Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

TV vechi nu recunoaste cablul tv.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Salutare.

Am primit de undeva un televizor vechi(și destul de mare) Philips. problema e ca nu recunoaște semnalul analog de cablu(când bag cablul parca se modifica zgomotul si atât).
tv-ul merge, a fost testat pe Scart, intrebarea e, ce fel de conector este și ce semnal așteaptă? pe un televizor mai modern merge(ala coaxial, 75 ohm). sau cum fac din cablu analog -> scart?

înainte sa îmi ziceți sa iau unul nou: tv-ul este la bunici, este folosit maxim 2 săptămâni pe an. restul tras afara din priza.

Multumesc.

Attached Files



#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Il folosesti cu un decodor de cablu SD cu iesire Euroscart, sau chiar HD daca are si iesire Euroscart.

Edited by baribalu, 07 July 2018 - 10:13.


#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Nu are setari de tzara? Cum dau eu Europa de Est la Samsunguri (indiferent ca sunt LCD/LED sau CRT)? Setari de tzara, de norma de frecventa, pana si radiourile FM pot avea norme diferite.

Pentru oamenii batrani e mai greu cu decodoarele digitale. Dar nu vor avea incotro, odata si odata o sa dispara semnalul analogic de pe cablu. Cel terestru e deja disparut. Bunicul meu la 86 de ani lucreaza cu decodor Orange TV, nu exista cablu TV sau telefon fix la el in comuna.

#4
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
decodoarele merg si fara card?

@Neaceasca85
bunici au deja decodor. tv-ul asta este pus intr-o camera. se folosește când ii vine fica din ungaria in vizita si pot sa foloseasca si decodorul.

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Daca ai RCS & RDS acolo grila TV e aproape toata la liber si merge cu orice decodor fara card. Parca si la UPC sunt destule libere, nu stiu la AKTA-cel mai probabil sa fie in rural.

#6
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
pai sunt abonati la RCS & RDS,
tocmai am incercat. aproape toate merg. deci dilema rezolvata. Decodor sa fie, sa vad unul ieftin.
Mulțumesc mult.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Bagi cablul de la digi in mufa din ultima poza, dai sa caute posturile. Daca nu intra nimic, posibil sa aba selectorul busit, sau ceva prin zona aia, merge doar sa-l folosesti ca monitor pe intrarea scart, sau sa-l repari. Cu decodorul,atentie ce cumperi, am vazut o gramada la vanzare, din alea date de digi. Vezi ca alea nu merg fara card, multe, functie de versiunea de soft, nu au imagine nici cu card, daca nu sunt imperecheate si activate, unele merg cu orice card.

#8
ceclanaurel

ceclanaurel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.07.2018
suna pe cei de la RCS RDS si o sa-ti duca un decodor pentru inca 5 roni in plus la abonament,iar chestia ca nu merge prin mufa normala de la antena aproape sigur ca e dus selectorul de canale al tv-ului

#9
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Cu 5 lei pe luna dublezi/tripezi pretul televizorului intr-un an. Cred ca un receiver digital de cablu  SH rezova problema.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate