Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Internet prin radio pt supraveghere video

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
glyce90

glyce90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.07.2018
Buna seara , as avea nevoie de ajutorul vostru .  Cu putinele cunostinte legate de networking , am incercat sa fac o retea pe antene radio pentru intstalarea unor camere de supraveghere [ [speed dome-uri ] pe un bazin piscicol .  Din cate veti observa in poza atasata , linia albastra reprezinta cablul tras din router-ul principal [ din casa ]  pana la urmatorul router , linia rosie reprezinta cablul tras pana la echipamentul radio , iar linia galbena reprezinta distanta dintre cele 2 acces point-uri . [ undeva pe la 300 de m ] Din pacate , viteza nu este suficient de buna . Am intarzieri si , de obicei , nu pot controla camerele .  Credeam ca vor fi relativ suficiente 2 acces pointuri Ubiquiti Loco M2 avand in vedere ca distanta este relativ mica  , dar m-am inselat . Va rog sa-mi recomandati un echipament radio suficient de puternic incat sa scap de aceste probleme . M-am gandit si la varianta fibrei optice , care ar trebui trasa de la al 2-lea router pana pe malul celalalt , dar nu am idee daca se poate trage prin apa .  astept un sfat si vis-a-vis de aceasta idee . Va multumesc pt ajutor  !

Attached Files


Edited by glyce90, 08 July 2018 - 01:38.


#2
glyce90

glyce90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.07.2018

View Postcspot, on 08 iulie 2018 - 01:44, said:

Deci ai avut bani pentru un "bazin piscicol" dar nu ai bani pentru camere de supraveghere.
   Canta la alta masa !

un raspuns foarte elegant Posted Image ms de ajutor . am 3 camere Hikvision DS-2DF8223I-AEL  , daca tot n-ai somn din cauza asta...  ideea era alta : am nevoie de informatii vis-a-vis de echipamentele radio pentru o viteza de internet suficient de buna incat sa nu mai am lag pe camere .

Edited by glyce90, 08 July 2018 - 02:28.


#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
De ce naiba n-ai pune mai multe Speeduri cablate... nu pricep. Mie'mi miroase a solutie de genul "da, domle, avem ieftin si bun, un singur speed face toata treaba, o rezolvam din pila daca ceva nu merge".

Pe de alta parte, nici supravegherea asta video nu-i pentru oricine. Fluxul video necesita ceva banda (sustinuta!) via WiFi, iar la delayul pe care il are WiFiul controlul devine cam aiurea. Asta daca excludem alte erori (instalare, configurare, echipamente-client de rahat etc).

View Postglyce90, on 08 iulie 2018 - 02:19, said:

pentru o viteza mai mare de internet
De ce? Camerele le controlezi prin Internet, nu prin LAN? Intreb si eu, nu ma pricep.

View Postglyce90, on 08 iulie 2018 - 02:19, said:

am nevoie de informatii vis-a-vis de echipamentele radio pentru o viteza de internet suficient de buna incat sa nu mai am lag pe camere .
Parerea mea: faci bridgeuri WiFi Point-To-Point, da' habar nu ai despre ce e vorba in treaba asta. Amu, nu vreau sa fiu rau, dar nu ma mira. Posted Image

Edited by dexterash, 08 July 2018 - 02:40.


#4
glyce90

glyce90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.07.2018

View Postdexterash, on 08 iulie 2018 - 02:31, said:

De ce naiba n-ai pune mai multe Speeduri cablate... nu pricep. Mie'mi miroase a solutie de genul "da, domle, avem ieftin si bun, un singur speed face toata treaba, o rezolvam din pila daca ceva nu merge".

Pe de alta parte, nici supravegherea asta video nu-i pentru oricine. Fluxul video necesita ceva banda (sustinuta!) via WiFi, iar la delayul pe care il are WiFiul controlul devine cam aiurea. Asta daca excludem alte erori (instalare, configurare, echipamente-client de rahat etc).


De ce? Camerele le controlezi prin Internet, nu prin LAN? Intreb si eu, nu ma pricep.


Parerea mea: faci bridgeuri WiFi Point-To-Point, da' habar nu ai despre ce e vorba in treaba asta. Amu, nu vreau sa fiu rau, dar nu ma mira. Posted Image



Ai vazut linia aia galbena ? aia este distanta dintre ap-uri , minim 300 de m .  Alternativa ar fi sa trag fibra optica direct pana pe malul celalalt , prin apa . Sau poate vii tu cu o varianta mai buna... pe masura arogantei tale . Firma de paza nu are sediul la mine acasa , deci supravegherea se face prin internet.  Sunt aproape de acord cu parerea ta :) chiar am specificat ca nu am cine stie ce cunostinte legate de networking , dar imi place sa invat si sa le fac singur :) anyway , multumesc pt raspuns .

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ba baiatule, firma de paza de ce nu ti-a dat solutia? Adica ti-ai facut tu o vraiste acolo pe motive de "stiu mai bine" sau "ies eu mai ieftin", iar acum cauti sa scoata altii castanele fierbinti din foc?

Eu zic ca nu te pricepi si ca habar nu ai ce vorbesti. Si ca iti putem recomanda cele mai bune echipamente, doar ca te vei lovi de altele.

In fine, imi mentin parerea ca asta e o solutie facuta de ceva bajeti ieftini care fac "retelistica video", dar care habar nu au pe ce lume traiesc. Ceva gen pleava, fundul de la sacul de aspirator in materie de cunostinte si experienta. Dar cu pretentii.

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu cred ca daca ai pune o aparatura putin mai serioasa cu antene directionale, n-ar trebui sa ai probleme. Nici cu fibra prin apa nu vad dificultati. Curentul de pe malul celalalt de unde vine ?

#7
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
se poate rezolva foarte simplu si cu echipamente wifi numai ca trebuiesc folosite alte echipamente

@glyce90 ar fi bine sa folosesti link-uri p2p gigabyte

Loco M2 nu suporta rate de transfer mari!

mai mult de 20-30mb/s nu ai si aia in banda aglomerata de 2,4ghz

latentele apar datorita proastei alinieri a ap-urilor, obstacolelor, etc

cu o aliniere corecta latentele nu depasesc 3-5milisecunde

Poti incerca Litebeam 5Ac Gen2, Litebeam 5AC-23

PowerBeam 5Ac Gen2, Powerbeam 5Ac-300, Ubiquiti Power Beam 5AC-400

sau altele

Edited by hightech-sys, 08 July 2018 - 06:47.


#8
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
@glyce90 nu dispui de o sursa de energie de cealalta parte a lacului!!!

asta schimba radical tot proiectul ..... uita de WIFI

Se poate folosi FTP cupru integral sau fibra optica si alimentare POE

Edited by hightech-sys, 08 July 2018 - 07:11.


#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ba da. Dispune. Post #9. :)

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
1. Exista echipamente cu PoE, care nu au nevoie de alimentare dedicata. Alimentarea se face prin cablul de date.
2. Cablul FTP e ieftin si poti sa il lasi fara probleme ani buni prin apa. Fibra optica necesita echipamente speciale.

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Eu as angaja o firma specializata in asa ceva sa rezolve tot proiectul si gata, sunt ceva bani de investit acolo ca sa te complici sa faci singur toata treaba, mai ales daca nu te pricepi la asa ceva.

#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu-i corect sa-l trimiteti la o firma, omul nu asta a intrebat. Multora le place sa faca cu manuta lor. Nu a obligat pe nimeni sa-i raspunda, contribuim fiecare cu ce putem.

#13
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005
Problema ta e ca ai luat cele mai ieftine AP-uri.
Ai rezolvarea problemei in postul #7. Pune de exemplu, LiteBeam 23 ,sau AirGrid 23, ca e aproape acelasi pret cu Nano Loco M2 si ai sa vezi ca se schimba toata problema .

In nici un caz nu tragi FTP prin apa si sa mai bagi si tensiune prin el !!

#14
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postndor, on 08 iulie 2018 - 08:28, said:

si sa mai bagi si tensiune prin el !!
De ce, "curentezi" pestii? Tu ai auzit de PoE?

View Postglyce90, on 08 iulie 2018 - 01:24, said:

Buna seara , as avea nevoie de ajutorul vostru .  
Fa asa:

View PostAdm, on 08 iulie 2018 - 07:31, said:

1. Exista echipamente cu PoE, care nu au nevoie de alimentare dedicata. Alimentarea se face prin cablul de date.
2. Cablul FTP e ieftin si poti sa il lasi fara probleme ani buni prin apa. Fibra optica necesita echipamente speciale.

Iar ca sa te tina 100 de ani, baga cablul ala prin teava PEHD pe care o imbini cu mufe rapide "GEBO". Sa tragi un cablu de calitate, din cupru, nu de-ala de 50 bani / m, din aluminiu cuprat.

#15
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005
Nu. Numai tu sti.
Cum dracu sa bagi voit tensiune pe niste fire care din fabricatie au o izolatie ca vai de ea si sa le mai tii si in apa ?!!
Daca n-ai aflat pana acum , FTP -ul nu face parte din categoria cablurilor submersibile .
Si PoE care e un standard ,nu are nici o legatura cu asta . Ca e PoE sau nu e PoE ....se aplica o tensiune in cabul ala care sta sub apa.
Va bagati in seama pe lucruri de care habar nu aveti .

Daca are bani sa cumpere asa ceva ...doar pentru PoE , atunci sa o faca http://pub.tmb.com/P...ble-LTR-web.pdf

Edited by ndor, 08 July 2018 - 09:29.


#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
acum vreo doi ani "m-am jucat" cu diverse camere IP, wirelles sau cu fir. exact din acelasi motiv - intarzieri in control.
am fost in situatia expusa de dexterash - firma de paza le-a instalat, mi-a aratat niste imagini la fata locului  si a plecat. cand am incercat sa manevrez camerele de acasa, au inceput problemele si scuzele : pai nu ne-ati spus ca vreti sa le manevrati de acasa, nu ne-ati spus ca vreti sa vedeti fata omului, nu stiam de back-up in afara locatiei, etc , etc.
concluzia mea a fost clara : exista sisteme de supraveghere bazate pe fir si improvizatii. studiaza posibilitatea de a lega camerele pe fibra optica scufundata, sau trecuta peste apa, pe distanta cea mai scurta (par a fi vreo 70 metri peste apa , e posibil dar nu e usor).
POE, pe distante mai mari de 100 metri nu merge, din ce stiu eu.
poti ramane pe wirelles cu niste ap-uri unidirectionale, dar vorbeste cu o firma de retele, sau macar cu vanzatorul echipamentelor, explicandu-i la ce le vei utiliza, pentru ca firmele de paza, cele care moteaza de regula camerele, sunt varza pe retele.

#17
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Lămuriți-mă și pe mine, cu scuzele de rigoare sunt varză la retelistică ! Am internet pe bandă largă la bloc prin fibră optică de la telekom, locuiesc la ultimul etaj al unui bloc cu 4 etaje, cum aș putea să beneficiez de internet la cca. 3Km distanță pe linie dreaptă la un teren intravilan unde îmi construiesc viitoarea căsuță ? care sunt cele mai bune soluții pentru un internet bun ? Pe viitor vreau să montez camere de supraveghere video, pentru că am fost furat de câteva ori de niște tuciurii și trebuie să fac ceva să limitez daunele, pot monta fără probleme orice echipament pe bloc să-l alimentez ! Posted Image

#18
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005
Daca nu sunt obstacole intre blocul tau si locatia respectiva , nu ar fi nici o problema sa faci un link wireless . La 3 km ar trebui sa se vada cu ochiul liber locatia de pe terasa blocului .
Daca nu se vad... , incep problemele .
Solutia 2 - un provider local de internet care ar putea baga o fibra in zona respectiva .
Solutia 3 - monitorizarea camerelor prin GSM . Mai complicat si mai scump , dar posibil.

View Poststrongsss, on 08 iulie 2018 - 10:17, said:

...POE, pe distante mai mari de 100 metri nu merge, din ce stiu eu.
Corect . Uneori problemele incep de pe la 70 - 80 m , functie de calitatea cablului, echipamentul folosit , alimentator ...etc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate