Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

virus?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dorurach

dorurach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.07.2007
Buna ziua
Am o problema legata de un posibil virus.De fiecare data cand incerc sa accesez o aplicatie,sa intru cu browser-ul pe net,chiar sa raspund la telefon,mi-i se deschide o fereastra cu un site de jocuri pe care trebuie sa o inchid ca sa pot face orice alceva,site-ul este adtiming.quickgame.top si imi apare cu pictograma de facebook.Am instalat *****er,am instalat extensia de la chrome care-ti permite sa blochezi anumite site-uri,am dat un reset la setarile de fabrica,am dezinstalat facebook,am dezinstalat browser-ul,.nimic,nici o rezolvare.Ce pot sa fac?E virus?
Screenshot-ul este ce-mi apare mie pe ecranul telefonului si nu mai pot face nimic pana nu o inchid,inchiderea insa nu se poate face dintr-o singura apasare,trebuie sa apas butonul de inchidere de mai multe ori pentru a se opri.

Attached Files



#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Din moment ce incepe cu ad... e clar, da-l incolo. Foloseste aplicatii fara ad-uri.

Edited by andreic, 08 July 2018 - 20:37.


#3
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
ai instalat tu vreo aplicatie care permite pop-up-uri cu reclame.

#4
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
renunta chrome
cel mai de kkt browser

#5
dorurach

dorurach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.07.2007

 zyppster, on 08 iulie 2018 - 20:37, said:

ai instalat tu vreo aplicatie care permite pop-up-uri cu reclame.

nu am instalat nimic in ultimul timp

 adicontakt, on 08 iulie 2018 - 21:09, said:

renunta chrome
cel mai de kkt browser


L-am dezinstalat...problema mea ramane

#6
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

 dorurach, on 08 iulie 2018 - 21:10, said:

L-am dezinstalat...problema mea ramane

Încearcă Ad_Block Browser.

#7
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Revenire la setarile din fabrica - sterge TOT de pe telefon,restart BLANA! Fa-ti back-up la agenda telefonica inainte de a da reset total!
Sper sa-si revina dupa asta.Daca virusul persista si dupa reset total al telefonului,ramane solutia resoftarii! Virusul poate intra si in registrii OS-ului chit ca este Android! Am patit asa sa servisez o tableta a unui amic.Nici dupa reset din fabrica nu disparea virusul.Noroc ca era E-Boda si am gasit firmware-ul la ei pe site. Am flash-uit total si am reinstalat.Asa am scapat de virusul luat de beneficiar la accesarea site-urilor de "pacanele"...
Sper sa n-ai soarta asta urata cu necesitatea resoftarii!

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Trebuie rescris firmware-ul telefonului.
Nimic altceva.

#9
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Nici dupa reset din fabrica nu disparea virusul.Noroc ca era E-Boda si am gasit firmware-ul la ei pe site.

Asta se intampla daca vrei sa fi la moda si faci root la Android. Daca telefonul nu are root, rezolvarea se face cu un singur reset. Daca telefonul este rootat, cam poti sa pleci daca iei un virus.

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Daca virusul are drept de admin atunci se instaleaza ca program stand-alone separat/paralel cu OS-ul si la resetare sau formatare  PC/telefon el ramane...depinde cat de deep este formatul pe care il realizezi, daca sterge si radacinile de fisiere , inclusiv structura de baza a OS-ului nu e de ajuns pentru ca formatul trebuie sa se faca pe hdd/memorie nu doar pe fisierele de sistem. Iar daca e stand alone se poate declara singur ca hidden si nu il vezi, de aia trebuie format fortat inclusiv pe spatiul liber. De asemenea este si problema OS-ului instalat dupa format pentru ca in mod normal nu ar trebui sa accepte rularea de instante paralele cu el. Insa daca are o hiba prin care firmware-ul (bios-ul) il reintroduce atunci o iei iar de la capat. Orice OS proaspat instalat ar trebui construit el insusi ca fiind stand-alone si separat fata de bios. Avand in vedere ca eu n-am auzit sa existe vreun antivirus pe care sa il rulezi  paralel cu  reinstalarea OS-ului , nu ramane decat solutia ca bios-ul sa fie construit mai bine .....

#11
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Daca virusul are drept de admin atunci se instaleaza ca program stand-alone separat/paralel cu OS-ul si la resetare sau formatare

Depinde ce telefon ai cu ce versiune de Android. Daca ai un jaf de telefon iti dai seama ca poti lua orice virus. Eu nu am avut probleme din astea pe telefoane decente, luam virusi, reclame, ma rupea am dat resetare si are acolo inclus niste optiuni daca vrei sa reseteze tot sau nu. (Am dat reset la tot si sa rezolvat). Banuiesc, sper sa nu ma insel, ca la fiecare versiune noua de Android se fac update-uri importante de securitate, nu e ca si cum ar fi prima versiune de Android sau a 2-a. Oricum in fond la chinezarii, OS-ul este modat si nu stiu cat de bine se descurca chinezii pe partea asta. Dar daca ai de exemplu un S9 sau ceva mai nou care apare nu cred ca ar trebui sa existe astfel de probleme.. zic si eu. Totusi, nu dai 40 de mil pe un Telefon ca sa iei un amarat de virus si sa ai probleme cu el si dupa resetare. Daca ar fi asa, nu l-ar mai cumpara nimeni si nu ar mai fi cereri. Asta daca nu te mananca sa faci root la el.

Cred ca singura problema ar fi ca ramane acolo prin memoria telefonului fisiere salvate care probabil nu se sterg o data cu resetarea si iti ocupa din spatiu.

Oricum cu putina ambitie se rezolva si treaba asta daca nu merge cu Reset, atunci chiar trebui sa-i faci root, ii pui Firmware-ul din nou si apoi ii dai unroot la el. Faci si un Backup la memoria telefonului iti iei masuri de precautie. Daca ai luat un virus si dai reset, te uiti dupa daca folderul tau cu memoria interna este identic cu folderul Backup, daca vezi ceva suspect pe acolo si nu are aceeasi dimensiune ca originalul inseamna ca a ramas fisiere ceva si dupa resetare ceea ce nu ar trebui sa se intample.

Eu am stricat vreo 3 telefoane cu Root-ul asta, bine ca m-am jucat cu telefoane mai proaste. Cand iti dai 40 de mil pe un telefon nu iti mai permiti sa te joci si sa-ti faci root la el. Dar probabil ca la modelele importante gasesti si Firmware-ul la ele, daca ai o chinezarie nu mai gasesti nimic la el asa ca te descurci singur mai departe daca l-ai stricat. Probabil ca trebuie sa faci un Backup inainte ca sa fi sigur ca daca il strici poti sa il faci la loc cum era.

Edited by hwplanet, 09 July 2018 - 11:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate