Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sunt "handicapat" , ce sa fac?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Dupa cum stiti eu sunt bolnav de schizofrenie , iau rispolept consta 20 mg la 2 saptamani injectia. Ei bine eu vreau sa scriu despre altceva. Nu am loc de munca. Si nu cred ca as putea sa ma descurc. In orice situatie. Pentru ca de obicei sunt "handicapat", adica incapabil sa fac un calcul mental nici macar cand cer restul sau cumpar ceva, ma pierd cu firea, ma precipit, uit , ma balbaii etc etc. SI cand eram la scoala de frica matematicii si la orice materie in general , nu ridicam absolut deloc mana si stateam cu o frica sa nu fiu scos la tabla. De felul meu intotdeauna am fost cocosat , mergand cu capul in pamant. Am evitat intotdeauna sa privesc pe cineva in ochi si am evitat intotdeauna sa am serviciu gen casier unde trebuie sa gandesti repede , sa calculezi repede, sa te misti , si sa fii capabil sa privesti lumea in ochi fara emotie. Nu stiu daca se pune problema ca nu vreau, cat se pune problema ca pur si simplu nu pot sa ma stapanesc, emotiile ma coplesesc si mereu sunt "handicapat" cum se zice in popor si emotiv.
Cum trec peste aceasta problema , pentru ca am ajuns sa nu mai suport situatia, personal as vrea enorm de mult sa pot fi macar partial independent financiar sa pot face ce vreau eu , mai ales ca am atatea chestii in cap despre ce as vrea sa fac, ba aia , ba ailalta, dar de frica emotiei intotdeauna am evitat si intotdeauna am ales mai  degraba munca fizica gen caratul de lemne in speranta ca voi scapa de interactiune si de posibilitatea de a ma face de ras?

Si nu numai cand vine vorba de matematica. Chiar si simpla interactiune sau cand am mai multe lucruri  de facut. Uit, ma precipit, sar peste lucrurile pe care le am de facut etc...

#2
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
ai incercat cu ajutor de specialitate? Probabil, din moment ce vorbesti despre un tratamant medicamentos, dar eu ma refer si la un tratament cu un psiholog.

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nu am facut terapie pana acum , nici nu mi s-a cerut sa fac... dar uite pentru ca nu mai suport situatia asta o sa imi iau inima in dinti si o sa am o discuti e cu unchiul meu care si el se ocupa de mine pe langa tatal meu.

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
stai linistit, majoritatea e "handicapata", dar nu toti recunosc ;).... e o regula de aur, pe care  o aplic....daca consideri ca ai o problema, atunci ai o problema....daca nu consideri ca ai o problema, esti sanatos  :)))

Cred ca sunt si eu, dar n-am acte :|.... asta e, mie mi-a zis tata sa ma comport invers....adica, sa-mi pun mereu intrebarea, ce as face intr-o situatie, pe urma sa fac pe dos :)))

#5
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postkarax, on 05 iulie 2018 - 10:22, said:

Dupa cum stiti eu sunt bolnav de schizofrenie , iau rispolept consta 20 mg la 2 saptamani injectia. Ei bine eu vreau sa scriu despre altceva. Nu am loc de munca. Si nu cred ca as putea sa ma descurc. In orice situatie. Pentru ca de obicei sunt "handicapat", adica incapabil sa fac un calcul mental nici macar cand cer restul sau cumpar ceva, ma pierd cu firea, ma precipit, uit , ma balbaii etc etc. SI cand eram la scoala de frica matematicii si la orice materie in general , nu ridicam absolut deloc mana si stateam cu o frica sa nu fiu scos la tabla. De felul meu intotdeauna am fost cocosat , mergand cu capul in pamant. Am evitat intotdeauna sa privesc pe cineva in ochi si am evitat intotdeauna sa am serviciu gen casier unde trebuie sa gandesti repede , sa calculezi repede, sa te misti , si sa fii capabil sa privesti lumea in ochi fara emotie. Nu stiu daca se pune problema ca nu vreau, cat se pune problema ca pur si simplu nu pot sa ma stapanesc, emotiile ma coplesesc si mereu sunt "handicapat" cum se zice in popor si emotiv.
Cum trec peste aceasta problema , pentru ca am ajuns sa nu mai suport situatia, personal as vrea enorm de mult sa pot fi macar partial independent financiar sa pot face ce vreau eu , mai ales ca am atatea chestii in cap despre ce as vrea sa fac, ba aia , ba ailalta, dar de frica emotiei intotdeauna am evitat si intotdeauna am ales mai  degraba munca fizica gen caratul de lemne in speranta ca voi scapa de interactiune si de posibilitatea de a ma face de ras?

Si nu numai cand vine vorba de matematica. Chiar si simpla interactiune sau cand am mai multe lucruri  de facut. Uit, ma precipit, sar peste lucrurile pe care le am de facut etc...
Spovedanie la preot si consult de specialitate.Integrarea sociala este o parte importanta daca vrei sa lucrezi intr-un colectiv.
Alaturi de o viata apropiata de Dumnezeu si tratamentul medicamentos adecvat, poti trai o viata normala.

Edited by WinstonMontana, 05 July 2018 - 10:32.


#6
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postkarax, on 05 iulie 2018 - 10:22, said:

am ales mai  degraba munca fizica gen caratul de lemne
Pai daca ai ales-o, de ce stai si-o freci pe forum? Nu trebuie sa cari doar lemne, vezi ca-s o gramada de camioane prin piete si en-gros-uri, care asteapta sa fie descarcate.

#7
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005
Ai doua posibilitati!
1. sa faci sport ... cel mai simplu este sa alergi ... faci niste ture vezi timpul , apoi iti propui 2 target-uri : 1 pe termen scurt si unul pe termen lung!
2. sa te apuci de pictura! Nu iti trebuie talent !!!!  Te vei baza pe pictura abstracta!  incearca un prim tablou !  ( ca sa ai idee cat despre pictura ....cauta un pic pe google despre lucruri de baza!)
Dupa ce realizezi primul tablou ... viata ta se va schimba! garantat !!!
Daca vrei iti dau idei in pm cam ce sa faci !

#8
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Incearca sa te dai pe skate, cum zicea colegul mai sus. Dupa primul ollie viata ta se va schimba, si vei vrea sa inveti si mai multe.

#9
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011

View PostWinstonMontana, on 05 iulie 2018 - 10:32, said:

Alaturi de o viata apropiata de Dumnezeu si tratamentul medicamentos adecvat, poti trai o viata normala.
Asa e, confirm, viata apropiata de Dumnezeu se poate numai cu tratament medicamentos Posted Image

Cauta sa faci ceva ce iti place in locul in care iti place/ te simti in siguranta.
Nu e nevoie sa interactionezi cu oamenii, pana si cumparaturile pot sa iti vina acasa.

Munca la domiciliu (impachetat, plicuri, asamblare piese, mica manufactura)
Sapat curtea, munca agricola, in gradina sau in sera
Plimbat animale

Cred ca munca fizica grea in aer liber te va ajuta cel mai mult, soare, aer curat, dormi bine noaptea
Pe mine doar munca la gradina ma tine sa nu innebunesc

Edited by Oxigen1234, 05 July 2018 - 10:46.


#10
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Curios....pe forumt totusi scrii corect, te exprimi inteligibil, cred ca ai anxietate sociala mai degraba, eu in locul tau as schimba psihiatrul...

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostOnan_Barbaru, on 05 iulie 2018 - 10:32, said:

Pai daca ai ales-o, de ce stai si-o freci pe forum? Nu trebuie sa cari doar lemne, vezi ca-s o gramada de camioane prin piete si en-gros-uri, care asteapta sa fie descarcate.
Nu m-a lasat tatal meu. A intuit perfect situatia. Eu sunt "handicapat" nu si prost , mai bine zis inadaptabil. Dar tocmai de aia nu m-a lasat sa ma umilesc.

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostAldulescu, on 05 iulie 2018 - 10:40, said:

Curios....pe forumt totusi scrii corect, te exprimi inteligibil, cred ca ai anxietate sociala mai degraba, eu in locul tau as schimba psihiatrul...

Probabil omul are o pensie de "handicap" :).... cred ca traieste de destul de mult timp asa, e grea schimbarea....in orice caz, poate nici nu e "posibil" sa se schimbe.... una e omul in realitate, alta e ce posteaza pe forum :)))....dar eu ma sparg de ras, mai era un utilizator pe forum care tot baga texte interpretate de el  :))...intr-unul zice, eu sunt handicapat, am si acte :)))
Cred ca am stat putin cam mult pe acest forum :|...

#13
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Lasa pictura si alte aberatii sugerate de unii colegi.
De cand a munci inseamna umilinta? Ce are daca descarci un camion?

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am primit sfat de la unchiul meu sa fac un exercitiu si de fiecare data cand vorbesc cu cineva sa incerc sa il privesc in ochi. Probabil pentru a depasi frica si emotia. Eu mi-am propus si aici pe forum sa spun lucrurilor mai pe nume si sa nu mai iau pe ocolite asteptand ca altii sa ghiceasca ce vreau sa zic.

#15
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Ai si halucinatii ? Vizuale si auditive ?
Sunt curios cum e sa ai halucinatii. Cand ai halucinatii de ce nu poti face deosbirea intre haluciantie si realitate ?

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostOnan_Barbaru, on 05 iulie 2018 - 10:32, said:

Pai daca ai ales-o, de ce stai si-o freci pe forum? Nu trebuie sa cari doar lemne, vezi ca-s o gramada de camioane prin piete si en-gros-uri, care asteapta sa fie descarcate.

sa-mi bag picioarele si eu am carat/spart lemne acum o luna Posted Image.... ceva e la mijloc clar....am prea multe in comun cu el....initiator, iti era frica sa iti tai mana/piciorul cu toporul ?

Edited by jimi91, 05 July 2018 - 10:49.


#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Posthoneymik, on 05 iulie 2018 - 10:47, said:

Lasa pictura si alte aberatii sugerate de unii colegi.
De cand a munci inseamna umilinta? Ce are daca descarci un camion?
N-are nimic dar sa nu cadem in extrema comunista , aia cu numai munca este bratara de aur. Locul unui intelectual e la birou scriind carti sau articole si probabil ca e mai bine asa, pentru ca intelectualitatea are o mare valoare. Sa nu ajungem gen comunistii tablagii de la cheia de 22 pentru surub , care zic ca  nu dau doi bani pe intelectualitate.

View PostPlatonX, on 05 iulie 2018 - 10:48, said:

Ai si halucinatii ? Vizuale si auditive ?
Sunt curios cum e sa ai halucinatii. Cand ai halucinatii de ce nu poti face deosbirea intre haluciantie si realitate ?
N-am avut niciodata halucinatii de nici un fel...

#18
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View PostPlatonX, on 05 iulie 2018 - 10:48, said:

Cand ai halucinatii de ce nu poti face deosbirea intre haluciantie si realitate ?
Ca halucinezi?
Ia consulta dex-ul :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate