Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce scriu in CV

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
banutraul

banutraul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.06.2017
Salut , daca pe diploma de bac imi scrie la limba Engleza nivel recunoscut si echivalat cu proba "C" atunci in CV la limbi straine la Engleza ce nivel scriu ? incepator , mediu sau avansat?

#2
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
mediu , oricum daca e firma seriosa o sa vada ce stii

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
cam cum iti inchipui tu ca e nivelul la care esti.

#4
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
off-topic: cv-ul ca cv-ul, dar pe mine mă disperă scrisorile de motivare. mă rog, nu că aş fi scris vreuna, dar nu mă duce deloc capul să conving lumea că sunt motivat.
Până şi pentru mobilitatea internă se cer chestii din astea: bă, eşti prost la cap?!

Edited by afh, 07 July 2018 - 16:46.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Legal, nu stiu. Dar ca angajator n-as crede pe cineva ca e avansat in stapanirea unei limbi daca n-are la dosar o certificare internationala specifica in acest sens.

#6
banutraul

banutraul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.06.2017
Multumesc !

#7
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

 dani.user, on 07 iulie 2018 - 16:46, said:

Legal, nu stiu. Dar ca angajator n-as crede pe cineva ca e avansat in stapanirea unei limbi daca n-are la dosar o certificare internationala specifica in acest sens.
aici gresesti
eu daca a-s fi angajoator nu as cere nicio hartie , pur si simplu l-as testa sa vad ce stie
numai la noi ne legam de hartii si diplome
degeaba  eunul meserias in ceea ce face m daca nu are hartie nu il angajez sau ii dau bani mai putini
pai unul care are hartie la mana si e vai de el merita sa il patesti cu bani multi?

#8
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
la fiecare interviu pe care il sustii si te intreaba sa le spui  ceva in engleza le zici  "I'l be back" si esti angajat pe loc

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

 adicontakt, on 07 iulie 2018 - 16:56, said:

pai unul care are hartie la mana si e vai de el merita sa il patesti cu bani multi?

Vorbim de cunoasterea limbii engleze. Inca n-am cunoscut persoane cu certificari englezesti C1 sau C2 care abia sa vorbeasca engleza. Am intalnit in schimb destui fara certificari care se cred avansati dar, in realitate, nu vor ajunge vreodata la acel nivel.

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In CV poti scrie ce vrei. Relevant este ce scoti din gura la fata locului .

Edited by JurasikMan, 07 July 2018 - 17:18.


#11
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Scrii ca accepti minimu' pe economie + ore suplimentare neplatite si te angajeaza instant Posted Image

#12
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Acestea sunt niveluri de auto-apreciere subiectiva.
Pentru angajator, intr-un CV engleza incepator inseamna zero... mediu inseamna ca stii cate ceva dar esti nesigur pe tine iar ca sa poti intelege sau purta o discutie profesionala in engleza ai avea nevoie de o lunga perioada de studiu si practica pe care angajatorul nu-si permite de regula sa ti-o acorde... avansat inseamna ca poate lua in seama resume-ul daca engleza e o cerinta si se va lamuri el la un potential interviu cat de reala este afirmatia

#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 banutraul, on 07 iulie 2018 - 16:41, said:

Salut , daca pe diploma de bac imi scrie la limba Engleza nivel recunoscut si echivalat cu proba "C" atunci in CV la limbi straine la Engleza ce nivel scriu ? incepator , mediu sau avansat?

CV-ul e o evaluare personală și nu neapărat un document care trebuie să respecte alte hârtii cu care-ți poți dovedi capacitățile.

Scrii nivelul care consideri tu că este potrivit.


Eu aș considera cam așa:

Începător - Nu știi să citești cursiv sau să scrii în limba engleză, înțelegi sau nu câteva cuvinte. Nu poți purta o conversație.
Mediu - Poți citi o propoziție simplă și îi poți înțelege sensul, nu înțelegi însă o parte din cuvintele uzuale, ai dificultăți în a urmări sau a purta o conversație în limba engleză, înțelegi însă fragmente.
Avansat - Poți citi cu ușurință limbaj uzual, poți purta verbal o conversație, poți conversa în scris în limba engleză, nu faci greșeli de scriere. E acceptabil să nu înțelegi anumiți termeni tehnici.

#14
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
In CV scrii avansat la orice . Daca scrii mediu o sa considere din start ca nu stii sa spui nici buna ziua .

#15
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Daca e firma ca lumea, o sa te intrebe si cate ceva in engleza si-si da seama daca esti mediu sau avansat. Tu scrie acolo mediu, ca avansat ar trebui sa fii daca ai vorbit mai toata viata in engleza... Nici sa nu scrii avansat si nu stapanesti prea bine si te faci de cacao.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate