Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Departamentul Sequencing

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Alex_-_Alex

Alex_-_Alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.07.2017
Salutare, cu ce se ocupa departamentul Sequencing din cadrul Continental?

#2
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Cu sequencing-ul.

#3
Alex_-_Alex

Alex_-_Alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.07.2017
Dar ce presupune? :)

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Întrebându-l pe Google, mi-a dat rezultate din ingineria genetică.
Prelucrare de secvenţe - este o noţiune destul de ambiguă.
În muzică, prelucrarea secvenţelor este făcută de sequencere, samplere, maşini de ritm (KARMA, în cazul Korg) sau DAW-uri.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Attached File  sequencing jobs.jpg   94.75K   13 downloads

E un singur post legat de acest departament în Germania se pare

http://www.continent...jobad&id=802266

Quote


Werkstudent Manufacturing Systems - Sequencing (m/w)

Im Bereich Manufacturing Tires werden IT-Lösungen in Zusammenarbeit mit Engineering und der IT-Abteilung erstellt, um die Produktionsabläufe effizienter und verlustfreier zu gestalten. Zurzeit findet eine generelle Überarbeitung der eingesetzten Applikationen statt, um die stetig steigenden Anforderungen des Marktes an kürzeren Entwicklungszyklen, schnellerer Reaktion auf Marktbedarfsschwankungen und erhöhter Produktvielfalt in der Produktion besser zu unterstützen. Diese IT-Tools werden weltweit in allen Reifenwerken des Konzerns implementiert.
Wir suchen zum sofortigen Starttermin für mindestens 6 Monate einen Werkstudenten (m/w) mit einer wöchentlichen Arbeitszeit von 20 Stunden für folgende Aufgaben:
Unterstützung bei Workshop- und Trainingsplanung
Support bei der Erstellung von Trainingsunterlagen
Mitarbeit bei Roll-Outs (Implementierungs-Monitoring)
Unterstützung bei der Koordination / Umsetzung von Werksanforderungen
Support der Size-Achievement KPI / Ansprechpartner der Werke bei Fragen
Erstellen von Präsentationen und updaten der Sequencing Connext-Community


Quote

Description
In the area of ​​manufacturing tiers, IT solutions are developed in collaboration with engineering and the IT department in order to make production processes more efficient and loss-free. At present, there is a general overhaul of the applications used to better support the ever-increasing demands of the market for shorter development cycles, faster response to market demand fluctuations, and increased product diversity in production. These IT tools are implemented worldwide in all of the Group's tire plants.
We are looking for the immediate start date for at least 6 months a Werkstudenten (m / w) with a weekly working time of 20 hours for the following tasks:
Support with workshop and training planning
Support in the creation of training documents
Cooperation in roll-outs (implementation monitoring)
Support in the coordination / implementation of factory requirements
Support of the Size-Achievement KPI / contact persons of the works with questions
Create presentations and update the Sequencing Connext community

Mai căutăm ceva?

#6
Alex_-_Alex

Alex_-_Alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.07.2017
Super, mersi fain :*

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
N-ai pentru cum.

Ce faci pleci la Hanovra acum să dai interviul ?

#8
Alex_-_Alex

Alex_-_Alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.07.2017

View Postwaterman, on 09 iulie 2018 - 13:43, said:

N-ai pentru cum.

Ce faci pleci la Hanovra acum să dai interviul ?

Nuuu... Sunt la Timișoara si pe contractul meu scrie ca sunt in acest departament. Si sunt singurul care o sa fac parte din acest departament, ceilalti colegi de la faculta au final finish, extrudare etc :))

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007
Adica tu nu stii cu ce se ocupa departamentul din care faci parte? Posted Image
Pentru ce post ai dat interviul?

#10
Alex_-_Alex

Alex_-_Alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.07.2017

View PostAlexEn, on 09 iulie 2018 - 14:38, said:

Adica tu nu stii cu ce se ocupa departamentul din care faci parte? Posted Image
Pentru ce post ai dat interviul?
Pe site ul lor am gasit anuntul "Continental summer practice, Tires Division" si spuneau ca au nevoie de studenti de la mecanica. Problema a fost ca interviurile le am avut in engleza, cu un tip din America si nu am prea inteles ce mi a povestit :)) de asta va intreb pe voi :))

#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAlex_-_Alex, on 09 iulie 2018 - 15:59, said:

Pe site ul lor am gasit anuntul "Continental summer practice, Tires Division" si spuneau ca au nevoie de studenti de la mecanica. Problema a fost ca interviurile le am avut in engleza, cu un tip din America si nu am prea inteles ce mi a povestit Posted Image) de asta va intreb pe voi Posted Image)
si ne miram, intr-un alt topic, ca Nisan recunoste ca a facut testele de emisii cu muncitorinu erau autorizați să facă asta...
acum aflam ca se pot face anvelope cu ingineri care nici macar nu stiu in ce departament lucreaza...

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007
Deci pune mana pe mail/telefon si intreaba-ti superiorul cu ce se ocupa departamentul si cu ce te ocupi tu, mai detaliat.

#13
Alex_-_Alex

Alex_-_Alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.07.2017

View Poststrongsss, on 09 iulie 2018 - 18:15, said:


si ne miram, intr-un alt topic, ca Nisan recunoste ca a facut testele de emisii cu muncitorinu erau autorizați să facă asta...
acum aflam ca se pot face anvelope cu ingineri care nici macar nu stiu in ce departament lucreaza...
Sunt in anul 1 de facultate, pana o sa fiu inginer mai e cale lungaaa... :))

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005
Lăsați copilu'n pace. O să afle repede unde e filtrul de cafea, cum se țin hîrtiile în ordine și unde e ieșirea din firmă.

View PostAlex_-_Alex, on 09 iulie 2018 - 15:59, said:

Problema a fost ca interviurile le am avut in engleza, cu un tip din America si nu am prea inteles ce mi a povestit Posted Image) de asta va intreb pe voi Posted Image)
Mai ales ieșirea după ce o să se prindă ăla că nu prea le bunghește cu engleza...

#15
Alex_-_Alex

Alex_-_Alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.07.2017
Nu mai fiti asa rai cu mine :)) miercuri e prima zi de munca, va tin la curent :)))

#16
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostAlex_-_Alex, on 09 iulie 2018 - 21:37, said:

Nu mai fiti asa rai cu mine :)) miercuri e prima zi de munca, va tin la curent :)))

“Colegii” de forum te pregatesc pentru jungla urbana. Sa fie intr-un ceas bun! Tine minte: alege o slujba de care sa nu iti fie sila dimineata la trezire!

#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Foarte bine ca te-ai angajat ca student insa trebuie sa:

1) inveti mai bine limba engleza
2) sa spui cind n-ai inteles ceva ca nu te omoara nimeni

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Postul implică ţinerea unor evidenţe. La noi se numea arhivar, iar acum referenţii fac treburile astea.
Este un post care necesită cel mult studii medii şi abilităţi de lucru cu PC-ul.
Cel care face sequencing trebuie să urmărească fluxul tehnologic în vederea respectării tuturor etapelor şi să ţină o evidenţă în acest sens.
Sau, dacă este muncă de secretariat, urmărirea fluxului de documente inclusiv prin mijloace informatice (SAP, Confluence etc.).
Deşi la prima vedere pare simplu, pericolul cel mai mare este rutina. La orice loc de muncă, rutina ar trebui să fie plătită suplimentar, deoarece poate fi periculoasă la un moment dat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate