Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Parintele Constantin Necula

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#55
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdark, on 16 iulie 2018 - 17:48, said:

Nu! Altarul presupune jertfe, care erau aduse lui Dumnezeu, de către credincioși, prin ardere-de-tot. Singura jertfă noutestamentară este cea adusă de Cristos, adică propriul Său Sânge.

La ortodocși, preotul Necula intră Ă®n altar, după ce pleacă credincioșii la casele lor și se nutrește cu găini, rațe, cozonac, ouă răscoapte etc., adică din ce aduc credincioșii ca jertfă la biserică, pentru păcatele lor. Preotul Necula le consumă cu multă bucurie, Ă®n altar. Păcatele credincioșilor ortdocși sunt plătite Ă®n acest mod.
Intunecato....tu ai măcar un dram de habar la ce e folosit altarul in Biserica Ortodoxa?!

Aoleuuu

#56
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,448
  • Înscris: 16.03.2004

View Postargentum, on 16 iulie 2018 - 17:51, said:

pai cam asta se intampla si in timpul liturghiei ortodoxe. este jertifit mielul, cristosul si este nevoie de altar pt asta

Necula nu știe că Cristos s-a jertfit o sigură dată?

Evr. 9:24. Caci Hristos n-a intrat intr-un locas de inchinare facut de mana omeneasca, dupa chipul adevaratului locas de inchinare, ci a intrat chiar in cer, ca sa Se infatiseze acum, pentru noi, inaintea lui Dumnezeu.
25. Si nu ca sa Se aduca de mai multe ori jertfa pe Sine insusi, ca marele preot care intra in fiecare an in Locul Preasfant cu un sange care nu este al lui;
26. fiindca atunci ar fi trebuit sa patimeasca de mai multe ori de la intemeierea lumii; pe cand acum, la sfarsitul veacurilor, S-a aratat o singura data, ca sa stearga pacatul prin jertfa Sa.

#57
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 17 iulie 2018 - 08:20, said:

Necula nu știe că Cristos s-a jertfit o sigură dată?

Evr. 9:24. Caci Hristos n-a intrat intr-un locas de inchinare facut de mana omeneasca, dupa chipul adevaratului locas de inchinare, ci a intrat chiar in cer, ca sa Se infatiseze acum, pentru noi, inaintea lui Dumnezeu.
25. Si nu ca sa Se aduca de mai multe ori jertfa pe Sine insusi, ca marele preot care intra in fiecare an in Locul Preasfant cu un sange care nu este al lui;
26. fiindca atunci ar fi trebuit sa patimeasca de mai multe ori de la intemeierea lumii; pe cand acum, la sfarsitul veacurilor, S-a aratat o singura data, ca sa stearga pacatul prin jertfa Sa.

A nu se confunda ”jertfa pentru păcat” cu ”jertfa necurmată”. Și a nu se uita că altarul pământesc este făcut după chipul celui din cer, pentru ca să ne amintească de cel din cer. De aceea, în timp ce Hristos stă zilnic în Altarul Ceresc, ca jertfă necurmată, noi jertfim pe pământ, aici, zilnic, ”pâinea” care este trupul lui Hristos, ca să ne amintim că Hristos este jertfă necurmată în cer.
Dar ce să priceapă ereticii...

Edited by Dorel666, 17 July 2018 - 09:57.


#58
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006
Lasă-i, ca ei își fac Euharistia acasă in living, între ei.

#59
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,448
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 13 iulie 2018 - 13:09, said:

Pai si atunci cum interzice Biblia intrarea femeilor in altar? Posted Image

Ce să facă femeile în altar? Dar bărbații? Biblia mea îmi spune că preoții de acum aduc jertfe pe altar, mereu aceleași jertfe care nu au nicio valoare. Singura jertfă validă este cea adusă de Cristos, o singură dată, după care s-a așezat la dreapta Tatălui.

Evr.10:11. Si, pe cand orice preot face slujba in fiecare zi si aduce de multe ori aceleasi jertfe, care niciodata nu pot sterge pacatele,
12. El, dimpotriva, dupa ce a adus o singura jertfa pentru pacate, S-a asezat pentru totdeauna la dreapta lui Dumnezeu

Vezi acolo, Dimpotrivă ?
Ei, arată acum și preotului tău Necula ce ți-am spus eu acum, ce ai învățat din Sfintele Scripturi!

... mai departe!

14. Caci printr-o singura jertfa El a facut desavarsiti pentru totdeauna pe cei ce sunt sfintiti.
18. Dar acolo unde este iertare de pacate nu mai este nevoie de jertfa pentru pacat.

Deci nici de altar nu mai este nevoie! Este clar, atât de clar!

#60
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 16 iulie 2018 - 17:32, said:

Biserica în concepția noutestamentară este grupul local de credincioși, fără a conta clădirea unde se adună, putea fi o casă particulară.
La fel de bine cum putea fi si Templul in care se intalnea Biserica Primara.

View Postpenticostalul, on 16 iulie 2018 - 14:22, said:

Pentru ca niciun apostol nu a interzis altarul in cladirea Bisericii.
Dimpotriva, apostolii se inchinau intr-o cladire cu altar.
Bump Posted Image
Versetul in care apostolul a interzis altarul!

#61
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,448
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 17 iulie 2018 - 13:40, said:

Bump Posted Image
Versetul in care apostolul a interzis altarul!

Nu e nevoie să revii, eu ți-am explicat eroarea logică, dacă Biblia nu interzice stupefiantele, atunci să le folosim. Cum pui tu problema este greșit, chiar penibil.

#62
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Da bravo, de la Necula ati dat-o in dogme si alte chestii

#63
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,448
  • Înscris: 16.03.2004
Despre faptul că femeile nu au voie în altar, a vorbit Necula. Ce ai dori să discutăm altceva, despre acest domn? Crezi că asta este off topic? Dacă vrei off topic pe această secțiune, spune-mi, că-ți indic eu unde să cauți. Este la greu, foarte mult off topic, peste tot.

#64
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Toți preoții spun asta, nu doar Necula

#65
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,448
  • Înscris: 16.03.2004
Nu știu, eu doar pe Necula l-am auzit. La tv.

#66
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Cand te aduce la Dumnezeu nu prea conteaza cum o face.
Rigoarea canonului....discutabil, fa aia, nu fa aia....
Rigoarea credintei, despre asta vorbim.

Daca acea credinta pe care o avem e in parametri, inca suntem cu Dumnezeu.
Nu va mai impiedicati de aparente.

Edited by Ayami, 22 July 2018 - 20:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate