intervenit la momentul respectiv si impotriva politistului care ne-a audiat a doua oara (intrucat infractorul a depus si el plangere penala impotriva noastra pentru loviri si violarea spatiului am fost chemati la audieri a doua oara si comisarul ne-a luat tot timpul peste picior, refuza orice ii spuneam despre colegii carea au intervenit si nu a vrut sesizeze si Politia Economica in speta cu evaziunea fiscala).

Am facut petitie si la Politia Economica sector 3, acestia l-au chemat pe faptuitor cu probe din care sa reiasa ca ne-a dat bon fiscal in ziua respectiva. Acesta a depus la dosar un raport Z de 60 de lei de la ora 17.00. Noi am fost acolo la 20.30. Motiv pentru care dupa instrumentarea petitiei comisarul a dispus inregistrarea unui dosar penal pentru evaziune fiscala urmand a fi  efectuate cercetari sub suprvegherea Parchetului de pe langa J3.

Urmeaza sa depunem inscrisuri probatorii la dosarul penal de la sectia 23 pentru a demonstra caracterul infractional al faptuitorului.
Urmeaza si plangere la ITM pentru ca niciun angajat nu are carte de munca.
Tine-ne la curent. Mai e mult pana departe.

#71
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Ceva imi spune ca o sa se incheie cu clasare.

Edited by lexis1, 31 July 2018 - 13:28.


#72
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
evident. lipsa de probe si instrumentare deficitara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate