Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Internet prin radio pt supraveghere video

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 ndor, on 08 iulie 2018 - 11:25, said:

Daca nu sunt obstacole intre blocul tau si locatia respectiva , nu ar fi nici o problema sa faci un link wireless . La 3 km ar trebui sa se vada cu ochiul liber locatia de pe terasa blocului .
Daca nu se vad... , incep problemele .
Solutia 2 - un provider local de internet care ar putea baga o fibra in zona respectiva .
Solutia 3 - monitorizarea camerelor prin GSM . Mai complicat si mai scump , dar posibil.


Corect . Uneori problemele incep de pe la 70 - 80 m , functie de calitatea cablului, echipamentul folosit , alimentator ...etc

Mulțumesc @ndor, prima variantă cu link wireless mi se pare cea mai bună, pentru că dacă mă urc pe bloc pot să privesc cu un binoclu direct pe terenul meu, dacă aș avea obstacole atunci n-aș vedea nimic. Care ar fi cele mai bune și mai performante perechi de aparate în acest caz ? Posted Image

#20
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Supravegherea pe terenuri  mari se face cu camere
     de supraveghere montate pe stalpi.
      Alimentarea se face cu panouri solare (panourile solare au ajuns la preturi modice).
      Conexiunea la internet se face prin telefonia mobila. Trebuie sa gasesti un provider serios (asta e mai greu).

       P.s. Se poate incerca si cu wi-fi de-ala de apartament dar daca e vorba de cateva hectare, cred ca trebuie ceva cablu ...


#21
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
@Viorelsolar
Cata banda vrei sa duci in locatie ?
Cat ai in prezent la bloc ? Banuiesc ca din ce ai acum o  sa duci si in partea cealalta .

Edited by ndor, 08 July 2018 - 14:48.


#22
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

 Viorelsolar, on 08 iulie 2018 - 14:18, said:

Mulțumesc @ndor, prima variantă cu link wireless mi se pare cea mai bună, pentru că dacă mă urc pe bloc pot să privesc cu un binoclu direct pe terenul meu, dacă aș avea obstacole atunci n-aș vedea nimic. Care ar fi cele mai bune și mai performante perechi de aparate în acest caz ? Posted Image

ba, tu ai deschis topicul cu un cont clona?

FTP-ul este mult mai ieftin si mai sigur decat WiFi-ul ........
Poe inseamna max. 52V ....... nu se prajesc pestii Posted Image

Dar sa zicem ca se prajesc asa cum zice ndor

Daca se dispune de o sursa de alimentare de cealalta parte a lacului CLAR FIBRA OPTICA si MEDIA CONVERTOARE GiGABYTE

Asta inseamna latente mai mici, stabilitate si rate de transfer a datelor mai mari ...... o solutie profi Posted Image

Mai ales cand e vb de controlul unor speed dome-uri si monitorizare video



Solutia: FIBRA OPTICA!!! Posted Image

...... se gaseste si la 1,5-2lei metrul

saracie mare cu ap-urile alea loco m2 de 150lei buc Posted Image

@Viorelsolar acum instalezi si camere video pe langa panouri fovoltaice?

alege solutiile profesionale ca altfel iti iei bataie de la beneficiari Posted Image  ....... si o sa deschizi iar topicuri aiurea cu conturi clona pe sp

Edited by hightech-sys, 08 July 2018 - 18:45.


#23
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
1- FTP-ul o fi mai ieftin , dar sunt situatii in care nu prea se poate instala
2- Eu nu am zis nimic de prajitul pestilor . Vezi postul # 14
3- Tu daca ar fi sa pui in practica o solutie profi , ai trage un FTP chior cu tensiune prin el pe fundul unui lac ? Nu de prajit pesti e vorba , ci de izolatia intre fire . Ma rog , fiecare cum il duce mintea !
4- Daca se dispune de o sursa de alimentare , clar fibra e mai buna in situatia asta. Dar daca citeai cu atentie primul post al initiatorului , observai ca omul e pe dinafara cu retelistica .
Iar pentru fibra e nevoie de oarece skill-uri si scule ca sa te poti apuca de treaba . Deci tot la mana unei firme specializate va ajunge .
5 - O gasi fibra la 2 lei/m , dar trebuie sa stie de care sa cumpere , plus mediaconvertoare, suduri .....si restul .

6 - Unde ai vazut loco m2 cu 150/buc ?

#24
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 ndor, on 08 iulie 2018 - 14:46, said:

@Viorelsolar
Cata banda vrei sa duci in locatie ?
Cat ai in prezent la bloc ? Banuiesc ca din ce ai acum o  sa duci si in partea cealalta .

Păi am abonamentul L de la telekom prin FTTB, până la 1000 Mbps viteză download, router Sagem 5655v2 AC RF 802.11b/g/n/ac !

Edited by Viorelsolar, 08 July 2018 - 18:52.


#25
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Habar n-am ce inseamna abonament L.
Cata banda vrei sa duci in locatie ?  In functie de asta i-ti pot recomanda echipamentele .

#26
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

 ndor, on 08 iulie 2018 - 18:51, said:

6 - Unde ai vazut loco m2 cu 150/buc ?

pe olx.ro ..... de acolo le-a cumparat sh Posted Image

 Viorelsolar, on 08 iulie 2018 - 18:52, said:

Păi am abonamentul L de la telekom prin FTTB, până la 1000 Mbps viteză download, router Sagem 5655v2 AC RF 802.11b/g/n/ac !

vezi ca la Telekom doar download-ul pe metro in reteaua lor are 1000mb/s ..... upload-ul cel care se foloseste pentru streaming (cazul tau) nu depaseste 100mb/s Posted Image

....... teapa  Posted Image

trebuie schimbat si isp-ul ...... Posted Image

RDS este singurul operator rezonabil ca si pret/calitate care chiar ofera conexiuni gigabyte si la upload

Edited by hightech-sys, 08 July 2018 - 19:05.


#27
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Nu inteleg ce treaba are ISP-ul cu asta
Eu inteleg ca el vrea propria retea pentru camere si restul . Vezi postul #17 ,
Pentru monitorizare camere din DVR sau ce pune acolo si 10 mbps e mult .

#28
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

 ndor, on 08 iulie 2018 - 19:08, said:

Nu inteleg ce treaba are ISP-ul cu asta
Eu inteleg ca el vrea propria retea pentru camere si restul . Vezi postul #17 ,
Pentru monitorizare camere din DVR sau ce pune acolo si 10 mbps e mult .

trebuie sa asigure si monitorizare video prin conexiunea asta posibil chiar de catre o firma specializata de securitate

camere sunt de rezolutie foarte mare Hikvision si mai este necesar si controlul acestora de la distanta cu latente mici & shit

din ce imi dau eu seama este vorba de o crescatorie de pesti (am si o vaga banuiala cine ar putea fi proprietarul lui Posted Image )

are mari probleme cu braconajul .......

@viorelesolar daca nu faci treaba buna sigur o sa-ti iei bataie Posted Image

foloseste fibra optica ca altfel ....... o sa ajungi hrana pt pesti Posted Image

Edited by hightech-sys, 08 July 2018 - 19:35.


#29
Tiger36

Tiger36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.07.2015

 cspot, on 08 iulie 2018 - 14:46, said:

Supravegherea pe terenuri  mari se face cu camere
de supraveghere montate pe stalpi.
  Alimentarea se face cu panouri solare (panourile solare au ajuns la preturi modice).
  Conexiunea la internet se face prin telefonia mobila. Trebuie sa gasesti un provider serios (asta e mai greu).

   P.s. Se poate incerca si cu wi-fi de-ala de apartament dar daca e vorba de cateva hectare, cred ca trebuie ceva cablu ...
Chiar? Cate supravegheri de genul asta ai facut?

#30
glyce90

glyce90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.07.2018
Mda , recitind primul post .. realizez ca am lasat impresia ultimului habarnist .  Trebuia sa intreb simplu doar de echipament radio potrivit pt camera si nu mai citeam cateva aberatii p-aici . Sa recapitulam : 1. nu sunt clona
2. Am avut 3 variante mari si late dintre care 1 imposibila . fibra , radio sau cablu utp 500m peste lac [ la sugestia tehnicianului , ca tot m-ati intrebat de ce nu apelez la firma de paza. cand l-am auzit ..i-am spus ca-i o gluma proasta]
3. Am mers pe cea mai simpla si [ momentan ] nepotrivita alegere , radio . Marea mea greseala este ca am cumparat 2 ap-uri slabe , crezand ca vor fi suficiente.[ sa zicem ca aici am parut intr-adevar habarnist :) ] De aici startul topicului . am cerut un sfat pentru achizitia altor ap-uri potrivite .
4. Stiu ca cea mai buna solutie pentru acest caz este fibra optica , dar m-am gandit ca n-ar fi ok sa trag cel putin 200 de m prin apa . Cu siguranta nu m-as baga singur la o instalare de fibra , ci as cauta o persoana specializata . Ma rezum la instalarea unor ftp-uri Posted Image
5. Va multumesc pentru ca v-ati facut timp sa imi oferiti niste sfaturi . De asemenea , le multumesc si celor care m-au trollat putin Posted Image
6. ndor , daca tot sunt pe dinafara cu retelistica si daca te intereseaza loco m2 la 150 de lei , iti vand eu 2 Posted Image
7. hightec-sys , oricine ai crede c-as fi .. banuiala e putin eronata Posted Image dar spune-mi in privat , m-ai facut curios Posted Image poate bem o bere la o pescuiala
8. Admin , din punctul meu de vedere se poate da T/C . Seara frumoasa tuturor

Edited by glyce90, 08 July 2018 - 22:38.


#31
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Tiger36, on 08 iulie 2018 - 19:23, said:


Chiar? Cate supravegheri de genul asta ai facut?

     Eu doar ti-am explicat cum au facut altii. Profesionistii !
      Un panou solar costa probabil 100 de euro.
     Un modem GSM vreo 20 de euro.
      Amplasare de stalp. Doar nu montezi camera in tufish.





#32
glyce90

glyce90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.07.2018

 cspot, on 08 iulie 2018 - 22:31, said:

Eu doar ti-am explicat cum au facut altii. Profesionistii !
  Un panou solar costa probabil 100 de euro.
Un modem GSM vreo 20 de euro.
  Amplasare de stalp. Doar nu montezi camera in tufish.


Am apelat deja la solutia panourilor solare :) modemul gsm poate are suficienta putere pt o camera ip cu specificatii minime , nicidecum pentru un speed dome . dar multumesc pt varianta

#33
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 ndor, on 08 iulie 2018 - 18:56, said:

Habar n-am ce inseamna abonament L.
Cata banda vrei sa duci in locatie ?  In functie de asta i-ti pot recomanda echipamentele .

Păi nici eu nu știu ce să-ți spun, am luat internetul cel mai bun din abonamentul telekom, adică ”L”, deci să trimit juma” la moșie, să rămân cu jumătate din banda de internet la apartament ! Am nevoie de un internet suficient de puternic pentru o monitorizare teren 2000mp, nu mă interesează latența și toate alea, poa” să vină și după 5min acele imagini că nu mă supăr !
Posted Image

Quote

@Viorelsolar acum instalezi si camere video pe langa panouri fovoltaice?

@hightech-sys, panourile fotovoltaice le am montate de mulți ani, sunt off grid nu am rețeaua electrică adusă la poartă, cei de la CEZ mi-au cerut 300mil. lei vechi să extindă rețeaua electrică de la enorma distanță de 200m !!! de ultima casă branșată, astfel am luat decizia să-i trimit la origine pe acești tâlhari, să nu le dau nici un leu și să-mi investesc banii în propriul sistem energetic !

Edited by Viorelsolar, 08 July 2018 - 23:19.


#34
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 glyce90, on 08 iulie 2018 - 22:34, said:




Am apelat deja la solutia panourilor solare :) modemul gsm poate are suficienta putere pt o camera ip cu specificatii minime , nicidecum pentru un speed dome . dar multumesc pt varianta

      Vrei camere de supraveghere sau vrei sa filmezi niste nudisti pe plaja in Format fullHD?



#35
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 glyce90, on 08 iulie 2018 - 22:30, said:

Mda , recitind primul post .. realizez ca am lasat impresia ultimului habarnist .  Trebuia sa intreb simplu doar de echipament radio potrivit pt camera si nu mai citeam cateva aberatii p-aici umesc si celor care m-au trollat putin Posted Image
6. ndor , daca tot sunt pe dinafara cu retelistica si daca te intereseaza loco m2 la 150 de lei , iti vand eu 2 Posted Image
7. hightec-sys , oricine ai crede c-as fi .. banuiala e putin eronata Posted Image dar spune-mi in privat , m-ai facut curios Posted Image poate bem o bere la o pescuiala
8. Admin , din punctul meu de vedere se poate da T/C . Seara frumoasa tuturor

   Am inteles ! Glume de pescar "plictisit".
    Ce e Gogule ? Ti-ai luat undita din aia wireless si nu prinzi nimic ?



#36
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005

 glyce90, on 08 iulie 2018 - 22:30, said:

6. ndor , daca tot sunt pe dinafara cu retelistica si daca te intereseaza loco m2 la 150 de lei , iti vand eu 2 Posted Image
Daca tot te apuci sa dai raspunsuri , macar sa fi citit cu atentie ce am scris . Ce am recomandat .
Nu ma intereseaza AP-urile alea . Intrebarea era pentru @hightech-sys pentru ca stiu care e pretul lor real .Exact cu situatii de astea ma ocup . Nu esti nici primul si cu siguranta , nici ultimul care se apuca sa faca de capul lui, avand impresia ca le stie pe toate . Stiu foarte bine ce anume echipament trebuie folosit , unde si cum .
Dar ca tot romanul care le stie pe toate, dupa ce a vazut ca l-a costat timp si bani cat pentru trei instalari se apuca sa intrebe pe forum public . Poate...poate mai vine careva sa-i salveaze ceva .

 Viorelsolar, on 08 iulie 2018 - 23:05, said:

Am nevoie de un internet suficient de puternic pentru o monitorizare teren 2000mp, nu mă interesează latența și toate alea, poa” să vină și după 5min acele imagini că nu mă supăr !
Ok,am inteles .
Recomandarea mea ar fi sa cumperi 2 buc din astea http://antenewireles...rodus/lhg-5-ac/
Unul se monteaza pe bloc si unul in locatie  Sunt suficient de potente pentru ce ai nevoie .

PS. Nu cu internetul puternic monitorizezi terenul ala , ci cu camere video . In functie de tipul, numarul si caracteristicile camerelor se stabileste si banda de internet necesara

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate