Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Unde o gasesc pe Sally?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

Quote

The seller sent an invoice for this item.
RARE Tim Burton's Nightmare Before Christmas Solar Powered Sally Figure
RARE Tim Burton's Nightmare Before Christmas Solar Powered Sally Figure
AU $30.00
Quantity1
Select a shipping service for RARE Tim Burton's Nightmare Before Christmas Solar Powered Sally FigureShipping
Est. delivery: Jul 12 – 30
Standard International Flat Rate Postage - AU $40.00


Si mesajul de la vanzator:

Quote

Oh that’s great! I’m so happy you will be able to have the set Posted Image I’m glad she will go to a good home

Yeah, baby! Posted Image

Edited by marga32, 08 July 2018 - 20:45.


#20
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Sally, unde esti? Cand sosesti? Lui Jack ii e dor nebun de tine.Posted Image

#21
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Hehe... Mai ai de așteptat câteva săptămâni.

#22
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Nu, e la vama. Mi-a venit un plic cu niste acte prin care sa imputernicesc Posta Romana sa bla, bla, bla... Cica daca nu fac asta, o sa imi vina la un oficiu postal care are legatura cu vama. N-am inteles nimic. Posted Image

Pun diseara poze cu actele, poate ma lamureste cineva. Posted Image

#23
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
[attachment=2106027:20180720_211123.jpg][attachment=2106028:20180720_211135.jpg]

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Daca pachetul vine dintr-o tara UE, nu e nevoie de vămuire. Probabil a fost trimis dintr-o tara non UE caz in care ai nevoie de un comisionar vamal si  va trebui sa platesti TVA si taxe vamale.

#25
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postmarga32, on 20 iulie 2018 - 15:45, said:

Nu, e la vama. Mi-a venit un plic cu niste acte prin care sa imputernicesc Posta Romana sa bla, bla, bla... Cica daca nu fac asta, o sa imi vina la un oficiu postal care are legatura cu vama. N-am inteles nimic. Posted Image

Pun diseara poze cu actele, poate ma lamureste cineva. Posted Image

Da. Coletul tău a ajuns la biroul vamal. El trebuie vămuit acum. Se desface coletul, se verifică conținutul, se plătesc taxele vamale, TVA, dacă e cazul. Trebuie să fie cineva de față cu ei când îl desfac. Sunt cozi pe-acolo, așa că Poșta Română îți permit acum să-i împuternicești pe ei. Tu le trimiți împuternicirea, ei se duc la vamă, fac vămuirea, plătesc ce au de plătit, TVA, taxe vamale, după care tu ridici coletul de la ei și le plătești ce ai să le plătești, adică taxa de intermediere (vreo 15 lei parcă era), TVA și taxe vamale.

Dacă nu îi împuternicești, aștepți să-l trimită de la biroul vamal la o unitate poștală care are și vameș. Nu-i neapărat aceeași unitate de care aparții. Și ei o să-ți trimită aviz acasă, te duci, se văm...ește și plătești acolo ce mai trebuie.


Faci cum consideri, dar se mișcă mai repede dacă-i desemnezi pe ăștia de la Poștă, și stai și la mai puțină coadă. La birourile alea vamale de la poștă e cam coadă în general, depinde și cum lucrează. La mine în oraș, e deschis biroul ăla odată pe săptămână, așa că îți imaginezi ce-i acolo, că se strâng multe colete.

#26
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Multumesc pentru lamuriri! Posted Image Cred ca o sa astept si ma duc eu posta. Cat de greu poate fi?

#27
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Durează mai mult, probabil mai bine de-o săptămână, plus coada. Dacă ai timp, du-te. Nu-i nimic greu, că ei doar verifică conținutul și-ți calculează acolo sumele. Având în vedere că e pe la $20-30, dacă dai de-un vameș mai de treabă, s-ar putea să scapi fără taxe și TVA.

#28
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postmarga32, on 08 iulie 2018 - 11:43, said:

Licitase cineva 20 de dolari, asa ca eu ce-am facut? Am licitat 30, sa am siguranta ca voi castiga. Posted Image Si am castigat. Posted Image Transportul o sa ma coste cu 10 mai mult decat jucaria, dar merita, ca e Sally.
Bravo. Ai licitat inteligent.
Daca citeam mai devreme topicul asta, licitam eu 500, doar asa, sa vad ce zici...

#29
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

Quote

Coletul cu numarul se afla acum la subunitatea postala of, fiind programat pentru predare incepand cu data de 27.07.2018.
Din ce am gasit pe net, oficiul respectiv are si vames. Tinand cont ca am dat 70 de dolari australieni, sunt in jur de 44,24 euro. Sa ma astept la ceva taxe? Si ce trebuie sa mai iau cu mine, in afara de cartea de identitate? Ma gandesc la un aviz, ceva care sa dovedeasca valoarea produsului.

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Listează dovada plății de pe Paypal. O să plătești 19% TVA, de taxe vamale cred că o să fii scutit. Ai niște limite, 45 de euro dacă expedierea s-a făcut de la o persoană fizică, ce-i sub valoarea asta nu plătești taxe vamale, iar la TVA limita e la 10 euro. În general, când ești la limită, la aia de 10 euro, că sunt 15-16 euro, cam închid ochii și nu-ți mai cer TVA, dar când e valoare mai mare îți cer.

De-asta trebuie să fii puțin atent când comanzi din țări din afara UE și să iei în calcul și TVA-ul și taxele. În multe cazuri s-ar putea să ieși mai bine să comanzi din UE, chiar dacă prețul de cumpărare e puțin mai mare, ești scutit de orice altceva, TVA sau taxe.

#31
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Wow! Apreciez nu doar ca esti informat, dar si dispus sa ajuti. Mai rar ca tine. Posted Image  Si o (sper) ultima intrebare: tva-ul il va calcula doar pentru produs (30AUD) sau si pentru transport (70)?

#32
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Din câte știu, calculează pe toată suma, produs + transport.

Zici și tu vameșului că rămâne Jack fără bani de buzunar, poate se înduioșează. Sunt băieți de treabă în general, poate ai noroc.

#33
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
De-abia astazi am reusit sa ajung la oficiul mai sus mentionat. Posted Image Lucrurile au decurs mai usor decat ma asteptam. Nu ca au decurs usor, ci au decurs normal. NOR-MAL. Posted Image  Am lasat avizul la un ghiseu si, 5 minute mai tarziu, cineva m-a strigat sa ii prezint cartea de identitate (o voce cam acra, fie vorba intre noi). Pur si simplu am ridicat coletul, fara taxe sau alte discutii. Incredibil! E normal pentru Posta Romana? Posted Image

PS: pun maine poze cu Jack si Sally, ca a fost o zi grea azi. Posted Image

#34
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu ți l-au desfăcut? Înseamnă că l-au trecut ca fiind sub 10 euro. Pe-astea de valoare mică le primești în cutie dacă sunt de dimensiuni mici, iar dacă sunt de dimensiuni mari, aviz și de la ghișeu, cum l-ai luat tu. Dacă sunt cu TVA, taxe vamale, se vămuiesc, se desface coletul, se verifică conținutul, se stabilesc taxele vamale și TVA-ul, plătesc, bla-bla, doar că trebuie să te duci, să-l desfacă de față cu tine.

Acum, e drept, și eu am mai comandat peste limită, dar e o drăguță doamna vameș de-aici de la mine. Încerc să le iau pe-astea mai scumpe din UE și ce-i ieftin China, dar s-a mai întâmplat să sar de limita lor. În ultimul timp au ajuns în cutie, înainte, când se vămuiau toate, nu-mi cereau taxe, chiar dacă depășeam suma. Dar n-am sărit niciodată calul, să am peste 70-80 de euro. Am avut odată pe la 40 și a mers.

Cred că le e și lor peste mână să-ți facă factură, chitanță, să-ți calculeze, să-ți încaseze, pentru sume mici. Adică sunt care comandă zeci, sute de produse, pentru magazin, cârciumă, ăia plătesc TVA și taxe, dar tu cu păpușa ta...

#35
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Totul e bine cand se termina cu Sally. Posted Image Am reusit sa reunesc un cuplu dupa 'spe ani. Yeeey!Posted Image Posted Image Posted Image

#36
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Felicitari dar poza promisa unde e?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate