Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Rata de rentabilitate a pilonului 2 nu acopera nici macar inflatia

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#19
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 relu_24, on 05 iulie 2018 - 23:22, said:

4% e o valoare foarte buna pe ultimii 2 ani. Rentabilitatea fondurilor se calculează mereu pe ultimile 24 de luni (asta e formula inventata de Asf), iar anul trecut pe vremea asta inflația era 2%, iar acum 2 ani tindea spre 0%.
Trebuie sa fi rău intenționat să nu vezi că pilonul 2 a oferit un randament de 2-3 ori mai mare fata de dobânzile bancare (tot din ultimii 2 ani).

Pilonul 2 nu va putea vreodata sa fie la fel de eficient si sa dea acelasi randament ca pilonul 1.
Pentru ca angajati ai fondurilor private, birouri, profit ceea ce inseamna bani risipiti din fondurile tale

#20
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

 geostorm, on 05 iulie 2018 - 23:26, said:


Pilonul 2 nu va putea vreodata sa fie la fel de eficient si sa dea acelasi randament ca pilonul 1.
Pentru ca angajati ai fondurilor private, birouri, profit ceea ce inseamna bani risipiti din fondurile tale
Doamne, cum sa fie pilonul 1 eficient?

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 geostorm, on 05 iulie 2018 - 23:00, said:

E chiar mai avantajos sa cumperi titluri de stat
Daca pentru tine avantaj insemana sold negativ, go ahead !

#22
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 carturarulobosit, on 05 iulie 2018 - 23:29, said:

Doamne, cum sa fie pilonul 1 eficient?

Demonstreaza ceea ce ai afirmat

#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

 geostorm, on 05 iulie 2018 - 23:26, said:

Pilonul 2 nu va putea vreodata sa fie la fel de eficient si sa dea acelasi randament ca pilonul 1.
Pentru ca angajati ai fondurilor private, birouri, profit ceea ce inseamna bani risipiti din fondurile tale
Tocmai, banii din pilonul 2 sunt investiti deci produc plus valoare. Banii din pilonul 1 acopera gaura si atat, nu produc nici o plus valoare.

#24
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 geostorm, on 05 iulie 2018 - 23:26, said:


Pilonul 2 nu va putea vreodata sa fie la fel de eficient si sa dea acelasi randament ca pilonul 1.
Pentru ca angajati ai fondurilor private, birouri, profit ceea ce inseamna bani risipiti din fondurile tale

Mai galeo, ca sa facem o comparatie reala, poti sa ne spui si noua, astora care nu am vazut Tamisa cum arata sistemul de pensii in UK?

#25
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

 geostorm, on 05 iulie 2018 - 23:32, said:


Demonstreaza ceea ce ai afirmat
Eu cotizez acum la pilonul 1, banii din pilonul 1 se duc la pensionari.
Cand o sa ies eu la pensie, o sa-mi plateasca altcineva pensia.Daca o sa fie mai putini salariati atunci, ce facem?
Daca o sa mor la 5 ani dupa pensie, ce facem?
Cu pilonul 2 stiu sigur macar ca primesc banii pe care i-am cotizat.

#26
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Carturare nu mai bine zici:590/30=19,6666666?  Pe zi de cata viata mai are.  Adica 4,2753... euri.Adica eu am ramas fara cuvinte.

#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

 MikeSpike, on 05 iulie 2018 - 23:36, said:

Carturare nu mai bine zici:590/30=19,6666666?  Pe zi de cata viata mai are.  Adica 4,2753... euri.Adica eu am ramas fara cuvinte.
Asta ca asta, dar eu ma intreb altceva: la preotul ala nu ii e rusine ca dintr-o pensie de 640 de lei sa ia 50 de lei pe luna pentru biserica?

#28
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 utopium, on 05 iulie 2018 - 23:33, said:

Tocmai, banii din pilonul 2 sunt investiti deci produc plus valoare. Banii din pilonul 1 acopera gaura si atat, nu produc nici o plus valoare.

Esti filantrop sau ce ?
Pe tine te intereseaza ca banii tai cotizati sa se intoarca cu profit inapoi, nu sa creeze plusvaloare, plusvaloare care e confiscata de fondul de pensii, iar tie iti dau randament sub rata de inflatie.
Asta e prosteala

 carturarulobosit, on 05 iulie 2018 - 23:36, said:

Eu cotizez acum la pilonul 1, banii din pilonul 1 se duc la pensionari.
Cand o sa ies eu la pensie, o sa-mi plateasca altcineva pensia.Daca o sa fie mai putini salariati atunci, ce facem?


Si daca sunt mai multi angajati ?

 carturarulobosit, on 05 iulie 2018 - 23:36, said:


Daca o sa mor la 5 ani dupa pensie, ce facem?
Cu pilonul 2 stiu sigur macar ca primesc banii pe care i-am cotizat.

Adica ii primesti in rai, pe lumea cealalta ?
Daca esti mort, esti mort, nu mai primesti nimic :D

#29
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

 utopium, on 05 iulie 2018 - 23:40, said:

Asta ca asta, dar eu ma intreb altceva: la preotul ala nu ii e rusine ca dintr-o pensie de 640 de lei sa ia 50 de lei pe luna pentru biserica?
E pocaita, ce pot sa-i fac eu.Nu cred ca se zice preot, pastor sau pe acolo.
Isi urmaresc si ei interesele.Acum daca a crescut pensia, probabil o sa-i ceara mai mult.Din ce stiu, trebuie sa cotizezi cu 10% din veniturile realizare.

Edited by carturarulobosit, 05 July 2018 - 23:45.


#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 utopium, on 05 iulie 2018 - 23:40, said:

Asta ca asta, dar eu ma intreb altceva: la preotul ala nu ii e rusine ca dintr-o pensie de 640 de lei sa ia 50 de lei pe luna pentru biserica?
Rusine ar trebui sa fie pentru cine da, nu pentru cine cere .

#31
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

 geostorm, on 05 iulie 2018 - 23:44, said:

Esti filantrop sau ce ?
Pe tine te intereseaza ca banii tai cotizati sa se intoarca cu profit inapoi, nu sa creeze plusvaloare, plusvaloare care e confiscata de fondul de pensii, iar tie iti dau randament sub rata de inflatie.
Asta e prosteala



Si daca sunt mai multi angajati ?



Adica ii primesti in rai, pe lumea cealalta ?
Daca esti mort, esti mort, nu mai primesti nimic Posted Image
Poti sa-i primesti pe toti deodata dar nu stiu in ce conditii.Daca mori, macar le raman mostenitorilor.
Mai multi angajati?
10 romani pleaca din RO definitiv pe ora.O sa ajungem mai rau ca o tara bananiera in cel mai scurt timp.

Edited by carturarulobosit, 05 July 2018 - 23:51.


#32
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Pilonul I nu este altceva decat un joc, o schema piramidala, din care in functie de noroc (durata de viata) poti lua mai mult sau mai putin decat ai cotizat. De cele mai multe ori se intampla sa iei mai putin, uneori nu iei nimic.
Pilonul II este un instrument de economisire, un fel de depozit la care nu ai acces decat  la implinirea varstei de pensionare.

Eu nu stiu pe nimeni dintre cei care cotizeaza la pilonul II care sa fie nemultumit de acest sistem. Probabil a fost gandit ca intr-un numar de ani intreaga cotizatie sa fie virata la acest pilon.

#33
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

 geostorm, on 05 iulie 2018 - 23:44, said:

Esti filantrop sau ce ?
Cei care cotizeaza la pilonul 1 da, toti sunt filantropi, dau bani pe care nu o sa-i mai vada niciodata inapoi (ma rog, eventual exceptand babutele care ies inainte de 60 de ani la pensie si traiesc pana dupa 95 de ani). La pilonul 2 in schimb, iei mai mult decat ai dat, chiar daca randamentul nu e spectaculos.

Edited by utopium, 06 July 2018 - 00:00.


#34
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006

 geostorm, on 05 iulie 2018 - 23:26, said:


Pilonul 2 nu va putea vreodata sa fie la fel de eficient si sa dea acelasi randament ca pilonul 1.
Pentru ca angajati ai fondurilor private, birouri, profit ceea ce inseamna bani risipiti din fondurile tale

Cifre? Sau faci si tu parte din raspandacii aserviti pe care ii blamezi in postul initial?

#35
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 sergiu_psc, on 05 iulie 2018 - 23:52, said:

Eu nu stiu pe nimeni dintre cei care cotizeaza la pilonul II care sa fie nemultumit de acest sistem. Probabil a fost gandit ca intr-un numar de ani intreaga cotizatie sa fie virata la acest pilon.

Pai cum sa fie nemultumiti daca presa deontoloaga nu spune adevarul ca pilonul 2 ofera randament mai mic decat inflatia ?

 RealThing, on 05 iulie 2018 - 23:59, said:

Cifre? Sau faci si tu parte din raspandacii aserviti pe care ii blamezi in postul initial?

E logica simpla de clasa a doua.
Administratorii de pilon 2 au nevoie de angajati, birouri, profit.
La pilonul 1 toate aceste costuri nu exista, fiind administrare de angajatiui deja existenti ai casei de asigurari.
E un calcul simplu de eficienta

Edited by geostorm, 06 July 2018 - 00:24.


#36
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

 geostorm, on 06 iulie 2018 - 00:23, said:

E logica simpla de clasa a doua.
Administratorii de pilon 2 au nevoie de angajati, birouri, profit.
La pilonul 1 toate aceste costuri nu exista, fiind administrare de angajatii deja existenti ai casei de asigurari.
E un calcul simplu de eficienta
Si la privati angajatii aia deja exista, ei nu traiesc din pilonul 2 ci din diverse alte asigurari (de viata, apartamente, masini, etc), birourile deja exista, etc. In schimb angajatii casei de pensii nu fac altceva, sunt angajati dedicati pentru asta. Si sunt mult mai ineficienti decat angajatii privati. Aici e prima problema a calcului tau de "eficienta".

A doua problema e ca unii investesc banii, deci ii pun la produs, altii doar ii iau si acopera o gaura cu ei.

Eu zic sa nu insisti cu "logica de clasa a doua", pentru ca nu dai dovada ca o stapanesti prea bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate