Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Fonta sau Otelul se corodeaza chimic sau rugineste mai repede ?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postmaccip, on 13 iulie 2018 - 12:36, said:

Cum arata electrozii (anozi) de sacrificiu la Boilere de zici tu ? sa-mi fac o idee de cum arata caci nu am vazut in general si sunt curios cum ar arata asa

ce este un "PPE cu plita"  ?

sunt si tevi cu polimeri de PPR cu fibra inauntru de Aluminiu, Carbon sau Bazalt care nu se prea deformeaza sau se deformeaza f putin....,
avantajul e ca nu corodeaza nici in contact direct nici indirect prin intermediul lichidului cu metalul caloriferelor si piesele din interiorul centralei,
dar sunt mai groase au 20mm diamentru fata de cele de Cu care au 15mm si 18mm diametru

Edited by July02, 13 July 2018 - 22:31.


#74
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
PPR, voiam sa zic Teava aia de polipropilena care se lipeste prin topire cu plita.

#75
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,985
  • Înscris: 15.06.2007
Pe langa coroziunea chimica, mai exista si niste bacterii care se dezvolta in mediul ala din calorifere. O companie daneza a dezvoltat o solutie care adauga in retelele de termoficare tocmai pentru a proteja conductele, caloriferele, pompele, vanele de depuneri si pentru a reduce coroziunea

#76
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Posttfmercedez, on 13 iulie 2018 - 22:44, said:

eu credeam ca bacteriile mor la temperaturile acelea ale apei, asa bacterii exista peste tot inclusiv in oameni, nu vad sa fie asa periculoase acele bacterii

#77
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,985
  • Înscris: 15.06.2007
Exista bacterii inclusiv la gura vulcanilor subacvatici la temperaturi de peste 100 de grade.
Asa cum tot bacteriile transforma zaharurile in alcooli sau gaz metan , sunt bacterii care se hranesc cu oxizi metalici

#78
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Posttfmercedez, on 13 iulie 2018 - 22:44, said:

si care este acea solutie dezvoltata de companie daneza ? ca nu prea imi dau seama ce anume ar putea contine sa distruga acele Bacterii

Unde este Coroziunea mai intensa la Caloriferele de Otel sau la Caloriferele de Fonta ?

Edited by July02, 17 July 2018 - 22:00.


#79
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
INOX-ul in contact cu Aluminiul creeaza Coroziune Electrochimica ? ca si cea dintre Cupru si Aluminiu ?

#80
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Postmaccip, on 13 iulie 2018 - 12:36, said:

Ce pot spune e ca cuprul nu-mi place, in timp corodeaza, se face verde de la umezeala. De-aia as merge pe ceva ieftin si bun, adica PPE-ul ala. Sau PPR, ca nu stiu diferenta intre ele, dracu sa le ia.
- Am centrală simplă pe lemne, cupru în jurul ei (rămas neoxidat) și PPR pînă la caloriferele din oțel. O țin pe la 60-70C cu vîrf la 80. De vreo cinci ori în patru ani ”am scăpat” temperatura pînă după 100C, aproape de 110, presiunea puțin sub 2atm la maxim (cam 1,2 la rece). Țevile din PPR s-au lăsat puțin și au făcut săgeată (burtică) de vreo 3cm între două bride distanțate la 2m, dar n-am avut nici o altă problemă de cînd am centrala, nici o scurgere. Pînă ajung pe la 50-60C, doar caloriferele pocnesc ușurel (doar sonor) de trei-patru ori, atît.

L.E.
De 2,x kW, cu trei rînduri, un spațiu mare și unul mic între ele, scos grilajul superior pentru randament sporit. Se aud doar la început, cam la fiecare 10C de creștere cîte una, pînă ajung la 50C (sau cînd se răcesc sub 50C), pe urmă e liniște. Îmi convine, pentru că mă anunță de schimbările mari de temperatură cînd nu-s atent (că începe să se încingă sau se termină jarul), centrala neavînd automatizare.
https://www.romstal....s/145240_l.jpeg

Edited by silverflower, 25 July 2018 - 20:16.


#81
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postsilverflower, on 25 iulie 2018 - 19:53, said:

eu ma refeream daca si INOX-ul reactioneaza electrochimic cu Aluminiul...., in fine....
ce model de calorifere ai ? si spuneti ca pocnesc de 3-4 ori pe zi sau din ora in ora ? din jumatate in jumatate de ora ? din sfert in sfert de ora ?

Edited by July02, 25 July 2018 - 20:07.


#82
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
Chimic Aluminiul cu Inoxu si Cuprul dau vreo reactie chimica de coroziune chimica?
ar fi compatibil/ar merge tevi de aluminiu conectate cu calorifere aluminiu ? sau da vreo reactie Aluminiul cu Cuprul si Ionxul din centrala ?

Edited by July02, 31 July 2018 - 01:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate