Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Retete braga !

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
lulushor

lulushor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.11.2004
Daca esti din Bucuresti iti spun unde gasesti . Si este foarte buna .
Halvita mananc acuma ....mastica nu ma intereseaza .

#20
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
sunt numai urechi... dar sa fie vorba despre halvita aia de-ti spargea dintii si-ti scotea plombele, sau pe care o bateam de lasata secului in vremurile de trista amintire ..

#21
lulushor

lulushor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.11.2004
http://bogdania.ro/


.....si daca stai pe langa Obor o gasesti la Domnul Iulian Ilie la standul său de sucuri, siropuri și BRAGĂ BOGDANIA, la etajul I din Piața Obor.

#22
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
merci! desi trec destul de des prin obor, nu mi-a sarit in ochi braga, despre halvita ?!?!? au si d'asta?

#23
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postlulushor, on 05 iulie 2018 - 19:09, said:

Multumesc pentru link Freddy12, le-am si eu . Acum incerc cateva retete de acolo .
De aceea am deschis acest post , in speranta ca voi da peste cineva care a facut cu succes o reteta de acolo sau din alta parte.
Am citit cam tot ce am gasit pe internet despre "braga" . Si am salvat toate retetele. Si acum incerc sa probez una cate una.
Macar sa ajung sa simt putin gustul pentru ca dupa aceea va fi doar mici retusuri.


Multumesc pentru sugestie r_murphy , Intradevar cred ca daca as gasi o carte din anii aia cu retete ale Sandei MARIN as putea gasi ceva. Deocamdata carte pdf care circula pe net nu contine nici o reteta de "braga" .

Boza este cu totul altceva , este mai mult ca o crema care se serveste iarna. Retete gasesti din belsug, inclusiv video-uri . Am sa incerc si reteta lor desi Boza
se face din mei .

Braga se face din tarate de grau( faina integrala neagra ) si malai .
Succes. Daca reusesti si iti iese bautura buna poate ne impartasesti si noua secretul prepararii. Ar fi pacat sa se piarda de tot.

#24
lulushor

lulushor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.11.2004
Bineinteles , asta este si ideea.
Sper doar sa apara si alti doritori sau interesati de subiect sau care au mai multa experienta in asa ceva pentru un plus de ajutor.

#25
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009

View Postr_murphy, on 05 iulie 2018 - 19:48, said:

sunt numai urechi... dar sa fie vorba despre halvita aia de-ti spargea dintii si-ti scotea plombele, sau pe care o bateam de lasata secului in vremurile de trista amintire ..
intreb și eu.halvaua este aia din semințe si ,, alvița,, este ,,smoala,,aia alba care o spargeai cu toporul si lingeai o zi intreaga.eu mai cumpar Tomblerone si dupa topirea ciocolatei adun in palma bobitele alea albe pina termin toată ciocolată si apoi trec la atac.bobitele toate adunate fac papilele gustative sa se intoarca cu 30 de ani in urma.

#26
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
Exact de afirmativ!

#27
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
In Craiova era o familie de turci, transfugi de pe Ada Kaleh ce aveau , lingă piața mare, bragă, sarailii, sugiuc cu nucă și jeleu din struguri(must) , halviță, șerbet de trandafiri și, bineînțeles, baklava. Heee! Ce vremuri.  Acum am vre-o 100 de kile. „Turcu știe de ce!”

Edited by orlandobarbulescu, 06 July 2018 - 06:14.


#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Acum câteva zile am trecut pe acolo și era ceva cu BRAGĂ afară.
Stai să caut poză pe Google Maps

Nu e poza dar sigur am văzut ceva.
Chiar sunt curios cum e Braga.
N-am prins :(

#29
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Mi-a adus un prieten niste braga acum in primavara. E prima data cand am baut. Aspectul exterior nu prea te indemna sa gusti, era tulbure si groasa parca ar fi pus faina in ea si am fost putin sceptic sa beau dar gustul a fost bun. Binenteles nu a vrut sa spuna cum a fost facuta in afara de reteta pe care am vazut-o pe urma si pe diverse siteuri.

#30
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Rețete sunt o mulțime, însă tehnologia e totul. Pe-aici prin BR și GL se găsește, dacă vrei să bei. Din păcate, e mult prea subțire, botezată (odinioară era foarte groasă) și scumpă pentru ce oferă. La 4 lei litrul, expresia "ieftin ca braga" nu mai are aplicabilitate.
Am încercat să fac acasă de câteva ori și mi-a reușit doar o dată. De atunci, anual mă aprovizionez cu Boza bulgărească pentru a-mi face poftele. Dar nu e ca braga românească, doar aduce. Am încă 3 litri în frigider. Posted Image

#31
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Si când te gândești că braga originala turcească era ușor alcoolică......

#32
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,827
  • Înscris: 15.08.2014
Si la Severin e un nene care vinde braga, nu departe de piata. O bautura cu adevarat fara conservanti'
Cind am luat prima oara, am pierdut din vedere ca mai am ceva treaba prin oras+50 de km pina acasa. Vara fiind in trei ore cit a stat in masina a inceput sa "lucreze". Degeaba am bagat-o in frigider ca o parte din ea a fermentat si a trebuit aruncata. Dar cit am apucat sa beau-extraordinara.
Daca aveti drum prin Severin sau Orsova incercati si placinta cu btinza si merdenelele. Facute dupa retele ramase de la turcii de pe Ada-Kaleh. Se topesc in gura.
Tot la Orsova, pe faleza intrebati barcangii care isi asteapta clientii, cin vinde smochine. Sunt citiva care au ditamai smochinul in curte si au inceput sa si vinda. Smochine proaspat culese, un deliciu.
Hai ca se abia astept sa ajunga in Romania.

#33
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
bragă se vinde și la mangalia la intrarea în piață este un magazin cu plăcinte și dulciuri turcești

#34
lulushor

lulushor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.11.2004
Reamintesc ca daca exista cineva care ar stii o reteta , un sfat ,orice fel de indicatie care m-ar putea ajuta sa obtin aceasta bautura rog sa posteze.

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De curios așa, ce gust are ?

#36
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Gust unic. Nu seamănă cu nimic.

Pentru iubitorii de băuturi de-astea fermentate, puteți încerca și cvas.

Edited by ursamajor, 06 July 2018 - 16:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate