Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Ce trebuie pt a lucra in Franta?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Ca sa ma pot angaja si lucra in Franta, am nevoie de ceva in plus fata de in Romania?

Sau pur si simplu aplic la un job, ma duc la interviu si ma angajez (evident avand buletinul, diploma de absolvire a facultatii din Ro)?

Sunt inginer proiectant, am exp de 5 ani (din care 1 an deplasare chiar in Franta), vorbesc bine lb. Franceza.

Acum as vrea sa ma intorc acolo si sa ma angajez direct la o firma din Franta.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Probabil cer domiciliu pe teritoriul lor, cont la o bancă acolo, etc.

Zici că ai fost un an acolo. N-ai aflat nimic anul acela ?

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pai teoretic diploma e in toate limbile de circulatie, plus ca ar trebui sa ai si un extras cu mariile studiate, conform sistemulul de invatamant din europa.

buletin, diploma si vointa.

 exceswater, on 05 iulie 2018 - 09:10, said:

Probabil cer domiciliu pe teritoriul lor, ...
de l-ar interesa asta pe un angajator?
cont la banca faci in 5min.
o chirie gasesti rapid sau stai pe la un prieten pana gasesti.
etc... le rezolvi in timp.

legat de chirie... ideea e sa gasesti ceva langa job.
daca ai casa cumparata (putin oftopic) cauti serviciul in functie de casa, cat de usor si repede poti ajunge.

Edited by arg, 05 July 2018 - 09:20.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Acum depinde și ce te angajezi. Dacă e ceva mai jos merge oricum și fără acte.

Dacă vrei legal o să ai nevoie de acte traduse, cred că și cu aplicare de Apostilă pe ele, doar ce m-am uitat, Franța a semnat convenția de la Haga deci ai nevoie de actele originale apostilate la prefectura județului unde au fost emise, traduse, apoi aplicată apostila pe traduceri... Etc.

Întreabă la firma la care ai lucrat.
Sau la firma la care aplici.

#5
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Nu am aflat, altfel nu mai intrebam. Credeam ca proiectul pe care sunt acum se va prelungi inca multa vreme.

Sa trebuiasca neaparat sa-mi schimb domiciliu din buletin cu cel in Franta? Nu as prea crede.
Cont bancar nu cred sa fie prea complicat de deschis.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
deci esti in franta, ok
pune mana pe primul ziar (ma rog acu anunturile de angajare sunt online) si dute la un interviu, pe orice post, pur si simplu ca sa vezi cum se pune problema.

poti incerca casier la supermachet, sau orice gasesti, e doar ca sa vezi cum se discuta.

p.s. avem colegi pe aici care lucreza in franta... daca ai un pic de rabdare in cateva ore or sa-ti raspunda, detaliat.

Edited by arg, 05 July 2018 - 09:24.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Teoretic prietene dar practic se traduce.

Tu dacă ai avea firmă ai angaja un sudanez cu buletin de Sudan cu domiciliul în Sudan  ?

E vreo regulă cred... habar n-am.
Eu când am nevoie de ceva mă interesez singur pe Google.

Am zis doar ce știam.

Stai să vezi bucurie că trebuie să te duci cu diploma pe la facultate să pună ăia nu știu ce ștampilă, apoi la Prefectură să pună Apostila de la Haga, apoi traducere legalizată (bani mulț), apoi iar Apostila de data asta aplicată la Tribunal.

Dacă ești în Franța întreabă și tu acolo la firmă.
Gizăse

Firma la care vrei să te angajezi știe ce acte cere.
În concordanță cu legislația.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru ca angajatorul să te poată angaja legal, trebuie să faci dovada unui domiciliu stabil pe teritoriul Franţei.
Pe de altă parte, un domiciliu stabil nu se poate obţine dacă nu faci dovada unui loc de muncă.
Aşa era acum un an, poate că s-a mai schimbat ceva.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 allah2, on 05 iulie 2018 - 09:04, said:

Ca sa ma pot angaja si lucra in Franta, am nevoie de ceva in plus fata de in Romania?
Sau pur si simplu aplic la un job, ma duc la interviu si ma angajez (evident avand buletinul, diploma de absolvire a facultatii din Ro)?
Sunt inginer proiectant, am exp de 5 ani (din care 1 an deplasare chiar in Franta), vorbesc bine lb. Franceza.
Acum as vrea sa ma intorc acolo si sa ma angajez direct la o firma din Franta.

Din cate stiu, nu da nici drku doua parale degerate pe diplomele din Romania, dar pe abilitati practice care tin de job si care pot fi dovedite, DA.. ai o sansa importanta.  Ideal ar fi sa aplici din Romania, in caz ca nu ai posibilitati sa te duci 3 luni sa stai pe acolo, desi aceasta din urma varianta ar fi mai buna, daca te suna cineva si vrea sa te vada la fatza.

Iar daca tot te duci acolo.. iti pregatesti actele de studii, traduse si legalizate.. sa nu fie prilej de discutii.  Tot va trebui sa dovedesti cu hartii pregatirea profesionala, ca nu lucrezi la spalatorie.

Edited by rosix, 05 July 2018 - 09:36.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 rosix, on 05 iulie 2018 - 09:35, said:

Din cate stiu, nu da nici drku doua parale degerate pe diplomele din Romania,....
depinde de facultate si de meserie....
p.s. nici in Romania o diploma obtinuta la facutate privata nu prea se ia in considerare...

in general se recunoaste diploma (oriunde in lume) da nu si dreptul de practica/semnatura

Edited by arg, 05 July 2018 - 09:45.


#11
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 20.05.2013
Cont in banca nu iti faci in 5 minute. iti trebuie domiciliu , sau un prieten care sa declare ca locuiesti la el. Si primul fluturas de salariu, nu accepta contractul de munca. Asta pt ca in Franta cardurile de debit nu verifica soldul, si poti face o tranzactie de 2000 de euro cu 10 euro in cont, iar can tranzactia se deconteaza si nu ai bani, esti raportat la banca centrala si nu mai vezi card si cont decat in conditii speciale.

Presupunana ca ai toate documentele, trebuie sa suni la banca sa faci o programare pt deschiderea de cont, sau sa mergi al o agentie care accepta fara programari, dar acolo ai de asteptat. Mult. Dupa de depui toate actele, contul se deschide in 1-2 saptamani, si cardul cand vor ei.

Pt inchiriere nu e usor, iti trebuie dosar cu toate actele privind venitul, scrisori de recomandare de la fostii proprietari de la care ai inchiriat, sau sa garanteze pt tine un Francez ( ca un girant la banca) . Poate dura peste o luna sa semenzi toate actele si sa te muti. Alternativa e sa stai o perioada in "residence" un fel de hoteluri cu preturi mai mici.

#12
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Am unde sa stau, cineva poate sa declare ca stau acolo. Dar nu as vrea chiar sa imi schimb domiciliul.

Deci contul bancar mi-l pot deschide destul de usor.

Nu sunt in Franta acum, m-as intoarce sa stau acolo pana imi gasesc de lucru, dar doar daca stiu ca e realist ceea ce vreau.

Si ca nu e diferit fata de la noi: interviu si angajare, avand cont bancar, buletin, toate diplomele traduse.

#13
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 allah2, on 05 iulie 2018 - 10:14, said:

Dar nu as vrea chiar sa imi schimb domiciliul.
Nu e nevoie sa schimbi cartea de identitate.  

Pe baza buletinului romanesc acolo ti se da o foaie (sau un card, nu stiu exact cum e in Franta) care sa ateste ca locuiesti la adresa xxx pe teritoriul Frantei. Iti da si un numar unic de identificare.

PS: Vezi ca e un user pe aici care a locuit multi ani in Franta si are familia acolo.  Andreysc7, baga-i un PM. Sau poate intra el pe topic.

Edited by baliosss, 05 July 2018 - 11:05.


#14
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

 allah2, on 05 iulie 2018 - 09:04, said:

Ca sa ma pot angaja si lucra in Franta, am nevoie de ceva in plus fata de in Romania?

Sau pur si simplu aplic la un job, ma duc la interviu si ma angajez (evident avand buletinul, diploma de absolvire a facultatii din Ro)?

Sunt inginer proiectant, am exp de 5 ani (din care 1 an deplasare chiar in Franta), vorbesc bine lb. Franceza.

Acum as vrea sa ma intorc acolo si sa ma angajez direct la o firma din Franta.

E suficient, cauta de munca!

Acum, ca cetetan UE trebuie doar sa fii bun in ce faci si evident sa cunosti limba.

 allah2, on 05 iulie 2018 - 10:14, said:

Am unde sa stau, cineva poate sa declare ca stau acolo. Dar nu as vrea chiar sa imi schimb domiciliul.

Deci contul bancar mi-l pot deschide destul de usor.

Nu sunt in Franta acum, m-as intoarce sa stau acolo pana imi gasesc de lucru, dar doar daca stiu ca e realist ceea ce vreau.

Si ca nu e diferit fata de la noi: interviu si angajare, avand cont bancar, buletin, toate diplomele traduse.


Nu ai nevoie sa justifici ca ai locuinta, trebuie sa ai o adresa.

Cont bancar poti deschide usor, mergi la mai multe banci sa vezi ce-ti propun, cei de la Banque Postale erau cei mai rapizi, pe vremuri.

#15
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

 unknown_35, on 05 iulie 2018 - 09:49, said:

Cont in banca nu iti faci in 5 minute. iti trebuie domiciliu , sau un prieten care sa declare ca locuiesti la el. Si primul fluturas de salariu, nu accepta contractul de munca. Asta pt ca in Franta cardurile de debit nu verifica soldul, si poti face o tranzactie de 2000 de euro cu 10 euro in cont, iar can tranzactia se deconteaza si nu ai bani, esti raportat la banca centrala si nu mai vezi card si cont decat in conditii speciale.

Presupunana ca ai toate documentele, trebuie sa suni la banca sa faci o programare pt deschiderea de cont, sau sa mergi al o agentie care accepta fara programari, dar acolo ai de asteptat. Mult. Dupa de depui toate actele, contul se deschide in 1-2 saptamani, si cardul cand vor ei.

Pt inchiriere nu e usor, iti trebuie dosar cu toate actele privind venitul, scrisori de recomandare de la fostii proprietari de la care ai inchiriat, sau sa garanteze pt tine un Francez ( ca un girant la banca) . Poate dura peste o luna sa semenzi toate actele si sa te muti. Alternativa e sa stai o perioada in "residence" un fel de hoteluri cu preturi mai mici.

Sunt conturi si pentru copii sub 18 ani (de la 16 la 18ani), cu card doar pentru retars bani de la bancomat.  
Cardul/posibilitatile de face viramente, etc astea sunt stabilite apoi in contractul pe care il face cu banca pentru cont.  Exista si carduri cu debit imediat si daca nu ai bani pe cont nu poti face plati cu cardul.

#16
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008

 exceswater, on 05 iulie 2018 - 09:23, said:

Teoretic prietene dar practic se traduce.

Tu dacă ai avea firmă ai angaja un sudanez cu buletin de Sudan cu domiciliul în Sudan  ?


binenteles ca da, eu l-am si angajat, e sudanez, il cheama Bujubuntu si injura bine in romaneste. P.s., eu sunt patronul restaurantului, ma numesc Vali Posted Image



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0LLilKtN6Cc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by invest20042001, 05 July 2018 - 11:41.


#17
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017

 allah2, on 05 iulie 2018 - 09:04, said:

Ca sa ma pot angaja si lucra in Franta, am nevoie de ceva in plus fata de in Romania?

Sau pur si simplu aplic la un job, ma duc la interviu si ma angajez (evident avand buletinul, diploma de absolvire a facultatii din Ro)?

Sunt inginer proiectant, am exp de 5 ani (din care 1 an deplasare chiar in Franta), vorbesc bine lb. Franceza.

Acum as vrea sa ma intorc acolo si sa ma angajez direct la o firma din Franta.

le zici ca vii din Siria

#18
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017
Cand vor vedea cum te cheama, iti vor da locuinta si bani moki, poti iesi direct la pensie
.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate