Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Blocare porturi internet Cartela Vodafone?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 22.01.2004
Se da o cartela Vodafone cu optiunea de 6 euro. Aplicatia TelekomTV nu poate sa redea nici un post tv. Orange tvgo functioneaza, la fel si Horizon. Daca fac hotspot si incerc sa accesez telekomtv de pe laptop, la fel. Atunci cand incerc sa vizionez un post, ecranul ramane negru. Orange tvgo, Horizon, Netflix, Hbogo merg fara probleme.

Daca trec cu laptopul sau cu telefonul pe wifi - internet fix (digi sau UPC) Telekomtv merge perfect. Cu internetul mobil de la Orange sau Telekom nu intampin aceste probleme.

Blocheaza Vodafone ceva porturi prin care comunica aplicatia Telekomtv si site-ul? Alta explicatie nu gasesc. Doar pe internetul mobil nu functioneaza. Dar mi se pare ciudat avand in vedere ca Vodafone a semnat parteneriat cu Telekom cum a facut si Orange.

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Mai repede invers, Telekom-ul nu te lasa sa folosesti aplicatia lor cu IP de Vodafone! Posted Image

Legat de porturi, Vodafone era recunoscut ca filtra porturile pentru aplicatiile SIP/VoIP. Dar cam atat...

P.S. - Suna la Telekom si reclama situatia. Poate ai prins vreun range de IP-uri neacceptate de ei.

Edited by Lesbianu, 07 July 2018 - 10:55.


#3
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 22.01.2004
Verificat, am vorbit cu cineva de la ei, se pare ca nu blocheaza cei de la Telekom. Mi-a zis ala exact ce stiam, atunci cand telekom blocheaza ip-uri pur si simplu nu iti mai incarca site-ul (ca sa vezi cum face incearca cu un vpn). Pe Vodafone se incarca site-ul, totul merge perfect pana faci click pe butonul de play. Apare patratelul ala care arata ca incarca video-ul dar se opreste imediat si ecranul ramane negru. De asta ma gandeam ca e blocat vreun port pe care functioneaza plugin-ul de DRM care reda video-ul.

Nu ma pricep sa sap mai mult si nici nu arde asa de tare ca nu ma bazez niciodata pe un singur operator. Dar eram curios daca e o chestie cunoscuta sau nu.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Alexis, on 07 iulie 2018 - 10:44, said:

Se da o cartela Vodafone cu optiunea de 6 euro. Aplicatia TelekomTV nu poate sa redea nici un post tv.

Esti sigur ca ai internet activ pe cartela de 6 euro si cont de abonat pe Telekom TV?  Ca eu am incercat Telekom TV pe cartela prepay Vodafone si merge. Cu un tel Huawei Y5 deci nu cine stie ce scula.

Edited by rosix, 07 July 2018 - 11:33.


#5
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 22.01.2004
Am tot ce trebuie. Poti te rog sa incerci si pe hotspot de pe laptop?

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Alexis, on 07 iulie 2018 - 11:35, said:

Am tot ce trebuie. Poti te rog sa incerci si pe hotspot de pe laptop?

Nu am momentan laptop. Discutia era de porturi blocate la telefon pe Vodafone. Nu sunt blocate. Suna la Vodafone sa-ti trimita din nou setarile de net.

#7
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 22.01.2004
Nu vrea nici cu noile setari. Nu-i bai, bine ca merge cu ceilalti operatori.

#8
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018
Vodafone nu blocheaza porturi. Inclin sa cred ca mai degraba de la telekom e problema, ori ceva la aplicatie, ori nu accepta ceva range de ip-uri.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Alexis, on 07 iulie 2018 - 12:22, said:

Nu vrea nici cu noile setari. Nu-i bai, bine ca merge cu ceilalti operatori.

Hai ca m-am prins ce ar putea sa aiba.  Intra in aplicatie si mai sterge din dispozitive ca merge cu maxim doua sau trei.  E posibil ca, in sesiunea Vodfaone sa iti vada  telefonul ca dispozitiv distinct si sa fi depasit deja numarul de dispozitive maxim admis. Mai mult ca sigur de asta nu merge.

#10
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 22.01.2004

 UlrichVans, on 07 iulie 2018 - 13:07, said:

Vodafone nu blocheaza porturi. Inclin sa cred ca mai degraba de la telekom e problema, ori ceva la aplicatie, ori nu accepta ceva range de ip-uri.

nici pe aplicatie nici in browser nu mergea. daca era de la aplicatie trebuia sa mearga in browser. daca nu accepta ip nu incarca nici site-ul.

 rosix, on 07 iulie 2018 - 13:15, said:


Hai ca m-am prins ce ar putea sa aiba.  Intra in aplicatie si mai sterge din dispozitive ca merge cu maxim doua sau trei.  E posibil ca, in sesiunea Vodfaone sa iti vada  telefonul ca dispozitiv distinct si sa fi depasit deja numarul de dispozitive maxim admis. Mai mult ca sigur de asta nu merge.

Deja facusem asta :)) Nu stiu care a fost faza, o sa mai incerc cand o sa ajung acasa cu un alt laptop, cu un alt telefon si cu desktop-ul, sa vad de curiozitate daca pe alea merge

#11
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,292
  • Înscris: 03.04.2004
Sunt porturi in continuare blocate la VDF, dar nu vor sa recunoasca.
Singura solutie -> VPN si se rezolva.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Iarasi au inceput?

#13
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,292
  • Înscris: 03.04.2004
Nu cred ca au inchis subiectul asta vreodata, cel putin la cartele, la abonamente merge ceva mai binisor insa si acolo mai sunt situatii.
Cand eram pe cartela aveam probleme cu unele aplicatii (Voip mergeau, doar Digi Oriunde se conecta foarte greu de multe ori, dar se conecta pana la urma). Am sunat la ei, au facut nu stiu ce setari si rezultatul a fost ca imi limitasera de fapt viteza internetului (probabil jonglasera cu niste profile prin baza de date) si m-am lasat pagubas -> VPN si treaba mergea unsa.
Stii cum e faza, e aceeasi cu cea de la Prepay la ORO cu profilul 30/15 pe viteza pe care nu-l recunosc ca-l mai au ca problema, insa ea exista si nimeni nu-i poate da de cap...

Edited by emanu900, 08 July 2018 - 22:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate