Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

PSD vs Romania

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
290 replies to this topic

#181
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 tico18, on 05 iulie 2018 - 12:32, said:

Adica sa-nteleg ca unu care munceste, isi plateste taxele la zi si tine cu PSD-ul este necinstit?
Să înţelegi că aşa ceva reprezintă un paradox. Fie "a ţine cu PSD" este paradoxul, fie "a munci şi a-şi plăti taxele". Una se exclude pe cealaltă.

A ţine cu PSD înseamnă a ţine cu penalii. Unul care munceşte şi are taxele la zi nu este de acord cu penalii. Nu poate fi de acord.
Şi eu muncesc şi am taxele la zi, dar nu sunt de acord cu penalii - cu niciun penal, indiferent despre ce domeniu vorbim.
Aşa cum eu nu fur, nu vreau să fure nimeni.
Aşa cum eu sunt corect, vreau să fie toţi corecţi.
Dacă nu se poate, am două soluţii: fie mă dau cu penalii, fie o tai din ţară. Deoarece sunt corect, am o singură soluţie: a doua variantă.
Îi las pe penali să-şi facă de cap, să fure până când n-or mai avea ce, până când se va ajunge la a-şi fura chiloţii.

#182
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 Patefon, on 05 iulie 2018 - 20:04, said:

Mi-e teama ca nu a fost niciodata o democratie. A fost pe cale de a deveni i democratie, dar a luat-o de acu’ 6 ani pe aratura.

 enough1453, on 05 iulie 2018 - 20:23, said:

una este pe hartie,
alta este in practica.
Una e sa ai retineri ori sa-ti fie teama ca vei fi acuzat pentru incalcarea normelor democratice,
alta e sa declari ca "(noi si numai noi!) vom merge pana la capat", contra unora "rai", dar nedovediti ca atare,
calcand totul in picioare, si sa mai si dovedesti ca o vei face, in favoarea unora dovediti "rai" prin aplicarea normelor in vigoare.
Vezi finalul postarii.

 Epdm, on 05 iulie 2018 - 20:35, said:

Puteri separate, de acord cu tine,  care sunt conduse in funcție de regulile pe care dictatura majorității le adopta.
functie de regulile introduse prin Constitutie,
pe care nicio dictatura a majoritatii n-are dreptul sa le incalce,
afara de revizuirea Constitutiei,
dupa care tot n-ar fi o dictatura a majoritatii, ci doar functionarea conform Constitutiei.

Nu stiu cum se face ca "dictatura majoritatii" din prezent se fereste de Referendum Posted Image

Eu nu vreau sa fac aici teoria democratiei, a republicii etc. ci ma raportez la regulile jocului, alea care sunt, introduse prin Constitutie, aia care e, fara sa le comentez. Utilizez conjuctural termenii democratie si totalitarism, pentru a ilustra doua tendinte diametral opuse, dupa cum urmeaza:
- democratie: respectarea fie si macar formala a normelor in vigoare, interne si comunitare
- totalitarism: incalcarea vadita a acestor norme, dar nu cu declaratii fatise, caz in care ar fi dictatura, ci printr-o manipulare vasta si agresiva, specifica totalitarismului

Manipularea de mai sus nu e doar cea publica si vizibila, ci si manipularea efectiva a multor persoane din structurile publice, individual si ferita de orice priviri indiscrete, care a devenit orientarea dominanta a PSD din februarie 2017, asa cum am avertizat in acel moment. Diferenta e ca, asa cum am avertizat in urma cu 2 luni, s-a adaugat manipularea publica anti-constitutionala din ultima luna, specific totalitarista. Pana atunci inca mai contau pe CCR, unde fusese pusa in aplicare manipularea individuala din etapa anterioara, la fel cum pana in februarie 2017 contasera pe OUG. De fiecare data au constatat ca nu e suficient si au decis sa mearga mai departe, pana cand au ajuns sa declare public ca vor merge pana la capat, ceea ce inseamna pana la instaurarea totalitarismului. Pentru autorii acestei strategii nu mai e cale de intoarcere... desi tocmai criza spre care ne indreapta poate prilejui o solutie radicala, care poate fi catastrofala pentru ei, dar poate fi si... "pacificarea sistemului clientelar-sinecurist" despre care am scris in urma cu mai multi ani.

#183
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 mahu, on 05 iulie 2018 - 18:00, said:

Da, in mod evident absenteistii de la votul trecut nu sunt PSD-isti deci o sa ai o imensa surpriza atunci cand acestia vor veni la vot. Iti spun de pe acum pentru a evita sa cazi in depresie atunci.

Cei de dreapta s-au mobilizat puternic de fiecare data, deci nu sunt nici electorat de dreapta, dar iti spun eu ce sunt, sunt de fapt unii de prin occident de nu voteaza niciodata plus romÂni mai speciali din tara, de exemplu ca mine care am votat cu Remus Cernea presedinte, adica un public larg si extrem de divers care s-au saturat de PSD, dar ii urasc mai mult pe cei de dreapta, asa ca nu voteaza.

Acesti oameni nu se simt reprezentati de cele doua directii politice, deoarece doresc schimbari radicale in societate si nu doresc neolibertate si neoliberalism, sunt oameni care vor o suprapunere a Olandei peste România si aceasta fara nicio concesie. Sunt oameni care nu pica lesinati la orice ciunga americana ori NATO si nici grandomania de Bucuresti.

Acesti oameni nu vor vota in veci cu USR-u, PMP-u, ori cu PNL-u, ori cu persoane impinse in fata de asemenea entitati politice.

Sa vezi ce surpriza o sa ai cand o sa iasa un presedinte de stanga, ori chiar Tariceanu si PSD-u pe linie cu 60-70%.Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by Infinitty, 06 July 2018 - 11:13.


#184
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 PSC, on 06 iulie 2018 - 11:01, said:

Dacă nu se poate, am două soluţii: fie mă dau cu penalii, fie o tai din ţară. Deoarece sunt corect, am o singură soluţie: a doua variantă.
Îi las pe penali să-şi facă de cap, să fure până când n-or mai avea ce, până când se va ajunge la a-şi fura chiloţii.
Adica vrei sa lasi Romania penalilor? :nonobad: Tu de partea cui esti? :peacefingers:
Aminteste-ti:

 moftware, on 05 iulie 2018 - 11:27, said:

Romania nu e a noastra sau a voastra, ci a urmasilor nostri.
Avem o datorie fata de urmasi.
Daca abandonezi, sa nu crezi ca Romania va ramane a penalilor, dar sa fii sigur ca oamenii cinstiti ii vor considera egoisti si lasi pe cei care i-au abandonat.

#185
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

 PSC, on 06 iulie 2018 - 11:01, said:

Să înţelegi că aşa ceva reprezintă un paradox. Fie "a ţine cu PSD" este paradoxul, fie "a munci şi a-şi plăti taxele". Una se exclude pe cealaltă.

A ţine cu PSD înseamnă a ţine cu penalii. Unul care munceşte şi are taxele la zi nu este de acord cu penalii. Nu poate fi de acord.
Şi eu muncesc şi am taxele la zi, dar nu sunt de acord cu penalii - cu niciun penal, indiferent despre ce domeniu vorbim.
Aşa cum eu nu fur, nu vreau să fure nimeni.
Aşa cum eu sunt corect, vreau să fie toţi corecţi.
Dacă nu se poate, am două soluţii: fie mă dau cu penalii, fie o tai din ţară. Deoarece sunt corect, am o singură soluţie: a doua variantă.
Îi las pe penali să-şi facă de cap, să fure până când n-or mai avea ce, până când se va ajunge la a-şi fura chiloţii.
Surprinzator dar exista.
Sunt aia platiti cu minim si care se vaita ca e mic salariul. Si unii apoi descopera ca si patronul era pe felie cu coruptii si nici contributiile nu i le platea. Si tot tin cu ei.
Cum sa nu fie mic daca ei accepta sa le fie furati banii si tin cu cei ce le fura banii.

Si sunt si bugetarii, care castiga prea bine ca sa le pese si sunt imuni, ca bugetarul niciodata nu a iesit in pierdere in Romania, numai pe plus generos pentru ca sunt complicii furaciunilor coruptilor mari.

Edited by lexis1, 06 July 2018 - 11:19.


#186
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil că în secolul XIX chiar conta dacă un politician era de stânga, de dreapta sau de centru.
Acum nu mai contează. Toţi sunt o apă şi un pământ.
Toţi urmăresc interesele: ale coordonatorilor lor şi ale lor personale, dacă mai au loc. Nimeni nu vrea ceva bun pentru ţara asta. Absolut nimeni.

Nicuşor Dan se dădea mare şi tare că o să oprească demolările planificate de Oprescu pe străzile Buzeşti şi Berzei. Aţi văzut cum le-a oprit. Eu am discutat cu proprietarii unor case cărora le-a fost distrusă locuinţa în proporţie de 2/3; treimea rămasă erau locuinţele anexă, unde în anii 1920-1930 locuia personalul care-i deservea şi unde era garajul. Casa în sine nu mai există.
Acelaşi Nicuşor Dan se lăuda că va opri demolarea clădirii fostei policlinici de pe Berzei, colţ cu Ştirbei Vodă. Clădirea a fost dărâmată noaptea, iar poliţia a stat cu deştu-n gură, deşi a fost chemată la faţa locului. Zgomotul utilajelor efectuând demolarea fără autorizaţie nu reprezenta tulburarea liniştii publice.

Cam aceasta este încrederea pe care trebuie s-o avem în alţii decât PSD. Cu PSD ne-am lămurit, şi nu de acum, de când au pus mâna pe putere, ci de câţiva ani încoace.

#187
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Astept invierea mortilor;
Si viata veacului ce va sa vie.


Adica revolutia si adevarul, caci o lovitura de stat nu rezolva pbl pt multi prea multi.

Edited by ionutz_joe2009, 06 July 2018 - 14:03.


#188
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
Daciana Sarbu paraseste PSD.

Avand in vedere ca presupun ca ii place viata la Bruxelles mai mult decat viata la Bucurestiordeles, ma gandesc ca o sa vrea sa ramana europarlamentar acolo.
Fetita la gradinita, etc etc :D

#189
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
https://youtu.be/qV4M2pNpQP8?t=7s

Poate sa-mi spuna si mie cineva de ce face asta cu ochiul ala 0:10?Dar semnili?Semnili cu mana la mustata?Mmmmm...mic hotoman, induce el si face e.

Edited by ionutz_joe2009, 06 July 2018 - 15:09.


#190
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

 cristinel07, on 05 iulie 2018 - 13:39, said:



Pai aia de "dreapta" care migreaza de la un partid la altul au facut si ei multe cand au fost la putere.. Guvernul "Boc" a inchis spitale, a marit TVA-ul, a imrumutat statul la FMI (deci nu este PSD-ul de acum singurul), a scazut 25% din salariile bugetarilor, a vrut 15% si din pensii si somaj si altele. Si guvernul Boc a fost in coalitie cu UDMR-ul, atunci erau buni? Posted Image) Si astia au schimat legile si nu erau proteste, la fel ca si Ciolos. Probabil, nu aveau prea multi cont pe Facebook. Posted Image Posted Image Posted Image

Si PSD-ul a facut multe greseli, dar macar a marit alocatiile pentru copii, a crescut indemnizațiile persoanelor cu handicap, a redus CAS cu 5 puncte, a redus TVA-ul la produsele din panificație (9%) iar la celelalte de la 24% la 19%, a crescut pensiile in fiecare an, a avut o crestere economica..

Prea esti documentat sa nu stii si care e contextul economic. Banuind, ma rog, ca nu esti partinitor.

#191
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

 PSC, on 06 iulie 2018 - 11:01, said:

Să înţelegi că aşa ceva reprezintă un paradox. Fie "a ţine cu PSD" este paradoxul, fie "a munci şi a-şi plăti taxele". Una se exclude pe cealaltă.
Fie tu si cei ca tine sunteti pe langa, excluzandu-va total din orice discutie rationala.

#192
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
După tâmpeniile Veoricii cu steagul Estoniei, alt dobitocul pesedist o comite din nou
https://www.marginal...usine-la-buzau/

Edited by Kokoshmare, 08 July 2018 - 13:27.


#193
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
E o ferma.

#194
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 UlrichVans, on 07 iulie 2018 - 17:41, said:

Fie tu si cei ca tine sunteti pe langa, excluzandu-va total din orice discutie rationala.
Recunosc că sunt pe lângă, nu pot fi în PSD ca tine. Mai mult, sunt împotriva PSD şi sunt gata să mă iau la trântă cu oricine din partid care-mi va pune beţe-n roate. Dealtfel, pe unul l-am şi dovedit deja, a plecat înapoi la Târgovişte, venise în firmă să trândăvească pe banii PSD. Fiindcă partidul penalilor căpuşează tot ce prinde.
Mai avem încă multe căpuşe politice-n firmă care trebuie dovedite, şi le vom dovedi, doar că e mai mult de lucru. Dar nu vor scăpa.

#195
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

 PSC, on 09 iulie 2018 - 08:01, said:

Recunosc că sunt pe lângă, nu pot fi în PSD ca tine. Mai mult, sunt împotriva PSD şi sunt gata să mă iau la trântă cu oricine din partid care-mi va pune beţe-n roate. Dealtfel, pe unul l-am şi dovedit deja, a plecat înapoi la Târgovişte, venise în firmă să trândăvească pe banii PSD. Fiindcă partidul penalilor căpuşează tot ce prinde.
Mai avem încă multe căpuşe politice-n firmă care trebuie dovedite, şi le vom dovedi, doar că e mai mult de lucru. Dar nu vor scăpa.
Tu esti pe langa realitate. Voi aveti realitatea voastra paralela construita de mintile voastre, in care traiti. In inchipuirile voastre eu sunt in psd, voi aveti capuse politice in firme care "trandavesc pe banii psd"(deci cum? psd plateste oameni sa stea la voi in firma? dar hey, cand realitatea e fabricata de mintea ta, absolut orice e posibil... :roflmao:)

#196
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 UlrichVans, on 09 iulie 2018 - 13:55, said:

Tu esti pe langa realitate. Voi aveti realitatea voastra paralela construita de mintile voastre, in care traiti. In inchipuirile voastre eu sunt in psd, voi aveti capuse politice in firme care "trandavesc pe banii psd"(deci cum? psd plateste oameni sa stea la voi in firma? dar hey, cand realitatea e fabricata de mintea ta, absolut orice e posibil... Posted Image)
Dar tu... Batman, Batman!
Nu plăteşte PSD-ul oameni să huzurească la noi în firmă, ci îl obligă pe patron să-i plătească, pentru că altfel îi închide firma.
Sper să vină unul care să termine cu mafia asta a voastră. Eu oricum am gânduri şi planuri de plecare, dar rămân cei de 20 de ani care n-au loc de voi.

Mda... scuzele mele... am scris "pe banii PSD" în loc de "pe banii patronului".
În rest, Ciuma Roşie trebuie stârpită. Iar aceasta nu se rezumă atât la partidul în sine, cât la votanţii acestuia. Dacă n-ar fi fost votanţii, n-ar fi fost nici partidul.

#197
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

 PSC, on 10 iulie 2018 - 15:43, said:

ci îl obligă pe patron să-i plătească, pentru că altfel îi închide firma.
Adica tu vrei sa-mi spui ca patronii romani sunt obligati sa angajeze si sa plateasca oameni care nu muncesc, ca altfel li se inchide firma? :w00t: Eu stiam ca angajatii pot fi dati afara daca nu-si fac treaba! Stii tu altceva?

#198
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu eşti la zi cu update-urile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate