Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

despre nevoia de scuze

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
am observat că lumea are nevoie de scuze atunci când face ceva ce știe sigur că n-ar trebui să facă, am observat că, des, nici nu contează că scuza e penibilă, omul are nevoie de scuză.
aș vrea să înțeleg acest fenomen mai bine, aveți vreun titlu de carte care m-ar putea ajuta sau răspunsuri bune, eventual de la profesioniști?

#2
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Cred ca e pe aceeasi ramura cu intimidarea si impunerea rusinii. E autopedepsire comportamentala. Care cred ca duce la probleme psihice in timp si daca sunt exagerate.

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmirceabarbulescu, on 06 iulie 2018 - 10:17, said:

am observat că lumea are nevoie de scuze atunci când face ceva ce știe sigur că n-ar trebui să facă
Te referi la scuzele anticipate? Dacă da, părerea mea e că acelea nu prea sunt scuze, ci un mod de încerca să atenuezi efectul chestiilor neplăcute pe care le faci/spui conștient că nu vor fi pe placul omului.
Despre scuzele de tip after shave e mult de discutat.

#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Cu scuze sau fara, consecintele se platesc oricum. Ramane la latitudinea ta daca vrei sa intri la ''rece''.

Edited by YourFan, 06 July 2018 - 10:50.


#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postmirceabarbulescu, on 06 iulie 2018 - 10:17, said:

am observat că lumea are nevoie de scuze atunci când face ceva ce știe sigur că n-ar trebui să facă, am observat că, des, nici nu contează că scuza e penibilă, omul are nevoie de scuză.
aș vrea să înțeleg acest fenomen mai bine, aveți vreun titlu de carte care m-ar putea ajuta sau răspunsuri bune, eventual de la profesioniști?
Mai precis, ce vrei sa spui cu acel "ceva" ?

Ca e o diferenta intre:
- a iti cere scuze inainte sa tragi cu arma sa omori un om;
- a iti cere scuze inainte sa spui ceva ce il va ofensa pe interlocutor.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Aici pe forum daca zici cu scuzele de rigoare dar esti un prost primesti eventual un avertisment.
Daca zici insa esti un prost facut gramada,suspend si penalizare scrie pe fruntea ta.
Doua abordari diferite,aceeasi tema.
Omul fiind un animal vanitos,ii cade bine sa-i fie gadilat ego-ul.

#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nu de scuze e vorba în ce spune amicul, ci de motivarea faptelor. Românii își motivează adesea penibil faptele în loc să respecte reguli de conduită, cel puțin.
Motivația e mârlănia și educația precară. Vina e și a autorităților că au lăsat țara de izbeliște. Dacă s-ar aplica legile, vă asigur că în 6 luni am fi la fel de civilizați ca și cei pe care-i considerăm acum așa.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmirceabarbulescu, on 06 iulie 2018 - 10:17, said:

am observat că lumea are nevoie de scuze atunci când face ceva ce știe sigur că n-ar trebui să facă, am observat că, des, nici nu contează că scuza e penibilă, omul are nevoie de scuză.
aș vrea să înțeleg acest fenomen mai bine, aveți vreun titlu de carte care m-ar putea ajuta sau răspunsuri bune, eventual de la profesioniști?

Cum adica "lumea are nevoie de scuze"... De scuze nu are nevoie nimeni, sunt absolut inutile si ipocrite. Cel care a gresit fara sa se gandeasca, degeaba isi cere scuze iar celui care le primeste nu-i folosesc la nimic si stie ca sunt false, de complezenta.  Asa ca, la ce bun?

Putine scuze sunt sincere, majoritatea sunt de complezenta pentru a masca nesimtire "ma scuzi ca ti-am scuipat seminte sau scrum de tigara in cap, data viitoare n-o sa te mai tratez ca pe un kkt".  Spre exemplu, daca omul e tzaran, meltean, cocalar.. degeaba isi cere niste scuze formale... peste o zi comportamentul lui e tot ala... asa ca, cerandu-si scuze, el mai degraba se lustruieste pe sine, sa para un domn in proprii lui ochi.

Dar sunt si scuze care sunt justificate, erori umane.. caz in care e oarecum de  inteles.

Edited by rosix, 06 July 2018 - 11:20.


#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Hai sa vad daca urmatorul exemplu edifica sau nu ceva:
imi cer scuze in avans fata de toti userii acestui Forum, dar eu nu agreez deloc cand inlocuiti litera "ț" cu "tz" chit ca in Regulament scrie ca este interzis:

Monitoxus said:

2. Interdictii
Pe forumul Softpedia urmatoarele activitati ale membrilor sunt strict interzise:

g. scrierea mesajelor cu deformari ale limbii romane, de genul: tz, sh, k, etc.
Pentru a se face mai bine intelesi, userii pot folosi diacritice. (ț, ș, etc)
Daca aveti probleme cu diacriticele sau pur si simplu nu va place sa le folositi, nu e nici o problema daca inlocuiti "ț" cu "t".

#10
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
principal mă refer la scuzele după.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nevoia de scuze, e scuza prostului ca sa iasa din penibil...  Omul decent se uita pe unde calca...

#12
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
răspunsurile sunt interesante, chestia cu autopedepsirea n-o știam. scuze pentru insistență, lucrează cineva dintre voi sau studiază psihologia?

#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Scuzele prezinta in general o forma de comunicare, cel putin in viata de zi cu zi... daca gresesti si nu-ti ceri scuze, poate fi interpretat ca ai facut intetionat acea greseala... ma refer aici la lucruri marunte (iti da gresit restul la magazin, te impiedici de cineva pe strada etc.)

Daca gresesti voit Posted Image, scuzele nu prea isi au rostul Posted Image

Edited by jimi91, 06 July 2018 - 13:55.


#14
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Nici o scuza, nici o nevoie. Autocontrol, eventual..

#15
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
eu sunt interesat concret de aspectul de bază:
1. omul știe că ar trebui să facă ceva (dau un exemplu, văd că așa merge) slăbitul/alimentația,
2. omul nu se comportă ca atare,
3. omul aruncă o scuză, nu contează că e penibilă, scuza pare că repară totul.

repet, nu slăbitul e partea principală, doar comportamentul din creieraș...

#16
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
E mai ușor să îți ceri scuze decât să ceri premisune.

"It's easier to ask forgiveness than it is to get permission." - Grace Hopper

#17
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postmirceabarbulescu, on 06 iulie 2018 - 14:14, said:

eu sunt interesat concret de aspectul de bază:
1. omul știe că ar trebui să facă ceva (dau un exemplu, văd că așa merge) slăbitul/alimentația,
2. omul nu se comportă ca atare,
3. omul aruncă o scuză, nu contează că e penibilă, scuza pare că repară totul.

repet, nu slăbitul e partea principală, doar comportamentul din creieraș...
Tu, pari a te raporta la faptul ca cel in cauza isi gasete mereu circumstante atenuante (fie si puerile) pentru naravurile lui cu manifestare psihica si/sau fizica.
I se trage de la faptul ca el se identifica la un anumit nivel cu identitatea de a fi cel ce e conditionat de naravul in cauza (fiindca ai exemplificat, se identifica cu pofticiosul gustativ) si in virtutea acestui fapt, isi justifica apucaturile prin scuze lamentabile in privinta nereusitelor evadarii din dependenta sa identificationala.

Vorbim despre tipare deviante si se poate discuta chiar si despre tipare ce la prima vedere nu sunt deviante.

#18
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
altnume, momentan mi-ai oferit răspunsul cel mai bun.
mi-e super greu să înțeleg comportamentele astea deviante, deși înțeleg unele aspecte, în mod principal legate de copilărie.
vreau doar să înțeleg, evit cât pot să judec.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate