Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

Imprimante compatibile DPOF

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mircam

mircam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.02.2004
Oameni buni!
As fi interesat sa cumpar o imprimanta (jet sau laser) care sa nu fie dedicata pt. foto dar sa fie compatibila DPOF. Altfel spus, ma intereseaza sa-mi pot scoate documentele obisnuite dar si sa pot tipari usor fotografii cu anumite caracteristici (de ex., data si ora sa apara imprimate), atunci cind am nevoie.
Ce parere aveti despre HP PhotoSmart 8250?
Orice ajutor va fi apreciat! Va multumesc.

#2
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
pai normal compatibile DPOF sunt toate HP-urile cu PictBridge si in cazul asta poti alege un HP 5940 care este mai ieftin....asta daca nu vrei rapiditatea unui HP PhotoSmart 8250 .....si nu te intereseaza display-ul

#3
mircam

mircam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.02.2004
OK! Nu mă interesează în mod deosebit display-ul.
Dar am mai citit nişte review-uri pt. unele HP-uri şi am înteles că, în final, preţul "per poză" ar ieşi mai mic la Canon. O altă problemă importantă pare a fi rezistenţa în timp a cernelii, care diferă de la un producător la altul.
Şi, în final, m-ar încînta să nu fiu obligat să schimb cartuşele cînd trec de la tipărirea unui document normal la tipărirea fotografiilor.
Vreo sugestie privind cele de mai sus?
PS. Am citit regulamentul. Scuze dar nu m-am prins ce greşeală am făcut!

Edited by mircam, 08 March 2006 - 12:24.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Și, în final, m-ar încînta să nu fiu obligat să schimb cartușele cînd trec de la tipărirea unui document normal la tipărirea fotografiilor.
Vreo sugestie privind cele de mai sus?
PS. Am citit regulamentul. Scuze dar nu m-am prins ce greșeală am făcut!

:D N-ai facut nici o greseala, inca. E semnatura lui Crash. Asta ca sa incep cu sfarsitul.

Toate imprimantele foto de generatie noua suporta DPOF daca au si PictBridge.

Adevarat la Canon iesi mai ieftin. Dar si HP la ultimele modele a adoptat modelul Canon - separarea rezervorului de cerneala de capul de scriere. Practic tu cumperi doar un rezervor cu cerneala nu si capul cum era la modelele vechi. Plus ca acum toate culorile sunt montate inauntru, nu mai se schimba cartusul, cand vrei sa printezi poze.

Ptr rezistenta in timp, conteaza f mult conditiile in care pastrezi poza. Insa durata de viata e mult mai mica in timp ptr pozele imprimate cu cerneala fata de pozele "standard". Singurele cu durata mai mare sunt pozele obtinute cu imprimante speciale cu sublimare.

#5
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Nu e adevarat, ultima generatie de imprimante de la canon au "Chromalife", care inseamna ca daca folosesti hartie foto si faci setarile corect, poza tine 100 ani in conditii de album (tinuta in album, ferita de lumina). Calitatea e cel putin la fel de buna ca la sublimare, si nu exista nici pozibilitatea sa se intinda. Recomand ip5200.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu e adevarat, ultima generatie de imprimante de la canon au "Chromalife", care inseamna ca daca folosesti hartie foto si faci setarile corect, poza tine 100 ani in conditii de album (tinuta in album, ferita de lumina). Calitatea e cel putin la fel de buna ca la sublimare, si nu exista nici pozibilitatea sa se intinda. Recomand ip5200.

Si CD-urile tin 100 de ani conform producatorilor. :D Crezi ca a stat cineva sa verifice daca rezista 100 de ani ?

Cea mai mare problema in afara de lumina e umiditatea. Iar testele efectuate pe pozele de pana acum au constatat ca dupa 6 luni, culorile incep sa se degradeze usor. In conditii normale de pastrare.

P.S. Eu am IP6000D.

#7
izarescu

izarescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.03.2006
Ajuta-ma te rog daca poti. Am o imprimanta Canon IP 4200. Cum umplu cartusele?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate