Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Măsea umflata un pic

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Mi s-a umflat un pic măseaua, de sus a 3 măsea, numărând de la ultima.

In dreptul obrazului,  sinus cred

Nu e umflata rău foarte putin, măseaua e și cariata , am amânat că aș fi vrut în toamna sa fac implant și am zis sa nu o scot acum.


Bun.

Iau de 2 zile oxaciclina parca a dat foarte puțin înapoi.


Dar tot umflat este.

Am citit de granulom și m-am uitat pe YouTube și deja sunt căcat la fund


Serios mie frica îngrozitor de doctori , mai ales de dentist , sa nu vad seringi și cuțitul că gata sunt terminat


Mai bine mă pui sa mă duc când se bat aia cu topoarele decât să mă trimiți la dentist.


Fara miștocăreala, doare când face aia gaura in gingie?

Daca as alege extragere se pricepe cineva , se face extartia și gata?

Am scăpat în principiu?
Sau mai trebuie și găurită lateral gingia/ osul



#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
mergi la dentist, nu mai lua antibiotice de capul tau.
daca nu e cariata rau e mai ok sa ii pui coroana, e mai ieftin si mai usor de pus fata de implant.
nu doare pt ca o sa ai anestezie, dar o sa fie o senzatie... aparte.
pt implant se taie gingia pt a expune osul, se da gaura, se pune suportul si se coafeaza gingia, la coroana e mai simplu pt ca nu-ti mai da gaura in os.
cu cat ajungi mai rapid la dentist cu atat e mai bine, daca ai infectie poate fi afectat si osul, iar in cazul asta se poate ajunge la implant de os.
neaparat sa-ti faca si radiografie.

#3
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Implantul nu doare mai deloc, extractia insa da, mai ales dupa. Ca sa faci implant trebuie sa treaca cateva luni bune de la extractie sa se regenereze osul in care va veni prins surubul. Sau nu inteleg eu legatura la ce spui.

#4
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Am văzut câteva filme pe YouTube și am întrebat dentistul
Daca se poate face implant după extracție că sa fie osul întreg și a spus că da

Bine nu l-am întrebat acum

Am văzut pe YouTube la comentarii, cică doare operația asta de glanulom

Bine nu sunt sigur ce e până nu fac radiografie.

Cred că pe marți voi ajunge

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View Postzzhunt, on 08 iulie 2018 - 19:27, said:

Mi s-a umflat un pic măseaua, de sus a 3 măsea, numărând de la ultima.

In dreptul obrazului,  sinus cred

Nu e umflata rău foarte putin, măseaua e și cariata , am amânat că aș fi vrut în toamna sa fac implant și am zis sa nu o scot acum.


Bun.

Iau de 2 zile oxaciclina parca a dat foarte puțin înapoi.


Dar tot umflat este.

Am citit de granulom și m-am uitat pe YouTube și deja sunt căcat la fund


Serios mie frica îngrozitor de doctori , mai ales de dentist , sa nu vad seringi și cuțitul că gata sunt terminat


Mai bine mă pui sa mă duc când se bat aia cu topoarele decât să mă trimiți la dentist.


Fara miștocăreala, doare când face aia gaura in gingie?

Daca as alege extragere se pricepe cineva , se face extartia și gata?

Am scăpat în principiu?
Sau mai trebuie și găurită lateral gingia/ osul
în primul rând du-te și tratează-ți dintele.trage de el cât mai mult posibil.implantul are cam 10 ani termen de viață iar dacă ,,tragi,,tare de el și mai  puțin

#6
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
se poate face implant dupa doar daca totul e ok, daca ai infectie se complica lucrurile, intreaba si daca iti poate pune coroana, nu de alta dar un implant costa mult mai mult si dentistul poate fi tentat sa iti recomande ce ii convine lui.

#7
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Eu nu stiu ce mai stai la discutii pe forum. Programare rapida dentist, radiografie, deschis canal, pansament, chituit provizoriu etc. si in functie de radiografie se hotaraste daca maseaua se poate salva sau nu.

Edited by misu183, 08 July 2018 - 20:23.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Măseaua nu e umfla. E de os, nu e balon.
Mergi la dentist. Nu te tratezi cu yt. Doctorul a făcut 6 ani facultate plus vreo încă 6 rezidențiat.

#9
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postmisu183, on 08 iulie 2018 - 20:22, said:

Eu nu stiu ce mai stai la discutii pe forum. Programare rapida dentist, radiografie, deschis canal, pansament, chituit provizoriu etc. si in functie de radiografie se hotaraste daca maseaua se poate salva sau nu.

Te plătesc bine, te duci in locul meu?

O să mă duc că nu am încotro, dar  îmi este frica.

Așa șunt eu, am frica de doctori.

M-am dus sa fac niste analize acum mult timp ceva, parca pt permis

La auz, in cabinet o văzusem pe aia cu un fel de ac mare la pacienta

Eu am zis că dacă îmi scoate acul ăla in fața o iau la fugă


Alta frica nu știu de ce, nu îmi pot explica e când mi se i-a tensiunea

Imediat îmi crește tensiunea.

Semăn cu tata.


Tata dădea șpagă sa nu-l doara injecțiile


Am făcut demult o criza de piatră la rinichi, când mi-au făcut injecție le-am cerut în ac subțire sa nu mă doară

Da știu penibil, dar nu mă pot schimba


Din tot familionul 2 fricoși de doctori eu și tata




#10
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018
Mai bine te duci din timp deoarece e mai bine. Eu am început de la o durere normală de măsea acum 2 ani și nici în momentul de fata nu am terminat-o, nu mi-a scos infecția și se rupe din ea aproape o dată la 3 4 luni cate un fragment. Și eu aveam o frică mare.. Am și țipat pe acolo parcă mă omora. Gândește te că sunt tânăr, am 20 ani.

Sfatul meu: du-te indiferent de frica pentru ca dupa o să regreți.

#11
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
eu zic sa cauti un alt stomatolog, sa ai probleme 2 ani cu o masea mi se pare absurd.

#12
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Eu eram sa lesin de durere Posted Image

Edited by YourFan, 08 July 2018 - 22:48.


#13
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View PostYourFan, on 08 iulie 2018 - 22:41, said:

Eu eram sa lesin de durere Posted Image
Si eu sunt tot cam asa, ma stresez cu o zi inainte sa merg, in ziua programarii nu pot sa fac nimic, iar cand ajung acolo de abia mai respir, trebuia sa astepte dentistul minute la rand dupa mine sa imi revin putin [de abia respir si transpir foarte mult, simt ca ma ia ameteala - inceput de atac de panica in toata regula, si asta de ani de zile.... In afara de extractie care e ingrozitoare, la restul nu am simtit durere, cu toate astea la urmatoarea programnare trec fix prin aceleasi stari.

#14
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Durerea nu este un sentiment placut, pentru nimeni, asta este ceva absolut normal (exceptie aceia sado-maso si altii)...
Fuguta repede la dentist.
Ti-e frica de ace? Inchide ochii cand se apropie cu astfel de obiecte de tine, sau gandeste-te ca totul este pentru binele tau.
Te doare maseaua? Ok. Ce preferi? Sa te doara non-stop n'spe zile sau cine stie cat, sau sa te doara (pe scaunul dentistului) vreo 15-20 de minute (mai mult sau mai putin) si gata, ai scapat?
Pe Youtube clipurile alea sunt generice (da, filmate pe cazuri reale), dar nu poti sa stii daca si la tine se potriveste ce ai vazut acolo. Iarasi dentistul va sti ce iti trebuie.

Ai citit despre granulom? Foarte bine. Este o afectiune foarte des intalnita. Sa te bucuri daca iti gaseste doar atat, ca este tratabil si nu neaparat dureros, asta daca nu se complica cu rezectii apicale si alte ghidusii. Rezectiile apicale, manevre care presupun operarea gingiei si alte chestii chinuitoare, se fac in cazuri extreme, ceea ce cu siguranta nu este cazul la tine.

Extractia... iarasi se aplica in cazuri extreme, cand nu mai poate fi salvat dintele. Un stomatolog bun va sti de la inceput daca da sau nu si nu se va arunca din prima in gura ta cu clestele, pana nu incearca alte tratamente, pentru care a studiat si a cheltuit bani seriosi pe materiale.

Implanturile, presupun munca multa si bani, dar dupa ce treci printr-o etapa ca precedenta (extractie). Asa ca, aceasta varianta incearca (deocamdata) sa o excluzi total.

Edited by bonygy, 09 July 2018 - 08:36.


#15
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Sau mai bine te duci la un psiholog sa te vindece de fobie.

#16
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 25.10.2016
Sa vezi ce senzatie "aparte" ai cand iti da doctorul gaura cu burghiul in os (implant) si apoi strange implantul cu cheiaa de 13 (sau ce numar o fi). Mergi rapid la doctor, ca acum nici anestezia nu mai doare deloc, ca da cu Lidocaina inainte si nu simti nimic (e mai ok sa iti obtureze decat).

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Attached File  8f660827199683d003fa1adeb4fc720b--dental-hygienist-dental-assistant.jpg   40.69K   3 downloads

Attached File  98e7f47ef46e1400d228c754baf3c543--dental-assistant-dental-hygiene.jpg   41.68K   4 downloads

Attached File  cleste_565_copii_incisivi_inferiori.jpg   10.58K   1 downloads

Attached File  Pietre-montate-MANI_1.jpg   31.16K   1 downloads

Attached File  bd_emerald_syringe_307728_press.jpg   47.17K   1 downloads

Mergi la medic lasă fobiile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate