Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Probleme modem Telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Randyz

Randyz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.01.2010
Salutare.

Detin un abonament la telekom de 1GB prin fibra.Toate bune si frumoase pana acuma 2 saptamani cand modemul a inceput sa se restarteze singur.De vreo saptamana am inceput sa monitorizez orele cand se restarteaza iar in 90% dintre cazuri a fost intre 2 : 30 AM si 3 :45 AM.Am sunat la telekom mi-au trimis o echipa mi-au schimbat ieri modemul dar ce surpriza restartul modemului  continua.Astazi dimineata logurile imi aratau ca la 3:15 AM si-a dat restart.

Pareri?Ce sa fac?Ce sa le zic? Ce sa mai verific?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ce intelegi tu prin restartare? Faptul ca pierde IP-ul si, dupa cateva minute il ia din nou, diferit de cel precedent sau ce? Faptul ca pierde IP-ul poate indica o problema la capatul celalalt al conexiunii, adica la Telekom.  

Problema e ca Telekom a inceput sa cam dea buleala la serviciile de internet, facand tot felul de rutari si restrictii de trafic, sa iasa mai ieftin. Nu stiu daca asta e cauza, dar e posibil.
In afara de a suna din nou la ei.. nu prea ai alte variante.

Edited by rosix, 07 July 2018 - 09:35.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este Sagemcom?

#4
Randyz

Randyz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.01.2010
Cel vechi era un huawei iar cel nou este un Sagemcom.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Solicita un Huawei.

#6
Randyz

Randyz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.01.2010

 rosix, on 07 iulie 2018 - 09:34, said:

Ce intelegi tu prin restartare? Faptul ca pierde IP-ul si, dupa cateva minute il ia din nou, diferit de cel precedent sau ce? Faptul ca pierde IP-ul poate indica o problema la capatul celalalt al conexiunii, adica la Telekom.  

Problema e ca Telekom a inceput sa cam dea buleala la serviciile de internet, facand tot felul de rutari si restrictii de trafic, sa iasa mai ieftin. Nu stiu daca asta e cauza, dar e posibil.
In afara de a suna din nou la ei.. nu prea ai alte variante.

Pur si simplu imi cade pentru un minut si internetul si TV.E ca si cum i-as da power off / on doar ca ledul de la power on ramane si doar celelalte isi reiau pe rand acitivitatea.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dupa cum ziceam, cere-le sa iti aduca Huawei. Sagemcom-urile desi au hardware bun... sunt praf.

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Suna din nou la serviciul tehnic.

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Randyz, on 07 iulie 2018 - 09:21, said:

Salutare.
Detin un abonament la telekom de 1GB prin fibra.Toate bune si frumoase pana acuma 2 saptamani cand modemul a inceput sa se restarteze singur.De vreo saptamana am inceput sa monitorizez orele cand se restarteaza iar in 90% dintre cazuri a fost intre 2 : 30 AM si 3 :45 AM.Am sunat la telekom mi-au trimis o echipa mi-au schimbat ieri modemul dar ce surpriza restartul modemului  continua.Astazi dimineata logurile imi aratau ca la 3:15 AM si-a dat restart.
Pareri?Ce sa fac?Ce sa le zic? Ce sa mai verific?
Care modem la fibra?  vrei sa spui GPON, modemul se punea la reteaua de telefonie (adica tehnologie ADSL sau VDSL). Daca spui ca ai probleme doar dimineata/noaptea, e posibil ca sa se faca lucrari in zona ta deci nu e GPON ul de vina (la inceput cand s-a facut migratia celor din localitatea mea de la Adsl la FTTH se mai oprea netul noaptea pentru diverse lucrari).
Daca crezi ca totusi are probleme GPON-ul vorbeste direct cu baietii de la tehnic sa-ti faca rost de un  Huawei HG8247H si sa ti-l puna (nu cere asa ceva la relatii cu clientii, ca din ce stiu nu mai au asa ceva-asta e raspunusul oficial-). Daca nu au nici ei, gasesti Gpon-uri Huawei HG8247H pe siteuri de vanzari (gen OLX) cate vrei.

Edited by stlk, 07 July 2018 - 15:33.


#10
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017

 stlk, on 07 iulie 2018 - 15:31, said:

Daca nu au nici ei, gasesti Gpon-uri Huawei HG8247H pe siteuri de vanzari (gen OLX) cate vrei.

Pai si se poate folosi unul dintr-asta?

#11
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 broris, on 07 iulie 2018 - 16:18, said:

Pai si se poate folosi unul dintr-asta?
Pe FTTH da! (eu asta am la FTTH Telekom) presupun ca Randyz are tot  FTTH! vad ca nu a scris nimic de tehnologie! a scris doar "1GB prin fibra" (eu deduc ca are fibra pana in locuinta, adica FTTH). Nici numele Sagemcomului nu l-a scris complet (sunt o gramada de versiuni) !

Edited by stlk, 07 July 2018 - 16:38.


#12
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Pai da dar nu au si astea un mac sau ceva cu care se autentifica in retea? Ca presupun ca daca vin cu ont-ul meu la tine n-o sa mearga...

#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 broris, on 07 iulie 2018 - 16:42, said:

Pai da dar nu au si astea un mac sau ceva cu care se autentifica in retea? Ca presupun ca daca vin cu ont-ul meu la tine n-o sa mearga...
Oricum trebuie sa monteze un tehnician fibra la GPON (ca sigur nu  ai scule sa montezi fibra la el) deci tot el  iti inregistreaza si Mac-ul.
Nu sunt sigur  ca accepta cei de la Telekom miscarea asta dar Gpon-urile respective sunt folosite de Telekom, nu cred ca ar avea ceva impotriva! (daca erau unele pe care ei nu le foloseau, era altceva). Cel mai bine este sa-ti faca rost ei (tehnicienii) de unul.

Edited by stlk, 07 July 2018 - 16:59.


#14
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Autentificarea ONT-ului in centrala se face pe baza de MAC!
La ADSL era cel mai simplu sa folosesti alt echipament decat al lor.Am folosit eu,stiu ce vorbesc.Trebuia sa stii ca la RDS - Userul si Parola din contract.Setai VPI/VCI la 0.35, completai campurile cu userul si parola respectiva,apoi asteptai cam 2 minute si erai autentificat in retea.Totul era sa ai un router cu WAN ADSL.In acea mufa bagai un RJ11 cu semnalul de telefonie si Internet.
La astea noi, FTTH, VDSL... numai cu echipamentele lor mai poti lucra.Sau cu al tau daca ti-l accepta cineva de la ei in centrala.Iti cam trebuie "pile" pentru asta!

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu accepta alte echipamente decat ceea ce ofera ei, desi tehnic ar functiona. :)

Cine da banii pe ONT-uri de pe net sta si se uita degeaba la el.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ONT-ul se autentifica cu OLT-ul pe baza SN-ului sau cu certificat digital (nu cu mac!), deci din pacate nu poti sa cumperi un ont de pe olx si sa il folosesti in reteaua providerului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate