Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Mai exista Roaming National cu Orange pt.datele mobile 4G

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
cosmindima30

cosmindima30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.08.2017
Am deschis acest topic pt.ca ma deranjeaza un lucru care pare simplu in esenta.Mai exista acel acord al Telekomului cu Orange pt.partea de date mobile 4G??Pt.ca toti cu care am discutat imi spun ca da..dar eu si altii observam ca nu e asa..pana la urma cum e corect??Exista sau nu exista??Mi s-a zis ca incepand cu abonamentele de la minim 10 euro in sus beneficiem de acest roaming national dar..nu prea e.Stie cineva ce se intampla??

#2
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,342
  • Înscris: 03.04.2004
Da, asa este de la 8/10 Euro in sus (8 daca mai ai si alte servicii de la T), dar din pacate merge doar in zone mai izolate, in general unde ai semnal nativ 4G de la T nu vei putea intra in roaming pe ORO.
Cumva e ciudat pt ca ORO exploateaza reteaua Telekom FTTH la greu pe national iar 4G-ul lor sa nu-l mai ofere la schimb in roaming national la partener? Strange. Cine stie ce contract or fi semnat companiile astea intre ele, dar beneficii pentru userii T nu prea mai sunt, decat pt cei ORO la cele fixe.

Edited by emanu900, 05 July 2018 - 14:40.


#3
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
TKR plateste ORO per trafc de date, asa cred ca e mai clar de ce se incearca utilizarea cat mai "light" a roamingului national pe 4G.

#4
cosmindima30

cosmindima30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.08.2017
Pai si e corect asa??Uite de ex.eu am avut abonament anul trecut din octombrie  pana in februarie anul asta si chiar a functionat romaing-ul cu Orange..dar din februarie PAUZA..si nu am inteles de ce?si ce bine functiona pt.net..PACAT..chiar nu se mai poate face nimic??Si am avut roaming national per persoana fizica cu 7 euro..mergea si la acel abonament..acum am un business freedom 10 si ar trebui sa mearga struna..dar nu merge..

Edited by cosmindima30, 05 July 2018 - 15:09.


#5
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Ce vrei sa-ti spun, ca o corporatie nu e o opera de binefacere si ca nemtii mulg cat se poate din TKR? Ma indoiesc sincer ca se poate face ceva, avand in vedere ca li s-a zbarlit parul pe ceafa cand le-au venit primele facturi :lol:

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avand in vedere ca vorbim de oferte cu trafic de net nelimitat la viteza maxima posibila de reteaua zonala... e logic ca pentru Telekom pretul ''generat'' de traficul facut prin Orange ii ''rupe''. :D

#7
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Este si in zonele cu "acoperire" 4G telekom. Eu pe un numar il am in timp ce pe alt numar...ciuciu.
Ghilimele """"acoperire.

#8
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 08.01.2011
Luni am venit din vacanta din Corfu Grecia. La plecare am luat o cartela prepay de 10€ cu roamingul activat de la cumparare. Am avut 4g pe telekom in majoritatea timpului (trafic de date disponibil in roaming 5gb). Nevasta mea are abonament 7 me, a platit 1€ pentru roaming si a avut trafic de date 3gb tot pe telekom 4g.
Prietenii mei au abonamente la vodafone si digi si ... mai usor cu 4g... spre deloc.

Edited by bc74abs, 05 July 2018 - 22:27.


#9
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,077
  • Înscris: 04.10.2005

 bc74abs, on 05 iulie 2018 - 22:24, said:

Luni am venit din vacanta din Corfu Grecia. La plecare am luat o cartela prepay de 10€ cu roamingul activat de la cumparare. Am avut 4g pe telekom in majoritatea timpului (trafic de date disponibil in roaming 5gb). Nevasta mea are abonament 7 me, a platit 1€ pentru roaming si a avut trafic de date 3gb tot pe telekom 4g.
Prietenii mei au abonamente la vodafone si digi si ... mai usor cu 4g... spre deloc.
De unde ai luat cartela cu numar si extraoptiune cu 10 euro roaming?

#10
cosmindima30

cosmindima30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.08.2017
a functionat roaming-ul cu Orange timp de o saptamana  si jumatate si de lunea trecuta cand dau cautare manuala la retele..imi apare Orange 4G dar are semnul interzis..deci sa inteleg ca nu mai e nici un parteneriat?? sau ca functioneaza cand vor cei de la Telekom?? sau de fapt nu functioneaza si am putut eu sa ma conectez manual la Orange??ce se intampla fratilor la Telekom??

#11
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 22.01.2004
Ideea e in felul urmator: parteneriatul exista, de exemplu chiar astazi am vazut la metrou ca imi intra automat pe 4G de la Orange fara nici o problema.

Insa de la inceput, de cand s-a semnat acest parteneriat, s-a introdus o clauza in contract care pe romaneste zice ca nu este permis sa selectezi manual reteaua Orange 4G. Trebuie sa lasi telefonul sa faca asta in mod automat, daca o face, daca te afli intr-o zona in care Telekom nu are 4G si are doar Orange. Daca nu trece automat si nici nu este acoperire 4G de la Telekom, asta e, te descurci cu 3G sau cu 2G sau ce ai de la Telekom.

Daca sistemul te detecteaza ca selectezi manual 4G de la Orange iti taie accesul la Orange si ramai doar cu 4G de la Telekom acolo unde are 4G nativ.

Asta fiindca nici Orange si nici Telekom nu vor ca toti abonatii Telekom sa treaca pe Orange 4G manual si sa le incarce reteaua in mod artificial. Au fost multi care desi aveau 4G de la Telekom preferau sa stea pe Orange selectand manual reteaua ca functioneaza mai bine. Ideea e ca acest parteneriat s-a semnat pentru zonele in care Telekom nu are 4G, ca o completare pentru acoperirea proprie Telekom 4G.

Daca iti apare semnul interzis inseamna ca ori ti-au dezactivat posibilitatea de a selecta manual Orange 4G, ori ti-au taiat complet accesul la Orange 4G daca ai stat prea mult timp manual pe Orange 4G, ori te afli intr-o zona in care exista semnal Telekom 4G si nu este activat la nivel de zona roaming-ul cu Orange.

Edited by Alexis, 25 July 2018 - 23:17.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La Mobil 5 nu exista RN, poate doar de la Mobil 8 sau 10 in sus.

#13
cosmindima30

cosmindima30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.08.2017

 Alexis, on 25 iulie 2018 - 23:10, said:

Ideea e in felul urmator: parteneriatul exista, de exemplu chiar astazi am vazut la metrou ca imi intra automat pe 4G de la Orange fara nici o problema.

Insa de la inceput, de cand s-a semnat acest parteneriat, s-a introdus o clauza in contract care pe romaneste zice ca nu este permis sa selectezi manual reteaua Orange 4G. Trebuie sa lasi telefonul sa faca asta in mod automat, daca o face, daca te afli intr-o zona in care Telekom nu are 4G si are doar Orange. Daca nu trece automat si nici nu este acoperire 4G de la Telekom, asta e, te descurci cu 3G sau cu 2G sau ce ai de la Telekom.

Daca sistemul te detecteaza ca selectezi manual 4G de la Orange iti taie accesul la Orange si ramai doar cu 4G de la Telekom acolo unde are 4G nativ.

Asta fiindca nici Orange si nici Telekom nu vor ca toti abonatii Telekom sa treaca pe Orange 4G manual si sa le incarce reteaua in mod artificial. Au fost multi care desi aveau 4G de la Telekom preferau sa stea pe Orange selectand manual reteaua ca functioneaza mai bine. Ideea e ca acest parteneriat s-a semnat pentru zonele in care Telekom nu are 4G, ca o completare pentru acoperirea proprie Telekom 4G.

Daca iti apare semnul interzis inseamna ca ori ti-au dezactivat posibilitatea de a selecta manual Orange 4G, ori ti-au taiat complet accesul la Orange 4G daca ai stat prea mult timp manual pe Orange 4G, ori te afli intr-o zona in care exista semnal Telekom 4G si nu este activat la nivel de zona roaming-ul cu Orange.


bun..pai si eu ce fac in sensul asta??am un huawei mate 10 pro care are toate benzile de semnal si care nu a vrut sa se conecteze automat la Orange 4G..sa inteleg ca de acum nu mai am acces niciodata??

#14
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
@cosmindima30, reclama la Telekom, vezi ce raspuns primesti.

#15
cosmindima30

cosmindima30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.08.2017
am facut iar sesizare pe acest aspect dar cum se stie situatia de o luna si nu s-a facut nimic..totul e cam clar..le-am zis ca nu mai raman cu abonamentul de business freedom 10..plec inapoi la Orange..asta e..daca nu se vrea nimic nimic..cum sa nu poti rezolva o problema care iti apartine??

#16
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Pai ar trebui sa ai de la telekom 4G ca acolo nu mai este acea intelegere.

#17
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 22.01.2004
E in felul urmator:

1. Daca:
a) ai stat pe Orange 4G selectionat manual si
b ) acum nu mai ai acces la roaming national dar
c) iti merge 4G nativ de la Telekom
=> inseamna ca e problema din cauza ta, ai incalcat termenii din contract si ai fost restrictionat. Nu stiu cum si daca se poate rezolva aceasta problema.

2. Daca:
a) ai stat pe Orange 4G selectionat manual sau
b ) nu ai stat pe Orange 4G selectionat manual dar
c) nu iti merge 4G nici Orange nici nativ Telekom
=> inseamna ca e problema de la Telekom. Ia legatura cu ei si vezi daca se rezolva iar daca nu porteaza la alt operator

3. Daca:
a) nu ai stat pe Orange 4G selectionat manual dar
b ) nu iti intra roaming Orange niciodata acolo unde nu este acoperire 4G Telekom, verificat in mai multe zone geografice dar
c) iti intra pe 4G Telekom acolo unde are acoperire 4G Telekom
=> inseamna ca e problema de la Telekom. Ia legatura cu ei si vezi daca se rezolva iar daca nu porteaza la alt operator

4. Daca:
a) nu ai stat pe Orange 4G selectionat manual dar
b ) sunt anumite zone in care nu intra in roaming 4G Orange desi Telekom nu are acoperire 4G nativa si
c) sunt alte zone in care iti functioneaza roaming-ul 4G Orange
=> inseamna ca e problema de la Telekom / Orange, sunt erori in ceea ce priveste permisiunea de roaming in anumite zone. Ia legatura cu ei si vezi daca se rezolva iar daca nu porteaza la alt operator.

Edited by Alexis, 27 July 2018 - 10:18.


#18
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007

 cosmindima30, on 05 iulie 2018 - 14:35, said:

.....

Da, mai existã. Tocmai ce mã "streseazã" pe mine în Alexandria.
Când ți-e lumea mai draga trece în roaming și ma lasã fãrã net (telefonul este setat din fabrica sa blocheze netul în roaming și, pentru ca nu m-a deranjat pana acum, nu am schimbat setarea).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate