Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amenintare cu arma

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007

View PostYourFan, on 09 iulie 2018 - 15:17, said:

Eu chiar nu inteleg aceasta manie care consta in a cere bonul fiscal...

O vei intelege cand patronul iti reproseaza ca nu ii dai bancnote mici urland la tine si jignindu-te.


Argonaut: iti dai seama ca dupa o luna omul este legal din toate punctele de vedere? SI daca se va intampla asta nu va repeta scena de acum 30 zile facand imediat legatura.

#20
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
corect. nici macar nu ar trebui cerut bonul - el trebuie dat odata cu serviciul/bunul achizitionat. Face parte din tranzactie. daca vre-unu vrea sa o arda fara bon pai sa faca si o reducere. in caz de ceva cine iti ia teapa ca nu are bon ?

#21
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Daca-i asa de bazat, cu militienii de partea lui, o sa recidiveze sigur, naravul din fire ...
Cu fiscul, pentru evaziune, e mai greu, aia sunt multi si nu cred ca-i poate cunoaste pe toti :)

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postargonaut, on 09 iulie 2018 - 15:15, said:

Daca tot vrei sa-i faci un bine, trimite un prieten dușman sa-si spele masina si sa-i ceara bon fiscal, de data asta filmand toata scena.
Mi-am permis să corectez...

Edited by waterman, 09 July 2018 - 15:24.


#23
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
(exista o persoana care a dat rating 1 acestui topic). Sunt serios interesat de ce!

LE: Oare pentru ca am indraznit sa cer bonul fiscal?

Edited by Impact, 09 July 2018 - 15:27.


#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
N-ai văzut că și pe Youtube dau câte unii dislike la Freddie Mercury și like la manele ?

Nu te stresa.
E trist ce ai pățit.
Și mai trist e că dacă ăla e un interlop destul de cunoscut nu ai tu mușchi să te bați / tai cu el.

Știu că sună ciudat și trist și kafkian dar bucură-te că nu ați fost împușcați.

Edited by waterman, 09 July 2018 - 15:31.


#25
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostImpact, on 09 iulie 2018 - 15:26, said:

LE: Oare pentru ca am indraznit sa cer bonul fiscal?
Posibil

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Acum sincer ce naiba faci cu acel bon ? Scazi ăia 10 lei undeva ?

Și un sfat de prieten.

DASHCAM my friend.
Ori o cameră de 5-6 milioane bună decentă ori pui aplicație pe telefon dar filmează.

#27
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Oricum daca o sa stai nu o sa se intample nimic, la sfarsit politia inchide cazul pe baza faptului ca nu exista dovezi, martori nu vor exista ca aia sunt rupti in fund de frica, camere nu vor exista si asa mai departe. Daca ai ceva bani te duci la avocat, dar o sa fie complicat si per total nu stiu daca ai ceva de castigat.

O varianta civilizata, faci un cont fals si pui totul pe facebook, dai la ziar si asa mai departe si speri ca treaba sa devina mediatizata. Asa politia capitalei ar trebui sa ia masuri.

O varianta necivilizata dar clasica in Romania, te duci peste el si il inveti minte.

#28
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007

View Postwaterman, on 09 iulie 2018 - 15:30, said:

Acum sincer ce naiba faci cu acel bon ? Scazi ăia 10 lei undeva ?

Bonul fiscal poate demonstra si faptul ca ai fost prezent la acea spalatorie in acel moment (ca drept dovada ca unul din politisti m-a intrebat daca il mai am. Asta pentru ca la venirea echipajului, patronul a scos un bon si mi l-a aruncat in fata. Toata faza asta sub vazul politistilor). In afara de asta, cand vezi un asemenea troglodit manifestandu-se  la adresa ta in fel si chip, e dreptul meu sa stiu daca macar e in masura sa-mi spele masina. Legal.
Evident sunt si alte motive, aleg sa insist pe cele doua.

View Postbusiness11, on 09 iulie 2018 - 15:33, said:

Oricum daca o sa stai nu o sa se intample nimic, la sfarsit politia inchide cazul pe baza faptului ca nu exista dovezi, martori nu vor exista ca aia sunt rupti in fund de frica, camere nu vor exista si asa mai departe. Daca ai ceva bani te duci la avocat, dar o sa fie complicat si per total nu stiu daca ai ceva de castigat.

O varianta civilizata, faci un cont fals si pui totul pe facebook, dai la ziar si asa mai departe si speri ca treaba sa devina mediatizata. Asa politia capitalei ar trebui sa ia masuri.

O varianta necivilizata dar clasica in Romania, te duci peste el si il inveti minte.


Momentan am ales varianta civilizata de a merge cu un avocat mai departe, indiferent cat ar costa. Doar ca vreau sa ma asigur ca exista vreo sansa de rezolvare.... momentan nu ...

Edited by Impact, 09 July 2018 - 15:36.


#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sunt curios de "alte motive."
Cu bonul acela demonstrezi doar că ai plătit pentru că ți-a spălat ăla mașina. Nu te ajută cu nimic în contextul de față.


E ceva ciudat aici, ăla ți-a pus pistolul la cap și ție îți arde de bon.
Plus că vorbim pe nevăzute.
În contextul în care românul își face 50 de selfie-uri la budă, tu timp de 1 oră și ceva nici măcar o poză nu ai făcut.

View PostImpact, on 09 iulie 2018 - 15:35, said:

Momentan am ales varianta civilizata de a merge cu un avocat mai departe, indiferent cat ar costa. Doar ca vreau sa ma asigur ca exista vreo sansa de rezolvare.... momentan nu ...

Îmi pare rău să spun asta, dar nu cred că vei avea vreo șansă.
Este cuvântul tău și al fratelui parcă versus ăla + 7 angajați.
Strict asta e povestea.

N-ai dovezi nu mai contează istoria ta.
Dacă pledează moka, ia-ți avocat și stabilește să plătești din ce îți câștigă.
Eu îți înțeleg frustrarea, dar dacă ăla a fost în stare să vă pună pistolul la cap pentru un bon, imaginează-ți cum va face când va primi citație.
PLUS, EL ȘTIE CINE EȘTI ȘI UNDE STAI.
DE LA MILIȚIENII PRIETENI CU EL.

Ce zici merită ?

Edited by waterman, 09 July 2018 - 15:36.


#30
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
Nu, nu este vorba de bon fiscal. De la asta a inceput conflictul si de asta am mentionat. Apoi am raspuns unor colegi pe tema asta.
Dupa amenintarea cu arma tu crezi ca eu i-am mai cerut bonul?

Da, n-am scos telefonul din masina aflata la spalat in continuare pentru ca erau camere de filmat peste tot.  SI plus ca m-am bazat si pe angajatii spalatoriei care au stat langa noi 20 minute pana la venirea echipajului. Angajati care ne dadeau dreptate si trebuiau intrebati la venirea politistilor..... despre ce vorbim aici.

Iti ma dau si un motiv pentru care ceri bonul: Doar asa poti depune plangere la Protectia Consumatorului.
In speta de fata, existenta unui bon fiscal contrazice declaratiei lui, el negand ca noi i-am cerut bon fiscal.

LE: si iti mai spun ceva legat de filmarea cu telefonul. Te poti alege cu plangere pe GDPR in urma incalcarii acordului protectie a datelor. Nu o zic eu, avocatul.

Edited by Impact, 09 July 2018 - 15:44.


#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Avocatul ăla o să ceară bani și o să te mintă că etc...

Nu mai contează de fapt. Sunt de partea ta. Numai că la rece gândind, nu ai șanse de câștig.

Te-ai bazat pe camerele lui. pe angajații lui.
Înregistrările video au dispărut din ziua aia, angajații la fel au plecat la cășile lor.
A adus alții.

Ai șanse reale doar dacă dai de foști angajați prezenți la fața locului la momentul incidentului. Care să depună mărturie împotriva ăluia. Care chestie nu se poate că ăla v-a amenințat cu pistolul doar în camera aia din ce am înțeles -


"ne-a chemat intr-o incapere (chipurile sa primim bonul) moment in care a scos o arma si a indreptat-o catre noi strigand ca ne zboara creierii daca nu plecam din spalatorie si mai cerem bon fiscal. Scena la care a participat tot personalul spalatoriei."

Sau alți martori credibili.

Părerea mea e că e mai bine să treci peste.
Și să te gândești că există karma.

Edited by waterman, 09 July 2018 - 15:51.


#32
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
E avocatul in care am incredere si cu care am colaborat in diverse imprejurari. Deja m-a atentionat ca exista cea mai mica sansa sa demonstram ceva. Da, pe asta mizam si noi: declaratiile angajatilor de atunci.... doar ca trebuie sa ne ferim de "adunarea probelor ilegal".
Oricum ar fi eu nu voi renunta la plangerile pe care le-am depus pana acum ...

#33
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Să ai baftă atunci și să ne ții la curent.

#34
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Ce ai descris tu acolo, simbolizeaza perfect patronu "made in Romania, ala care vorbeste urat cu angajatii, forme legale Dumnezeu stie daca au acei angajati, iar daca-i cere un client bon fiscal sau ANAF-ul actele se plange ca ce victimizat este el in Romania si ce rau este ANAF-ul cu el

#35
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Fara probe e cam nasol pentru voi...
Acum ce sa zic multim din inima PSDului...

#36
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Coruptia clasica de Romania.
Aia care tocmai a fost dezincriminata si gratiata complet, oferind imunitate bugetarilor care sunt corupti.

Ce urmeaza iti spun eu, urmeaza sa primesti o amenda penala sau chiar o condamnare pentru loviri si alte violente. Nu conteaza ca nu e adevarat si nu exista dovezi, ei te fac, pentru ca pot.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate