Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Viza Israel - o problema

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vazusem mai demult un clip pe youtube care spunea ca sunt anumite tari care nu te lasa sa intri pe teritoriul lor daca vad la tine in pasaport viza Israel? Este adevarat?
Mai sunt si alte tari cu problema asemanatoare?

Pana la urma daca ai pasaport de 10 ani abia facut si vrei sa vizitezi o tara gen Israel, il transformi intr-un pasaport partial inutilizabil.

Edited by MembruAnonim, 09 July 2018 - 08:08.


#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu stiu de cind e articolul si cit de real: https://igoogledisra...in-my-passport/
In mod sigur se gasesm mai multe pe net.
Dar, totusi, care sint sansele sa mergi in tarile astea, dupa Israel ?!
Syria
Lebanon
Libya
Kuwait
Iran
Iraq
Pakistan
Saudi Arabia
Sudan
Yemen
Chiar nu gasesti alta ruta ?!

Vezi ca si invers > Israel DUPA o tara araba - esti luat la intrebari la vama israeliana.

Edited by trollerul_de_serviciu, 09 July 2018 - 08:18.


#3
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
in general lumea evita sa mearga in acele tari rubricate mai sus (inclusiv israel)

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Libanul e destinatie turistica importanta, la fel si Israelul. Aici pot apare probleme, in restul tarilor de pe lista nu prea sunt doritori (cu exceptia celor ce merg in interes de serviciu).

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Emiratele Arabe Unite este iar o destinatie turistica.

 mediasick, on 09 iulie 2018 - 08:27, said:

in general lumea evita sa mearga in acele tari rubricate mai sus (inclusiv israel)

Tocmai ca Israel este o tara in care iti doresti sa mergi macar o data in viata. Ierusalim ar fi pacat sa nu il vizitezi.

#6
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006
Nu se mai pune nici o viza pe pasaport la intrare si iesire in Israel.

Doar iti da un cartonas ca cel din imaginile de pe google. https://www.google.c...iw=1280&bih=676
Precum mi-a spus mie vamesul israelian la intrare "Take care this ticket, because is the most important thing in your life in Israel", si asa a fost.
Peste tot la cazare, exchange mi-au cerut cartonasul Posted Image.
La iesire iti da unul rosu de iesire.

Atentie mare la intrebarile vamesilor - nu ai prieteni arabi, ti-ai facut singur bagajul, nu ai fost in nici o tara araba etc..

Have fun in Israel.

PS :

In cazul in care deja ai vizitat o tara araba, si ti-au pus viza pe pasaport. Poti sa iti faci un pasaport temporar nou.
O sa te intrebe vamesii israelieni la intrare daca este singurul tau document, dar tot te lasa sa intrii :)
Eu asa am facut ca sa intru, chiar daca am fost intr-o tara "inamica" Israelului. :D

Edited by rodxtr, 09 July 2018 - 08:43.


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
vezi ca au modificat asta cu viza. Inainte iti dadeau stampila in pasaport si erai bulit daca plecai intr-o tara araba, trebuia sa iti refaci pasaportul. Acum iti da un cartonas care este viza si il ti la tine pana parasesti si te baga in calculator.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 rodxtr, on 09 iulie 2018 - 08:35, said:

In cazul in care deja ai vizitat o tara araba, si ti-au pus viza pe pasaport. Poti sa iti faci un pasaport temporar nou.
O sa te intrebe vamesii israelieni la intrare daca este singurul tau document, dar tot te lasa sa intrii Posted Image
Eu asa am facut ca sa intru, chiar daca am fost intr-o tara "inamica" Israelului. Posted Image

Poti sa iti faci pasaport temporar cu toate ca ai pasaport normal valabil? Eu nu cred.

Edited by MembruAnonim, 09 July 2018 - 10:22.


#9
Razwww

Razwww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.08.2003

 rodxtr, on 09 iulie 2018 - 08:35, said:

Nu se mai pune nici o viza pe pasaport la intrare si iesire in Israel.

Confirm, asa a fost in martie 2018 cand am fost in Israel.

#10
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006

 MembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 10:22, said:

Poti sa iti faci pasaport temporar cu toate ca ai pasaport normal valabil? Eu nu cred.

Nu poti avea 2 pasapoarte.
Il declari pe cel normal pierdut, si iti faci temporar.
Eu asa am facut deoarece trebuia sa ma duc in interes de serviciu in Israel.
Firma a platit costurile.....

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stiu asta ca nu poti avea doua pasapoaret. Dar tu ai propus sa iti faci alt pasaport temporar daca te hotarasti sa pleci intr-o tara de genul. Pai daca iti faci pasaport temporar il pierzi pe cel normal. Deci nu ai facut nicio treaba asa.

#12
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006

 MembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 10:42, said:

Stiu asta ca nu poti avea doua pasapoaret. Dar tu ai propus sa iti faci alt pasaport temporar daca te hotarasti sa pleci intr-o tara de genul. Pai daca iti faci pasaport temporar il pierzi pe cel normal. Deci nu ai facut nicio treaba asa.

Dar cand iti zice sefu vezi ca poimaine trebuie sa fi la Tel-Aviv. Trebuia sa ii zic ca "stai ca nu pot intra ca am fost in Kuweit." :(

Eu zic ca am procedat ok, avand in vedere timpul - 2 zile.:)

#13
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017

 MembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 08:33, said:

Emiratele Arabe Unite este iar o destinatie turistica.



Tocmai ca Israel este o tara in care iti doresti sa mergi macar o data in viata. Ierusalim ar fi pacat sa nu il vizitezi.

uite ca eu nu imi doresc.

pentru mine nu inseamna nimic.

#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

 MembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 08:07, said:

Vazusem mai demult un clip pe youtube care spunea ca sunt anumite tari care nu te lasa sa intri pe teritoriul lor daca vad la tine in pasaport viza Israel? Este adevarat?
Mai sunt si alte tari cu problema asemanatoare?

Pana la urma daca ai pasaport de 10 ani abia facut si vrei sa vizitezi o tara gen Israel, il transformi intr-un pasaport partial inutilizabil.
Nu se mai pune stampila când se trece frontiera israeliana ci se da un cartonel tocmai ca să nu ai neplăceri pe urma daca vrei sa te duci într-o tara araba

Edited by Kokoshmare, 09 July 2018 - 16:27.


#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Doar Liban, Pakistan și Siria sunt stricți

La libanezi poți sa îți schimbi pașaportul ca degeaba dacă ai zburat... te caută după nume in PNR database.

Iranul te lasă dacă viza/ ștampila e mai veche de un an.

In rest nu prea mai au treaba.

 Kokoshmare, on 09 iulie 2018 - 16:27, said:


Nu se mai pune stampila când se trece frontiera israeliana ci se da un cartonel tocmai ca să nu ai neplăceri pe urma daca vrei sa te duci într-o tara araba

Se pune ștampila dacă treci terestru. Și sunt multe excursii Israel-Iordania.

 rodxtr, on 09 iulie 2018 - 10:34, said:



Nu poti avea 2 pasapoarte.
Il declari pe cel normal pierdut, si iti faci temporar.
Eu asa am facut deoarece trebuia sa ma duc in interes de serviciu in Israel.
Firma a platit costurile.....


Poți avea doua Pașapoarte!!!

Citește legislația. Poți avea doua Pașapoarte, unul temporar, dacă declari ca călătorești in state cu situație de genul (Israel-alții, Armenia-Azerbaidjan).
După trebuie returnat, nu poate fi păstrat.

La nemți și belgieni se pot cere doua simultan indiferent de situație.

 rodxtr, on 09 iulie 2018 - 10:34, said:



Nu poti avea 2 pasapoarte.
Il declari pe cel normal pierdut, si iti faci temporar.
Eu asa am facut deoarece trebuia sa ma duc in interes de serviciu in Israel.
Firma a platit costurile.....


Poți avea doua Pașapoarte!!!

Citește legislația. Poți avea doua Pașapoarte, unul temporar, dacă declari ca călătorești in state cu situație de genul (Israel-alții, Armenia-Azerbaidjan).
După trebuie returnat, nu poate fi păstrat.

La nemți și belgieni se pot cere doua simultan indiferent de situație.

 MembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 08:33, said:

Emiratele Arabe Unite este iar o destinatie turistica.



Tocmai ca Israel este o tara in care iti doresti sa mergi macar o data in viata. Ierusalim ar fi pacat sa nu il vizitezi.


In emirate poți intra dacă ai fost in Israel. Nu poți intra cu pașaport israelit.

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

 rodxtr, on 09 iulie 2018 - 10:34, said:

Nu poti avea 2 pasapoarte.
Il declari pe cel normal pierdut, si iti faci temporar.
Eu asa am facut deoarece trebuia sa ma duc in interes de serviciu in Israel.
Firma a platit costurile.....
Paşaportul simplu temporar se eliberează cetăţenilor români care îndeplinesc condiţiile prevăzute de Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, cu modificările şi completările ulterioare şi nu se află în una dintre situaţiile de suspendare a dreptului de a călători în străinătate, în următoarele situaţii:
în cazul în care titularul declară în scris că urmează să călătorească în state între care există stare de beligeranţă ori conflict diplomatic şi are aplicată în paşaportul simplu sau în paşaportul simplu electronic o ştampilă ori o viză eliberată de statul cu care ţara în care călătoreşte se află în conflict;

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo. Daca esti cetatean american, sunt cateva tari in care nu poti intra sau cel putin poti avea probleme

 slai, on 10 iulie 2018 - 19:07, said:


Pasaport simplu temporar am avut eu si nu m-a intrebat nimeni de nimic.

Edited by MembruAnonim, 10 July 2018 - 19:11.


#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Cetățenii americani pot intra oriunde. Dar sunt zone in care nu pot intra ușor sau au anumite restricții (de ex Iran, toată lumea intra foarte ușor dar americanii, britanicii și canadienii trebuie sa aibă tur organizat și aprobat pe toată perioada șederii).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate