Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Parintele Constantin Necula

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#1
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018
Am vazut recent niste videoclipuri cu Parintele Constantin Necula si am constatat o abordare 180 grade diferita a ortodoxiei fata de ce era obisnuit crestinul de rand sa vada. Acum intrebarea e daca Preacucernicia Sa e un rebel/nonconformist de sine-statator vis-a-vis de modul standard de relationare cu credinciosul sau pur si simplu BOR a gasit un fel de Marian Godina in varianta monahala pentru a restaura imaginea institutiei in ochii romanilor care si-au pierdut increderea in Biserica? E natural sau doar ghidat de un PR care vrea sa abordeze problema total neconvential? E bine sau e rau pentru Biserica Ortodoxa? Dar pentru credinciosi? Ce credeti?

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Omul e de actualitate.

#3
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View PostSerafim606, on 09 iulie 2018 - 00:35, said:

Omul e de actualitate.
In ce sens? In sensul ca e pe trend sau in sensul ca e cu update-ul la zi pentru nevoile cotidiene ale tinerilor credinciosi? Sincer, vreau sa respect regulamentul ariei si in masura in care se poate sa zic numai de bine. Tot ce pot remarca insa e ca BOR incearca oarecum sa se reformeze...nu stiu daca intr-un mod foarte eficient si original.

Edited by RazvanBercea, 09 July 2018 - 00:54.


#4
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
E asa de cand s-a nascut, si de asta e foarte apreciat, BOR nu este o institutie care sa manipuleze ci care incearca sa pastreze traditia ortodoxa, mai sunt preoti ca el dar el are functie mai importanta si isi permite sa iasa in public, generatia urmatoare de preoti tineri vor fi si mai deschisi la minte

#5
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View Postvldsnz97, on 09 iulie 2018 - 01:02, said:

E asa de cand s-a nascut, si de asta e foarte apreciat, BOR nu este o institutie care sa manipuleze ci care incearca sa pastreze traditia ortodoxa, mai sunt preoti ca el dar el are functie mai importanta si isi permite sa iasa in public, generatia urmatoare de preoti tineri vor fi si mai deschisi la minte
Nu stiu. Parerea mea e ca genul asta de politica in relatiile cu publicul se aseamana din pacate cu blondele, roscatele si brunetele de la Academie de pe facebook-ul MAI. Aici e vorba despre niste institutii care ar trebui sa se remarce prin sobrietate si sa isi castige respectul, nu sa il impuna sau sa incerce jonglerii de genul asta. No offense, oi fi eu mai conservator dar genul ala de predica imi aduce mai mult a stand-up sau in cazul Parintelui sit-down comedy. E dupa parerea mea putin kitsch.

#6
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018

View PostRazvanBercea, on 09 iulie 2018 - 01:06, said:

oi fi eu mai conservator

Sper sa nu te faci preot

#7
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View Postvldsnz97, on 09 iulie 2018 - 01:44, said:


Sper sa nu te faci preot
Nu am asemenea planuri. Insa doresc ca cei care aleg sa mearga pe acel drum sa isi ia meseria in serios si sa nu abordeze problema cu o viziune marketing-based care in opinia mea este presarata cu destul de mult prost gust. Gen te comporti pana intr-un punct si ca un afacerist dar si ca un scolastic pana la paroxism, apoi cand ajungi la concluzia ca ai cam scazut in sondaje incepi si arati enoriasilor "fata mai umana" si o dai in bascalie ca sa atragi vezi Doamne tineretul in Casa Domnului. Concluzia mea: e bine sa fii credincios, dar nedus la Biserica.

#8
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
adica, preotul este meserias ? ... Posted Image
de exemplu' pe ginecolog il recunosc ca meserias ! ... Posted Image

Edited by realduc, 09 July 2018 - 06:47.


#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
BOR incearca de ani de zile sa arate lumii o imagine mai moderna, eu inca imi aduc aminte de acest clip ce a facut furori la vremea lui acum multi ani in urma, ce a aratat ca preotii sunt oameni ca si noi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8XcLzMVkHWE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostRazvanBercea, on 09 iulie 2018 - 00:12, said:

Am vazut recent niste videoclipuri cu Parintele Constantin Necula si am constatat o abordare 180 grade diferita a ortodoxiei fata de ce era obisnuit crestinul de rand sa vada.
Necula face standup comedy, nici un crestin ortodox practicant nu-l ia in serios.
Daca vrei razi cu Necula, apoi il treci la categoria "Benny Hill si Asocitatii" si urmezi calea sfintiilor parinti sau calea athonitilor.
Nici un crestin practicant nu-l ia in serios.Il i-au in serios doar cei care nu-s practicanti.

View Postvldsnz97, on 09 iulie 2018 - 01:02, said:

E asa de cand s-a nascut, si de asta e foarte apreciat, BOR nu este o institutie care sa manipuleze ci care incearca sa pastreze traditia ortodoxa, mai sunt preoti ca el dar el are functie mai importanta si isi permite sa iasa in public, generatia urmatoare de preoti tineri vor fi si mai deschisi la minte
Deschisi la minte de dreaqu' poate. Sa te fereasca Dumnezeu de astfel de preoti.

View PostRazvanBercea, on 09 iulie 2018 - 02:05, said:

"fata mai umana" si o dai in bascalie ca sa atragi vezi Doamne tineretul in Casa Domnului. Concluzia mea: e bine sa fii credincios,
dar nedus la Biserica.
Cine nu are ca mama Biserica, nu-l poate avea pe Dumnezeu ca tata.
(Sfantul Ciprian)

#11
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Parintele Necula mai zice si bine dar are si multe aspecte negative daca ne raportam la invatatura sfintilor

-e ecumenist- deci accepta erezia ecumenista, crede ca ereticul Francisc din Asisi e sfant,crede ca ereticul si inselatul de Boca e sfant,crede Necula ca si alte confesiuni sunt biserica....

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
preacucernisia sa,asta cum se traduce?

#13
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002

View PostWinstonMontana, on 09 iulie 2018 - 08:28, said:

Nici un crestin practicant nu-l ia in serios.Il i-au in serios doar cei care nu-s practicanti.

Logica ta este totalmente greşită. Este luat în serios de practicanţi, ba mai mult decât atât, este profesor la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Andrei Șaguna” din Sibiu.
Adică pregăteşte viitori preoţi.

În altă ordine de idei, încearcă să "iei în serios" gramatica limbii române. Ai o cratimă-n plus p-acolo.
Iar "niciun" se scrie într-un singur cuvânt,conform DOOM2. Posted Image

Edited by Yoda, 09 July 2018 - 11:03.


#14
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Necula vorbește mult, frumos, dar nu spune nimic.

#15
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View PostWinstonMontana, on 09 iulie 2018 - 08:28, said:

Necula face standup comedy, nici un crestin ortodox practicant nu-l ia in serios.
Daca vrei razi cu Necula, apoi il treci la categoria "Benny Hill si Asocitatii" si urmezi calea sfintiilor parinti sau calea athonitilor.
Nici un crestin practicant nu-l ia in serios.Il i-au in serios doar cei care nu-s practicanti.


Deschisi la minte de dreaqu' poate. Sa te fereasca Dumnezeu de astfel de preoti.


Cine nu are ca mama Biserica, nu-l poate avea pe Dumnezeu ca tata.
(Sfantul Ciprian)
Nu ma refer la Biserica dpdv spiritual ci ca institutie si spatiu fizic. Eu ma simt inca apartenent al BOR. Sunt crestin ortodox.

#16
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdark, on 09 iulie 2018 - 13:08, said:

Necula vorbește mult, frumos, dar nu spune nimic.
și cei ce-i aș neobișnuit sau diferit?

#17
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostDaculScoril0, on 09 iulie 2018 - 15:20, said:

și cei ce-i aș neobișnuit sau diferit?
pentru ca arata oamenilor o imagine cam departe de spirtul ortodoxiei.Adica nu-ti trebuie multi pasi in studiul teologic ca sa vezi ca parintele Necula sustine uneori niste chestii
care intra in contradictie flagranta cu Biblia.
De altfel eu am observat ca omul mai mult face o politica teologogica si nicidecum teologie.

Edited by WinstonMontana, 09 July 2018 - 16:47.


#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostWinstonMontana, on 09 iulie 2018 - 16:47, said:

pentru ca arata oamenilor o imagine cam departe de spirtul ortodoxiei.Adica nu-ti trebuie multi pasi in studiul teologic ca sa vezi ca parintele Necula sustine uneori niste chestii
care intra in contradictie flagranta cu Biblia.
De altfel eu am observat ca omul mai mult face o politica teologogica si nicidecum teologie.

Nu-l ascult foarte mult, dar până acum n-am constatat nici măcar o singură ”chestie” pe care părintele Necula să o susțină și care să fie în contradicție flagrantă cu Biblia. Nici măcar în vreo contradicție cât de cât.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate