Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Amenintare cu arma

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,716
  • Înscris: 08.10.2004

Quote

LE: si iti mai spun ceva legat de filmarea cu telefonul. Te poti alege cu plangere pe GDPR in urma incalcarii acordului protectie a datelor. Nu o zic eu, avocatul.

gresit. gdpr se aplica doar firmelor. ca te poate reclama vreunu da - dar nu in baza gdpr

#38
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 12.09.2005
Scuze ca intervin pe topicul tau.

Ceva oarecum asemanator a patit sotia mea. A parcat masina pe peronul unei autogari, mai erau masini parcate asemanator, ea fiind acolo ducandu-si tatal la un autobus (a gresit parcand acolo, o sa plateasca amenda daca se impune). Un sofer de autobuz a dat cu spatele si i-a lovit masina, ea fiind langa masina cu mana pe usa. A coborat soferul cu gura mare si vorbind urat, a amenintat-o,  si-a bagat picioarele si a plecat pe motiv ca nu pierde el cursa aiurea.  Paguba ar fi de vreo 2000 RON daca ar fi sa fac masina la reprezentanta. Daca soferul oprea si vb civilizat cu 500 RON pot repara masina acceptabil.
A contactat directorii firmei de transport, i-au spus ca o sa vorbeasca cu patronul si ca or sa o sune sa vada cum putem rezolva. Nimic.
A fost sotia la politie, un politist a spus ca v-a cerceta cazul si ca o v-a suna. Au trecut doua saptamani, niciun semn. Am decis sa bagam avocat si sa il actionam pe sofer in instanta, nu pentru ca m-ar interesa banii pe care pot sa ii iau, dar vreau sa il port pe ala prin tribunale  pentru ca a fost  nesimtit. Cum zicea cineva, comportament de tara din lumea a treia.

#39
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,025
  • Înscris: 10.04.2006
Cum spuneau si altii, Facebook si presa.
Fara mediatizare si implicit, sa nu fie doar la nivel local, nu ai nici o sansa.

#40
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postgear, on 09 iulie 2018 - 18:22, said:

Scuze ca intervin pe topicul tau.

Ceva oarecum asemanator a patit sotia mea. A parcat masina pe peronul unei autogari,
S-a cam jucat cu "urul gol, pe linga ea sculata.
Bine ca nu a parcat pe calea ferata.

View Postgear, on 09 iulie 2018 - 18:22, said:

mai erau masini parcate asemanator,
Tare si chestia asta, eu stiu cativa indivizi care-s "parcati" prin spitale de boli mintale.
Niciodata nu m-am gandit ca asta ar putea fi o motivatie sa ma comport ca ei.

Edited by OPEDI, 09 July 2018 - 18:55.


#41
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 12.09.2005
M-am exprimat eu gresit, a parcat in parcarea autobuzelor, nu pe peron.
Acolo parcheaza toata lumea cand lasa pe cineva la autobuz.
Ma rog, ca idee politistul nu a spus ca a parcat gresit, a spus ca a gresit soferul neasigurandu-se, putea fi un copil acolo cu un bagaj in mana.

#42
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
Nu exista amenda penala sau condamnare pentru loviri intr-un dosar in care nu exista nicio dovada... oricate relatii ai avea la politie. Mai mult decat atat...nu politia decide asta ci instanta.
Daca toti stam cu frica in san si nu ridicam capul.... sa nu ne mai plangem de sistem si abuzuri. Sunt rezultatul indiferentei noastre. A celor care inchid ochii la o astfel de atitudine si se multumesc ca au scapat fara sa fie ei acuzati de ceva.

Smoke: mai citeste despre GDPR

#43
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 12.09.2005
Pacat ca nu ai filmat, merita actionat in instanta si politistul sosit la fata locului.

#44
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View PostImpact, on 09 iulie 2018 - 19:10, said:

Nu exista amenda penala sau condamnare pentru loviri intr-un dosar in care nu exista nicio dovada... oricate relatii ai avea la politie. Mai mult decat atat...nu politia decide asta ci instanta.
Daca toti stam cu frica in san si nu ridicam capul.... sa nu ne mai plangem de sistem si abuzuri. Sunt rezultatul indiferentei noastre. A celor care inchid ochii la o astfel de atitudine si se multumesc ca au scapat fara sa fie ei acuzati de ceva.
Uite ca exista, eu cunosc un baiat, care a ajuns sa fie atacat cu sabiile de membrii unui clan interlop din motivul ca nu vrea sa vanda terenul mostenit cui trebuie pe bani de seminte.
Terenul era langa proprietatea unuia din clanul interlop care dorea sa se extinda.
Au venit cand stiau ca el va fi in acea locatie, au intrat peste el in casa, l-au batut si tarat in strada. Cand s-a zbatut sa fuga, unul din ei cu sabia a dat sa il taie, insa din greseala l-a nimerit putin pe unul din tovarasii cu care venisera.
Scandal, deci 112, politie, mascati, ambulanta.
In final constatarea politiei si procuraturii in urma "administrarii probelor", sau mai degraba fabricarii probelor: Individul a atacat cu sabia lui saracii cetateni ce venisera in vizita la vecinul interlop. Condamnare care a ajuns definitiva cu suspendare ca avea cazier curat.
Pe parcursul procesului l-au tot santajat si amenintat ca daca nu le da terenul il baga in puscarie.

La vreo 2 ani dupa ce s-a terminat tot circul, ironia sortii ca vecinul interlop a murit pe aceeasi strada dupa ce a fost taiat cu sabia de catre membri ai unei grupari rivale cu care isi disputau tot niste terenuri. Cei ce l-au taiat si omorat au luat in prima instanta niste ani cu executare.

Edited by lexis1, 09 July 2018 - 19:43.


#45
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
Sa intre interlopii peste tine in casa sa te bata pana nu mai poti si apoi sa se taie singuri spunand ca tu i-ai lovit, apoi sa iti iei si condamnare....... hai sa zicem ca ti-a scapat ceva din dosar. Si asta cu a vrut sa il taie si l-a nimerit pe altul e din desene. Deci ala era batut, plin de sange, fara putere sa se ridice si a venit unul cu o sabie si a dat pe langa.
Serios.

#46
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Da, mi-a scapat faptul ca aia au venit cu tot clanul care au declarat in fals aceeasi poveste.
Nici in vise nu putea ala sa faca ceva impotriva acelor ceafa-lata. Jucau in categorii total opuse.
A fost doar o incercare de intimidare prin spectacol de forte care din prostia lor a luat o intorsatura naspa... apoi au invartit treaba ca sa iasa ei victime.
Asta fiind singur, fara martori, fara dovezi, fara bani, fara aparare, fara pile a fost facut praf.

Probabil a ajutat si faptul ca seful politiei la acea vreme era aparent ruda cu interlopul... ceva cu nasi si fini in lant cum se practica in Romania. Ulterior au aparut si poze cu acesta la petreceri cu interlopii la masa.

Edited by lexis1, 09 July 2018 - 19:51.


#47
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,771
  • Înscris: 12.01.2018

View Postgear, on 09 iulie 2018 - 18:22, said:

Scuze ca intervin pe topicul tau.

Ceva oarecum asemanator a patit sotia mea. A parcat masina pe peronul unei autogari, mai erau masini parcate asemanator, ea fiind acolo ducandu-si tatal la un autobus (a gresit parcand acolo, o sa plateasca amenda daca se impune). Un sofer de autobuz a dat cu spatele si i-a lovit masina, ea fiind langa masina cu mana pe usa. A coborat soferul cu gura mare si vorbind urat, a amenintat-o,  si-a bagat picioarele si a plecat pe motiv ca nu pierde el cursa aiurea.  Paguba ar fi de vreo 2000 RON daca ar fi sa fac masina la reprezentanta. Daca soferul oprea si vb civilizat cu 500 RON pot repara masina acceptabil.
A contactat directorii firmei de transport, i-au spus ca o sa vorbeasca cu patronul si ca or sa o sune sa vada cum putem rezolva. Nimic.
A fost sotia la politie, un politist a spus ca v-a cerceta cazul si ca o v-a suna. Au trecut doua saptamani, niciun semn. Am decis sa bagam avocat si sa il actionam pe sofer in instanta, nu pentru ca m-ar interesa banii pe care pot sa ii iau, dar vreau sa il port pe ala prin tribunale  pentru ca a fost  nesimtit. Cum zicea cineva, comportament de tara din lumea a treia.
tu esti ca aceia care parchează in fața porților casei,acestea se deschid și lovesc mașina cine plânge cine-i de vină?

#48
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,716
  • Înscris: 08.10.2004

View PostImpact, on 09 iulie 2018 - 19:10, said:

Nu exista amenda penala sau condamnare pentru loviri intr-un dosar in care nu exista nicio dovada... oricate relatii ai avea la politie. Mai mult decat atat...nu politia decide asta ci instanta.
Daca toti stam cu frica in san si nu ridicam capul.... sa nu ne mai plangem de sistem si abuzuri. Sunt rezultatul indiferentei noastre. A celor care inchid ochii la o astfel de atitudine si se multumesc ca au scapat fara sa fie ei acuzati de ceva.

Smoke: mai citeste despre GDPR


eu am citit. tu ai citit ? si daca ai citit..ai inteles ?

https://www.itps.ro/...i-cum-se-aplica
https://ec.europa.eu...on-law-apply_ro

Normele nu se aplica datelor prelucrate de catre o persoana fizica din motive pur personale si nici altor activitati, cu conditia sa nu existe nicio legatura cu o activitate profesionala sau comerciala.

Cum am zis initial...poate fi dat in judecata dar nu in baza gdpr, iar daca filmarea respectiva ajunge ca proba in ceva proces nici nu se mai pune problema.

#49
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 12.09.2005

View PostEMPP, on 09 iulie 2018 - 21:10, said:

tu esti ca aceia care parchează in fața porților casei,acestea se deschid și lovesc mașina cine plânge cine-i de vină?


Istetule, daca tu treci prin fata unei porti intr-o parcare publica sau pe un trotuar si proprietarul o deschide in exterior si iti reconfigureaza  mutra tu esti de vina dupa mintea ta, nu.
Ai auzit de obligativitatea de a te asigura?

#50
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostImpact, on 09 iulie 2018 - 15:14, said:

Societatea lui figureaza cu 0 angajati.
Pana una alta depunem si la ITM plangere.

0 angajati inseamna ca nu are activitate declarata la Adm. Financiara. Chiar asa bine infipt in sistem e, de i-a uns pe toti?

#51
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007

View PostSteetch, on 10 iulie 2018 - 10:16, said:

0 angajati inseamna ca nu are activitate declarata la Adm. Financiara. Chiar asa bine infipt in sistem e, de i-a uns pe toti?

Poate avea activitate si cu 0 angajati.

#52
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Iar asta cu bonul fiscal, asa, off-topic: am un mic Profi in apropiere de casa. De 2x s-a intamplat sa se intoarca cate un client si sa spuna ca bonul fiscal i-a fost incarcat aiurea - unuia cu o bere in plus, desi n-o luase de la raft, altuia cu o cutie cu lapte, desi, tot asa, n-o luase din vitrina frigo. Fara bon ce demonstrau? De 2x vazut de mine, ca eram acolo, dar poate s-a intamplat de mai multe ori.

Hm, si ce activitate ai cu 0 angajati? Macar tu trebuie sa figurezi in acte si ca angajator, si ca angajat. Sau ma insel?

#53
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Va spun eu suveica, e firma mama care incaseaza si e mentinuta curata si are firme sateliti pe care pun angajatii si cheltuielile. Firmele sateliti le umple de datorii si le baga in insolventa sa dea teapa la stat si furnizori si muta angajatii si cheltuielile pe alte firme si repeta ciclul.

Ce naiba, v-ati nascut ieri, nu stiti afaceri romanesti deloc...

#54
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007

View Postlexis1, on 10 iulie 2018 - 10:33, said:

Va spun eu suveica, e firma mama care incaseaza si e mentinuta curata si are firme sateliti pe care pun angajatii si cheltuielile. Firmele sateliti le umple de datorii si le baga in insolventa sa dea teapa la stat si furnizori si muta angajatii si cheltuielile pe alte firme si repeta ciclul.

Ce naiba, v-ati nascut ieri, nu stiti afaceri romanesti deloc...


Corect. Dar daca tu trimiti angajatii sa munceasca la sediul altei firmei (in speta spalatoria) iar ei sunt angajati in alta parte ... cum justifici?
Totul e cu putinta (pana si in tara asta) daca se vrea (in sensul descoperirii acestor nereguli).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate