Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema după scoaterea mâinii din ghips

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
unualtu22

unualtu22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.02.2016
Ma scuzați dacă am postat unde nu trebuie . Buna ziua, am căzut acum circa 5 zile la fotbal, in pumn sa zic așa. Am fost la urgentă mi s a spus ca trebuie sa stau cu mana in ghips între 5-7 zile Am primit și antiinflamatoare sa le iau etc. Am stat cu mana in ghips pana astăzi (5 zile) și fără ghips simt o durere suportabila in zona afectată, dar ma doare destul de tare atunci când încerc sa închid pumnul.. mana a fost in ghips circa 5 zile. Ce trebuie sa fac, e normal?

#2
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
trebuie rază neapărat, cine știe cum s-au ... lipit ... lucrurile pe acolo.

#3
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
E normal.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Nu ti-a facut radiografie inainte si dupa ?!
Artrohelp repair sau forte + celadrin forte, sunt suplimente nu trebuie reteta si nu, nu "omoara" ficatul.

#5
unualtu22

unualtu22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.02.2016
Nu inteleg deloc scrisul medicului sa va spun exact diagnosticul , tot ce inteleg este un nume de antiinflamatoare și cat sa stau cu ghips ul (5-7 zile ) durerea mea este la degetul mediu , la “osul mare “‘cred ca așa se numește .

 overseas, on 06 iulie 2018 - 10:33, said:

Nu ti-a facut radiografie inainte si dupa ?!
Artrohelp repair sau forte + celadrin forte, sunt suplimente nu trebuie reteta si nu, nu "omoara" ficatul.
Radiografie mi a făcut înainte sa îmi bage mana in ghips , când am fost sa imi scoată ghipsul nu mi a făcut nimic .

#6
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Nu avea rost sa faca o noua radiografie dupa 5 zile, ca nu avea ce sa vada in plus.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Cum sa nu ? Vede daca s-a miscat ceva in cazul unei fracturi. Se mai vad inceputurile de punti osoase.
Dar nu pare fractura la termen asa scurt pt ghips. Durerea as zice ca e normala. Ceva kinetoterapie.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
La 5 zile de ghips nu ti-ai rupt nimic. Crezi ca esti Volverine sa ti se lipeasca oasele in 5 zile ?  Ai avut vreo mica fisura sau ceva care a necesitat imobilizare temporara. Cauta sa folosesti mana cat mai usor fara parghii de forta. Te lasa in vreo 2 luni.

#9
unualtu22

unualtu22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.02.2016
Deci sa inteleg ca e normal .. durerea cum am spus e suportabila dar uneori ma doare mai tare..o sa încerc sa descifrez diagnosticarea sa va spun și vouă aici .

#10
unualtu22

unualtu22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.02.2016
Îmi recomandați sa merg din nou la spital? Candpun mana pe deget unde e osul acela (osul mare ) pare ceva nu e in regula parca nu e ca la celălalt deget.

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 unualtu22, on 06 iulie 2018 - 10:20, said:

dar ma doare destul de tare atunci când încerc sa închid pumnul.. mana a fost in ghips circa 5 zile. Ce trebuie sa fac, e normal?

normal ca te doare cand strangi pumnul
dr trebuia sa-ti dea indicatii mai clare de recuperare

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Ghips 5 zile?
Poate 5 săptămâni pt o fractura.

Pune o foto cu diagnosticul

#13
unualtu22

unualtu22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.02.2016
Am pus 2 poze pentru ca nu ma pricep .. ma scuzați dacă nu sunt pozele corecte . Deci radiografie mi a fost făcută doar când am fond prima data . Uitați pozele , mulțumesc

Attached Files



#14
unualtu22

unualtu22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.02.2016
Deci ?

#15
unualtu22

unualtu22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.02.2016

Am reușit sa citesc pe aceea foaie, și scrie sa stau cu ghipsul între 5-7 zile și la diagnostic scrie “ contuzie mana stânga. Ma gândesc ca eu practic dacă as avea contuzie ar fi la degetul mediu la osul mare, nu mi a fost pus diagnosticul corect ? Și am stat cu ghipsul degeaba ? Eu nu am avut nici măcar puțin ghips pe partea afectată, ghipsul a fost pus pana la mijlocul antrebratului și pe palma pana la sfârșitul degetelor, însă unde ma durea cu adevărat era doar pansament.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate