Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Legare doua routere in paralel

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Nek14

Nek14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.04.2010
Salutare. Am facut ceva modificari prin casa si nu prea mai ajunge semnalul Wi-Fi de la router-ul actual in noile incaperi ale casei. As dori sa stiu daca este ok sa las primul router ( TP-Link TL-WDR3600 ) normal cum este acum si daca leg un nou router in bridging la acesta si sa il duc unde am nevoie. Daca se pierde ceva viteza, calitate sau care sunt minusurile. Si daca imi puteti recomanda un router bun ca raza de acoperire, viteza ( va fi folosit pt un smart tv 4k, telefon si un laptop ) la un buget de 200-300 lei. Multumesc.

Internet-ul este de la RDS Fiberlink 1000

Edited by Nek14, 08 July 2018 - 00:25.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Router principal setat normal, router secundar fara wan si legat de primul pe port lan cu ip intern in afara clasei dhcp a primului dar aceeasi clasa ip, cu acelasi ssid si criptare rezulta un acces point in lanul primului router care va face el dhcp pentru orice client venit fie pe cablu fie pe wifi de la primul sau de la al doilea, viteza e optimala.

Edited by andreic, 08 July 2018 - 00:33.


#3
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Daca este posibil sa mentii un cablu intre ele, in loc de repeater/bridge eu as recomanda sa fie configurat ca router de sine statator, cu  SSID diferit intrucat in zona de mijloc vei experimenta o viteza de trafic redusa, chiar pe canale diferite, clientii sarind de la un router la celalalt acolo unde nivelul semnalului este comparabil.

#4
Nek14

Nek14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.04.2010
Păi dacă bag încă un cablu in portul WAN de la modemul rds nu mai merge sa îl configurez pt a primi internet nu da decat către primul router. La fel si daca pun calculatorul pe modem direct.. Dacă scot router ul merge dar altfel nu. Sau nu fac eu ceva bine si nu ar avea voie?

#5
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Portul WAN de la al doilea router il conectezi prin cablu la unul din porturile LAN de la primul.
Referitor la faptul ca nu merge altceva connectat intr-un port de la modem asta se poate datora faptului ca este restrictionat la un singur MAC address - toate routerele au functia de clonare a MAC-ului  - deci le poti schimba ordinea daca folosesti aceleasi MAC pe ambele.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce s-o recomanda sa faci nat-uri peste nat-uri nu o sa inteleg vreodata.
Conectezi LAN-LAN, cu dhcp off pe al 2-lea router si gata.

#7
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pentru ca atata retelistia stiu.
Daca te uiti pe aria asta o sa vezi ca e plina de raspunsuri total aiurea.

Edited by diZy, 09 July 2018 - 11:03.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 zoom0mooz, on 08 iulie 2018 - 03:27, said:

Daca este posibil sa mentii un cablu intre ele, in loc de repeater/bridge eu as recomanda sa fie configurat ca router de sine statator, cu  SSID diferit intrucat in zona de mijloc vei experimenta o viteza de trafic redusa, chiar pe canale diferite, clientii sarind de la un router la celalalt acolo unde nivelul semnalului este comparabil.
Vrei sa zici acelasi SSID pe canal diferit si cu router-ele in capete opuse ale locuintei astfel incat raza de actiune a celor 2 routere sa se intersecteze maxim 10%. Asta e baza la ESSID.

#9
Nek14

Nek14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.04.2010
Am sa incerc toate variantele propuse de voi. Sa vad cum e mai ok. Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate