Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre rromi...

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostStefanLiviu, on 07 iulie 2018 - 15:10, said:

pai t.iganul nu pateste nimic nici daca face crima, de furt nu mai vorbesc

Aham. Ca de aia vezi numa' negru prin puscarii, ca nu patesc nimic.

#38
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View PostUn-ZeU, on 07 iulie 2018 - 16:38, said:

''[...] , sa moara familia mea daca te mint ''.
La asta se raspunde cu "Sa dea Domnul !".   :bigwhitegrin:

#39
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postrealduc, on 07 iulie 2018 - 15:26, said:

copilul, meu, a renuntat la cetatenia romana ! ... a terminat 2 facultati de arhitectura ! ...
una in Romania si una in Spania ! ... deoarece, cunoaste mai bine decat noi, parintii, ambele societati ! ...
Sa nu-mi zici ca s-a scarbit de romani... Lasand glumele la o parte, practic si-a perdut identitatea Posted Image

Edited by sSorsy, 07 July 2018 - 17:23.


#40
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

View Postdiegodanny, on 07 iulie 2018 - 13:33, said:

Deja multe orase si sate au mai multi rromi decat romani...is curios in viitor dupa ce rromii vor depasi pe romani ca numar de unde vor mai avea bani de ajutor social aia de sus sa le dea ?
O sa-i faca ei slugi pe romani ca sa munceasca pentru ei fiindca ei vor domina societatea rromaneasca.

#41
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postcodesmm, on 07 iulie 2018 - 18:15, said:

O sa-i faca ei slugi pe romani ca sa munceasca pentru ei fiindca ei vor domina societatea rromaneasca.
Pai deja suntem slugi in comparatie cu ei, noi muncim sa avem ce pune pe masa iar t.iganii stau acasa si primesc bani(ajutoare)...

Edited by diegodanny, 07 July 2018 - 18:24.


#42
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostOpelAstra2002, on 07 iulie 2018 - 12:56, said:

De ce sunt tupeisti rromii cand sunt in gasca iar cand sunt singuri te iau cu "șefu" ??
Folclor; sunt tupeisti oricum; aia de te mai iai cu sefu' o fac din interes sau din lipsa emanciparii.
Mafia tiga.neasca functioneaza unsat si la toate nivelurile.

#43
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

View Postaltnume, on 07 iulie 2018 - 19:51, said:

Folclor; sunt tupeisti oricum; aia de te mai iai cu sefu' o fac din interes sau din lipsa emanciparii.
Mafia tiga.neasca functioneaza unsat si la toate nivelurile.
Asta doar din cauza ca statul roman incurajeaza nemunca, evaziunea fiscala, cersetoria, furtul, etc.

#44
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Astea-s copilarii; M A F I E! Ce nu e clar? Cum actioneaza mafia si mafiotii in America? Dar in Italia? Dar...?
Cere aprobarea cuiva? Exact asa actioneaza si ei.
Aia de nu actioneaza inca asa, nu s-au emancipat, nu si-au dat inca seama ca isi pot valorifica acest potential.
Regiunile, localitatile, zonele sunt impartite intre clanuri, drupari, familii si jefuite, terorizate in stil mafiot (locuitorii lor).

#45
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017

View PostOpelAstra2002, on 07 iulie 2018 - 12:56, said:

De ce sunt tupeisti rromii cand sunt in gasca iar cand sunt singuri te iau cu "șefu" ??


Aceasta caracteristica nu exista doar la unii tzagani, sunt si unii romani care o au.  
Este o caracteristica individuala, indiferent de etnie si se numeste lasitate.

Edited by zartdato1-0, 08 July 2018 - 12:40.


#46
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Despre rromi.....  in cer numai de bine! Sau la minus 2,la garsoniera.

#47
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018
Pentru că sunt niște ființe inferioare...
...iar românii se amestecă cu aceștia, din păcate.

Așa apare o categorie nouă: ț igani romanizați, poate nu mai au culoarea, dar comportamentul e același sau chiar mai rău (iau ce e mai rău de la unul și de la altul).

Noo, românii ortodocși să nu se amestece cu ungurii catolici (mai albi), ci cu de ăștia mai bronzați!

Românilor le place cum joacă mușchiu' sub pielea neagră de ț igan. Probabil ține și de originea comună (indo-europeană).

Edited by PMmd63, 08 July 2018 - 14:07.


#48
netmail

netmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 16.02.2019

View Postandreic, on 20 februarie 2019 - 10:47, said:

Nu e cenzura, este respectarea legii si a bunului simt. Amenda e consistenta pentru folosirea termenului jignitor.
Amenda de 7000 euro (instituita evident de   Ponta si guvernul USL in 2013 care nu aveau nimic mai bun de facut)  e acordata doar persoanelor juridice, academicienilor , vedetelor publice si firmelor care fac profit. De aia si Softpedia, fiind SRL, prefera sa cenzureze cuvantul.Si hai sa fim seriosi, cuvantul "tlgan" nu-i deloc considerat jignire de catre rromi.  Chiar am conversat cu multi rromi si preferau  apelativul asta considerat vulgar  in loc de "rromi".
Asta e din cauza unor interlopi si infractori care sunt mana-n mana cu PSD care vor sa mai ciupeasca niste bani si care vor sa asocieze actiunile si infractiunile rromilor cu romanii, pentru a ne denigra poporul.  De aia strainii au ajuns sa confunda rromii cu romanii.  Parca de la Iliescu a plecat treaba.Ca persoana fizica fara credibilitate, esti liber sa faci comentarii rasiste sub anonimat pe internet  cat timp nu faci profit din asta, nu pui de organizatii/manifestari publice sau nu comiti acte de violenta. Cel putin in Romania.

#49
Rookie_2

Rookie_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 12.02.2017

View Postnetmail, on 20 februarie 2019 - 12:37, said:

Parca de la Iliescu a plecat treaba.

Nu, nu a plecat de la el. A plecat de la Soros. In a doua jumatate a anilor '90 s-au efectuat o caruta de studii sociale asupra Romaniei (trebuiau sa afle cum pot sa ne-o infiga mai bine) finantate multe de Open Society Foundation. Cu tinta speciala pe t1gani, deh, trebuia sa avem si noi minoritate discriminata. Termenul folosit era chiar t1gani, insa incet incet s-a introdus termenul celalalt pe care eu refuz sa-l folosesc. Nu zic la Germania Deutschland ca asa e pe limba lor, nici la Ungaria Magyaroshag sau cum naiba ii zice. Deja prin 2005 daca nu mai devreme nu mai foloseau termenul t1gan, dar ziarele care scriau despre studiile respective, da. Chiar si in 2012. Cum mai nimeni nu voia sa foloseasca noul termen, pac, hai lobby pentru lege.

Daca 10% din toti banii astia irositi timp de 10+ ani sa speli o populatie pe creier sa nu foloseasca un cuvant vechi de secole, ar fi folositi sa le tina prelegeri la puradei sa uite din fazele cu portofele, mana intinsa si violuri, si era mult mai bine pentru ambele parti. Sa-i fi spalat pe ei pe creier sa uite de educatia primita acasa.

#50
MarkFrati

MarkFrati

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.03.2019
Sincer sa fiu, nu văd de ce ar trebui sa generalizam. Eu sunt rrom, nu mi se pare Ok sa ni se spună rromi, suntem rromi. Însă nu văd de ce e Ok sa generalizam, de exemplu, eu niciodată nu am luat pe nimeni cu “sefu”/când am fost cu alți prieteni de etnie, sa fim tupeiști/batjocoritori, pentru ca o mare parte suntem conștienți ca exista anumite norme etice, nu mai trăim ca acum 100 de ani, trebuie sa fim Civilizați, responsabili și sa avem respect reciproc, însă asta nu se vorbeste, asta se dovedește. Cu siguranța ca exista rromi cum ai spus tu, dar părerea mea e ca exista oameni de toate națiile cum ai spus tu, sa fie violenți, agresivi in grup și “cu sefu” când sunt singuri, dar repet, asta tine de educație, de principii și norme etice. Este la fel si cu muzica, exista rromi ce asculta doar manele/asculta doar muzica comercială etc... dar și alți oameni de alte naționalități (Nu rromi) ce fac același lucru. Eu nu văd un motiv pentru care sa fiu mai “zmeu” decât alții când sunt cu prietenii, ce relevantă are? Intr-o lume in care violenta e pedepsita penal/contravențional după caz (Ceea ce e un lucru fosrte bun) nu are sens sa fim smardoi. O zi buna îți doresc!

#51
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostMarkFrati, on 29 martie 2019 - 17:08, said:

Eu sunt rrom, nu mi se pare Ok sa ni se spună rromi, suntem rromi. Însă nu văd de ce e Ok sa generalizam...

Eu știu că mulți nu au absolut nimic cu apelativul "ț.igan", ba chiar cei mai tradiționaliști se mândresc cu el. Bunică-miu când îl folosea, nu avea imaginea actuală, promovată în mass-media. El vedea pur și simplu niște oameni, care trăiesc în corturi la marginea satului, lângă gârlă, și vând oale. Între timp, apelativul, cat și imaginea generală, a fost influențată și de media.

Dar această etnie este încă recunoscută ca a se separa de societatea românească. Motivele, nu sunt greu de imaginat.
Inițial a fost excluziunea, ț.iganii erau sclavi, asta a dus la separarea de societate, iar mai târziu diferența a fost făcută de progresul tehnologic. Eu sunt născut în '85 și încă țin minte ț.iganii căldărari, care trăiau la cort, la marginea comunei. Având tipul ăsta de viață, e greu să ceri prea mult copiilor. Când ai o casă, ai nevoie de mai puține aptitudini fizice decât unul care trăiește la cort. În România, etnia aceasta a încetat să fie nomadă destul de curând. De-asta, încă există diferențe culturale și sociale. În rândul rromilor e o rată mai mare de analfabetism, abandon școlar, sunt în general mai săraci. Astea sunt generalizări statistice. Bineînțeles că există excepții, iar acestea vor fi din ce în ce mai multe, pentru că atât comunitățile ț.igănești, cât și cele românești, au mai renunțat la anumite idei preconcepute și nici nu există tipul ăla de excluziune cum există prin SUA, între albi și negri.

De acord, nu-i benefică generalizarea, dar nici nu este greșit să spunem că o parte considerabilă a acestei comunități împarte anumite valori și este diferită, într-un sens negativ, de comunitatea românească.

#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View PostOpelAstra2002, on 07 iulie 2018 - 12:56, said:

De ce sunt tupeisti rromii cand sunt in gasca iar cand sunt singuri te iau cu "șefu" ??
romu ala care sta pe raft?
Sau vrei sa zici tígani? (gitanes, gipsy)

Edited by tfmercedez, 29 March 2019 - 22:15.


#53
SSNight

SSNight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 06.05.2007
Ma scarbeste profund rasa asta, cand ii vezi in magazine gen mega in halate...asta e doar una, o pot tine la nesfarsit asa.
Oricum sunt asa multi ca nu prea mai putem face ceva.

#54
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Poze interesante, pe unele poate le știți:
https://inna1903gr.l...om/756112.html?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate