Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Retete braga !

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
lulushor

lulushor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.11.2004
Gustul este dulce-acrisor ( cu miros de bors ) . O bautura facuta din cereale prin tratare termica (fierbere/coacere) si  fermentatie .

#38
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004

View Postlulushor, on 05 iulie 2018 - 19:52, said:

http://bogdania.ro/


.....si daca stai pe langa Obor o gasesti la Domnul Iulian Ilie la standul său de sucuri, siropuri și BRAGĂ BOGDANIA, la etajul I din Piața Obor.
Unde este amplasat standul asta? Acum vin din Obor si nu l-am vazut.

#39
lulushor

lulushor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.11.2004
Este la etajul 1 sau cel putin acolo era acum ceva vreme , intrebati de Domnul Iulian Ilie la standul său de sucuri, siropuri.

Edited by lulushor, 09 July 2018 - 18:21.


#40
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
Hala noua, da? Nu este niciun stand de siropuri. Exista un stand bio care are si cateva sticlute cu sucuri. Nu cred ca este asta.

#41
lulushor

lulushor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.11.2004
Da, acolo , incercati sa intrebati de domnul acela Ilie Iulian.

#42
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
am luat etajul 1 de 3 ori la rind, nu vazui nimic, acum m-am intors din preumblare..
pune o poza, ceva sa ne dumirim ..

#43
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
Nu este clar. Bat de ceva vreme hala obor si nu-mi aduc aminte de un stand de siropuri la etaj. Dar tu n-ai intrebat de dl. Iulian, ala cu siropurile? :)

#44
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
daca omul vrea sa-si vinda marfa, de ce trebuie sa intrebi de el ?!?!?!?
nu-i normal sa vezi o firma, un afis, ceva care sa sara in ochi, nu .. sa sapi, sa intrebi.. chestie de marketing ;)

Edited by r_murphy, 17 July 2018 - 16:04.


#45
lulushor

lulushor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.11.2004
Nu stiu ce sa zic , nu am mai trecut de ceva vreme prin Obor , cu prima ocazie am sa fac o poza si am sa o postez aici.
Intre timp puteti sa gasiti braga in AFI Palace , de la Zimbria Galati .

#46
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
Pe mine ma interesa alvita, nu braga. Dar sunt convins ca nu o sa mai regasesc gustul alvitei ceausiste vinduta in piata la kg.

#47
lulushor

lulushor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.11.2004
Ce e asa de interesant la halvita ? Este nuga pe care o gasesti oriunde iar daca vrei poti sa -ti faci singur acasa , retete cu duiumul pe youtube .
Braga este ceva rar cu gust unic, cu reteta secreta si greu de obtinut . Asta caut .
Daca ai ceva informatii "originale" , reale , as fi recunoscator daca ai putea sa ma ajuti sa obtin aceasta bautura .

#48
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postdestrug, on 19 iulie 2018 - 10:17, said:

Pe mine ma interesa alvita, nu braga. Dar sunt convins ca nu o sa mai regasesc gustul alvitei ceausiste vinduta in piata la kg.
Apuca-te si fa-ti halvița ca nu e asa greu.
https://adygio.com/h...a-reteta-video/
Sau treci pe la mega-image si testează halvița lor si vezi daca seamana.
https://www.mega-ima...ta-100g/p/95007

Edited by Freddy12, 19 July 2018 - 12:20.


#49
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
Nu seamana.Am testat tot din mega si alte locuri. Aia de care vorbesc eu era tare, tranteau calupul de 10kg de taraba sa-l sparga bucati.

#50
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am aflat intre timp ca halvița veritabila se facea cu extract de rădăcina de sapunarita, o planta care in copilaria  mea abunda la marginea trotuarelor. Se mai numeste si ciuin. Am gasit si un magazin tip Plafar  care il comercializează.
https://bioboom.ro/c...cina-bio-100-g/
Duritatea halviței e data de cantitatea de apa. Cu cat e mai putina apa, cu atat e mai tare halvița.

Edited by Freddy12, 19 July 2018 - 12:42.


#51
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View Postlulushor, on 19 iulie 2018 - 11:54, said:

Ce e asa de interesant la halvita ? Este nuga pe care o gasesti oriunde iar daca vrei poti sa -ti faci singur acasa ,
n-ai mincat alvitza .. este cu totul si cu totul altceva, daca ai cumparat ceva de consistenta nugalei si era numita alvitza, ai luat plasa ..
scria cineva pe aici .. smoala aia alba .. perfect a caracterizat-o!

#52
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
Exact, asta-i cea mai buna comparatie. Nu o gaseai foarte des. Cand aduceau se facea o coada mai ceva ca la carne.

Edited by destrug, 19 July 2018 - 13:30.


#53
lulushor

lulushor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.11.2004
As avea rugamintea de a nu deturna postul deschis de mine , mai precis  "Despre Braga" .
Puteti sa initiati orice discutie despre orice subiect intr-un post separat.
Nu doresc ca aceasta rugaminte sa fie inteleasa in mod agresiv sau rautacios , dar doresc ca discutiile sa fie canalizate catre subiectul ales de mine.

Daca aveti informatii,retete sau orice altceva de spus in legatura cu subiectul din titlul va rog sa le impartasiti aici. Daca doriti.

Multumesc !

#54
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
In copilaria mea găseai halvița la toate chioșcurile si cofetăriile. Mie imi placea nugaua dar era mult mai scumpa asa ca imi luam halvița. Din puțul memoriei parca tin minte ca era 60 de bani halvita si un leu si 10 bani - nugaua care pe vremea aia era cu nuca. Mai tarziu a aparut nugaua cu alune. Si ca sa revenim la subiectul topicului, vreau sa va spun ca am fost in Mangalia la plăcintăria Melia de langa piata si am luat braga. Din pacate nu e ca braga pe care o beam in copilărie in Piata Ovidiu la simigerie. E buna dar nu e suficient fermentată, nu pisca pe limba. Mai era o plăcintărie si vis-a-vis de Melia, am baut un pahar si acolo dar aceeasi chestie, nu era acrișoară.
Cred ca special o lasa asa ca nu cumva sa-l apuce burta pe vreunul mai sensibil si apoi sa primeasca amenzi de la Sanepid.

Edited by Freddy12, 19 July 2018 - 22:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate