Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce trebuie pt a lucra in Franta?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

View Postunknown_35, on 05 iulie 2018 - 09:49, said:

Cont in banca nu iti faci in 5 minute. iti trebuie domiciliu , sau un prieten care sa declare ca locuiesti la el. Si primul fluturas de salariu, nu accepta contractul de munca. Asta pt ca in Franta cardurile de debit nu verifica soldul, si poti face o tranzactie de 2000 de euro cu 10 euro in cont, iar can tranzactia se deconteaza si nu ai bani, esti raportat la banca centrala si nu mai vezi card si cont decat in conditii speciale.

Presupunana ca ai toate documentele, trebuie sa suni la banca sa faci o programare pt deschiderea de cont, sau sa mergi al o agentie care accepta fara programari, dar acolo ai de asteptat. Mult. Dupa de depui toate actele, contul se deschide in 1-2 saptamani, si cardul cand vor ei.

Pt inchiriere nu e usor, iti trebuie dosar cu toate actele privind venitul, scrisori de recomandare de la fostii proprietari de la care ai inchiriat, sau sa garanteze pt tine un Francez ( ca un girant la banca) . Poate dura peste o luna sa semenzi toate actele si sa te muti. Alternativa e sa stai o perioada in "residence" un fel de hoteluri cu preturi mai mici.
Daca e adevarat ce spui tu aici, e foarte grav iar franta e foarte innapoiata! Sa speram ca-s doar niste dume din auzite!

#20
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cardu in 5 min. nu-l faci mai nicaieri.Residenta desi multe agentii nu recunosc,e bine sa ai.Diplomele traduse,legalizate.De preferat de ceva institutie franceza.Bani sa ai la tine(da zici ca ai fost 1 an in hexagon,tre sa stii cam cat ti-ar trebui). Si daca pleci pe drumul asta neaparat ficat si sange pe instalatie,ca totul depinde de tine.

#21
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Nu sunt din auzite. Eu am colaborat cu La Banque Postale . Nu iti face nimeni cont fara domiciliu: factura telefon, gaz/lumina sau scrisoare manuscrita de la un prieten care are o factura la adresa respectiva. Carduri cu verificarea soldului in timp real se fac doar pt copii. Pachetul de cont current, card  si checuri are si o descoperire de cont pentru situatiile neprevazute.

Inchirierile in Franta sunt foarte bine legiferate, pana te accepta agentia de purica mai ceva ca la interviul de angajare. Garantia trebuie sa acopere macar 2 luni de chirie, si daca nu predai apartamentul in aceeasi stare in care l-ai primit iti va fi oprita.

#22
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

View PostMikeSpike, on 05 iulie 2018 - 17:23, said:

Cardu in 5 min. nu-l faci mai nicaieri.
Il faci in ro.(la unele sucursale in orasele mari) si la unele banci in italia(iti da pe loc card, fara nume pe el, doar cu numar si data expirare).

View Postunknown_35, on 06 iulie 2018 - 15:40, said:

Nu sunt din auzite. Eu am colaborat cu La Banque Postale . Nu iti face nimeni cont fara domiciliu: factura telefon, gaz/lumina sau scrisoare manuscrita de la un prieten care are o factura la adresa respectiva.
Asta e o tampenie cred ca ilegala. Britanicii faceau nazuri din astea pana le-a dat UE peste bot. M-ar mira sa faca si francezii aceleasi nazuri si sa nu pateasca nimic.


Bank accounts in the EU

Right to a basic bank account

You may want or need to open a bank account in your home country or in another EU country.

If you are legally resident in an EU country you are entitled to open a "basic payment account". Banks cannot refuse your application for a basic payment account just because you don't live in the country where the bank is established.

Features of a basic account

A "basic payment account" is an account that covers standard transactions that you use in daily life, such as:
making deposits
withdrawing cash
receiving and carrying out payments (for example direct debits and card purchases)

It should also include a payment card that you can use to withdraw cash and make purchases - both online and in shops.

https://europa.eu/yo...eu/index_en.htm

Edited by UlrichVans, 06 July 2018 - 19:05.


#23
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 24.12.2005
@UlrichVans e corect ce zici, cu menținunea că inclusiv în linkul postat de tine apare următoarea frază  "If you're applying for a basic payment account outside the country where you live, banks in some EU countries may also want you to prove a genuine interest for doing so – for example if you live in one country but work in another."/ "Dacă solicitați deschiderea unui cont de plăți cu servicii de bază în altă țară decât cea în care locuiți, vi se poate cere să demonstrați că aveți un interes real pentru a face acest lucru - de exemplu, locuiți într-o țară, dar lucrați în alta."
Așa că e practic la latitudinea lor. Și, la cum se mișcă lucrurile în Franța, e dificil să ai șanse de reușită.
Și, în mod normal (mai sunt tot felul de excepții) fără cont bancar nu poți face aproape nimic - nu poți închiria, nu poți contracta servicii de apă, curent (care de obicei se fac pe numele chiriașului), abonament de telefonie mobilă, internet, etc. Și asta pentru că se practică debitarea directă - practic, în baza convenției semnate, furnizorii de servicii îți debitează contul în fiecare lună cu suma corespunzătoare serviciului în cauză.

Edited by asul, 06 July 2018 - 19:25.


#24
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Stiti daca documentele (diploma universitate, adeverinta vechime munca etc) trebuie sa le am in original ca apoi sa fac traduceri legalizate dupa ele ?

Sau e suficient daca primesc, de ex, adeverinta vechime munca prin mail de la firma romaneasca unde lucrez acum, o traduc, si atat?

Multumesc

#25
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View PostUlrichVans, on 05 iulie 2018 - 16:05, said:


Daca e adevarat ce spui tu aici, e foarte grav iar franta e foarte innapoiata! Sa speram ca-s doar niste dume din auzite!
Nu sunt.

View Postunknown_35, on 06 iulie 2018 - 15:40, said:

Nu sunt din auzite. Eu am colaborat cu La Banque Postale . Nu iti face nimeni cont fara domiciliu: factura telefon, gaz/lumina sau scrisoare manuscrita de la un prieten care are o factura la adresa respectiva. Carduri cu verificarea soldului in timp real se fac doar pt copii. Pachetul de cont current, card  si checuri are si o descoperire de cont pentru situatiile neprevazute.

Inchirierile in Franta sunt foarte bine legiferate, pana te accepta agentia de purica mai ceva ca la interviul de angajare. Garantia trebuie sa acopere macar 2 luni de chirie, si daca nu predai apartamentul in aceeasi stare in care l-ai primit iti va fi oprita.
Asta pentru că o dată apucat să intri ca și chiriaș nu poți fi dat afară de prin noiembrie până la sfârșitul lui martie, chiar dacă ești rău platnic. Se numește treve hivernale. Așa că proprietarii au interesul să fie siguri de solvabilitatea viitorilor chiriași.

View Postallah2, on 31 iulie 2018 - 09:47, said:

Stiti daca documentele (diploma universitate, adeverinta vechime munca etc) trebuie sa le am in original ca apoi sa fac traduceri legalizate dupa ele ?

Sau e suficient daca primesc, de ex, adeverinta vechime munca prin mail de la firma romaneasca unde lucrez acum, o traduc, si atat?

Multumesc
Nu interesează pe nimeni adeverința de vechime.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate