Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Parintele Constantin Necula

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#19
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostWinstonMontana, on 09 iulie 2018 - 16:47, said:

pentru ca arata oamenilor o imagine cam departe de spirtul ortodoxiei.Adica nu-ti trebuie multi pasi in studiul teologic ca sa vezi ca parintele Necula sustine uneori niste chestii
care intra in contradictie flagranta cu Biblia.
De altfel eu am observat ca omul mai mult face o politica teologogica si nicidecum teologie.
tot nu înțeleg care e problema. Că oricum ar fi tot despre politică și bani e vorba oricum ai da-o.
Sau poate banii nu se duc unde ar vrea unii? Se duc la alții?

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai degraba se vrea modern, dar nu este nici impotriva invataturilor crestine.
Este un om citit, deschis si caruia ii place muzica rock.

#21
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002

View PostDaculScoril0, on 10 iulie 2018 - 01:25, said:

Că oricum ar fi tot despre politică și bani e vorba oricum ai da-o.

Eşti sigur că vorbim despre acelaşi părinte Constantin Necula? Unde - în cuvântările sale - ai văzut (sau dedus) că e vorba despre bani şi/sau politică?

#22
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,434
  • Înscris: 16.03.2004

View PostMembruAnonim, on 10 iulie 2018 - 08:18, said:

Mai degraba se vrea modern, dar nu este nici impotriva invataturilor crestine.
Este un om citit, deschis si caruia ii place muzica rock.
Este un om alunecos care nu răspunde deschis la întrebări!

#23
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View PostYoda, on 10 iulie 2018 - 08:49, said:

Eşti sigur că vorbim despre acelaşi părinte Constantin Necula? Unde - în cuvântările sale - ai văzut (sau dedus) că e vorba despre bani şi/sau politică?
Nici unde. Nici unde in mod explicit. Dar e vorba de niste privilegii pe care BOR doreste sa si le conserve prin intermediul unor astfel de indivizi. Parerea mea...

#24
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002

View PostRazvanBercea, on 11 iulie 2018 - 00:51, said:

Nici unde. Nici unde in mod explicit. Dar e vorba de niste privilegii pe care BOR doreste sa si le conserve prin intermediul unor astfel de indivizi. Parerea mea...

Lucrurile nu sunt atât de complicate. Sănătatea a dat un Raed Arafat, ministerul de interne a dat un Marian Godină, învăţământul a dat o Cristina Tunegaru, iar BOR a dat un Constantin Necula. Instituţiile statului se adaptează la vremurile noi. Greoi, dar o fac.

Edited by Yoda, 11 July 2018 - 21:16.


#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,455
  • Înscris: 04.05.2006
Ceea ce in cazul BO, nu este neaparat un lucru bun.

#26
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
De ce nu ar fi un lucru bun pentru BOR? lol

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,455
  • Înscris: 04.05.2006
Am zis “in cazul”, nu “pentru” . Și BO, nu BOR. Greu cu proprietatea cuvintelor.  lol

#28
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostWinstonMontana, on 09 iulie 2018 - 16:47, said:

Adica nu-ti trebuie multi pasi in studiul teologic ca sa vezi ca parintele Necula sustine uneori niste chestii care intra in contradictie flagranta cu Biblia.
Ai putea sa prezinti trei astfel de chestii?

1.
2.
3.

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,434
  • Înscris: 16.03.2004
Pot eu, una.
Necula a spus că nicio femeie, în afară de Maica Domnului, nu are voie să intre în altar.

#30
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Pai si tu crezi ca are voie?
Ia pune tu aici versetul in care scrie ca o femeie are voie sa intre in Sfantul Altar!
Hai, astept!

#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,434
  • Înscris: 16.03.2004
Eroare logică.

Argumentul ignoranței (argumentum ad ignorantiam, argumentul din lipsa de imaginatie): se afirmă că premisa este adevărată doar pentru că nu a fost demonstrată falsă sau că pemisa este falsă doar pentru că nu a fost demonstrată adevărată.

Transferul sarcinii dovezii: se plasează îndatorirea de a dovedi ceva de partea oponentului.

A...,
dacă te referi la Sfânta Sfintelor din Vechiul testament, acolo nu avea voie decât marele preot odată pe an.
Dar de unde să știi tu!

Evrei 9
1. Legamantul dintai avea si el porunci privitoare la slujba dumnezeiasca si la un Locas pamantesc de inchinare.
2. In adevar, s-a facut un Cort. In partea dinainte, numita "Locul Sfant", era sfesnicul, masa si painile pentru punerea inaintea Domnului;
3. dupa perdeaua a doua se afla partea Cortului care se chema "Locul Preasfant".
4. El avea un altar de aur pentru tamaie, si chivotul legamantului, ferecat peste tot cu aur. In chivot era un vas de aur cu mana, toiagul lui Aaron care infrunzise si tablele legamantului.
5. Deasupra erau heruvimii slavei, care acopereau capacul ispasirii cu umbra lor. Nu este vremea sa vorbim acum cu de-amanuntul despre aceste lucruri.
6. Si, dupa ce au fost intocmite astfel lucrurile acestea, preotii care fac slujbele intra totdeauna in partea dintai a Cortului.
7. Dar in partea a doua intra numai marele preot, o data pe an, si nu fara sange, pe care il aduce pentru sine insusi si pentru pacatele din nestiinta ale norodului.

Edited by dark, 12 July 2018 - 17:38.


#32
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 12 iulie 2018 - 17:38, said:

Eroare logică.

Argumentul ignoranței (argumentum ad ignorantiam, argumentul din lipsa de imaginatie): se afirmă că premisa este adevărată doar pentru că nu a fost demonstrată falsă sau că pemisa este falsă doar pentru că nu a fost demonstrată adevărată.

Transferul sarcinii dovezii: se plasează îndatorirea de a dovedi ceva de partea oponentului.
Bah pretene, vezi ca ti se limba plimba pe carari straine.
Eu nu am afirmat ceva, ci TU.
Ai zis asa: "Parintele Necula a sustinut o chesti care intra in contradictie flagranta cu Biblia"

Asadar tu esti cel care trebuie sa dovedeasca.
Cum?
Simplu: pui afirmatia Parintelui Necula, pui versetul biblic cu care afirmatia este in contradictie.
Si gata. Ti-ai demonstrat afirmatia.

Ce faci acum, incerci sa-mi transferi mie sarcina dovezii? Posted Image

View Postdark, on 12 iulie 2018 - 17:38, said:

A...,
dacă te referi la Sfânta Sfintelor din Vechiul testament, acolo nu avea voie decât marele preot odată pe an.
Nu eu ma refer. Tu te referi.

#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,434
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 12 iulie 2018 - 16:08, said:

Pai si tu crezi ca are voie?

Femeile pot intra în altar doar înainte de sfințire, după sfințire, nu mai au voie decât bărbații. Necula a fost întrebat de această chestiune, și a răspuns, nonșalant: dar este o femeie în altar, Maica Domnului. Fiți ca Maica Domnului, femeilor, și veți putea intra și voi în altar.
Ăsta a fost răspunsul meu ca dovadă că Necula vorbește fără să dea răspuns.

#34
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 13 iulie 2018 - 06:30, said:

Femeile pot intra în altar doar înainte de sfințire, după sfințire, nu mai au voie decât bărbații. Necula a fost întrebat de această chestiune, și a răspuns, nonșalant: dar este o femeie în altar, Maica Domnului. Fiți ca Maica Domnului, femeilor, și veți putea intra și voi în altar.
Ăsta a fost răspunsul meu ca dovadă că Necula vorbește fără să dea răspuns.
Ce imi spui tu aici sunt chestiuni de organizare interna in Biserica Ortodoxa.
Ce are asta a face cu "contrazicerea flagranta a Bibliei"?

Daca, de exemplu, in Biserica Penticostala se ia decizia ca toate adunarile sa inceapa slujba la ora 10.00, prin asta se contrazice flagrant Biblia?
Vorbeste Biblia ceva despre "intrarea femeilor crestine in altarul Bisericii"?

Edited by penticostalul, 13 July 2018 - 10:01.


#35
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,434
  • Înscris: 16.03.2004
red herring

discuția era că Necula răspunde la mișto și nu oferă explicații rezonabile întrebărilor puse, a răspunde femeilor că trebuie să fie ca Maica Domnului ca să poată intra în altar, unde Maica Domnului este deja, dar bărbații pot intra oricum, oricât de păcătoși, este miștocăreală nerușinată. Și mai sunt exemple în dreptul acestui fățarnic.

View Postpenticostalul, on 13 iulie 2018 - 10:00, said:

Vorbeste Biblia ceva despre "intrarea femeilor crestine in altarul Bisericii"?

Biserica creștină nu are altar.Posted Image

#36
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostYoda, on 11 iulie 2018 - 21:14, said:

Lucrurile nu sunt atât de complicate. Sănătatea a dat un Raed Arafat, ministerul de interne a dat un Marian Godină, învăţământul a dat o Cristina Tunegaru, iar BOR a dat un Constantin Necula. Instituţiile statului se adaptează la vremurile noi. Greoi, dar o fac.
Ai facut un talmes balmes.
Raed Arafat este sirian (si nu roman) ca daca era roman se ducea dreakului si serviciul de ambulanta.
Cristina Tunegaru, asta era Anti-Eminescu, afara din invatamant
Marian Godina, se zice ca ar fi agent desconspirat a lui Soros,
Costantin Necula. standup comedy bisericesc nu are absolut legatura ca nici cu teologia nici cu biserica.

Toti pe care mi-ai enuntat mai sus nu  sunt exemple demne de urmat.

Daca vremurile spun "sari cu capul in fantana" sa inteleg ca tu esti primul care o face, sa-ti fie de bine.

View Postpenticostalul, on 13 iulie 2018 - 10:00, said:

Ce imi spui tu aici sunt chestiuni de organizare interna in Biserica Ortodoxa.
Ce are asta a face cu "contrazicerea flagranta a Bibliei"?

Daca, de exemplu, in Biserica Penticostala se ia decizia ca toate adunarile sa inceapa slujba la ora 10.00, prin asta se contrazice flagrant Biblia?
Vorbeste Biblia ceva despre "intrarea femeilor crestine in altarul Bisericii"?
In primul rand nu inteleg de ce te bagi tu in aceasta problema.Tu oricum esti sectar si n-ai nici o treaba cu dreapta credinta.
Iar daca nu ma insel, Necula la origini tot sectar a fost, dar care cica s-a indreptat intre timp,dar stai ca intre timp s-a strambat iarasi si vrea sa-i traga si pe altii dupa el.

Edited by WinstonMontana, 13 July 2018 - 11:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate